СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жай бөлшектерді бөлу

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жай бөлшектерді бөлу

Просмотр содержимого документа
«Жай бөлшектерді бөлу»

Бөлім 5.1А. Сандарға амалдар қолдану


Мерзімі: 10.12.2019

Мұғалім аты-жөні: Наурызбаева Айзада Алтынбекқызы

Сыныбы: 5 « »

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді бөлу


Оқу бағдарламасына сілтеме:

5.1.2.23 Жай бөлшектерді бөлуді орындау;


Сабақтың мақсаты

Жай бөлшектерді бөле алады;

Жай бөлшектерді натурал санға бөле алады

Білім алушылар тақырыпты біледі, түсінеді және жай бөлшектерді бөлу ережесін біледі, қолдана алады

Өз мүмкіндіктерін саралай отырып, ұжымда бірігіп жұмыс жасауға тәрбиелеу;

Бағалау критерийлері

1.Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін ережесі қолданылатынын біледі;

2. Жай бөлшектерді натурал санға бөлуді біледі.

Осы сабақта күтілетін нәтижелер

Жай бөлшектерді бөлудің ережелерін біледі, қолдана алады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- толықтауыш көбейткішті табу үшін ,... керек;

- бірінші бөлшектің толықтауыш көбейткіші ... болады;

- бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін ,... керек;

- бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу үшін ,... керек;

- екі бөлшекті көбейту үшін,... керек;

-екі бөлшекті бөлу үшін,... керек;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

-жай бөлшек пен аралас сандарды бөлгендегі қолданылатын негізгі терминдерді үш тілде қатар меңгереді:

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Сан

Числа

Number [намбі]

Бөлу

Деление

Division [дивижн]

Рационал сан

Pациональная числа

Rational number [рационал намбі]

Көбейту

Умножение

Multiplication [малтипликэйшн]

Алымы

Числитель

Numerator [нюмәрейтә]

Бөлімі

Знаменатель

Denominator [деноминэйтр]

Есте сақта

Запомнить

Note [ноут]

Ондық бөлшек

десятичной дроби

Decimal fraction [десимал фракшн]

Бөлшек

Дроб

Fraction [фрэкшн]

Дұрыс бөлшек

Правильная дробь

Proper fraction [проупер фрэкшн]

Бөлшек (бөлгенде)

Дроб

Quotient [коушнт]

Кеміту

Уменьшение

Subtraction [сабстрэкшн]

Кесте

Таблица

Table [тэйбл]

Қосу

Сумма

Addition [аддишн]

Ортақ бөлім

Общий знаменатель

Common denominator [коммн диноминэйтр]

Айырма

Разность

Difference [дифференс]

Теңестіру

Преравнать

Equation [икуйэшн]

Бұрыс бөлшек

Неправильная дробь

Improper fraction [импропер фрэкшн]

Аралас бөлшек

Смешанная дробь

Mixed fraction [микст фрэкшн]


Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың:

- белсенділігін арттыру;

- сыни тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру;

-адалдыққа шыңдау;

-уақытты ұтымды пайдалануға тәрбиелеу;

Пән аралық байланыстар

Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы қазақ тілі және жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында биология, физика, механика пәндерімен байланыс орнатамын.

АКТ қолдану дағдылары

Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып есептер шығарту арқылы оқушыларды АКТ қолдануды үйрету.

Алдыңғы сабақтан алған білім

Жай бөлшектерді қосу және азайту. Аралас сандарды қосу және азайту.

Жай бөлшектерді және аралас сандар көбейту және, өзара кері сандар ұғымдарын біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқыту ресурстары

Сабақтың басы

1 минут


3 минут








2 минут





3 минут































8 минут












Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.

Оқушылардың оқу құрал-жабдықтарын тексеру.

«Сәлем, достым» треннингін өткізу.

  • Сәлем достым (қол беріп амандасу)

  • Сен қалайсың ? (иықтарын қағады)

  • Қайда болдың ? (құлақтарын тартады)

  • Мен сені сағындым (қолдарын жүрекке қояды)

  • Сен келдің (қолдарын жаяды)

  • Жақсы болды (қатты құшақтайды)


Үй тапсырмасын тексеру

Әр жұп бір-бірімен дәптерлерін алмастыра отырып, тапсырмалардың орындалуын тексереді.

ҚБ: Өзара бағалау, өзін-өзі бағалау


Оқушыларды топқа бөлу. Саралау тәсілі. «Жіктеу» аралас гендерлік.

«Дұрыс бөлшек», «Бұрыс бөлшек», «Аралас сан»


Сөзжұмбақ шешу /«Ой салу» (Сергіту сәті, сөзжұмбақ шешу)





Б

ұ

р

ы

с





к

ө

б

е

й

т

у




ү

л

е

с


н

а

т


у

р

а

л



  1. Алымы бөлімінен үлкен, не тең болатын бөлшек?

  2. Еселейтін арифметикалық амал?

  3. Бүтіннің бірнеше тең бөліктерінің әрқайсысы?

  4. Санауда қолданылатын сандар?

ҚБ: «Қол шапалақтау» әдісі


Оқушыларға қайталау сұрақтарын бере отырып, сабақтың тақырыбы мен

оқыту мақсатын айқындау. Оқушылардың ынтасын арттыру. Оқушылар сөзжұмбақты шеше отырып «бөлу» кілт сөзін алады, сабақтың тақырыбы мен оқыту мақсаты таныстырылады.

Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді бөлу

Оқу мақсаты: 5.1.2.23

Жай бөлшектерді бөлуді орындау;

Бағалау критерийлері:

1.Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін ережесі қолданылатынын біледі;

2.Жай бөлшектерді натурал санға бөлуді біледі.

Мағынаны тану:

Жаңа сабақты түсіндіру

Презентация



Слайд 1













Слайд 2






























https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/zhaj-bolshekterdi-zhane-aralas-sandardy-bolu?mid=e95f4da2-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

Сабақтың ортасы

10 мин

Топтық жұмыс. Саралау тәсілі: «Тапсырма», «диалог және қолдау көрсету»

Деңгейлік тапсырмалар

Саралау тәсілі: «Қарқын»(топтар арасындағы шапшаңдық)

«Еркін әңгіме» әдісі

Әр оқушы өзбетінше деңгейлік тапсырмаларды шығарады. Ең бірінші шығарып болған оқушы, көмек керек ететін оқушыларға көмектеседі. Барлығы шығарып болған соң, топта бір-бірімен бөліседі, талқылайды, дұрыс-бұрыстығын тексереді.

Мұғалім есептің жауаптарын интербелсенді тақта арқылы көрсетеді. Топтар бір-бірімен дәптер алмастырып, тақтада көрсетілген жауаптар бойынша бір-бірлерін тексереді. Топта бір бірін бағалайды.


Оқулықпен жұмыс

А деңгейі.

№607

І топ: 1) 2)

ІІ топ: 3) 4)

ІІІ топ: 5) 6)


Дескриптор: 1) Санның кері санын табады

2) Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу ережесін қолданады


В деңгейі

617

І топ: 1) ІІ топ: 2) ІІІ топ: 3)


Дескриптор: 1)Екі санның ең кіші ортақ еселігін табады

2) Жай бөлшектерді азайту (қосу) ережелерін қолданады

3) Жай бөлшекті жай бөлшекке бөледі.


С деңгейі

№627

І топ: 1) ІІ топ: 2) ІІІ топ: 3)


Дескриптор: 1) Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп, қосады

2) Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келіріп, азайтады

3) Аралас сандарды бұрыс бөлшекке келтіріп, көбейтеді

4) Жай бөлшектерді бөлу ережесін қолданады.


ҚБ: «Мадақтау сэндвичі»

-не ұнады;

-нені жақсарту керек және оны қалай жақсарту керек;

-маған ұнады бірақ келесіде....




































Қалыптастырушы бағалау

8 мин


Оқушының аты-жөні ____________________________

Пәні: математика

Сыныбы: 5 « »

Бөлім 5.1А.Сандарға амалдар қолдану

Оқу мақсаты:

5.1.2.23Жай бөлшектерді бөлуді орындау;

Тапсырма 1

Есептеңдер.

Тапсырма 2

Есептеңдер.

Бағалау критерийлері:

1.Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін ережесі қолданылатынын біледі;

2. Жай бөлшектерді натурал санға бөлуді біледі.


«Ережені білеміз, тез есептеп жүреміз»

1. Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері санға көбейту керек.

2. Натурал санды бөлшекке бөлу үшін натурал сан бөлімі 1 болатын бөлшек түрінде жазылып,бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қолданады.

3. Бөлшекті натурал санға бөлу үшін натурал сан бөлімі 1 болатын бөлшек түрінде жазылып,бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қолданады.

Қалыптас

тырушы бағалау 1






























Reflection

(4 мин)

Рефлексия

Әр оқушы өздерінің сабаққа қатысу әрекеттерін саралайды. Көңіл-күй деңгейін белгілейді:

слайд

Үйге тапсырма (Homework)

1 мин

№607, №613

Интерактив

ті тақта


Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейміз? Қабілетті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексереміз?

Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ құндылықтарымен байланыс (тәрбиелік элемент)
















Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.Қайталау арқылы еске түсіру

2.Қалыптастырушы бағалау

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Тапсырмаларды топта талқылау

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Топтағы оқушылардың тапсырманы орындауға толық қатысып отырғанына көңіл бөлу қажет