СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

«Үй құсының ерекшелігі»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білім беру саласы:Әлеуметтік орта

Бөлімі: Қоршаған ортамен таныстыру

Тақырыбы: «Үй құсының ерекшелігі»

Мақсаты:

1. Дала құсымен үй құстарының ерекшеліктерін ажыратуға үйрету.

2. Балалардың ойлау, есте сқтау қабілеттерін дамыту

3.Балаларды ұқыптылыққа, тинақтылыққа баулу

Көрнекіліктер:Үй құстарының суреті

 

Іс-әрекет кезеңі

Тәрбиешінің іс -әрекеті

Баланың іс-әрекеті

    +

     -

Мотивациялық -қозғаушы

 

Топта телефоннын дауысы шығады: Алло Сәлеметсіз бе! (балаларға істілінсін деп телефон бағыт қатты дауысқа ауыстырады) Бұл Әділбек өткен сабақта сеңдер маған көмектескенсіңдер, міне бүгінде маған тағы сеңдердің көмектерің керек.

Тәрбиеші не болды?

Әділбек  атама әжеме ауылға барғам, онда құстарға жем бергем, басқа құстар келіп жемді бірге жеді шоқыды. Мен ол құстарды танымаймын неге олар біздің аулаға келді білмеймін, мен оларды қораға кіргізіп қойдым, енді олар менде тұрады, дұрыс па?

Балалар сеңдер бәрін естідіңдер не істейміз?

Әділбекке көмектесеміз бе?

Ендеше сеңдер ауылға бару үшін дайындалыңдар.

Әділбек  мүмкін әлгі басқа құстарды немен көректендіретінін білмейді шығар, онда сеңдер екі орталыққа бөлініп біріміз шығармашылық орталығына   барып құстарға астаудағы жем, мен шөп жасайық, ал біріміз орталыққа барайық. Ал кәне ауылға барайық Әділбек ке қандай құстар келгенін көрейік.

 

 Балалар телефонмен сөйлесіп тұрған Әділбек пен тәрбиешінін сөздерін тыңдап отырады

Балалар иә көмектесеміз

Ауылға барамыз

 

 

 

 

 

Балалар екі орталыққа бөлініп жұмыстарына кіріседі

 

 

Ұйымдастыру іс-әрекеті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

Топтын бір жеріне ауыл манындағы үй құстарын  жасап ұйымдастырылынады.

Міне ауылға да жетіп қалдық

Тақтаға Әділбектің суретін іліп қояды.

Балалар қараңдар аулада қандай құстар жүр?

Жұмбақ жасырыдады

Таңертең ерте тұрады,

Адамдарды оятады.  /Әтеш/.

Балпаң-балпаң басады,

Қатты сасады.

Саусақтары салалы,

Қыста жылыға қашады.   /Қаз/.

Күн батса қонақтап қалғыған,

Таң атса жерден жем аңдыған.

                                      /Тауық/.

Шелектеп құйсаңда су жұқпас.                                        

                                      /Үйрек/.

Тақтаға үлкен үлестірмелі суретті іліп (әтеш, қаз, тауық, үйрек,) қояды.

Балалар қараңдар мына суретте не бар?

Бұл суретте тұрғандарды екі сөзбен қалай айтамыз?

Сурет бойынша әр құсқа толық мәлімет береді.

Мысалы: мынау тауық, тауықтын екі көзі, екі аяғы, екі қанаты, тұмсығы бар. Түсі ақ, қара, сары, қара

Тауықтын үстінгі киімі жұн деп айтады.

Үй құстары деп неге айтатының білесіңдер ме?

Өйткені олар адамнын қасында тұрады.

Адамдар құстарды күтеді.

Қалай адамдар құстарды күтеді?

Жем беріп, шоп тұрап береді

Қыста құстарды жылы қорада ұстайды.

Ал құстар адамға тигізер пайдасы бар ма? Қалай ойлайсыңдар?

Құстар адамға жесек жұмыртқа, жатсақ жұмсақ жастық, кисек жылы күртке.

Тауық жұмыртқа табады, басады. Тауық жемді шоқып жейді

Әтештін айдары бар, әдемі құйрығы бар.

Балалар егер үй құстардын далаға жібересек не болады?

Тәрбиеші тақтаға үйрек пен қаздың суретін іліп балалармен салыстыра отыра мәлімет береді.

Қаз бен үйрек ұқсайма бір-бірлеріне?

Қаз қандай? Қаз тістейді

Түсі қандай?

Денесі қандай?

Үйректін денесі қандай?

Үйректін түсі қандай?

Үйрек пен қаздың аяқтары ұқсай ма?

Сергіту:

Алтын айдарлы әтеш оянды.

Тым ерте тұрыпты,

Ойқастап жүріпті.

Жан-жаққа қарапты,

Айдарын таратты.

Қо-қо-қо, -депті,

Қорада ойранды салыпты.

Бір тауық қайран боп қалыпты.

Секіріп, секіріп айқалап

Шарбаққа қоныпты.

 

 

 

Тындап шешімін айтады

 

 

 

Әтеш,

 

 

 

 

Қаз

 

 

тауық

 

 

 

 

 

Үй құстары

Ойланып пайымдайды.

 

 

 

Ойланады, пайымдайды

 

 

 

 

 

Жұмыртқа береді, жұн береді

 

Құстар адамға жесек жұмыртқа, жатсақ жұмсақ жастық, кисек жылы күртке.

(қайталайды)

 

Балалар тәрбиешімен бірге үйрек пен қазды пысықтай отыра құстар туралы: олардың дене құрылысы мен немен көректенетінімен танысады.

Түстері әр-түрлі болады: ақ қаз, қара қаз, сұр қаз; үйректін түстері- ақ, қара, қоныр болатыныны біледі)

Қаздың мойыны-ұзын, аяқтары қысқы, құйрығы шолақ.

Үйректін мойыны қысқа, аяқтары қысқа, құйрықты шолақ.

Қаз үйректен үлкендеу, үйрек қаздан кішіректеу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексивті-түзетуші

Венн диаграммасы әдісімен балаларға сабақ барысын  мазмұнын бекітеді.

Венн диаграмасы бойынша балалар дала құстарымен үй құстарын топтастырып түсіндіріп беру керек.

           

 

Күтілетін нәтиже: 

 

Нені білу керек:

Үй құстары мен дала құстарынын адамға тигізер пайдасын  білу керек.

Нені игереді:

Үй құстары мен дала құстарынын атауларын игереді.

Нені біледі:

Құстарға қамқор болуға, оларды күтуге, құстарды қорғай білуге үйренеді.

Қорытынды:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
««Үй құсының ерекшелігі»»

Білім беру саласы:Әлеуметтік орта

Бөлімі: Қоршаған ортамен таныстыру

Тақырыбы: «Үй құсының ерекшелігі»

Мақсаты:

1. Дала құсымен үй құстарының ерекшеліктерін ажыратуға үйрету.

2. Балалардың ойлау, есте сқтау қабілеттерін дамыту

3.Балаларды ұқыптылыққа, тинақтылыққа баулу

Көрнекіліктер:Үй құстарының суреті


Іс-әрекет кезеңі

Тәрбиешінің іс -әрекеті

Баланың іс-әрекеті

+

-

Мотивациялық -қозғаушы


Топта телефоннын дауысы шығады: Алло Сәлеметсіз бе! (балаларға істілінсін деп телефон бағыт қатты дауысқа ауыстырады) Бұл Әділбек өткен сабақта сеңдер маған көмектескенсіңдер, міне бүгінде маған тағы сеңдердің көмектерің керек.

Тәрбиеші не болды?

Әділбек атама әжеме ауылға барғам, онда құстарға жем бергем, басқа құстар келіп жемді бірге жеді шоқыды. Мен ол құстарды танымаймын неге олар біздің аулаға келді білмеймін, мен оларды қораға кіргізіп қойдым, енді олар менде тұрады, дұрыс па?

Балалар сеңдер бәрін естідіңдер не істейміз?

Әділбекке көмектесеміз бе?

Ендеше сеңдер ауылға бару үшін дайындалыңдар.

Әділбек мүмкін әлгі басқа құстарды немен көректендіретінін білмейді шығар, онда сеңдер екі орталыққа бөлініп біріміз шығармашылық орталығына барып құстарға астаудағы жем, мен шөп жасайық, ал біріміз орталыққа барайық. Ал кәне ауылға барайық Әділбек ке қандай құстар келгенін көрейік.


Балалар телефонмен сөйлесіп тұрған Әділбек пен тәрбиешінін сөздерін тыңдап отырады

Балалар иә көмектесеміз

Ауылға барамыз






Балалар екі орталыққа бөлініп жұмыстарына кіріседі



Ұйымдастыру іс-әрекеті
























.






Топтын бір жеріне ауыл манындағы үй құстарын жасап ұйымдастырылынады.

Міне ауылға да жетіп қалдық

Тақтаға Әділбектің суретін іліп қояды.

Балалар қараңдар аулада қандай құстар жүр?

Жұмбақ жасырыдады

Таңертең ерте тұрады,

Адамдарды оятады. /Әтеш/.

Балпаң-балпаң басады,

Қатты сасады.

Саусақтары салалы,

Қыста жылыға қашады. /Қаз/.

Күн батса қонақтап қалғыған,

Таң атса жерден жем аңдыған.

/Тауық/.

Шелектеп құйсаңда су жұқпас.

/Үйрек/.

Тақтаға үлкен үлестірмелі суретті іліп (әтеш, қаз, тауық, үйрек,) қояды.

Балалар қараңдар мына суретте не бар?

Бұл суретте тұрғандарды екі сөзбен қалай айтамыз?

Сурет бойынша әр құсқа толық мәлімет береді.

Мысалы: мынау тауық, тауықтын екі көзі, екі аяғы, екі қанаты, тұмсығы бар. Түсі ақ, қара, сары, қара

Тауықтын үстінгі киімі жұн деп айтады.

Үй құстары деп неге айтатының білесіңдер ме?

Өйткені олар адамнын қасында тұрады.

Адамдар құстарды күтеді.

Қалай адамдар құстарды күтеді?

Жем беріп, шоп тұрап береді

Қыста құстарды жылы қорада ұстайды.

Ал құстар адамға тигізер пайдасы бар ма? Қалай ойлайсыңдар?

Құстар адамға жесек жұмыртқа, жатсақ жұмсақ жастық, кисек жылы күртке.

Тауық жұмыртқа табады, басады. Тауық жемді шоқып жейді

Әтештін айдары бар, әдемі құйрығы бар.

Балалар егер үй құстардын далаға жібересек не болады?

Тәрбиеші тақтаға үйрек пен қаздың суретін іліп балалармен салыстыра отыра мәлімет береді.

Қаз бен үйрек ұқсайма бір-бірлеріне?

Қаз қандай? Қаз тістейді

Түсі қандай?

Денесі қандай?

Үйректін денесі қандай?

Үйректін түсі қандай?

Үйрек пен қаздың аяқтары ұқсай ма?

Сергіту:

Алтын айдарлы әтеш оянды.

Тым ерте тұрыпты,

Ойқастап жүріпті.

Жан-жаққа қарапты,

Айдарын таратты.

Қо-қо-қо, -депті,

Қорада ойранды салыпты.

Бір тауық қайран боп қалыпты.

Секіріп, секіріп айқалап

Шарбаққа қоныпты.



Тындап шешімін айтады




Әтеш,





Қаз



тауық






Үй құстары

Ойланып пайымдайды.




Ойланады, пайымдайды






Жұмыртқа береді, жұн береді


Құстар адамға жесек жұмыртқа, жатсақ жұмсақ жастық, кисек жылы күртке.

(қайталайды)


Балалар тәрбиешімен бірге үйрек пен қазды пысықтай отыра құстар туралы: олардың дене құрылысы мен немен көректенетінімен танысады.

Түстері әр-түрлі болады: ақ қаз, қара қаз, сұр қаз; үйректін түстері- ақ, қара, қоныр болатыныны біледі)

Қаздың мойыны-ұзын, аяқтары қысқы, құйрығы шолақ.

Үйректін мойыны қысқа, аяқтары қысқа, құйрықты шолақ.

Қаз үйректен үлкендеу, үйрек қаздан кішіректеу.

























































Рефлексивті-түзетуші

Венн диаграммасы әдісімен балаларға сабақ барысын мазмұнын бекітеді.

Венн диаграмасы бойынша балалар дала құстарымен үй құстарын топтастырып түсіндіріп беру керек.


Күтілетін нәтиже:


Нені білу керек:

Үй құстары мен дала құстарынын адамға тигізер пайдасын білу керек.

Нені игереді:

Үй құстары мен дала құстарынын атауларын игереді.

Нені біледі:

Құстарға қамқор болуға, оларды күтуге, құстарды қорғай білуге үйренеді.

Қорытынды:













Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!