У
РОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
4 клас
Тема. Вправи на визначення роду і числа прикметників за іменниками (слайд 1)
Мета: вчити учнів визначати рід і число прикметника за родом пов’язаного з ним іменника та за характерним закінченням; збагачувати словниковий запас; формувати мовленнєві навички; виховувати любов до рідної землі.
Обладнання: презентація, кросворд, індивідуальні картки, таблиця.
Тип уроку : комбінований.
Форми роботи: фронтальна, колективна (робота в парах, малих групах), індивідуальна, диференційована.
Методи роботи: пояснювально-ілюстративний , частково-пошуковий, навчально-дослідницький.
Прийоми роботи: виклад інформації, пояснення, запам’ятовування, активізації уваги та мислення, одержання з тексту нових знань, формування висновків.
Принципи навчання : науковості, виховного навчання,особистісно-орієнтованого навчання , принцип зв’язку з життям , системності та послідовності навчання, наочності навчання, формування активності та самостійності, індивідуального підходу у навчанні, оптимізації навчання.
Засоби навчання : друковані (малюнок для створення емоційного настрою, картки), підручники, ноутбук.
Перебіг уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- Доброго ранку, діти! Я рада бачити ваші усмішки. Думаю, що сьогоднішній день принесе нам радість, успіх. Яким ви уявляєте наш урок?
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ(слайд 2)
- Яка пора року скоро почнеться?
- Весна завітає до нас у гості. Вона принесе нам багато квітів. Квіти чарівні, бо на них весна принесла нам завдання уроку. Тільки ми їх виконаємо, на вулиці почне буяти природа.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1
. Перевірка домашнього завдання (вправа 167, с. 87)
- Прочитайте з наголосом виписані прикметники.
- Які прикметники-антоніми вживає автор у вірші?
- Які синоніми ви дібрали до прикметників різні, радісні?
2. Словникова робота над розгадуванням кросворда (слайд 3-4)
- Чи помітили ви, діти,
Що у нашої загадки не проста коса?
Потребує праці й вміння ця її краса.
Треба відповіді дати і кросворд цей розгадати.
1. Медоносна комаха, що переробляє квітковий нектар на мед. (Бджола)
2.Дерево родини оливкових з перистими листочками і міцною деревиною. (Ясен)
3. Вічнозелена трав’яниста рослина з тонким стеблом, темно-зеленим листям овальної форми і невеликими квітами синього кольору. Цвіте ранньою весною. (Барвінок)
4. Дерево або кущ із зібраними у суцвіття білими квітками й чорними їстівними ягодами. (Черемха)
5. Високий кущ або невелике дерево з довгими блискучими гілками. Вузенькими листками, а також зарості цієї рослини. Любить вологі місця. (Верболіз)
6. Однорічна рослина, яка квітне в кінці літа, восени. Квіти великі, різного забарвлення. (Айстра)
| | б | д | ж | о | л | а |
я | с | е | н | |
| | б | а | р | в | і | н | о | к |
ч | е | р | е | м | х | а | |
в | е | р | б | о | л | і | з | |
| а | й | с | т | р | а |
- Яка ж це рослина, про яку буде йти мова на уроці? (слайд 5)
Береза - символ ніжності й чистоти, вірності й щедрості, праці й краси, а нерідко - народної долі в Україні.
3. Словникова робота(слайд 6)
Б
ДЖОЛА, ЯСЕН, АЙСТРА.
- У першому слові визначити кількість звуків і букв.
Бджола – 5 звуків, 6 букв.
- Знайдіть слово, в якому більше звуків, ніж букв. Поясніть. (Ясен)
- Третє слово поділити дужками на склади. Скільки складів? Чому? (слайд 7)
- Як це слово можна перенести? Чому?
Одну букву не залишаємо на рядку.
Ай – стра, айс – тра, айст - ра.
4.Поетична хвилинка. Вибірковий слуховий диктант(слайд 8)
Маю плаття зелененьке,
Гнучкі, ніжні віти.
Кору білу, стан тоненький.
Як я звуся, діти?
- Як ви дізналися? Які слова допомогли вам ? (Слова – ознаки.) (слайд 9)
- Виписати словосполучення іменників зі словами – ознаками. (слайд 10)
(Плаття зелененьке; гнучкі, ніжні квіти; кору білу; стан тоненький)
5. Каліграфічна хвилинка (слайд 11)
Зошит свій я розгортаю,
Навкоси його кладу,
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно – не зігнусь.
Буду я писати гарно –
До роботи я берусь.
Щоб рівно і гарно слова написати, (слайд 12)
Нам з’єднання букв слід усім пригадати,
Для цього дається одна лиш хвилина.
Лю сн ая ов в’ї ну
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і
мову її солов’їну. В. Сосюра
- Прикметник солов’їну розберіть за будовою.
3. Вправа «Незакінчене речення» (слайд 13)
- Інколи, коли людину охоплюють особливі почуття, вона використовує у своєму мовленні слова з підсиленим значенням, додаючи часточку най-.
- Поширте речення, логічно пов’язуючи частини.
Найулюбленіший урок — ..., тому що...
Найщасливіший день — ..., тому що...
Найрідніший край — ..., тому що...
Найцікавіший предмет — ..., тому що...
3. Робота за індивідуальними картками
Картка 1
- Запишіть прислів’я, вставте прикметники антоніми, використовуючи слова для довідки.
З другом говори ввічливо: від грубого слова... стає...
... справа краща за... слова.
Довідка: мовчазний, близький, крикливий, чужий.
Картка 2
- Запишіть прислів’я, самостійно добираючи прикметники-антоніми. Підкресліть їх.
Сонце світить на (які?) місця, але само залишається (яким?). З (яким?) розуму наберешся, а з (яким?) свій утратиш.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Проблемна ситуація (слайд 14)
Яка? Який? Яке? Які? – на ці питання я відповідаю.
Колір, смак і розмір я вам називаю.
З іменником - братиком дружу завжди.
Хто я? Швиденько мене назви.
- Чи потрібно вивчати прикметник?
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Сьогодні на уроці ставимо такі завдання
Знати: (слайд 15)
істотні ознаки прикметників;
рід і число прикметників;
прикметники-антоніми і синоніми.
Вміти: (слайд 16)
визначати число і рід прикметників за іменниками;
знаходити в текстах прикметники;
добирати прикметники;
аналізувати, узагальнювати закономірності мовних явищ.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бліц-опитування «Прикметник» (слайд 17)
- Що таке прикметник?
- На які питання відповідає? (Який? Яка? Яке? Які?)
- За якою частиною мови ми визначаємо число і рід прикметників?
- Що означає прикметник?(Ознаки)
- Ознаки предметів за … (кольором, розміром, відношенням, формою, смаком, віком, настроєм..) (слайд 18)
- За чим змінюється?
- З якою частиною мови зв’язаний?
2.Робота над віршем. Вправа 168 (с. 87)
- Виразне читання вірша учнями.
- Про що ви дізналися з тексту вірша?
- Яка його головна думка?
- Доберіть синонім до слова отчий. (Рідний, батьківський)
- Вибіркове списування за другим завданням до вправи на с. 87.
- Визначення роду прикметників.
Отчий (ч. р.) дім, у високім (с. р.) житі, рідна (ж. р.) хата.
- Як ми визначаємо рід прикметників?
2. Робота над граматичною казкою. Вправа 169 (с. 87–88)
Виразне читання казки учнями
-
Чому іменник не зрозумів пропозиції прикметника?
Висновок. Прикметники можуть змінюватися за відмінками і числами, а в однині — і за родами.
Іменники теж змінюються за відмінками та числами, але за родами вони не змінюються.
Кожен іменник, що вживається в однині, належить до одного з родів — чоловічого, жіночого, середнього.
Наприклад:
ліс (ч. р.), зима (ж. р.), село (с. р.); зелений (ч. р.), зелена (ж. р.), зелене (с. р.)
3. Ознайомлення з правилом (с. 88)
4. Творча робота (слайди 19-21)
- Від виділених іменників утворіть прикметники.
- Виділіть закінчення прикметників.
- Визначте число і рід прикметників.
1-й ряд 2-й ряд 3-й ряд
Горщик із глини Будинок з каменю Стіл з дерева
сопілка з калини хустина з шовку каша з гречки
поле з пшениці колесо з гуми озеро в горах
5. Граматичне завдання
- Відшукайте ознаку за кольором у вибірковому диктанті. Визначте число і рід усно, позначте закінчення у прикметника. (слайд 22)
- Відшукайте ознаку за розміром. Визначте число і рід , закінчення у прикметника. (слайд 23)
- У якому числі стоїть прикметник у словосполученні, яке ми не прочитали? (У множині)
- Який висновок про закінчення прикметників можна зробити?

5
. Зорова гімнастика (слайд 24)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота з тлумачним словником (слайд 25)
- На с.14 прочитайте тлумачення слова береза.
- Які спільнокореневі слова зустрілись у тлумаченні ? (Береза-берізка)
- Який них корінь? Що відбулося у корені слів? (Чергування [е] – [і] )
- Яка ще орфограма є у другому слові? (Ненаголошений голосний у корені слова)
- Яке це дерево? Прочитайте. Знайдіть орфограми. (слайд 26)
Лісове білокоре дерево.
- Яка ознака предмета вказана? (За кольором)
- А лісове вказує на відношення. Визначити число, рід, закінчення.
Лісове білокоре дерево.
- Яке у нього гілля? Визначити орфограму. (Гілля.) (слайд 27)
- На яку ознаку предмета вказано у словосполученні? Визначити закінчення. (За розміром.)
Тонке довге гілля.
- Яке ще словосполучення іменника з прикметником ми не назвали? (слайд 28)
Листки серцевидні.
- На що ця ознака вказує? Визначити число, закінчення. (За формою.)
- Придумайте словосполучення іменника з прикметником за ознакою на смак про берізку. (Сік солоденький.) (слайд 29)
За віком: стара береза, молоденька берізка.
За настроєм: весела берізонька, сумна береза.
2.Складання розповіді за планом. Вправа 170 (с. 89)
Робота «ланцюжком» (один учень починає розповідь, другий продовжує і т. п.).
3. Коментоване письмо (слайд 30)
- Допишіть закінчення у словах.
- Підкресліть прикметники, визначте їх число і рід.
Як тільки встає сонечко, прокидається і маленьк.. кульбабка. Відкриває вона жовт.. личко. Але надходить час, коли голівки перетворюються на біл.. пухнаст.. парашутики. Їх розносить сильн.. вітер по землі.
4. Гра «Побудуй місток» (слайд 31)
- Я називаю три іменники, а ви маєте знайти прикметник — «місток», який їх об’єднує.
Сталь, дружба, знання (міцні)
Думка, постріл, слово (влучні)
Воля, вантаж, завдання (важкі)
- Утворіть словосполучення з другою групою слів. (Влучні думки, влучні постріли, влучні слова)
- Поставте ці словосполучення в однину. (Влучна думка, влучний постріл, влучне слово)
- Змініть форму слів. Закінчіть словосполучення: влучної... ; влучного... ; влучного...
- Спробуйте змінити наші словосполучення за родами.
- Чому у вас нічого не вийшло? (Прикметники змінюються за родами в однині, а іменники мають рід, але за родами не змінюються. Тому нам і не вдається змінити ці словосполучення за родами.)
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Усний вибірковий диктант. (Читають вірші учні). (слайд 32)
- Випишіть парами прикметники-антоніми.
Стрів білявого чорнявий,
Огрядного – худорлявий,
На сумного йшов веселий,
На тендітного – дебелий,
Ця кривавая війна –
Нині сива давнина.
Білявий - чорнявий, огрядний – худорлявий, сумний – веселий, тендітний – дебелий.
Хоч брати вже помирились, (слайд 33)
Після них слова лишились,
Д
уже горді, незалежні,
Абсолютно протилежні.
В мові ці слова живуть,
Їх … антонімами звуть.
2. Робота над розвитком мовлення (слайд 34)
Мозковий штурм
- Доберіть потрібні прикметники, утворивши словосполучення.
Береза – …(молода, висока, струнка, ніжна, тонка, тендітна, білокора, красива, чарівна, святково вбрана, кучерява, зажурена, незвичайна.)
Гілочки –…( тендітні, тонкі, довгі, тоненькі, ніжні.)
Листя – … (жовте, зелене, різьблене, золоте, маленьке, казкове.)
- Придумайте красиве речення про берізку.
3. Робота над реченням біля дошки(слайд 35)
Струнка берізка одягла зелене вбрання.
- Які орфограми зустрілись в реченні?
- Зробити повний аналіз речення, визначити члени речення і частини мови.
- Яким членом речення є прикметники у цьому реченні?
4. Розбір за будовою(слайд 36)
Берізка – береза, березовий, березень, підберезник.
5. Творче завдання (слайд 37)
Усна робота в парах
- Не тільки поети, художники, але й письменники присвятили березі свої твори.
- Вставити потрібні прикметники із словника для довідок, визначити рід і закінчення прикметників.
Слова для довідок: злої, лагідне, сильний, цілу.
6. Перевірка роботи в парах (слайд 38)
7. Колективна робота(слайд 39)
-
До кожного прикметника добери протилежне за значенням слово.
Боязкий – см…, простий – скла…, швидкий – по…, тонкий – т…, балакучий – мо…, довгий – ко…, нудний – ц…, молодий – с…, чистий – б…, пізній – ран…, останній – п…, мілкий – гли… .
VІI. ПІДСУМОК УРОКУ (слайд 40)
- Що таке прикметник?
- На які питання він відповідає?
- За чим змінюється?
- З якою частиною мови зв’язаний у реченні?
- На які ознаки може вказувати?
- Якими іменниками ви охарактеризуєте наш урок?
Швидкість, цікавість, увага, творчість, знання...
- Якими прикметниками?
Повчальний, цікавий, неповторний...
- Як визначити число прикметників?
- Коли ви можете визначити рід прикметників? (Тільки в однині)
- Збіг урок наш, як коротка мить. Що сподобалося на уроці найбільше?
- Покажіть з яким настроєм ви покидаєте наш урок.(Діти показують смайлик)
Характеристика роботи учнів, оцінювання їх знань й умінь.
VІII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 170 (2), с. 89. Знайти в підручнику «Літературне читання» короткий текст
(віршовий або прозовий) і списаии. Підкреслити в ньому прикметники хвилястою лінією, а іменники, від яких вони залежать, — прямою.
Творче завдання: намалювати березу у весняному вбранні, підписати малюнок словами свого вірша.