УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 3 КЛАСІ
ТЕМА. Змінювання іменників за відмінками
Мета. Ознайомити учнів з поняттям «відмінювання», з системою відмінювання іменників за питаннями; розвивати мовлення школярів; уміння аналізувати; виховувати інтерес до рідної мови.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Прийом «Незвичайний початок»
- Сядьте зручніше! Покладіть долоню на серце. Відчуваєте, як воно б’ється? Таке маленьке, а так багато працює! Ось і ми давайте гарненько попрацюємо.
2. Вправа «Долонька»
- Передайте свою впевненість і готовність до праці одне одному. (Діти торкаються долоньками одне одного).
ІІ. Перевірка домашнього завдання (вправа 321, с. 133)
- Які іменники ви дібрали за фотоілюстрацією?
- Прочитайте розповідь, яку ви склали за фотоілюстрацією.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми з вами здійснимо подорож за далекі моря, за високі гори до чарівної країни Морфології, щоб ще раз зустрітися з прекрасним принцом Іменником.
- Що візьмемо з собою в дорогу?
(Знання. дружбу, активність)
- Тож сядьте рівненько, будьте уважні,
Щоб працювати було вам неважко,
Будьте активні, розумні, завзяті.
ІV. Актуалізація опорних знань
1. Прийом «Мозкова атака»
- Що означає іменник?
- На які питання вони відповідають?
- Які іменники є назвами істот?
- На які питання вони відповідають?
- На які питання відповідають іменники – назви неістот?
- Які іменники відносяться до власних назв?
- З якої букви вони пишуться?
- З якої букви пишуться іменники загальні назви?
- Чи змінюються іменники за родами?
- Які два числа мають іменники?
- Молодці! Добре ви підготувалися до зустрічі з іменником.
2. Хвилинка-цікавинка
- Доречі, вчені дослідили, що половина всіх сіл, що є у нашій мові, припадає на іменник. Отже, щоб добре знати нашу рідну мову, ми повинні вивчати іменник.
2. Каліграфічна хвилинка
- Діти, дивлюсь я зараз на вас і любуюся: ви такі красиві, найкращі у нашій школі. Хочеться, щоб і букви, які ви пишете були такими ж гарними, як і ви. Сьогодні ми згадаємо, як каліграфічно пишеться літера «Дд».
Д Д д д Дд до ді де ад од дл (Зробити акцент на з’єднанні )
- Напишіть за зразком.
3. Диктант з «ключем»
- Запишіть іменники у два стовпчики: вжиті в однині; вжиті в множині.
Депутат, ножиці, екзамени, очерет, пироги, радощі, берег, радіо, експеримент, директор, обеліски, пшениці, іграшка, абрикоси, дерева, ліс, олівець, екскаватори.
Однина Множина
Депутат Ножиці
очерет екзамени
берег пироги
радіо радощі
експеримент обеліски
директор пшениці
іграшка абрикоси
ліс дерева
олівець екскаватори
(Перевірити. Оцінити)
- У кожному іменнику підкресліть першу літеру.
- З цих літер складіть прислів’я.
(Добре діло не пропаде.)
-
Діти, люди народжуються для того, щоб творити добро на землі. Від цього світ стає кращим. Запам’ятайте це.
-
Запишіть це речення каліграфічно.
(Визвати до дошки одного учня. Оцінити)
-
Як називається це речення за метою висловлювання?
-
Назвіть головні члени речення.
-
Що ви можете розповісти про слово «діло», як частину мови?
Фізкультхвилинка «Каченята» (Комп’юторна підтримка)
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1.Робота над вправою 322, (с. 134)
- Як розумієте слово «потайки»? (Таємно)
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 134)
- Зв’язуючись у реченні з іншими словами, іменники змінюють свої закінчення. Зміна закінчень іменників називається змінюванням за відмінками. Іменники мають 7 відмінків: називний, родовий, давальний, знахідний, орудний, місцевий, кличний.
Відмінки
Йде іменник по городу,
Питається свого роду:
Чи всі живі і здорові
Родичі іменникові?
Обізвався називний –
Це відмінок основний.
Він предмети називає
На хто? що? відповідає.
А за ним і родовий –
Також хлопець бойовий,
Всіх питає не дарма:
Кого?чого? тут нема?
І якого кожен роду?
А в давального пригода:
Дуже хочеться йому
Все віддать, але кому?
Чи чому? –
Чого не знає,
У знахідного питає.
А знахідний все питає,
Кого? Чи що? – і сам не знає.
Ні. Знайшов. А де орудний?
Цей відмінок многотрудний
Чим орудує тепер,
З ким зустрінеться в четвер?
А місцевий працьовитий?
Цей іменник працьовитий?
Бо на кому? І на чому?
І при кому? І при чому?
Всіх без винятку питає,
Собі місця він шукає.
Кличний кличе всіх до хати,
А питань не може мати.
От же живі і здорові
Всі родичі іменникові.
Фізкультзвилинка «Дружний клас» (Комп’юторна підтримка)
3.Ознайомлення з назвами відмінків. Робота за таблицею (с. 135)
VІ. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Відмінювання іменників за таблицею (вправа 324, с. 135)
VІІ. Підсумок уроку.
Саморефлексія
-
Я дізнався … (що іменники відмінюються за відмінками, відмінків 7)
-
Я вчився … (відмінювати іменники)
-
Я зрозумів … ( що знання про іменник дуже потрібні)
-
Навіщо нам потрібно знання, які ми сьогодні здобули? (Щоб краще знати нашу рідну мову)
Велична, щедра і прекрасна українська мова,
Прозора й чиста, як гірська вода, -
То України диво барвінкове,
Багата мова й вічно молода.
VІІІ. Домашнє завдання
Вивчити правило на с. 134; назви відмінків і питання до них, с. 135.