Урок английского языка
Тип урока: урок с применением информационно-коммуникационных технологий
Тема урока: «Мой дом – моя крепость» (“My home – my castle”)
Цель урока: Совершенствование речевых навыков в чтении, говорении и письме.
Цели:
-учебная: совершенствование грамматического навыка по теме “порядковые числительные”, совершенствование умения учащихся высказываться по заданной ситуации в рамках темы урока
-развивающие: развитие коммуникативных УУД, осуществлять репродуктивные действия, развитие познавательных способностей, готовности к коммуникации, развитие умения работать в группе и в парах, развивать умения прогнозирования содержания текста по заголовку и иллюстрациям
-воспитательные: воспитывать уважение к своему дому, своей семье.
Задачи:
- закрепить лексические единицы по теме “Комнаты”
- практиковаться в употребление лексических единиц по теме “Дом” и порядковых числительных при составление высказываний
-освоение суффиксального способа образования (образование порядковых числительных)
-развитие умения определять тему текста по заголовку и иллюстрациям (ознакомительное чтение)
-развитие умения искать в тексте заданную информацию (поисковое чтение)
-совершенствование навыки монологической и диалогической речи
- совершенствование навыков чтения, письма
Технологии:
1. личностно-ориентированный подход в обучении
2. коммуникативные
3. технология сотрудничества
4. игровые технологии
Виды речевой деятельности : говорение, чтение, аудирование, письмо
Режимы работы: фронтальный, групповой, в парах
Представление о результатах:
1. Личностные результаты: иметь представление о доме своей мечты
2. Метапредметные результаты:
регулятивные УУД: умение формулировать учебную задачу, планирование деятельности при работе в парах и группах, самоконтроль и самокоррекция, способность к самооценке и рефлексии
познавательные УУД: умение осознанно строить высказывание по теме в устной и письменной форме;
коммуникативные УУД: умение слушать и вступать в диалог; участвовать в коллективном обсуждении, принимать коллективные решения
3. Предметные результаты: соответствуют учебной цели урока.
Ход урока
Орг.момент.
Hello boys and girls.
Hello teacher.
I'm glad to see you. And you?
We are glad to see you too.
Are you ready for the lesson?
Yes, we are.
So good. Sit down. Let's start our lesson. Who is on duty today? Who is absent today? What date is it today? What day of the week is it today? (Thursday, the 25 th of October)
Целеполагание. Мотивация.
“East or West home is best”.
“There is no place like home”.
“My home is my castle”.
There is a wall
Floor plus a roof.
We love it all.
What is it? (It is a house) – макет
“My home – my castle” (слайд 1)
What are we going to do on the lesson?
repeat words
read a text
listen some adverts
talk about rooms and furniture
Фонетическая зарядка.
[ʧ] chair, armchair, kitchen
[d] desk, bed, fridge
[θ] bath, seventh, tenth
[ð] this, that, there is, there are
Актуализация знаний учащихся (лексика по теме урока).
Your home task was to learn the words. Let's check how well do you know them? Look at the screen. (слайд 2-10)
1 – armchair, 2 – fridge, 3 – carpet, 4 – lamp, 5 – sink, 6 – bookcase, 7 – mirror, 8 - painting
Совершенствование лексико-грамматических навыков.
-Where do you live? in a house or in a flat?
-How many rooms are there? What are they?
p.46.ex.1. – Label the pictures. (картинки)
-Some people live in block of flats. Look at the picture in ex.2. Which floor are the people on? (слайд 11)
Совершенствование лексических навыков в чтении и аудировании. Работа с текстом.
p.47.ex.3. Look at the picture and the title of the article. What is the article about?
( слайд 12)
Ex.4. – Look at the most difficult words and repeat after me. (слайд 13)
-Listen to the text.
-And now let's read the text. What did you understand?
-There is a tower on your desk. Write what rooms can you find on every floor.
(слайд 14)
VII. Физминутка.
-Are you tired? Let's have a rest. Here you can see ordinal numbers, but there aren't suffixes. Write the correct suffixes.
5й – fifth
17й – seventeenth
21й – twenty first
2й – second
33й – thirty third
14й – fourteenth
12й – twelfth
1й – first
22й – twenty second
44й – forty fourth
51й – fifty first
73й – seventy third
62й – sixty second
99й – ninety ninth
84й – eighty fourth
92й – ninety second
Развитие навыков говорения. Составление текста на основе услышанного.
-Mark the statements 1-4 T (true) or F (false).
1F, 2T, 3F, 4F.
-Answer my questions.
1. How old is the house?
a) 10 b) 100 c) 51
2. How many floors has the tower?
a) 6 b) 8 c) 16
3. What is there on the ground floor?
a) bedrooms b) a kitchen c) a reception room
4. The kitchen is on the ….. floor.
a) fifth b) fourth c) ninth
5. There are ….. steps to the roof.
a) 42 b) 144 c) 142
-There are three parts in the text. What are they?
p.47.ex.5. – Make notes under the heading, then talk about the house.
Where
There is a tower in Surrey, in the South of England.
Numbers of rooms
There are 9 rooms. There is a reception room on the ground floor, the bedrooms and bathrooms on the first three floors, the kitchen is on the fourth and the living room is on the fifth floor.
Floors
The tower has got 6 floors.
-Use the heading talk about your house.
*p.47.ex.6. – Look at the text. Is it an advert or a letter? Listen and complete the gaps.
(слайд 15)
1 – 5, 2 – bathrooms, 3 – 15, 4 – garden, 5 - Pedro
Закрепление изученного материала. Работа в группах.
You have cards on your desks. Here you can see rooms and furniture. You should divide these words in two topics – “Rooms” and “Furniture”. The first group – you should find the word by theme “Rooms”, the second group “Furniture”.
Подведение итогов. Рефлексия.
-Dear friends! Our lesson is almost over. What did we do at the lesson? What did you know? (слайд 16)
Now I know about ….. (rooms, furniture, water tower).
Now I can: talk about the house (rooms, furniture), use ordinal numbers, complete the text.
-And what was the topic of our lesson? Let's make a cinquain about the house.
House Warm, comfortable Live, talk, sleep My house is my castle. Happiness | House Nice, beautiful Play, live, eat I like my house. Building |
-You were active and bright. Give marks for your work. Here is a block of flats. Which floor are you on?
Информация о дом.задании: (слайд 17)
-Open your diaries and write home task for the next lesson.
WB p.29 or p.47.ex.8. – Write a short paragraph describing your house. Make a picture.
-Stand up. Thank you for the lesson. Good bye!