Тема семестру «Композиція музичного твору»
Тема уроку «Прощання з Батьківщиною»
Мета: Познайомити учнів із творчістю польського композитора М.-К. Огіньського.На прикладі його найвідомішого твору –полонезу «Прощання з Батьківщиною»- закріпити
визначення понять «полонез», «музична драматургія» та познайомити з простою
три частинною музичною формою. Розвивати образно-асоціативне мислення учнів,
вокально-хорові навички, інтерес до творчості зарубіжних композиторів, зокрема
М.Огіньського.Виховувати естетичний смак учнів, почуття патріотизму.
Муз. Матеріал: М.Огіньський Полонез «Прощання з Батьківщиною», Н. Май « Червона
калина»
Наочні посібники: відео презентація, музичні інструменти.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
1.Вхід до класу під звучання Полонезу ля мажор Ф.Шопена. Музичне вітання.
2.Актуалізація опорних знань учнів. Розв,язування кросворду «Види танців».
-Які з цих танців польського походження?
- У творчості яких композиторів ми зустрічали полонез?
- Давайте пригадаємо історію виникнення полонезу та його характерні ознаки.
( доповідь учениці; відео ,)Сьогодні ми познайомимось з композитором, ім,я якого пов,язано
саме з полонезом. Коли називають це прізвище , відразу хочеться сказати : « полонез».
3.Повідомлення теми уроку. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь учителя з елементами бесіди.
- Полонез М.-К.Огіньського «Прощання з Батьківщиною» має щасливу долю.
Написаний 220 років тому, він продовжує хвилювати слухачів і сьогодні,
підживлюючи людей енергією щирих почуттів і пробуджуючи в них нові духовні сили.
Музику полонезу знають і люблять у всьо му світі. Він належить до найпопулярніших творів класичної музики.(Приклади того, що Полонез Огіньського- це вже ім,я загальне)
«Прощання з Батьківщиною»- єдиний з 26-ти полонезів,написаних композитором, якому
Він дав назву. І це не випадково, бо назва твору- ключ до розуміння образу музики та
задуму автора .Тобто -це програмна музика.
- Що ж таке програмна музика?
4. Життєвий і творчий шлях М.Огіньського.
- Перш ніж спухати Полонез, та щоб краще зрозуміти і відчути зміст твору ,давайте звернемося до біографії композитора.
(Доповідь учнів; відео презентація)
- Що вразило вас у біографії композитора?
- Що схвилювало?(не проста доля, тяжкі випробування, життя у вигнанні,складне особисте життя)
- Мимоволі згадується інша доля - співвітчизника й молодшого сучасника М.Огіньського.Кого саме?Його полонез прозвучав на початку уроку.
-Чим схожі долі Огіньського і Шопена?
-Що їх об,єднує?(любов до батьківщини, тривога та біль за її долю)
5. Слухання Полонезу «Прощання з Батьківщиною».
- Полонез «Прощання з Батьківщиною» - це музика для слухання, хоча ритм цього твору від танцю. Але композитор свідомо відмовляється від традиційного трактування полонезу як
«світського» танцю. Це скоріше сповідь душі, лірична поема…
- Вслухайтесь у чудову мелодію , проникливі інтонації. Хотілося б ,щоб ви полюбили цю музику, як люблять її тисячі людей у всьому світі. Слухати музику - це робота, робота
душі ,серця й розуму. Тож приємного вам прослуховування.
Слухання полонезу(перший раз)
- Які почуття викликала у вас музика?.
- Які образи, на вашу думку, втілено у полонезі?(лірико-патріотичні)Щ
- Як вони розвивались? Чи змінювався характер музики впродовж звучання?(перша і третя
частини схожі за характером,середня - контрастна)
Аналіз музичного твору з елементами бесіди.
- Перша частина має ліричний характер,скільки емоцій відчувається в музиці!
Біль розлуки,щемливе чуття туги за Батьківщиною,любов,печаль, ніжність…Хроматизована мелодія супроводжується спокійним, але чітким акомпанементом,який здебільшого під-
креслює плавність руху.
- Середня частина вносить у музику значне пожвавлення й звучить урочисто, схвильовано.
Вона відрізняється фанфарним, призовним характером. Це так звана «побудка», яка наче піднімає до боротьби.
- У третій частині композитор знову повертається до першої теми - плавного , розміре-
ного танцювального характеру.
Отже, композиція полонезу має просту три частинну побудову:
. А+В+А
- Музика полонезу сповнена ніжності , яку композитор відчував до своєї Батьківщини,
й трепетним хвилюванням за її долю. У поєднанні різних почуттів і полягає драматургія
цього твору.
Повторне слухання Полонезу.
- Чи змінилися ваші враження після повторного слухання?
- Продовжить речення «Коли я вдруге прослухав(ла) полонез,то
- я відчув(ла) …
- я подумав(ла) …
- уявив(ла)
- зрозумів(ла)
6.Творча робота.
- Існує безліч варіантів виконання Полонезу Огіньського: фортепіанний, оркестровий,
хоровий . Кожен зі своїми засобами виразності щодо передавання характеру твору і
багатої палітри почуттів.(І.Крутой, ВІА «Пісняри»,В.Зінчук і т.п.)(часткова демонстрація)
Складання віршованої,інструментальної «побудки» (середня частина) та патріотичної аватарки першої частини полонезу.(прив,язати до сьогоднішніх подій в Україні)
Виконання.
7.Вокально-хорова робота.
- Згадайте музичні твори, у яких втілено образ Батьківщини.
- Чи доводилось вам надовго від,їзджати з дому?
- Що ви відчували?
- Що для вас значить Батьківщина?
Діти відповідають,читають вірші , прислів,я ,вислови на тему патріотизму.
- Яку пісню ми вивчили з вами на попередньому уроці?
-Про що ця пісня? Чи відповідає її зміст темі сьогоднішнього уроку?
Розспівування
Виконання пісні Н.Май «Червона калина».
8.Підсумок уроку.
- Чим приваблює нас чудова музика Полонезу?
- Чому вона нікого не залишає байдужим?
-Чому навіть не знайомі із задумом автора слухачі, завжди пам,ятають її та називають улюбленим музичним твором?
Музика полонезу близька й зрозуміла кожній людині. Крізь століття дійшло до нас
Яскраве світло любові й надії, яке зігріває й очищує душу, звеличує думки, викликає високі й щирі почуття, пробуджує творчі сили:
Палкої ніжності потік
Не визнавав кордонів:
Твоя любов - печалі спів
В мелодії сто дзвонній
Ти присвятив той Полонез
Вітчизні своїй рідній.
Їй у вигнанні, мов з небес,
Співав чудові гімни…
Ліна Красношапка.
Складання СИНКВЕЙНУ.
Ключові слова: полонез, Огіньський, Батьківщина, пісня.
Я : Семикласники
активні , допитливі,
розмірковують, працюють, творять,
Я задоволена їхньою роботою.
Молодці!
10.Оцінювання.
11.Вихід з класу у супроводі звучання Полонезу Огіньського.
.