СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Заттар және материалдар 5 класс

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Осы сабақ жоспарым әріптестеріме үлгі болсын деген оймен жолдадым

Просмотр содержимого документа
«Заттар және материалдар 5 класс»


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Заттар және материалдар

Мектеп: №15 ОМ КММ


Күні: 15.11.19 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Смадиллаева Гулсая Смадиллаевна

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Таза заттар және қоспалар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.2.1-қоспалар мен таза заттарды ажырату.




Сабақтың мақсаты

Барлығы үшін- қоспа және таза заттардың құрамын білу.

Көпшілігі үшін -қоспаларды ажырату.

Кейбіреуі үшін –қоспа құрамындағы ерітіндіні есептеу .

Бағалау критерийі

-қоспа және таза заттардың құрамын атайды

-бір заттан екінші затты ажырата алады

-қоспа құрамындағы ерітіндіні дәлелдейді

Тілдік мақсат


Пәнге тән лексика мен терминология:

Табиғат-зат, таза зат

Қоспа

Хош иістендіргіш

Смесь

Ароматизатор

Blend

Flavoring



Құндылықтарға баулу





«Мәңгілік ел» 4.Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Өндірісті, білім мен ғылымды біріктіру, инновациялық-индустриялық кластерлерді дамыту.

Пәнаралық байланыс

Математика (Есептер шығару), химия (Заттарды ажырату), Физика (Қоспа зат, таза зат)

Алдыңғы білім



5.3.1.4-физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар




Сабақтың басы

5 мин















Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3минут

«Алақан » тренингін ұйымдастыру.

1.Жасыл түсті алақанды көрсетеді, бір-біріне қол беру арқылы амандасу.

2.Сары түсті көрсеткенде құшақтасып амандасады.

3. Көк түсті алақан көрсеткенде мұрындарын түйістіреді.

Топтарға бөлу. 2мин

Қатысушылар үнсіз өздері дүниеге келген жыл мезгілдерінің құбылыстары бойынша топқа бөлінеді. Содан соң әр топ өз жыл мезгілдерін құбылыстары арқылы бейнелейді, қалған топ табады.

Алдыңғы білімді еске түсіру.

«Шеңбердегі доп» әдісі

Оқушылар шеңберлене отырып, бір-біріне кішкене допты лақтырады. Доп қолына тиген оқушы сұраққа жауап береді.

1.Табиғаттағы барлық денелер қандай құбылстардың ықпалында болады?

2.Физикалық құбылыс?

3.Химиялық құбылыс?

4.Физикалық құбылыстың химиялық құбылстан айырмашылығы?

5.Физикалық және химиялық құбылысқа мысал?

ҚБ «Смайликтер беру арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.

















Доп









Сабақтың ортасы

(25-30мин)

Оқушыларға тәжірбие көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашамын.

Суға иод тамшысын тамызамын. Оқушылар қоспа екенін атайды.


Мәтіндерді балалар оқып алады.

А.«Тақырыптық теннис» әдісі арқылы

Тақырыпқа сай бір сөзден айтып, әр топ сол сөздің мағынасын ашады. (Қоспа, Таза зат, Металл қорытпасы)

ҚБ «Бас бармақ»арқылы оқушылар бағалайды.








Б. «Жеребе» тастау арқылы әр топ өздеріне тиісті тапсырмаларын алады.

1-топ. Қант пен су араластырып сүзгіден өткізеді. Не байқадыңдар?

2-топ. Құм мен суды араластырады. Байқаған құбылыстарыңыз?

3-топ. Тұз бен суды араластырады. Не байқадыңдар?

Дескриптор Білім алушы:

-Қоспа мен таза затты атайды

-Қоспаны бір-бірінен ажыратады



С. «Ерітіндіні есептеу» әдісі

Әр топ өздерінің жасаған тәжірбиесіне байланысты қоспа құрамындағы ерітінді мөлшерін есептейді.


1-топ. Колбадағы судың көлемі-50мл

Қанттың салмағы-3,5 г

Ерітіндідегі қанттың үлесі қанша?


2-топ. Колбадағы судың көлемі-60мл

Құмның салмағы-2,5 г

Ерітіндідегі құмның үлесі қанша-?


3-топ. Колбадағы судың көлемі-70мл

Тұздың салмағы-4,5г

Ерітіндідегі тұздың үлесі-?

ҚБ «Үш шапалақ» арқылы бағалау.













Жаратылыстану, 5сынып

«Атамұра», 2017, Б.Ш .Әбдіманапов, А.У. Әбілғазиев

68-72 беттер

Сабақтың соңы

(5мин)







Кері байланыс

Тест «Сыр сандықта» жасырылған кеспе қағаздар арқылы

1.Таза зат дегеніміз не?

2.Қоспа дегеніміз не?

3.Қоспа заттарды қалай ажыратуға болады?

4.Ауа таза зат па әлде қоспа ма?

5.Металдардың қоспасы қалай аталады?

ҚБ «Бас бармақ» арқылы бағалау.









Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек»





.

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


«Тақырыптық теннис» әдісі арқылы барлық оқушылар термин сөздер мағынасын түсінеді.


«Жеребе тастау»әдісі. Оқушылар тәжірибеге байланысты тапсырмалармен жұмыс жасайды.



«Ерітіндіні есептеу» әдісінің тиімділігі қабілеті жоғары оқушылардың өз бетімен қорытынды жасауға мүмкіндік береді



Бас бармақпен бағалау» , үш шапалақ арқылы кері байланыс жасалады.

Әртүрлі смайликтер, беру арқылы ынталандырылды.


Жеке және топпен жұмыс істеу және олардың жұмысын басқа оқушымен және оқытушымен талдау, басқаның пікірін сыйлауды дұрыс қарым-қатынасты дамытады.

Оқушылардың тәжірбие барысында қауіпсіздігін қалай сақтау керектігің үйретеді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

«Екі жұлдыз, бір тілек»


Жалпы бағалау




Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:




2:





Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:





2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?








Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!