СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

В. Нестайко - відомий у світі український дитячий письменник. «Тореадори з Васюківки». Захоплюючий пригодницький сюжет твору

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема: В. Нестайко -  відомий у світі український дитячий письменник. «Тореадори з Васюківки». Захоплюючий пригодницький сюжет твору

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом В. Не­стайка; розпочати роботу щодо аналізування його пригод­ницького твору, виявити ідейно-тематичну спрямованість твору, особливості назви; розвивати вміння толерантно і аргументовано доводити свою думку, відстоювати влас­ну позицію; узагальнювати, порівнювати, робити власні висновки, формувати етичні смаки школярів; виховувати почуття пошани до творчості В. Нестайка, позитивних рис характеру; інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет В. Нестайка, бібліотечка його пригодницьких тво­рів, дидактичний матеріал, презентація.

Просмотр содержимого документа
«В. Нестайко - відомий у світі український дитячий письменник. «Тореадори з Васюківки». Захоплюючий пригодницький сюжет твору»

Українська мова та література

6 класс

Тема: В. Нестайко - відомий у світі український дитячий письменник. «Тореадори з Васюківки» захоплюючий пригодницький сюжет твору

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом В. Не­стайка; розпочати роботу щодо аналізування його пригод­ницького твору, виявити ідейно-тематичну спрямованість твору, особливості назви; розвивати вміння толерантно і аргументовано доводити свою думку, відстоювати влас­ну позицію; узагальнювати, порівнювати, робити власні висновки, формувати етичні смаки школярів; виховувати почуття пошани до творчості В. Нестайка, позитивних рис характеру; інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет В. Нестайка, бібліотечка його пригодницьких тво­рів, дидактичний матеріал, презентація.


Твори Всеволода Нестайка - сонячні, життєствердні,

після яких хочеться жити на повну силу ,

насолоджуватись романтикою буднів

і завжди почуватися дитиною.

Хольхе Анференс


У мене в житті завжди казка існує,



Дитинство фантазії всюди пряде,



Воно всім захопливі мрії дарує,



Не йди ти від мене, моє золоте.



Богдан Юр’єв


Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотиваційна установка

Розповідь вчителя

В далеку давнину жив на світі юнак, який шукав істину. Хтось підказав йому, що в горах є печера, а в ній глибокий колодязь.

  • Спитай у колодязя :«У чому істина?» І він повідає тобі про це.

Юнак знайшов колодязь і запитав. І той відповів йому: «Іди на площу свого селища,там знайдеш те, що шукаєш.» Сповнений надій, хлопець пішов на площу, і яким великим було його здивування, бо нічого, крім трьох торгових лавок там не було. В одній продавали шматочки дерева, в другій – шматочки метала, а в третій – тоненькі дротики. Здавалося, що ніщо і ніхто жодною мірою не стосується істини.

Розчарований повернувся юнак до колодязя, щоб спитати пояснень, але в ньому було тільки зображення луни.

Одного разу, місячної ночі, він почув звуки чарівної музики. Хтось натхненно грав на гітарі. Юнак підійшов до граючого і задивився на його пальці, вони ніби танцювали по струнам. Потім почав розглядати гітару і тут несподівано його вразило приємне відкриття: інструмент виповнений із тоненьких дротиків - струн, метала та дерева.

Юнак зрозумів слова колодязя: «Нам вже дано все, чого ми потребуємо. Наше завдання зібрати все за призначенням. Багато чого не має значення, поки ми розглядаємо окремі факти, фрагменти, але вони з’єднуються, виникає щось нове.»

Я сподіваюсь, що сьогодні на уроці…
… ви виконаєте свої завдання сумлінно;
… я можу довіряти вам, бо ви люди слова;

…наша робота буде цікавою.

  • Кожному з вас хочу побажати, щоб на цьому уроці ви були

  • «У»- успішними

  • «С» - спокійними

  • «П» - прогресивними

  • «І» - ініціативними

  • «Х» - хоробрими

ІІІ. Актуалізація знань учнів.

Мікрофон

  • Чи любите ви пригоди?

  • А ви хочете швидше вирости , подорослішати чи бути якнайдовше дитиною? Чому ?

ІV. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності. Книжкова виставка.

Книжки, які лежать перед вами, мають цікаву історію. Написав їх відомий український дитячий письменник В. Нестайко, який створив понад 30 дитячих книжок. Вони перекладені багатьма мовами світу.

Всеволод Нестайко у дитинстві хотів скоріше вирости , у нього були на це причини, та коли став дорослим, то дуже хотів повернутися у світ дитинства, але вороття немає. Всеволод Зіновійович знайшов шлях, щоб здійснити свою мрію – став дитячим письменником . Прочитавши його твори Хольхе Анференс написав : «Твори Всеволода Нестайка - сонячні,життєствердні, після яких хочеться жити на повну силу , насолоджуватись романтикою буднів і завжди почуватися дитиною».

Запрошую вас у світ дитячих мрій, пригод, дружби сторінками творів Всеволода Нестайка. Тема нашого уроку «В. Нестайко - відомий у світі український дитячий письменник. «Тореадори з Васюківки» захоплюючий пригодницький сюжет твору».

Завдання - ознайомитися з життєвим і творчим шляхом В. Не­стайка; розпочати роботу щодо аналізу його пригод­ницького твору «Тореадори з Васюківки», виявити ідейно-тематичну спрямованість твору, особливості назви; вміти толерантно і аргументовано доводити свою думку, відстоювати влас­ну позицію; узагальнювати, порівнювати, робити власні висновки; виховувати почуття пошани до творчості В. Нестайка, стати добрішими,життєрадісними, цінувати дружбу.

Відкрийте свої зошити, запишіть сьогоднішнє число, тему уроку.


V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.


1.Життєпис письменника

Всеволод Нестайко - талановитий дитячий письменник. Домашнім завданням вам було ознайомитися з біографією письменника, тож давайте поговоримо, що ви дізналися про нього.

(Учні висловлюють свої враження, припущення)

Згадуючи своє дитинство, говорив, що чомусь передусім згадував самотність. Так уже склалося тата свого письменник не пам’ятав. Він загинув у 1934 році за кордоном, виконуючи державне завдання.

У ранньому дитинстві Всеволод Зіновійович був дуже хворобливим. Мабуть, немає такої дитячої хвороби, якою б не хворів майбутній письменник. Скарлатина, кір, вітрянка, коклюш, свинка… Не кажучи про безкінечні грипи та ангіни… Здорових, безтурботних днів дитинства на рік було менше, ніж сонячних днів у Англії. Тож не могла мама весь час сидіти разом із хлопчиком на лікарняному. І вона замикала його самого у квартирі та бігла до здорових дітей у далеку 56 школу біля Володимирського базару.

А потім була школа. Мама продовжувала вчителювати, йшла зранку й поверталася пізно увечері. І знову самотність. Тільки тепер це вже була не стільки самотність, скільки самостійність.

А влітку було море, Одеса, кораблі на рейді, і солоний морський вітер, і штормові хвилі… І жагуча мрія стати капітаном далекого плавання. Мрія, яка не полишала хлопчика майже все шкільне життя.

А ще були канікули на селі у дядька. І захоплення селом, любов до села, до мудрих сільських дідів, що так багато всього знають і такі дотепні,- слухав би й слухав день і ніч. Взагалі страшенно любив у дитинстві бесіди дорослих, особливо коли вони щось розповідали, якісь історії, пригоди, побрехеньки.

…А потім була війна…В ту ніч зупинився годинник у будинку. І це було символічно. Тоді назавжди зупинився годинник дитинства.. Усі болі розтоптаного війною дитинства викликали жагуче бажання знову повернутися в те дитинство і спробувати пережити його по-іншому, по-новому, не так, як жилося, а так, як мріялося,- сонячно, весело, цікаво, з пригодами не трагічними, а комічними, радісними, щасливими. Такий собі своєрідний протест. Як сам говорив письменник, «… став я дитячим письменником, бо мені хотілося повернутися в дитинство-інше, ніж було у мене. Веселе, повне надзвичайних пригод, ігор, розваг.»

Саме оте бажання й зробило Всеволода Зіновійовича дитячим письменником.

Яка б весела комедійна ситуація не складалася, він намагався перенести її у дитинство і наче приміряв на себе, наче брав у ній участь.

Так у році 62 був на Острі в художника Василя Андрійовича Євдокименка, який ілюстрував перші книжки. А тоді, як відомо, дуже захоплювалися кукурудзою і засівали нею великі масиви. І Василь Андрійович розповів про двох місцевих п’ятикласників, що кілька днів тому зайшли у кукурудзу і заблукали, не могли вийти аж поки не заговорило в селі радіо. І письменник написав оповідання "Пригода в кукурудзі”, де вперше появилися вірні друзі Ява і Павлуша.

До речі, Ява Рень - персонаж не вигаданий.

2. Рольова гра

«Я у 1950-ті роки вирушав із друзями-письменниками на полювання. Це було в плавнях на Удаї. Там багато комишів, озера. По них я плавав човном із одним веслом. Полювали ми в селі Скоринці. Якось уночі до нашого вогнища прибився підліток. Самостійний, меткий. Звали його – Ява Рень. І був у нього дід Варава, іменем якого назвали тамтешнє озеро – Реньове. Звідти й пішов головний герой «Тореадорів».

Остаточно ж сюжет книги про малих тореадорів виник так: «Василь Євдокименко – художник, який оформлював мої книжки, одного разу розповів мені про школярів, які заблукали в кукурудзі й змогли вийти тільки, як у селі на стовпі забалакало радіо. Тоді я написав оповідання «Пригоди в кукурудзі», де вперше з’явилися Ява й Павлуша. І так закрутилася вже й повість - ”Пригоди Робінзона Кукурузо”. А тоді з розгону – "Незнайомець з тринадцятої квартири”. І, не зупиняючись, - ”Таємниця трьох невідомих”, що й склали трилогію, яку за назвою другого оповідання й названо ”Тореадори з Васюківки”».

3. Слово вчителя

Мабуть, Всеволод Зіновійович у дитинстві дуже любив пригоди , бо вони манять,чарують дитячі душі, захоплюють своєю незвичайністю, таємничістю,тому писалася трилогія досить швидко, легко, а головне - радісно. Взагалі багато творів письменника носять пригодницький характер.


4. Словникова робота .Теорія літератури.


Твір В. Нестайка «Тореадори з Васюківки» - повість-трилогія (трилогія складається з 3-х книг).

ПОВІСТЬ – це великий за обсягом твір, у якому детально розповідається про багато подій із життя дійових осіб.


  • Повість «Тореадори з Васюківки» - пригодницька.

  • Хто знає, що таке пригода?


ПРИГОДА – це непередбачувані події, що трапляються з ким-небудь.

  • А яка ж повість називається пригодницькою?


ПРИГОДНИЦЬКА ПОВІСТЬ – це твір, у якому зображені непередбачені, несподівані події, що трапляються з героями.


- Потребує пояснення й сама назва твору.

- Хто ж такі тореадори?

Тлумачний словник української мови пояснює це слово так:

ТОРЕАДОР (від іспанського тореадор) учасник бою биків в Іспанії, у країнах Латинської Америки.

- Як ще називають бій із биками? (корида)


5. Перегляд відео «Тореадор на коні»


6. Робота над твором Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки».


Ви вже знайомі з змістом твору. Чи зустрічалися вам невідомі слова, які потребують пояснення?

7. Словникова робота

Клуня – будівля для зберігання сіна.

Почовгав – пішов.

Халепа – неприємність.

Плескачів надавати – побити.

Залопотіти п'ятами – втекти.

Бугай – великий бик.

Калабаня – невелике озерце.

Заклякли – застигли.

Плоскодонка – різновид човна.

Цеберко – відро

П’ятипудова свиня (1 пуд дорівнює 16 кг) - 80 кг.


- Давайте визначимо тему та ідею твору.

Тема: зображення різноманітних пригод хлопців, які потрапляли у цікаві та захоплюючі ситуації і намагалися довести власну самостій­ність у їх вирішенні.

Ідея: уславлення дитячої кмітливості, винахідливості, розуміння по­чуття гумору та засудження необдуманих вчинків.

Основна думка: саме з дитинства формується людське «я», і хоча хлопці бешкетують, але в кожного з них добре серце, благородні наміри.

Жанр: пригодницький твір.


8. Робота з текстом твору

  • Діти, а чи можна названих друзів вважати романтиками, мрійниками?

  • Доведіть мені цю думку, посилаючись на текст твору.


Вдома ви відшукали у творі місця, де мова йде про мрії хлопчиків? Підготували їх до виразного читання?


Уривок 1.стор.149 « У нас була прекрасна благородна ідея…до …І зняла таки вереск, що причовгав дід. Ну і…»

Уривок 2. стор.150 « Давай влаштуємо бій биків…» (відео)

Уривок 3стор.155 «Слухай, каже Ява, -а давай зробимо підводного човна…до …аби підводний» не вдалось»


9.Робота з ілюстраціями. Зачитайте або розкажіть як описано цю пригоду в повісті.


10.«Гронування»

Ми знаємо, що всі персонажі художнього твору поділяються на головних і другорядних. Пригадаймо, хто ж головні герої повісті, а хто другорядні, склавши гроно.

11. Слово вчителя

Хлопчики – ваші однолітки. Вони здатні на вигадку, бешкетують, завдають клопотів оточуючим. Але ми розуміємо, що все це вони роблять на зі зла, це – так би мовити, плоди їхньої бурхливої фантазії. Вони мріють, пізнають життя, і ми, читаючи твір, не засуджуємо їх, а сміємося і захоплюємося їхніми пригодами. Та й як не сміятися, адже Всеволод Нестайко – майстер гумористичної прози.



12. Робота з прислів’ями

Домашнім завданням вам було знайти прислів’я, які характеризують героїв.

Теорія літератури: Прислів'я — стійкий вислів, що має повчальний характер.

Проведіть паралель з текстом.

За сто робіт береться, а ні одна не вдається.

Будь сміливий не язиком, а ділом.

Добре там живеться, де дружба ведеться.

Великі діла з малих починаються.

Яка справа, така й слава.


13. Аналіз ситуацій. Евристична бесіда.

  • Чому не вдалось побудувати метро?(не вистачило знань, взялись за непосильну роботу)

  • Чим же закінчився бій биків?(це теж наука,небезпечне заняття,воно вимагає певних фізичних якостей, вміння, вольових якостей, чого у хлопчиків ще не було )

  • Скільки коштував би, за задумом хлопців, проїзд у метро?

  • Чому Івана Реня звали Явою?

  • Чим славився дід Яви?

  • Що надихнуло хлопців провести бій биків?

  • Чому не побудували підводний човен?(Доки спасали Собакевича, забули про свою мрію)


Висновок. Гарні були мрії у наших героїв, але кожного разу вони розбивались об дійсність, не збувались.


14. Завдання «Упізнай персонажа»

Питання:

1. Хто зруйнував збудоване хлопцями метро? (Льоха Манюня).

2. «страшнюче мурмило» (Петька)

3. «…дуже балакучий. ... Ми й оплесків не почуємо» (Цап Жора).

4. Кого врятували хлопці від гибелі в колодязі? (Собакевича)

5. «Мисливець завзятий, на полюванні, коли стріляє, ліве око онучею зав’язує». (Дід Варава)

6. «Опозогив! — вона букву «р» не вимовляє». (Сестра Яви)

7. «То він сам себе так назвав, коли йому лише років півтора було». (Ява)

8. Хто є оповідачем повісті? (Павлуша)

15. Ляльки Дінго

Охарактеризуйте героїв повість, написавши на паперових ляльках, які уособлюють Яву та Павлушу, їх риси характеру, вдачу тощо.

16. Розподіліть слова, подані в довідці, у два стовпчики. У перший – позитивні характери хлопців. У другій – негативні.

Довідка. Бешкетники, неслухняні, необачні, не бажають учитися, кмітливі, винахідливі, люблять тварин, веселі, розумні, несерйозні, допитливі, необережні, дотепні, боягузи, добрі, сміливі, покірні, недисципліновані, із почуттям гумору, уміють дружити.



17. Робота з текстом твору

Автор, щоб зробити розповідь яскравішою, образнішою, використовує різні художні засоби.

  • Розподіліть художні засоби, якими в тексті характеризують Яву та Павлушу.

Епітети метафори порівняння

Нам’яти вуха; сталь, а не характер; прекрасна, благородна ідея; причепилося те ім’я до нього, як реп’ях до собачого хвоста; найкращий друзяка; мисливець завзятий; розлючений бик; червоний, мов рак; півдня загоряв на ізоляторах (на стовпі); все, що було поганого на дорозі, ми підібрали на свої штани і сорочки; очі, наче тракторні фари; славний, знаменитий, могутній єгипетський фараон; землю гребе, як екскаватор; схожий, як свиня на коня; червоно-біло-зелена каша; репаються смугасті бомби; страшнюче мурмило; ллється червона кавуняча кров; вітер гуляє по сцені; ми жували слова.


18. Пригадайте та розташуйте в правильній послідовності усі пригоди тореадорів.

А. Рятування Собакевича

Б. Повінь

В. Будівництво метро «Васюківка»

Г. Селянська корида.

1В, 2Г, 3А, 4Г.

19. За допомогою яких засобів творення комічного автор досягає того, що читаючи повість, ми не можемо стримати сміх? Знайдіть у повісті їх приклади. (виконання завдання 5 з робочого зошита)


20. «Проблемне питання» (Поштар приносить терміновий лист)

До нас прийшов лист від цікавої громадянки з особливими переконаннями.
 

Шановний вчителю!

За що діти люблять Яву і Павлушу?Як така поведінка може вплинути на виховання підростаючого покоління? З кого брати приклад?! З тих хлопців, які повісили на телеантену старі дідові підштаники; зіпсували свинарник! Це хулігани! Я згодна з думкою діда Салимона, що це гангстери, а не хлопці! Ким тут захоплюватись? Як можна дозволяти дітям таке читати?

Громадянка Т. 
 

-   Чи можете ви захистити Яву і Павлушу? Доведіть, що хлопці хороші.

Отже, хлопчики – ваші однолітки. Вони здатні на вигадку, бешкетують, завдають клопотів оточуючим. Але ми розуміємо, що все це вони роблять на зі зла, це – так би мовити, плоди їхньої бурхливої фантазії. Вони мріють, пізнають життя, і ми, читаючи твір, не засуджуємо їх, а сміємося і захоплюємося їхніми пригодами.


VІ. Підсумки уроку

1. Інтерактивна вправа «Дерево рішень»

Васюківські «тореадори» завжди мають благородні наміри, але через брак досвіду і знань, на жаль, іноді потрапляють у прикрі ситуації. Нерозлучні друзі обмірковуючи вчинки, віють усвідомити помилки й намагаються їх не повторювати, хоча відразу вигадують і здійснюють нову авантюру. Давайте допоможемо хлопчиками, дамо поради, що їм необхідно зробити, щоб їхні мрії здійснювалися і все задумане збувалося. Напишіть пораду на зеленому листочку і прикріпіть до «Дерева рішень» (учні прикріплюють листочки до дерева, намальованого на ватмані).


  • Всеволод Нестайко залишив вам невеличкі побажання на прощання

“ Не поспішайте, як я колись, швидше виростати. Бо дитячі роки неповторні. І якщо Ява й Павлуша допоможуть вам на якісь хвилини гостріше відчути радість веселого, щедрого на пригоди й витівки дитинства, я буду щасливий.»

Всеволод Нестайко

VІІ. Оголошення навчальних досягнень учнів.

Сьогодні на уроці ви були успішними, спокійними, прогресивними, ініціативними, хоробрими. Отже Досягли УСПІХУ.


Робота з епіграфом уроку


У мене в житті завжди казка існує,



Дитинство фантазії всюди пряде,



Воно всім захопливі мрії дарує,



Не йди ти від мене, моє золоте.



Богдан Юр’єв


VІІ. Домашнє завдання.

Підготуватися до аналізу твору, характеристики образів друзів.