СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Түлкі мен қырғауыл

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақта топтық жұмыс,тренинг, әр түрлі әдіс-тәсілдер қолданған.

Просмотр содержимого документа
«Түлкі мен қырғауыл»

СЫНЫП: 5






Эхэ





Қатысқандар:7

Қатыспағандар:7

Күні: 15.10.2018

Мектебі:Жаныспай НМ

Мұғалімі: Жолдаякова Ж.Б

Сабақ тақырыбы:

Түлкі мен қырғауыл» ертегісі










Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т1.тақырыптытірексөздерарқылыболжау;

Т4. Фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну;

О6. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру;

Ж4.Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау;

А2. Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді тыңдайды және түсінеді. Жануарларды сипаттай алады. Қарапайым сөйлемдер құрайды.


Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтінді түсінеді. Жаңа сөздермен сөйлем құрай алады. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді және сұрақ қоя алады. Мәтін бойынша дұрыс және бұрыс ақпараттарды анықтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады: тақырыптың мазмұнын меңгеріп, негізгі идеясын түсінеді, талдау жасай алады, өздігінен тапсырмаларды орындай алады, болжам жасайды.

Тілдікмақсат

Оқушыларорындайалады: Мәтіндіоқиды, сұрақтарғажауапбереді, сұрақтарқұрастырады,

Пәнгеқатыстысөздікқор мен терминдер:

Айлакер, қу.

Тапқыр, ақылды


Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Бұйрық

Жарлық

Бәріне ортақ заң

Разы –риза болу

Зорлық қылмас-ешкімді ренжітпеу


Талқылауғаарналғансұрақтар:

Түлкі қандай аң?

Қырғауыл қандай аң?

Қырғауылдың тапқырлығы қай жолдардан көрінеді?

Қырғауыл алданды ма?

Не себепті …. Деп ойлайсыз?

Қырғауыл не себептітүлкігеиттеркележатырдеді?

ишара:


Алдыңғы оқу:

Қызыл кітап

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

2 минут








3минут






2 минут

















2 минут











Психологиялық тренинг

«Сіз қайдасыз?» тренингі

  • Сәлем, достым! (қолберіпамандасады)

  • Сізқалайсыз? (иықтарын қағады)

  • Қайда болдыңыз? (құлақтарынтартады)

  • Мен сіздісағындым (қолдарынжүрекке қояды)

  • Сізкелдіңіз (қолдарынжаяды)

  • Жақсыболды (қаттықұшақтайды)


Топқа бөлу

Пазл әдісімен 2 топқа бөлінеді.

1 топ- түлкі

2 топ-қырғауыл

Мәтіналды жұмыс

Ой шақыру

Түлкі және қырғауыл сөздеріне топтастыру жасайды.



Айлакер қу

Түлкі

Жирен әдемі

Орманда құйрығы ұзын

мекендейді терісі бағалы



Қырғауыл


Құс қауырсыны әдемі

Ұшады орманда, тоғайда

Құйрығы мекендейді

ұзын үлкен



Сұрақ-жауап жұмысы.

1-топ2-топ

Қырғауыл қандай құс?Түлкі қайда мекендейді?

Ол қайда мекендейді?Түлкі қандай аң?

Сен бұл құсты көрдің бе?Түлкі туралы ертегі білесің бе?

Суретке қарап болжам айту.

Қалай ойлайсыңдар, ертегі не туралы?

Түлкі қырғауылға не айтып жатыр?

Түлкінің ойы қандай?


Дескриптор

Ертегінің не туралы екенін болжайды.

Түлкінің қырғауылға не деп айтқанын болжайды.

Қырғауылдың не деп жауап бергенін болжайды.











Сурет қиындылары








Суреттер

маркерлер, А3 қағаздар







Интербелсенді тақта




















Ортасы


2 минут





5 минут





4 минут






































5 минут










3мин
















Сөздік жұмысы

Қырғауыл-фазан

Естімейді- не слышит

Заман-время

Зорлық қылмасын-пусть не принуждает

Алды-артына қарамастан-не посмотрев по сторонам

Мәтінмен жұмыс

«Адасқан сөйлемдер»

Ертегінің мәтіні шашыраңқы түрде (қиынды қағаздарда) беріледі. Ал оқушылар одан тұтас мәтін құраулары керек. Мәтінді құрап болған соң топтар жұмыстарымен алмасады. Ол жұмыстарды тексеріп бағалаулары тиіс.

Тыңдалым.

Бір түлкі қалың ағашты аралап келе жатып, ағаштың басында отырған қырғауылды көреді де жақындап келіп:

         — Сәлеметсіз бе, қырғауылым, халің қалай? – дейді.

         Қырғауыл:

         — Жақсы, өзің қалай тұрасың? – дейді.

         Түлкі:

         — Жерге түсіп, сөйлессеңіз қайтеді, бір құлағым естімеуші еді? – дейді.

         Қырғауыл:

         — Жерге түсуге қорқамын, жерде әр түрлі аңдар бар, бізді жеп қоюы мүмкін, – дейді.

         Түлкі:

         — Әй, достым, қазір заман бұрынғы заман емес, жаңа ғана келдім, бұйрық шығыпты, біреуге біреу зорлық қылмасқа, қой мен қасқыр бірге жүрсін, түлкі мен тауық бірге жүрсін деген, – дейді.

         Қырғауыл:

         — Жақсы хабарыңыз бар екен, рақмет, достым! Мына жақтан бір иттер келе жатыр, оларға да хабарыңызды айтыңыз, есітсін, – дейді. Ит деген сөзді естіген соң, түлкі алды-артына қарамастан қаша жөнеледі.

         Қырғауыл:

         — Қайда барасың, түлкім, бұйрықты ұмытып кеттің бе? – дейді.

         Түлкі:

         — Кім біледі, бұйрықты ол естімеген шығар, – дейді міңгірлеп.

Дескриптор

Мәтінді тыңдайды және түсінеді.

Екі топ та бір-бірінің жұмыстарын тексеріп, қателіктерін табады.

Жұмысты бағалайды.


Жазылым.

Дұрыс және бұрыс ақпараттар

Әр топ тыңдаған мәтіні бойынша дұрыс және бұрыс сөйлемдер құрап жазады.

Дескриптор

Мәтін бойынша екі дұрыс ақпарат жазады;

Мәтін бойынша екі бұрыс ақпарат жазады;

Топтар жұмыстарымен алмасады, бірін-бірі бағалайды;

«Төрт табиғи құбылыс» немесе ТТҚ  жаттығуы.

Ертегі кейіпкерлері мен олардың іс-әрекеттерін сәйкестендіру.

Кейіпкерлер

сәйкестендір

Іс-әрекеттері


Қалың ағашты аралап келе жатады


Алыстан дауысы естіледі.


Бізді жеп қоюы мүмкін деп қорқады











А3 қағаз, желім, қиынды қағаздар



Аудиоматериал

https://www.youtube.


Оқулық


































Қалам, қағаздар





Сергіту сәті




Интербелсенді тақта


Соңы

5 минут









3 минут

































Жаңа сабақты қайталау «Өрмекші әдісі» бойынша сұрақ-жауап:

- Түлкі қырғауылға қай жерде кездесті?

- Қырғауыл неден қорықты?

- Түлкі қандай айла ойлады?

- Қырғауыл қандай тапқырлық көрсетті? - Қайсысы жеңді деп ойлайсыңдар? - Адамдар арасында осы мысалдағыдай жағдай кездесе ме?

Венн диаграммасы. Түлкі мен қырғауылды салыстыр.

Қырғауыл

Түлкі







Кері байланыс алу

«Чемодан, еттартқыш, себет»

Кейін керек болуы мүмкін


Ақпаратты өңдеймін


Барлығын лақтырамын


















Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).

  • Сараланған тапсырмаларды оқушылардың қабілетіне орай жасалды

  • Оқушылар өзін-өзі бағалайды

  • Биология, қазақ әдебиеті

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақта оқыту мақсаты дұрыс қойылған. Мұғалім сабақ барысында қойылған мақсатына жетті. Оқушылар тақырыпты меңгерді, белсенді қатысты. Саралау жұмыстар дұрыс жүргізілді.

Сабақта уақыт тиімді пайдаланылды. Сабақ барысында жоспардан ауытқушылық болған жоқ.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?)

  1. Оқушылар топқа бөлініп ынтымақтастықта жұмыс жасай білді.

  2. Оқушылар өз білімін басқалармен салыстыра отырып, өзін және өзгені бағалауды білді.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?)

1. Өз ойын еркін айтып, оны дәлелдей алды.

2. Сабаққа деген оқушылардың қызығушылығы жоғары .

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім., келесі сабақтарда неге жет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?























Ертегі кейіпкерлері мен олардың іс-әрекеттерін сәйкестендіру.

Кейіпкерлер

сәйкестендір

Іс-әрекеттері


Қалың ағашты аралап келе жатады


Алыстан дауысы естіледі.


Бізді жеп қоюы мүмкін деп қорқады









































Бір түлкі қалың ағашты аралап келе жатып, ағаштың басында отырған қырғауылды көреді де жақындап келіп:

         — Сәлеметсіз бе, қырғауылым, халің қалай? – дейді.

         Қырғауыл:

         — Жақсы, өзің қалай тұрасың? – дейді.

         Түлкі:

         — Жерге түсіп, сөйлессеңіз қайтеді, бір құлағым естімеуші еді? – дейді.

         Қырғауыл:

         — Жерге түсуге қорқамын, жерде әр түрлі аңдар бар, бізді жеп қоюы мүмкін, – дейді.

         Түлкі:

         — Әй, достым, қазір заман бұрынғы заман емес, жаңа ғана келдім, бұйрық шығыпты, біреуге біреу зорлық қылмасқа, қой мен қасқыр бірге жүрсін, түлкі мен тауық бірге жүрсін деген, – дейді.

         Қырғауыл:

         — Жақсы хабарыңыз бар екен, рақмет, достым! Мына жақтан бір иттер келе жатыр, оларға да хабарыңызды айтыңыз, есітсін, – дейді. Ит деген сөзді естіген соң, түлкі алды-артына қарамастан қаша жөнеледі.

         Қырғауыл:

         — Қайда барасың, түлкім, бұйрықты ұмытып кеттің бе? – дейді.

         Түлкі:

         — Кім біледі, бұйрықты ол естімеген шығар, – дейді міңгірлеп.


Бір түлкі қалың ағашты аралап келе жатып, ағаштың басында отырған қырғауылды көреді де жақындап келіп:

         — Сәлеметсіз бе, қырғауылым, халің қалай? – дейді.

         Қырғауыл:

         — Жақсы, өзің қалай тұрасың? – дейді.

         Түлкі:

         — Жерге түсіп, сөйлессеңіз қайтеді, бір құлағым естімеуші еді? – дейді.

         Қырғауыл:

         — Жерге түсуге қорқамын, жерде әр түрлі аңдар бар, бізді жеп қоюы мүмкін, – дейді.

         Түлкі:

         — Әй, достым, қазір заман бұрынғы заман емес, жаңа ғана келдім, бұйрық шығыпты, біреуге біреу зорлық қылмасқа, қой мен қасқыр бірге жүрсін, түлкі мен тауық бірге жүрсін деген, – дейді.

         Қырғауыл:

         — Жақсы хабарыңыз бар екен, рақмет, достым! Мына жақтан бір иттер келе жатыр, оларға да хабарыңызды айтыңыз, есітсін, – дейді. Ит деген сөзді естіген соң, түлкі алды-артына қарамастан қаша жөнеледі.

         Қырғауыл:

         — Қайда барасың, түлкім, бұйрықты ұмытып кеттің бе? – дейді.

         Түлкі:

         — Кім біледі, бұйрықты ол естімеген шығар, – дейді міңгірлеп.