СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 07.06.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок информатики

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Урок информатики»

КВНЗ «Донецький педагогічний коледж»











Практичне заняття

з предмету «Методика викладання інформатики»

до теми:

«Методика формування алгоритмічного мислення учнів»

(спеціальність 5.010102 «Початкове навчання»)












Розглянуто й затверджено

на засіданні ПЦК фізико-

математичних дисциплін

Протокол № 1 від 01.09.09 Голова ПЦК Беспалова О.Д.












2009-2010 н.р.



Практичне заняття з теми :


Методика формування алгоритмічного мислення учнів

Мета: - повторити і поглибити поняття алгоритму і виконавців алгоритмів, поняття лінійного алгоритму, поняття блок–схеми алгоритмів, поняття розгалуження, алгоритми з розгалуженнями, поняття циклу, алгоритми з циклами;

- закріпити при розв’язанні завдань правила побудови, читання і виконання блок–схем лінійного алгоритму, алгоритму з розгалуженнями, алгоритму з циклами;

- розвивати алгоритмічне мислення, логіку, пам’ять;

- виховувати доброзичливість і почуття колективізму.


Обладнання: презентація теми «Алгоритми. Виконавці алгоритмів», блок-схеми алгоритмічних конструкцій

Література:

  1. Вильямс Р., Маклин К. Компьютеры в школе.  М., 1998.

  2. Посібник «Твій помічник у комп’ютерному світі» - Донецьк, 2009. – 32 стор.

  3. Коршунова О.В. Інформатика. 2 клас: Зошит-конспект.- Харків: ФОП Співак Т.К., 2008. – 58 стор.

  4. Коршунова О.В. Інформатика. 4 клас: Зошит-конспект.- Харків: ФОП Співак Т.К., 2008. – 64 стор.

  5. Катышева И.А. Вопросы компьютеризации образования // Вопросы психологии. 1986.  №5. С. 73.

  6. Красильникова В.А. Информатизация образования: понятийный аппарат //Информатика и образование. 2003.  №4.  С. 22.

  7. Матюшкин А.М. Актуальные вопросы компьютеризации в обучении // Вопросы психологии.  1986.  №5. С.65-67.

  8. Стариченко Б.Е. Компьютерные технологии в образовании: инструментальные системы педагогического назначения: Учебное пособие  Екатеринбург, 1997. – 108 с.


Перебіг заняття


1. Повторення теоретичного матеріалу.

  1. Які алгоритмічні конструкції існують?

  2. Які є способи опису алгоритмів?

  3. Наведіть приклад лінійного алгоритму.

  4. Наведіть приклад алгоритму з розгалуженням.

  5. Наведіть приклад циклічного алгоритму.

  6. Яка послідовність вивчення теми в початковій школі?

  7. Як розвивають алгоритмічне мислення у молодших школярів? Які вправи використовують?

  8. Як формується уявлення молодших школярів про знак, модель?

  9. Дати означення термінів:

    • Команди

    • Виконавці.

    • Алгоритм.

    • Лінійний алгоритм.

    • Поняття блок–схеми алгоритму.

    • Блок–схема лінійного алгоритму.

    • Розгалуження.

    • Алгоритми з розгалуженнями.

    • Блок–схема алгоритму з розгалуженнями.

    • Циклу.

    • Алгоритми з циклами.

    • Блок–схема алгоритму з циклами.


2. Основні терміни теми, їх методика подання вчителем.

Тема. Алгоритм.

Мета: повторити і розширити знання учнів про алгоритм і викон ців; ознайомити з властивостями алгоритмів; навчити склала лінійні алгоритми; розвивати увагу; виховувати зацікавлення предмета.

Обладнання та програмне забезпечення: програма «Скарбниця знань плакат з алгоритмом для проведення фізкультхвилинки.

Вимоги до учнів: знати поняття «алгоритм», поняття «виконавець» властивості алгоритмів.

Хід уроку

Розминка

Назвіть дії, які необхідно виконати:

— для того, щоб відрізати четверту частину від пирога. (Узя­ти ніж, розрізати пиріг навпіл, отриману половину розрізати ще навпіл);

— для того, щоб із хустки отримати дві косинки. (Скласти хус­тину по діагоналі, узяти ножиці, розрізати хустину по лінії згину).

Перевірка домашнього завдання

Пояснення нового матеріалу

Мільйони людей в усьому світі обробляють інформацію і на кожному робочому місці виконують різні операції, необхідні для керування різними процесами. Така робота потребує ве­ликих затрат праці. Щоб полегшити виконання цієї роботи, її автоматизують.

Уявіть собі роботу касира у великому супермаркеті. Кожен товар, який продається в такому магазині, має свій код. Ка­сир, до якого підходить покупець, повинен за кодом товару знайти його вартість і підрахувати вартість усієї покупки. Складемо послідовність дій касира (алгоритм бажано запи­сати на дошці).

1. Узяти товар.

2. Подивитися його код.

3. Знайти цей код у переліку всіх товарів.

4. Подивитися його вартість.

5. Додати вартість товару до суми вартостей товарів, прид­баних покупцем.

Така послідовність дій називається алгоритмом.

Алгоритм — це послідовність дій (команд), виконання яких приводить до отримання очікуваного результату.

Усі дії (команди) в алгоритмі записують у формі наказу. Кожен алгоритм складає автор (людина або група людей); . розрахований на конкретного виконавця. Виконавцем 310ке бути будь-яка істота або якийсь пристрій (комп'ютер, робот). У прикладі з касиром найбільш трудомістка части­на алгоритму — це знайти код товару в списку (який може складатися з мільйонів назв), тому цей пункт, а також два наступні, автоматизували і доручили здійснювати виконав­цю-комп'ютеру.

Алгоритм складають так, щоб виконавець зміг його вико­нати й отримати результат. Тому не кожну послідовність дій можна назвати алгоритмом.

Кожна людина щодня зустрічається з безліччю задач — від найпростіших і добре відомих до дуже складних. Для багатьох задач існують визначені правила (інструкції, команди), що пояснюють виконавцю, як розв'язувати дану проблему. Ці правила людина може вивчити чи заздалегідь сформулювати сама в процесі розв'язування задачі. Чим точніше описані правила, тим швидше людина опанує їх і буде ефективніше їх застосовувати.

У нашому житті ми постійно складаємо опис певної пос­лідовності дій для досягнення бажаного результату, тому по­няття алгоритму не є для нас чимось новим і незвичайним. Так, вранці перед твоїм виходом до школи мама дає вказівку: «Коли прийдеш зі школи, одразу пообідай і вимий посуд. Піс­ля цього замети підлогу, сходи до магазину і можеш трохи погуляти. Гуляти дозволяю не більше години, а потім одразу за уроки». Ця інструкція складається з послідовності окремих вказівок, які визначають твою поведінку після повернення зі школи. Це і є алгоритм.

Алгоритм — це скінченна послідовність інструкцій (вказі­вок), виконання яких приводить до правильного розв'язання поставлених задач і отримання певного результату.

Алгоритми складають для виконавців.

Під виконавцем алгоритму ми розуміємо будь-яку істоту або механізм, які спроможні виконати алгоритм. Усе залежить від того, якої мети ми намагаємося досягти. Наприклад: риття ями (виконавці — людина або екскаватор), купівля певних товарів (один із членів родини), розв'язування математичної задачі (учень або комп'ютер) тощо.

Будь-який виконавець (і комп'ютер зокрема) може викону­вати тільки обмежений набір операцій (екскаватор риє яму, учитель учить, калькулятор виконує арифметичні дії). т0 складаючи алгоритм, потрібно враховувати вміння виконав У'

Наприклад: Мамі потрібно купити в магазині їжу. Виконав­цем цього алгоритму може бути хтось із родини: батько син, бабуся, дочка тощо. Зрозуміло, що для тата достатньо сказати, які продукти купити, а далі деталізувати алгоритм не потрібно. Сину-підлітку необхідно детальніше пояснити, у яких магазинах можна придбати потрібний товар, що мож­на купити замість відсутнього товару і таке інше. Маленькій дочці алгоритм необхідно деталізувати ще більше: де взяти сумку, щоб принести товар, як дійти до магазину і як там поводитись (якщо дитина вперше йде по покупки), яка решта грошей залишиться після покупки.

Приклад алгоритму.

«Як зліпити снігову бабу».

1. Із снігу сформувати кулю

2. Покласти зроблену кулю на сніг і ка­тати по снігу, доки куля не набере потрібних розмірів

3. Покласти кулю на землю

4. Виконати 1 і 2 крок алгоритму

5. Покласти отриману кулю на першу

6. Виконати 1 і 2 крок алгоритму

7. Покласти отриману кулю на другу___________

8. Встромити дві гілки з протилежних боків другої кулі

9. З камінців викласти на верхній кулі очі, ніс, рот

10. Надіти на верхню кулю відро

Властивості алгоритмів

1. Результативність.

2. Масовість.

3. Скінченність.

4. Однозначність.

5. Ефективність.

Ознайомимося із властивостями алгоритмів.

1. Результативність.

У разі виконання алгоритму ми повинні отримати очіку­ваний результат.

2. Масовість.

За алгоритмом, який склали для одного касира, можуть працювати всі касири цього супермаркету. А за програмою пошуку коду і підраховування суми вартостей товарів, при­дбаних покупцем, — усі комп'ютери цього супермаркету.

Тобто, масовість дозволяє використовувати один алгоритм для різних вхідних даних.

3. Скінченність.

Наприклад, Василь вирішив помити голову. Для цього він узяв склянку з шампунем, уважно прочитав інструкцію і приступив до дій. Друзі чекали на Василя вже третю годи­ну, а він так і не виходив із ванної кімнати. Що ж сталося із хлопцем? Прочитаємо інструкцію до шампуню Василя:

1) Відміряти один ковпачок шампуню.

2) Вилити його на голову.

3) Намилити.

4) Змити.

5) Повторити дії.

Чому ж не виходить Василько з ванної кімнати? А коли він вийде? (Коли скінчиться шампунь.) А якщо уявити, що склянка з шампунем чарівна і шампунь не закінчується ні­коли, то така послідовність дій не може бути алгоритмом, тому що вона не приводить до результату.

4. Однозначність.

Потрібно запам'ятати, що виконавець не повинен думати. Усі команди повинні мати чіткі вказівки. Наприклад, дів­чинка Марійка дала вказівку хатньому роботу: піди на кухню почисти банан і принеси. Робот приніс Марійці шкірки

5. Ефективність

Алгоритми намагаються скласти так, щоб результат досягав найменшу кількість кроків і з найменшою кількістю зусиль.

Робота із зошитом. Розібрати наведені приклади алгоритмів і запропонувати учням скласти свої алгоритми

V. Фізкультхвилинка

Дітям пропонується стати виконавцями алгоритму:

1. Витягнути вперед праву руку.

2. Витягнути вперед ліву руку.

3. Присісти.

4. Встати.

5. Опустити руки.

6. Зігнути в коліні праву ногу.

7. Опустити.

8. Зігнути в коліні ліву ногу.

9. Опустити. Повторити 3 рази.

Робота з комп'ютерною програмою, зупинка «Алгоритми» («Порядок дій»)

Релаксація

Підсумок уроку

Домашнє завдання Напиши алгоритм на побутову тему (кулінарний, прибирання кімнати, виконання уроків тощо).


Тема. Ознайомлення зі способами представлення алгоритмів.

Мета: ознайомити учнів зі способами представлення алгоритмів; вчити обирати алгоритм, за яким створено даний ряд чисел; розвивати логіч­не й алгоритмічне мислення; виховувати зацікавлення до предмета.

Обладнання та програмне забезпечення: програма «Скарбниця знань»; плакат з алгоритмом для проведення фізкультхвилинки.

Вимоги до учнів: знати поняття «алгоритм»; поняття «виконавець»; спо­соби представлення алгоритмів.

Хід уроку

Розминка Дайте відповіді на запитання.

— Що можна розбити та отримати за це подяку? (Яйце, намет)

— У кого є шапка без голови і нога без чобота? (Гриб)

— Удень спить, уночі літає, людей лякає. Хто це? (Сова)

— Чапля, яка стоїть на одній нозі, важить 10 кг, скільки ва­жить чапля, що стоїть на двох ногах. (10 кг)

— 7 олівців дорожчі за 8 зошитів. Що дорожче — 8 олівців чи 9 зошитів? (8 олівців)

— Стоять у полі сестри, плаття білі, зачіски зелені. Що це? (Берези)

Пояснення нового матеріалу і робота із зошитом

Існує кілька способів запису алгоритмів, вибір яких залежить від виконавця та того, хто його задає.

1. Перший спосіб — це словесне представлення алгоритму.

Наприклад, алгоритм «Як відкрити двері».


Дістати ключ



\

.

Вставити ключ в отвір


.

Повернути ключ два рази


.

Вийняти ключ

)

2 . Другий спосіб — це подання алгоритму у вигляді таблиць, формул, схем, малюнків тощо.

Наприклад, алгоритм «Як скласти паперовий стаканчик».

3. Третій спосіб - запис алгоритмів за допомогою блок-схеми. Цей метод був запропонований в інформатиці для наочності представлення алгоритму за допомогою набору спеціальних блоків.













Використовуючи дані блоки, можна подати, наприклад, ал­горитм «чищення картоплі» в такому вигляді:


4. Четвертий спосіб — навчальні алгоритмічні мови, які створені з навчальною метою, тому мають зрозумілий для людей вигляд. Таких середовищ зараз існує велика кількість: «Алгоритміка», «Роботландія», «Логосвіти», «Черепашка» тощо.

Завдання 1.

Перед тобою алгоритм, поданий у вигляді знаків. Запиши його словами.

Фізкультхвилинка

Дітям пропонується стати виконавцями алгоритму:

1. Підняти праву руку в сторону.

2. Підняти ліву руку в сторону.

3. Повернути тулуб ліворуч.

4. Повернути тулуб праворуч.

5. Опустити обидві руки. Повторити 6 разів.

Завдання 2.


  1. Дано різні послідовності. Визнач, що це таке.

  2. Поясни, чим відрізняються записи у стовпчиках.

план

Алгоритм

1. Приїзд у село

1. Набрати в чайник води

2. Допомога бабусі

2. Поставити чайник на плиту

3. Літні розваги

3. Запалити вогонь під чайником

4. Канікули закінчилися

4. Чекати, коли вода закипить


5. Вимкнути конфорку


Запиши його у вигляді схеми, використовуючи умовні поз­начки.



Домашнє завдання.

\ Запропонуй свій алгоритм у вигляді малюнка. Наприклад:


Тема. Основні алгоритмічні структури.

Мета: ознайомити учнів з алгоритмічними структурами; вчити виконуй

ти алгоритми, подані у вигляді блок-схем; закріпити вміння обират"

алгоритм, за яким створено даний ряд чисел; розвивати логічне

алгоритмічне мислення. Обладнання та програмне забезпечення: програма «Скарбниця знань» Вимоги до учнів: знати способи подання алгоритмів, основні алгорит-

мічні структури.

Хід уроку

I. Розминка (3 хв).

Дайте відповіді на запитання.

  • На скільки частин поділили відрізок, якщо на ньому пос­тавили три точки? (На 4)

  • Як називається слово, протилежне за значенням? (Ан­тонім)

  • За скількома зайцями не потрібно гнатися? (За двома)

  • Що сушить, коли мокне? (Рушник)

  • У Мишка 8 пар шкарпеток. Скільки шкарпеток на праву ногу? (8)

II. Перевірка домашнього завдання (3 хв).

III. Пояснення нового матеріалу та робота із зошитом (15 хв).
І. Фізкультхвилинка (1 хв).

/Світить сонце золоте.

Відвести корпус трохи назад, енергійно махати на себе руками. Квітка поміж трав росте.

Встати навшпиньки, потягнутись усім тілом догори з піднятими

руками. Бджілка весело кружляє,

Руками «затріпотіти», немов крильцями, і обернутись навколо себе

на напівзігнутих ніжках. З квіточки пилок збирає.

Скласти руки «ковшиком» і нахилитись уперед. Бджілко, бджілко, постривай!

Підскакуючи на місці, помахати руками. Меду нам смачного дай! І Обхватити себе руками за плечі і похитатися з боку в бік.

V. Пояснення домашнього завдання (2 хв).

VI. Робота з комп'ютерною програмою. Зупинка «Алгоритми»
(«Вибір алгоритму для ряду чисел 2») (12 хв).

VIIі

ҐЕ\

\&

УРОК б

Тема. Основні алгоритмічні структури.

Мета: ознайомити учнів з алгоритмічними структурами; вчити виконуй

ти алгоритми, подані у вигляді блок-схем; закріпити вміння обират"

алгоритм, за яким створено даний ряд чисел; розвивати логічне

алгоритмічне мислення. Обладнання та програмне забезпечення: програма «Скарбниця знань» Вимоги до учнів: знати способи подання алгоритмів, основні алгорит-

мічні структури.

Хід уроку

I. Розминка (3 хв).

Дайте відповіді на запитання.

  • На скільки частин поділили відрізок, якщо на ньому пос­тавили три точки? (На 4)

  • Як називається слово, протилежне за значенням? (Ан­тонім)

  • За скількома зайцями не потрібно гнатися? (За двома)

  • Що сушить, коли мокне? (Рушник)

  • У Мишка 8 пар шкарпеток. Скільки шкарпеток на праву ногу? (8)

II. Перевірка домашнього завдання (3 хв).

III. Пояснення нового матеріалу та робота із зошитом (15 хв).
І. Фізкультхвилинка (1 хв).

/Світить сонце золоте.

Відвести корпус трохи назад, енергійно махати на себе руками. Квітка поміж трав росте.

Встати навшпиньки, потягнутись усім тілом догори з піднятими

руками. Бджілка весело кружляє,

Руками «затріпотіти», немов крильцями, і обернутись навколо себе

на напівзігнутих ніжках. З квіточки пилок збирає.

Скласти руки «ковшиком» і нахилитись уперед. Бджілко, бджілко, постривай!

Підскакуючи на місці, помахати руками. Меду нам смачного дай! І Обхватити себе руками за плечі і похитатися з боку в бік.

V. Пояснення домашнього завдання (2 хв).

VI. Робота з комп'ютерною програмою. Зупинка «Алгоритми»
(«Вибір алгоритму для ряду чисел 2») (12 хв).

256

ц. релаксація (1 хв).

ЦІ. Підсумок уроку (3 хв).

ї

Зміст зошита-конспекту учня 1. Алгоритм із лінійною структурою (структура слідування) це алгоритм, у якому всі дії виконуються послідовно.

Наприклад: ^ ^

Алгоритм «Приготування чаю». ( Початок \

  1. Візьми чашку.

  2. Поклади в чашку пів чайної лож­ки чаю.

  3. Налий у чашку окріп.

2. Алгоритм із розгалуженою струк­турою — це структура, яка забезпе­чує вибір між двома шляхами слі­дування. Виконується перевірка по­ставленої умови, а потім вибираєть­ся один із шляхів. Якщо умова правильна, то вико­нується команда 1, інакше вико­нується команда 2. Наприклад: Алгоритм «Настрій».

  1. Якщо настрій гарний, то виконай пункт 2, інакше — пункт З

  2. Погуляти.

  3. Зателефонувати другові.




3. Алгоритм із циклічною структурою (повторення) алгоритм передбачає багаторазове повторення однієї

.самої дії (одних і тих самих операцій) над новими почат новими даними. Наприклад: Алгоритм «Збиранняягід».

  1. Подивись: усі ягідки зібрані? Якщо так, то перейди до пункту 4, інакше перейди до пункту 2.

  2. Зірви ягідку.

  3. Поклади ягідку в кошик і перейди до пункту 1.

  4. Віднеси кошик.

Завдання 1.

1. Запиши, скільки разів виконуються пункти 2 і 3 для даного малюнка.

У

Відповідь:

2. Запиши, скільки разів виконується пункт 1 для даного малюнка.

5

Відповідь:

Завдання 2.

В иконай для заданих чисел алгоритм із роз­галуженою структурою, поданий у вигляді блок-схеми.

ґ Кінець ")

З апиши результат. X = 29.

Результат:

36

X = 14.


Результат:

0


ЗО

X = 97. Результат: X = 23. Результат:

домашнє завдання.

До поданого у словесній формі алгоритму почали складати

блок-схему, але не встигли завершити.

1. Закінчи складання блок-схеми даного алгоритму.

  1. Задай число.

  2. Від заданого числа відніми 1.

  1. Якщо результат більший від 10, то перейди до дії 2, інак­ше перейди до дії 4.

  1. Помнож отримане число на 2.

  2. Додай 47.

6 . Оголоси результат.




УРОК 7

Тема. Основні алгоритмічні структури.

Мета: навчити учнів виконувати алгоритми, подані у словесному вигляді та у вигляді блок-схем, а також складати власні алгоритми у вигляді блок-схем; розвивати логічне й алгоритмічне мислення; виховувати зацікавлення до предмета.

Обладнання та програмне забезпечення: конверти і плакат для проведен­ня гри «Фокуси із числами», програма «Скарбниця знань».

Вимоги до учнів: знати основні алгоритмічні структури; уміти викону­вати поданий алгоритм.

Хід уроку

{£. І. Розминка (3 хв).

2 Дайте відповіді на запитання.

*■ — На три черв'яка можна впіймати 3 рибки. Скільки рибок

можна впіймати, маючи 5 черв'яків? (Можна впіймати 5 рибок,

а можна жодної)

— На скільки частин розпиляли колоду, якщо зробили 5 роз­пилів? (На 6)

— На що схожа половина яблука? (На другу половину)

— У мене шість синів. У кожного сина є рідна сестра. Скільки

у мене дітей? (7)

—■ Коли кіт може вийти з дому з чотирма лапами, а поверну­тися з вісьмома? (Коли несе впійману мишу) ц. Перевірка домашнього завдання (3 хв). ЦІ- Гра «Фокуси із числами» (5 хв).

Викликати до дошки двох учнів. Роздати їм конверти (у кож­ному конверті число 25). Запропонувати кожному з них виконати алгоритм, записаний на дошці. Потім сказати учням, що ви вга­дали, яке число отримав кожен з учнів після виконання алгорит­му, і що ці числа зберігаються у конвертах. Порівняти отримані учнями результати. Запропонувати всім учням у класі виконати цей алгоритм.

Алгоритм, записаний на дошці:

1. Задумай число.

2. Додай до задуманого числа 5.

3. Помнож отриманий результат на 2.

4. Відніми від отриманого задумане число.

5. Додай ще 15.

6. Відніми задумане число.

7. Порівняй результат із числом у конверті.

IV. Робота із зошитом (13 хв).

V. Фізкультхвилинка (1 хв).

( Ми писали і читали,

Малювали, рахували. Стати рівно, витягувати руки вперед, у сторони, угору.

От втомились так втомились, Аж голівки похилились.

Нахиляти голови вправо та вліво. Ми свої втомили ніжки, Адже не лежали в ліжку.

Підстрибувати на двох ногах. Наші ручки зажурились — Це від того, що втомились.

Трясти руками.

авдання 1.

агадай число від 1 до 5 і виконай дії, записані в алгоритмі-фокусі Як отримати число десять».



























авдання 2.

иконай для заданих чисел алгоритм із цик-ічною структурою, поданий у вигляді блок-кеми. Запиши результат.

= 7. Результат:

= 12. Результат:

— 53. Результат:


завдання з.

Продовж ряди, записуючи дії алгоритму у квадратах:


Домашнє завдання.

До поданого у вигляді формули алгоритму почали складати блок-схему, але не встигли завершити. ((((((х - 5) : 2) - 5) : 2) - 5) : 2)

  1. Закінчи складання блок-схеми даного алгоритму.

  2. Виконай алгоритм, якщо х = 35, та запиши результат.

Запиши назву алгоритмічної структури, використаної для складання цього алгоритму.

УРОК 8

Тема. Складання алгоритмів. Запис алгоритмів різними способами.

Мета: навчити учнів складати алгоритми і подавати їх різними спосо­бами; розвивати логічне й алгоритмічне мислення; виховувати заці­кавлення до предмета.

Обладнання та програмне забезпечення: плакати для виконання усних завдань, програма «Скарбниця знань».

Вимоги до учнів: знати основні структури алгоритмів; уміти складати власні алгоритми.

Хід уроку

І. Розминка (3 хв).

Дайте відповіді на запитання.

  • У темряві Зіна побачила 6 пар котячих очей. Скільки пар ніг у цих кішок? (12)

  • Як називають шкідливого гризуна, схожого на мишу? (Щур)

  • Сходи складаються з 23 сходинок. Яка сходинка розміщена посередині? (12)

  • Троє учнів грали у шашки. Скільки партій зіграв кожний, якщо всього зіграно 3 партії? (2)

  • Назви казку, у якій головного героя звати Кай. («Снігова королева»)

  • Назва якого місяця коротша за інших? (Лютий) И. Перевірка домашнього завдання (3 хв).

III. Розв'язування усних завдань (6 хв). Завдання 1. На дошці зображено блок-схему:

Запропонувати учням скласти за даною блок-схемою словесний алгоритм. Дати відповіді на запитання:

— Що повинно бути записано замість знака питання? (Результат виконання алгоритму: порожня бочка)

— Яка алгоритмічна структура використана для складання цього алгоритму? (Алгоритм із циклічною структурою)

Придумайте свій алгоритм, який підійде до поданої струк­тури.

Варіанти відповіді: алгоритм чищення відра картоплі, алго­ритм миття посуду, алгоритм садіння мішка цибулі, алгоритм розвантажування машини з ящиками тощо.

Завдання 2.

На дошці плакат із малюнком.

Запропонувати учням склас­ти за даним малюнком словесний алгоритм. Дати відповіді на запи­тання:

— Яку назву можна дати цьому алгоритму?

— Що є вхідними даними?

— А що є результатом?

— Яка алгоритмічна структура використана для складання цього алгоритму?

IV. Робота із зошитом (12 хв).

V. Фізкультхвилинка (1 хв).

Любить вчитися наш клас, Та відпочивати час.

Встати із-за парт, потягнутись усім тілом. Нумо, разом всі присіли

Присісти. І нагору полетіли.

Повільно-повільно підніматись на весь зріст. Піднімаємось все вище,

Стати навшпиньки, підняти руки вгору. Висота стає все ближче!

Підстрибнути на місці якомога вище.

у

у І. Пояснення домашнього завдання (1 хв).

уії. Робота з комп'ютерною програмою. Зупинка «Алгоритми»

(«Складання прикладу») (10 хв). уіП- Релаксація (1 хв). IX. Підсумок уроку (3 хв).

Зміст зошита-конспекту учня

Завдання 1.

У вузькому й дуже довгому жолобі знаходяться 4 кульки: 2 сині в лівому кінці жолоба і 2 білі трохи більшого розмі­ру — у правому кінці (див. малюнок). У стінці жолоба є не­велика ніша, у якій може розміститися тільки одна кулька (будь-яка). Лівий край жолоба закритий, а в правому кінці є отвір, через який може пройти тільки синя кулька. Склади словесний алгоритм: «Як викотити із жолоба всі сині куль­ки». Брати кульки із жолоба не дозволяється.

Г£

АГ Закотити в нішу кульку № 2.

2. Усі білі кульки перекотити ліворуч.

3. Викотити кульку № 2.

4. Усі білі кульки перекотити праворуч.

5. Закотити в нішу кульку № 1.

6. Усі білі кульки перекотити ліворуч.

7. Викотити кульку № 1.


Завдання 2.

іч Алгоритм .Розпорядок дня» поданий у вигляді мал^ Розстав правильно номери дій. ад°ніса

^

Домашнє завдання.

Склади і запиши у вигляді блок-схеми алгоритм для такої задачі:

У їжачка було 5 грибів. Він знайшов іще 6 грибів. Прилеті­ла Сорока й відібрала у нього 7 грибів. Білочка пожаліла їжачка і подарувала йому 10 грибочків. Скільки у їжачка стало грибів?

УРОК 9

, ^а Складання алгоритмів. Запис алгоритмів різними способами.

їета: ознайомити учнів з алгоритмами в математиці; вчити викону-ваТи алгоритми з розгалуженою структурою; розвивати логічне Й алгоритмічне мислення; формувати вміння аналізувати й робити висновки.

І^ладнання та програмне забезпечення: програма «Скарбниця знань».

•даіоги до учнів: знати алгоритм складання магічних квадратів; уміти записувати алгоритм у вигляді математичної формули; уміти вико­нувати алгоритми з розгалуженою структурою.

Х ід уроку

. Розминка (3 хв). Дайте відповіді на запитання.

— Як називається сторона світу, де сходить сонце? (Схід)

— Чотири людини привіталися. Скільки разів кожний потис-іув руку? (3)

— У новій стіні, у круглому вікні, удень скло розбите — уночі ставлене. Що це? (Ополонка)

— П'ять комірчин — одні двері. Що це? (Рукавичка)

— Хто з бородою родиться, але нікого це не вражає? (Козел)

— Що залишається від розбитої чашки? (Друзки)

I. Перевірка домашнього завдання (3 хв).

II. Пояснення нового матеріалу і робота із зошитом (15 хв). V. Фізкультхвилинка (1 хв).

Один, два — усі піднялись, Повернулись, похитались. Три, чотири — руки вгору, В сторони і вгору знову. П'ять, шість — опустили, І швиденько всі присіли. Сім, вісім — всі малята Стрибають, як жабенята. Дев'ять, десять, — рівно стали І за парти посідали.

• Пояснення домашнього завдання (1 хв).

Завдання 1.

р] За заданим алгоритмом запиши приклад і розв'яжи його.














УРОК 10

Тема- Запис алгоритмів мовою стрілок.

Мета: навчити записувати алгоритми для креслення геометричних фігу; за допомогою мови стрілок; складання і виконання простих алгорит мів для зображення геометричних фігур; розвиток логічного мислен ня та уваги.

Обладнання та програмне забезпечення: картки для виконання практич

ного завдання, програма «Скарбниця знань». Вимоги до учнів: знати команди алгоритмічної мови стрілок.

Хід уроку

І. Розминка (3 хв).

Дайте відповіді на запитання: що це? (Відгадайте загадки)

— Чим більше з неї береш, тим більшою вона стає. (Яма)

— Не гавкає, не кусає, а в будинок не пускає. (Замок)

— Два кільця, два кінці, а посередині цвяшок. (Ножиці)

— Надворі горою, а в домі водою. (Сніг)

— Не сіють, не саджають, а саме виростає. (Волосся)

— Не кравець, а все життя з голками ходить. (їжачок)

II. Перевірка домашнього завдання (3 хв).

III. Пояснення нового матеріалу і робота із зошитом (15 хв).

* Пояснити учням, що бажано всі алгоритми записувати олівцем, щоб мати змогу виправити. Початкове положення ви­конавця вказано зафарбованим кружечком.

IV. Фізкультхвилинка (1 хв).

Вітер віє-повіває,

0^ч"сГп~^ НйХиЛЯти тУЛУб в РМ *~

Л4іТоїп™?п7аТ НаП°ЯС' П?авУ вІдвЄСти в Рв°' П°ШНЯти П0Л0ЖЄНН» ?У« і Розверну! р°сти, рости, жито,

Присісти і піднятися на весь зріст. ^илою налите.

Зігнути в ліктях руки і розігнути.

«сти, рости, пшениця,

Присісти і піднятись на весь зріст донечка сестриця.

Потягнутись догори з піднятими руками.


З апис алгоритмів мовою стрілок. |Р| Команди алгоритмічної мови стрілок — це числа від 1 й стрілки:


Перекреслені стрілки дають команду, що потрібно перейти в ука­заному напрямку, не малюючи лінії, а неперекреслені стрілки означають, що лінія руху повинна бути намальована. Стрілки вказують напрямок, а числа вказують, скільки разів потріб­но виконати цю команду, тобто на яку кількість клітинок перемісти­тися у вказаному напрямку. Команди пишуться одна за одною і ні­чим не відокремлюються. Число записується одразу за стрілкою.

Наприклад, малювання квадрата від указаної крапки:

Ф4-4Ф4Якщо після стрілки немає числа, то команда виконується тільки один раз, тобто потрібно перейти тільки на одну клітинку у вказа­ному напрямку.








/^



Як посіємо зерно, ~~\

Нахилитися донизу і дістати руками підлогу.
Знов за парти сядемо.
V Сісти на місця. І

V. Пояснення домашнього завдання (1 хв).

VI. Робота з комп'ютерною програмою. Зупинка «Алгоритми»
(«Виконавець «Олівець») (13 хв).

Зміст практичного завдання:

Роздати картки з алгоритмом, записаним мовою стрілок. Учні повинні правильно виконати записаний алгоритм за допомогою виконавця «Олівець».

* Перед виконанням завдання нагадати правила роботи з комп'ютерною програмою.

Приклад завдання:

Стрілки вказують напрямок, а числа вказують, скільки разів потрібно виконати цю команду, тобто на яку кількість кліти­нок переміститися у вказаному напрямку. Команди пишуться одна за одною і нічим не відо­кремлюються. Число записуєть­ся одразу за стрілкою. Наприклад, малювання квадрата від указаної крапки:

ф4-4Ф4

Завдання 1.

Запиши за допомогою алгоритмічної мови стрілок алгоритм малювання поданого трикутника.

З авдання 2.

\ Запиши за допомогою алгорит­мічної мови стрілок алгоритм ма­лювання поданого малюнка і пе­ревір його на комп'ютері.


СГи^ТпГогок, алгоритмічної мови стрілок алгоритм малювання даного малюнка.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!