СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Уроки в программе SMART Notebook

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Илгери-илгери бир акылман карыя жашаган экен. Ал карыянын төрт кызы болгон. Алардын аттары Жаз, Жай, Күз жана Кыш. Күндөрдүн биринде Жаз андан кийин Жай күндү аябай ысытып жиберишет. Аларга удаа Күз жамгыр жаадырып Кыш кар жаадырып ызгаар суук болот. Ошондо курт-кумурскалрар, жан-жаныбарлар чыдабай карыяга даттанышат. Карыя кыздарын чакырып чоо-жайын угуп, ар бирине өздорүнө тиешелүү күндөрдү бөлүп берген экен балдар

Просмотр содержимого документа
«Уроки в программе SMART Notebook»

Сабактын технологиялык картасы

Мугалимдин аты-жөнү : Исаев Ренат Болотбекович

Класс : 3 «ж»

Мөөнөтү:

Сабак: кыргыз тили

Сабактын темасы: «Жыл мезгилдери»


Негизги компетенттүүлүктөр

Маалыматтык: Окуучулар жыл мезгилдери жөнүндөжаны маалымат алышат. Маалыматты өздөштүрөт . Түшүнүгү боюнча салыштырып сүйлөп беришет.

Социалдык-коммуникативдик: Окуучулардын логикалык ойлоо сезими өсөт, билими билгичтиги, көндүмдөрү калыптанат туура жазууга жана сүйлөөгө машыгып сөз байлыгы жогорулайт.

Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү: Окуучулар түшүнүгүн турмуш менен байланыштырып, мисал келтире алышат, алган маалыматтын негизинде чыгармачылык иштерди жасашат.Топто жупта жеке иштешет.




Предметтик компетенттүүлүк

К2

Окуй алуу компетенттүүлүк аткарылат

К3

Сөз байлыгы менен иштей алуу компетенттүүлүк

К4

Сүйлөм текст менен иштей алуу

К5

Аң сезимди окуу угуу жана адабий түшүнүктөр менен иштей алуу компетентүүлүк аткарылат.








Сабактын максаты:

Билим берүүчүлүк

  • Окуучулар жыл мезгилдеринин кыргызча аталыштары боюнча билишет;

  • Окуучулар өтүргөн жаңы теманын үстүндө иштөөнү үйрөнүшөт.


Өнүктүрүүчүлүк

  • Окуучулар сабакта алган билимдерин практика жүзүндө колдонууну үйрѳнүшөт;

  • логикалык ойлоо сезими жана чыгармачылыгын өстүрүшөт;

  • Кыргыз тилинде туура сүйлөөгө машыгышат жана ой жүгүртүүсү, сөз байлыгы калыптанат.

Тарбиялык

  • Туура сүйлөөгө, жазууга жана өз оюн толук, кыскача билдирүүгө көнүгүшөт;

  • Команда менен иштөөнү үйрөнүшөт

  • Адептүүлүккө, ынтымактуулукка, эмгекчилдикке, достукка тарбияланат.



Сабактын тиби: жаңы теманы түшүндүрүү

Сабактын формасы: жомок түрүндө

Колдонулуучу ыкмалар: айтып берүү,түшүндүрүү, оюн, суроо-жооп.

Сабактын жабдылышы: төрт мезгилди чагылдыруучу сүрөттөр, 3 класстын окуу китеби.

Колдонулуучу каражаттар: интерактивдүү доска (Smart Notebook программасыа, проектор, компьютер, электрондук презентациялар, ар түрдүү тапшырмалары менен карточкалар жана башка каражаттар..

Предмет аралык байланыштар: сүрөт, адабият, орус тили, география, мекен таануу сабактары.





Сабактын жүрүшү

Сабактын этаптары

убактысы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

(мугалим эмне кылыт)

Окуучулардын ишмердүүлүгү

(окуучулар эмне кылышат)

Баалоо

  1. Уюштуруу




2мин

Саламатсыңарбы балдар

Биздин бүгүнкү маанайыбыз кандай?

Анда эмесе балдар биз бири-бирибизге жакшы маанай тартуулап сабакка жакшыы катышалы.

Алтын эрежени кабыл алуу.

Бүгүнкү күн эң өзгөчө күн туурабы? Анткени биздин сабакка коноктор катышып келип отурат.


Саламатсызбы

Жакшы






Ооба


Эң жакшы

  1. Сабактын мотивациясы (сабакка болгон умтулуу)



2.1 билим берүүнү актуалдантыруу















2.2 Өз алдынча көйгөйлүү маселелерди чечүү












2.3 Жаңы теманы

жана анын негизги максаттарын коюу





12 мин

Ушул күн эсте калаарлык күн болуп, кайсы күн экенин тактаны карап бүгүнкү числону жазалы .

Жазып бүтсөк кунт коюп угабыз:



Илгери-илгери бир акылман карыя жашаган экен. Ал карыянын төрт кызы болгон. Алардын аттары Жаз, Жай, Күз жана Кыш. Күндөрдүн биринде Жаз андан кийин Жай күндү аябай ысытып жиберишет. Аларга удаа Күз жамгыр жаадырып Кыш кар жаадырып ызгаар суук болот. Ошондо курт-кумурскалрар, жан-жаныбарлар чыдабай карыяга даттанышат. Карыя кыздарын чакырып чоо-жайын угуп, ар бирине өздорүнө тиешелүү күндөрдү бөлүп берген экен балдар.




Силер кандай ойлойсунар балдар карыянын аты ким?





Туура.

Демек бүгүнкү сабагыбыздын темасы чындыгында эле Айке айткандай ЖЫЛ МЕЗГИЛДЕРИ

Ошентип тактага сабактын темасы пайда болот



Ушул темага байланыштуу бүгүнкү сабакта эмнелерди билгиңер келет?







Келгиле балдар, анда эмесе силер каалаган, билгиңер келген нерселерди толук айтып берейин



Окуучулар числону жазышат





мугалимди кунт коюп угушат















Ар кандай жооптор айтылат.

ЖЫЛ МЕЗГИЛДЕРИ












Биринчи окуучу:

Жыл мезгилдери жөнүндө кененирээк маалымат алгыбыз келет

Экинчиси: менин жай жана кыш мезгилин билгим келет


Азаматсыңар






















Туптуура














Жакшы


  1. Жаңы теманы түшүндүрүү




























    1. Жаны тема боюнча өз маалыматтарын билдирүү



    1. Команда менен изденип иштөө









    1. Жаңы сөздөр менен иштөө



    1. Жаңы теманы бышыктоо



20 мин

Анда эмесе биздин темага байланыштуу табышмактын жандармагын, суроолордун жооптарун туура таап крассвортту толтуралы





Тигинен:

1. жердин баары алтын жамынган мезгил______

2. жаздан кийин келет... ______


Туурасынан:

1.талаа аппак,суу да муз, бул кайсы мезгил?_____

Кайсы мезгилде апалардын майрамы...?_____



































Мугалим кроссворддун жандырмагына жараша топторго ат коёт.

1 жаз жана жай

2 Күз жана кыш


Көңүл бөлүп тактаны карайбыз. Тактада бир нече сүйлөмөр турат.

Чүүш, бир нерсе угулуп кеттиби? Балдар силерге угулган жокпу ?

Тактадагы сүйлөмдөрдүн туура жообу окшойт. Кунт коюп угабыз

Мугалим аудио көчүрмөнү коёт.





Анда эмесе жыл мезгилдерине байланычтуу жаңы сөздөр менен таанышабыз.


Эми биз китебибиздин 64-бетинин 2-көнүгүүсүндө берилген текстти көңүл бөлүп окуйбуз.



Сабакты бышыктоо иретинде интерактивдүү тактанын жардамы менен «Полечудес» оюнун ойнойлу.

Тест түрүндө.


Табышмак табышып, суроолорго жооп берип, мезгилдердин орусча аттарын которуп, Кроссворддун жандырмагын таап электрондук такта менен иштешет.


Тигинен:

  1. Күз


  1. Жай


Туурасынан:

  1. Кыш


  1. Жаз





















Жоок


Окуучулар кунт коюп угушат

Сүйлөмдөрдү интерактивдүү тактанын жардамы менен толукташат.



Окуучулар туура табышат



Окуучулар 2-көнүгүүдөгү «ЖЫЛ МЕЗГИЛДЕРИ» деген текстти өз алдынча окушат.


«Полечудес» оюнун тест түрүндө ойношот.

.


Азаматсынар









Туура таптыңар





























Ой баракелде

Жаз - жай командасы абдан жакшы иштеп жатышат


Азаматсынар бардар








Эң жакшы

  1. Талкуулоо үчүн суроолор

3 мин

Демек, жыл мезгилдери боюнча бүгүн кандай маалыматтарды алдынар ? Ким айтат?

Өтө көп маалыматтарды алдык

Бүгүнкү сабак мага аябай жакты

Полечудес оюну мага абдан жакты

жакшы

  1. Баалоо

4 мин

Мугалим активдүү катышкан окуучуларга өз баасын берет.

Окуучулар бири-бирин өз ара баалашат


  1. Үй тапшырма берүү

2 мин

Кайсы жыл мезгилин жакшы көрсөңөр, ошол мезгилдин

сүрөтүн тартып келүү.

Окуучулар үйгө берилген тапшырманы күндөлүктөрүнө жазып алышат


  1. Сабакты жыйынтыктоо



2мин

Бүгүнкү кыргыз тили сабагын силер менен өткөнүмө өтө кубанычтамын, сабакка активдүү катышып бергенинерге ыраазычылык билдирем эмки сабактан көрүшкөнчө саламата барыңыздар!

Саламатта калыңыз!