Тема:Зсідання крові. Групи крові та переливання крові.
Мета: формування уявлення про групи крові, резус-фактор та їх значення для переливання крові; розвиток логічного та біологічного мислення, уміння аналізувати, творчо вирішувати задачі, працювати з довідковою літературою, малюнками, схемами, таблицями; виховування бережливого славлення до свого здоров'я, гуманного ставлення до людей, формуваннявалеологічної та екологічної грамотності.
Хід уроку.
1.Організація класу.
2. Опитування:внутрішне середовище, хто і як підтримує гомеостаз в організмі. Що таке гомеостаз і що його змінює, чи буває в організмі все стало, функції сполучної тканини- крові, склад крові, склад лімфи, функції крові і лімфи. Кровотворні органи, клітини крові як тканини і що є міжклітинним простором, структура крові, еретротицити і механізм пренесення крові: сполуки гемоглобіну з киснем і вуглекислим газом, вплив чадного газу на гемоглобін, органи руйнування клітин крові, формування клітин – дозрівання еритроцитів.

3
.Функції еритроцитів крім газообміну – формування системи збереження індивідуальності організму через систему білків еритроцитів – аглютінів та білків плазми – аглютиногенів. Для чого нам потрібна така індивідуальність?
Кров — дивовижна, унікальна, непрозора, неоднорідна, червоного кольору рідина, що виконує низку важливих функцій, завдяки постійному руху по судинній системі.
Ми також знаємо, що при втраті великої кількості крові людина може втратити і життя. Бо кров це і є саме життя. Це одвічна сила, яка служить не тільки джерелом зародження, а й джерелом хвороб, війн і болісної смерті. Ми не можемо існувати без крові. Кров чарівна і загадкова. Отже давайте дізнаємося разом про історію вивчення особливостей крові.
В індусів є оповідання про слона та чотирьох сліпих, кожен з яких бажав дізнатися, який він має вигляд. Але один общупував лише хобот, другий — ногу, третій намагався охопити величезний живіт слона, а четвертий тримав його за хвіст. Звичайно кожен уявив слона по-своєму. Той, хто тримався за хобот, порівнював тварину з канатом. Другий твердив, що слон — це колона. Третій вважав, що слон схожий на бочку, а четвертий був переконаний, що він подібний на змію.Щоб не опинитися в ролі сліпих, нам треба вивчити матеріал уроку і тоді ми дізнаємося чим відрізняється кров різних людей.
4. Перші згадки про переливання крові стосуються ще Давнього Єгипту і Греції. Вважалося, що переливання крові робить людей хоробрими.
Першим довів можливість оживити тварину переливанням крові англійський анатом Лоуер {1666 р.). Після смерті обезкровленого собаки в його судини влили кров від іншого собаки. Тварина ожила.
Перше вдале переливання крові від людини людині відбулося 1819 р. в Англії. Через 13 років у Росії лікар Вольф зробив успішне переливання крові жінці, що помирала після пологів. Але надалі — невдачі. На той час із 247 переливань 176 закінчилися смертю. Таким чином із наведених прикладів історії переливання крові, ми бачимо, що переливання крові намагалися використовувати здавана,але не звжди це супроводжувалося успіхом до тих пір поки Австрійський учений Карл Ландштейнер (1901 р.) і чех Ян Янський (1903 р.) виявили у людей 4 групи крові за системою АВ0.
5.Поясненя матеріалу про групи крові та їх переливання. Спадковими ознаками людини можуть бути не тільки колір волосся, очей, форма носа, зріст, але і наявність білків в еритроцитах і плазмі крові. Набір білків у кожної людини постійний, але у різних людей ці набори різні. У людей, які мають в еритроцитах білок А, у плазмі ніколи не буває білка а, за наявності білка В ніколи немає білка р. Аглютиніни й аглютиногени у різних комбінаціях в крові і визначають належність до певної групи крові. У XVII ст. кров людини і тварин вважали рівноцінною, адже за зовнішнім виглядом вона не відрізнялася. У той час було зроблено 20 переливань від тварин людям. Але більшість з них закінчилась трагічно. Тепер відомо, що кров людей і тварин несумісна. (Аналіз табл. 2.)
Тварина | Групи крові |
Орангутан | І, ІІ, III, IV |
Шимпанзе | І, II (80%) |
Свиня | II, III |
Собака | І, II, III |
Кішка | І, II, III |
Крокодил | III |
Змія | II, III |
Жаба | II, III, IV |
6. Практичне формування знань робота по оформленні схеми.


Еритроцити несумісної за групою крові склеюються, руйнуються і людина гине.
7. Тромтоцити . Структура і функція. Схема зсідання крові, фактори впливу на зсідання. Чинники поганого зсідання (недостакок катіонів калія, недостатність протромбіну – генетична і фізіологічна та хімічна, гемофілія).
8.Д\з.параграфи в підручнику та задачі.(дати картки з таблицею .) в зошиті ст. 30-31.
У хлопчика І група крові, у його сестри — IV. Визначте групи крові батьків.
Жінка з II групою крові вийшла заміж за чоловіка з IV групою. Які групи крові будуть мати їхні діти?
У пологовому будинку переплутали двох хлопчиків. Батьки одного мають І і II групи крові, батьки другого — II і IV групи крові. Аналіз показав, що діти мають І і IV групи крові. Визначте, хто чий син.
Групи крові батьків | Групи крові дітей |
ІхІ | І |
Іх II | І, II |
II х II | І, II |
III х Ш | І, ІП |
III х І | І, III |
II х III | І, П, Ш, IV |
І хIV | II, ІП |
IIхIV | II, III, IV |
III х IV | II, III, IV |
IV х IV | II, III, IV |
Тема: Система кровообігу. Серце: будова та функції.
Мета: ознайомити учнів з біологічним значенням системи кровообігу; сформувати знання про анатомо-фізіологічні особливості будови серця у зв’язку з функціями, властивості серцевого м’яза,; вчити застосовувати знання для профілактики хвороб серцево – судинної системи
розвивати уміння порівнювати, узагальнювати й робити висновки, працювати з додатковим матеріалом; удосконалювати практичні навички учнів працювати з опорними конспектами й схемами та підручником;виховувати усвідомлене ставлення до свого здоров’я, організації здорового способу життя, профілактики серцево-судинних захворювань;
Хід уроку.
1.Організація класу.
2. Вірні твердження( мет. Яковлевої 1998 рік ст. 66)
3.Актуалізація знань .Кровоносна система: будова. Значення. Судини, серце.рух крові по кровоносній системі. Пульс і від чого він залежить? – робота серця.
4. У вас на пратах лежить уривок із книги Г. Юдіна «Головне чудо світу
ДІАЛОГ БАТЬКА Й СИНА
— Цікаво, а всередині серця що-небудь є чи так порожньо, як у мішку?
— Ні, воно не порожнє, а будову має складну й цікаву. Воно розділене перегородкою навпіл.
— На дві кімнатки?
— На дві двоповерхові квартирки. Над кожною ~ прихожа. У ліву приходить у гості лише ала кров, а в праву — темна. Коли воно стискається — двері закриваються і гості залишають серце.
— А із правої кімнати куди ж темна кров іде?
— У легені. Там вона обмінює вуглекислий газ на кисень. Із темної стає червоною і знову потрапляє в серце.
— Знову в праву частину?
— Ні, у ліву. Тобто кров ходить у гості з лівої кімнати в праву, а з правої — у ліву?
~ Правильно.
— Невже серце таке складне?
— Так, та ще й сильне. Один його удар може підкинути стакан води на 1 метр. Але якщо його не тренувати, воно швидко втрачає силу.
Чи схоже серце на мішок?
Які частини має серце?
У лівій частині серця знаходиться яка кров?
У правій частині серця знаходиться яка кров?
Як рухається кров у серці?
Чи помітили Ви що стінка в лівій частині серця товща ніж у правій? Чому?
Будова стінки серця
Стінка лівого шлуночка приблизно в три рази товще, ніж стінка правого шлуночка, так як лівий повинен бути достатньо сильним, щоб виштовхнути кров у велике коло кровообігу для всього організму (опір крові у великому колі кровообігу в кілька разів більше, а тиск крові в кілька разів вище, ніж в малому колі кровообігу).
Функції міокарда.
У міокарді є кардіоміоцити , які утворюють скупчення і так званий водій ритму де зароджуються електричні імпульси. Ці імпульси поширюються по провідниковій системі серця, яка складається з таких же кардіоміоцитів і викликає послідовне скорочення спочатку передсердь,а потім шлуночків.
Здатність серця скорочуватися без зовнішніх подразників та участі н.с. називається автоматією.
Визначте будову серця, користуючись підручником та знаннями, які вже отримали.
Серце, будова, функції, власитість м’яза,перекард, розміщеня, тертя, інервація. Кровоносні судини серця – коронарна система – чому так називається.
5. 10 цікавих фактів про серце.
Серце дорослої середньостатистичної людини робить за хвилину 72 удари, за день - 100 000 ударів, за рік - 36,5 млн. ударів, а протягом усього життя близько 2,5 млрд. ударів.
Кран на кухні повинен бути повністю відкритий протягом 45 років, щоб еквівалентно показати кількість крові, яку перекачує серце звичайної людини за життя.
Обсяг крові, що перекачується серцем за хвилину, може змінюватись в діапазоні від 5 до 30 літрів.
За день людське серце виробляє таку кількість електричної енергії, що її б вистачило машині, щоб проїхати 32 км. А за життя людини цієї енергії виробляється стільки, що машині б вистачило з'їздити на Місяць і назад.
Через те, що серце може виробляти свої електронні імпульси, воно може функціонувати і битися, якщо навіть буде відокремлене від тіла, до тих пір, поки буде отримувати необхідну кількість кисню.
Наше серце починає битися через чотири тижні після зачаття.
Серце постачає кров у майже всі 75 трильйонів клітин людського організму, кровоносні судини відсутні лише в рогівці ока.
5,7 млн. літрів - такий обсяг усієї крові перекачаної за середньостатистичне людське життя.
У стані спокою крові потрібно: 6 секунд, щоб дійти від серця до легень і назад; 8 секунд від серця до мозку і назад та близько 16 секунд, щоб дістатися до пальців і повернуться назад.
Жіноче серце б'ється набагато частіше, ніж чоловіче. Жіноче серце робить за хвилину близько 78 ударів, а чоловіче всього - 70.
6. . Закріплення вивченого.
1. Намалюй серце. Виставка.
2. Доповніть речення
Серце людини розташоване в ________________________ частині____________________________ порожнини. Зовні вкрите навколосерцевою сумкою, або _____________________. Суцільна перетинка поділяє серце на __________ і ___________ половини, а кожна половина у свою чергу поділяється на дві камери: ________________________________ і __________________________________________________. Між передсердями і шлуночками розташовані_______________________________ клапани, а на виході аорти та легеневої артерії зі шлуночків розташовані______________________________________ клапани. Стінка серця складається з трьох шарів: зовнішнього сполучнотканинного - ________________________________, середнього, м’язового - ____________________ і внутрішнього епітеліального - ________________.
Додаткове завдання.
З чим людина пов’язує свій емоційний стан? ( із серцем). Чому? Це зумовлено тим, що серце змушено постійно відгукуватись на зміни в організмі та навколишньому середовищі. Поясніть, як ви розумієте такі висловлювання:
М’яке, добре, любляче серце.
Кам’яне серце.
Зроблене від усього серця.
Вирвати із серця.
Серденько мліє.
Серце пішло у п’яти.
Серце кров’ю обливається.
VI. Підсумки уроку Учитель пропонує учням зробити умовиводи:—
На уроці я дізнався….
Зрозумів….
Навчився…
Найбільший мій успіх – це…..
Найбільші труднощі я відчув…..
Я не вмів, а тепер вмію….
Я змінив своє ставлення до….
На наступному уроці я хочу….
Хочу завершити урок строками Расула Гамзатова про серце
Тебя я помучил немало,
Как вспомню, ни ночи, ни дня
Со мной ты покоя не знало,
Прости, мое сердце, меня.
Как плетью, ах, будь я неладен,
Твое подгонял колотьё.
За то, что я был беспощаден,
Прости меня, сердце мое
За то, что железным ты мнилась
И мог подставлять под копьё
Тебя, я безумью на милость,
Прости меня сердце мое.
Кружит, как над полем сраженья,
Порой над тобой воронье.
За подвиги долготерпенья
Прости меня, сердце моё!
Що робити, щоб не просити у серця пробачення?
(Учні роблять висновок) Необхідно вести здоровий, активний спосіб життя, займатися спортом, уникати стресових ситуацій, шкідливих звичок, дотримуватись режиму харчування тощо
Домашнє завдання. Відповідний текст підручника, конспект, скласти поради , щоб не просити пробачення у серця.