СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок по теме "Великие путешественники"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка урока о выдающихся путешественниках и мореплавателях, которые внесли огромный вклад в развитие общества, науки и всего человечества.

Просмотр содержимого документа
«Урок по теме "Великие путешественники"»

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение

«Лицей№3»








Конспект урока

“The greatest travelers and navigators of the world.”



















Учитель английского языка

МБОУ «Лицей№3»

Чернявская И.Д.












Старый Оскол


2018

Урок в 5-м классе.


Тип урока: урок обобщения и закрепления новых знаний.

Цели: развитие коммуникативной культуры и социально-культурной образованности учеников, позволяющих участвовать в социально- бытовой и учебно-профессиональной сфере. Организация деятельности учащихся по самостоятельному применению полученных знаний в предложенных ситуациях. Развитие памяти и логического мышления школьников при выполнении заданий. Развитие умения у обучающихся применять на практике полученные ранее знания при самостоятельной работе.

Обучающая цель:

по фонетике - тренировка чтения и произношения слов по теме «Путешествия»

по лексике - повторение и активизация лексического материала по данной тематике; применение ранее изученного лексического материала в новых ситуациях общения;

по аудированию - практика в восприятии речи на слух с опорой на наглядность и выполнение определенных заданий во время аудирования.

Развивающая цель:

Говорение- развитие монологической и диалогической речи.

Чтение - развитие навыков чтения повествовательных и вопросительных предложений; тренировка памяти и логического мышления при выполнении заданий.

Воспитательная цель: Знакомство с биографиями путешественников, воспитание уважения к деятельности путешественников.

Оборудование для урока: компьютер, мультимедийный проектор, презентация, книги, карточки



Тема: « Выдающиеся путешественники и мореплаватели»

“The greatest travelers and navigators of the world.”


Тип урока: интегрированный урок окружающего мира и английского языка.


1. Организационный момент. Приветствие.

-Good morning children

-How are you today?

- We are fine thank you.

- Let’s greet our guests.


Today we have very interesting lesson. We will speak about outstanding people –the greatest travelers and navigators of the world and try to travel with them.

Tell me please, do you like travelingl? –“ Yes, we do”

- Good. But we have to prepare for it.


2 . Warm- up activities.

- And now children tell me please: What words are associated with travelling?

(sea, ocean, desert, mountains, river, weather, lake, land. island, forest…)


3. Lexical exercises.

You are so clever pupils! You know many words. Look at the picture, please. Here you can see some words more and try to make-up the word-combinations with these words.

  • high deep big large long

  • difficult uneasy stormy wild

  • new unknown clean fresh

hot cold calm fresh hot cold

small windy rainy cloudy

Well, children. I see you are ready for our trip.

Let’s train to pronounce some geographical names:

The Mediterranean Sea, The Caspian Sea, The Arabian Sea, The Black Sea, The Sea of Okhotsk,

The Bering Sea.


4.Speaking.

Now, I would like you to introduce the greatest travellers and navigators of the world and we will try to travel with them.


1.Марко Поло was the first who went from Chine to India by sea.

2. Афанасий Никитин was an outstanding traveler and one of the first Russian who visited India.

3. Васко да Гамма a Portuguese navigator. He found the sea way to India round Africa.

4. Фернан Магеллан made the first round-the-world traveling.

5. Витус Беринг the Dane in Russia the leader of the Russian north expedition.

6. Иван Крузенштерн the Russian admiral. He headed the first of round-the-world traveling of Russian sailors.

7.Николай Михайлович Пржевальский was the explorer of Asia. He often was there where nobody was.

5.Проверка домашнего задания.

Ребята, начинаем наше заочное путешествие (учащимся было дано задание подготовить материал о ком-то из путешественников) и первый с кем мы отправляемся - Марко Поло.


-Ученик (1) рассказывает о путешествии Марко Поло и показывает его путь по карте.

Another pupil tries to retell the story about Marko Polo in English


Practice:

Children decide if the following sentences are true (T) or false (F)


1

He was born in 1254 in Venice.

2

At the age of 17 he reached India.

3

On the base of his stories the book was written


-Ученик (2) рассказывает о путешествии Афанасия Никитина и показывает его путь по карте.

Another pupil tries to retell story about Afanasiy Nikitin in English.

Practice:

1 Aphanasiy Nikitin was from

a. Tver b. Moscow c. Kiev


2 He crossed three seas

a. The Black sea b. The Black sea c. The Caspian sea

The Arabian sea The Aral sea The Arabian sea

The White sea The Arabian sea The Black sea

3. He wrote about

a. Indian habits b. Chinese habits c. Japan habits


-Ученик (3) рассказывает о путешествии Васко да Гамма и показывает его путь по карте.

Practice:

  • In 1497 the Portuguese decided to find a new way to …..

  • Vasco de Gamma was the ….on one of the ship.

  • It took …years and …months for journey.

  • The sea way to India round …. was found.

  • Till this time Portugal had …..

  • (Colonies, two, India, Africa, two, Capitan)

-Ученик (4) рассказывает о путешествии Магеллана и показывает его путь по карте.

Another pupil tries to retell the story about Magellan in English

Practice:

  • .He wanted to find the west way to

  • Chine India Japan

  • .In 1519 ….. small ships started their journey.

  • five three two

  • Only … from 265 sailors returned home.

  • 17 20 15

6. Физкультминутка.


-Ученик (5) рассказывает о путешествии Беринга и показывает его путь по карте.

Another pupil tries to retell the story about Bering in English

Practice:

Decide if the following sentences are true (T) or false (F)


1

The port in Kamchatka was called Петропавловск by Bering

2

Bering reached an unknown land.

3

It was the American coast.

- Ученик (6) (рассказывает о путешествии Ивана Крузенштерна и показывает его путь по карте.)

Another pupil tries to retell the story about Витус Беринг in English


Practice: Pupils answer the questions.

What were the names of the ships?

Was it the first time for Russian Ships to cross equator and to reach the Pacific ocean?

He made maps of Japan and Sakhalin coasts and the Kurils, didn’t he?

-Ученик (7) рассказывает о путешествии Николая Пржевальского и показывает его путь по карте.

Another pupil tries to retell the story about Николай Пржевальский in English


Practice:

He was the …..of Asia.

He loved …..and dreamed about traveling since childhood.

He discovered many kinds of … and … .

( animals, nature, explorer, plants)


7.The conclusion of the lesson


Put the sentences in a right order:

1. Васко да Гамма a Portuguese navigator.

He found the sea way to India round Africa.


2. Фернан Магеллан made the first round-the-world traveling.


3. Витус Беринг the Dane in Russia the leader of the Russian north expedition.


4.Афанасий Никитин was an outstanding traveler and one of the first Russian who visited India.


5. Иван Крузенштерн Russian admiral. He headed the first of round-the-world traveling of Russian sailors.


6Николай Михайлович Пржевальский was the explorer of Asia..

He often was there where nobody was.


7.Марко Поло was the first who went from Chine to India by sea.


8. Homework: Рассказ о понравившемся путешественнике.