СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жаңы тема. Ромб 8-класс

Категория: Геометрия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Жаңы тема. Ромб 8-класс»

«Текшерилди»

«____»______2019-ж

________________

Предметтин аталышы: геометрия

Классы: 8а,б

Сабактын темасы: Ромб

Сабактын максаттары:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Билим берүүчүлүк: окуучулар ромб жөнүндө, аныктамасы, эрежеси, чиймеси, касиеттери боюнча маалымат алышат.

окуучулар ромб жөнүндө, аныктамасы, эрежеси, чиймеси, касиеттери боюнча маалымат алышса

Өнүктүрүүчүлүк: окуучулардын логикалык ой-жүгүртүүсү, билим сапаты калыптанат жана өнүгөт

Элестетүү, ой жүгүртүү, кабыл алуу, эске тутуу, тапкычтык жөндөмдөрүн өнүктүрүшсө.

Тарбиялык: сабакта берилген тапшырманы аткарып, көрүп, байкоо жүргүзүп, активдүү болуп, элестөөлөрүн, чыгармачылыгын ишке ашырууга тарбияланышат.

сабакта берилген тапшырманы аткарып, көрүп, байкоо жүргүзүп, активдүү болуп, элестөөлөрүн, чыгармачылыгын ишке ашырууга тарбияланышса.

Сабактын тиби: жаңы материалды өздөштүрүү

Сабактын ыкмасы: интерактивдүү

Сабактын жабдылышы: геометрия китеби, сызгыч, фигуралар.

Сабактын этаптары

Убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Комп-лүк

нк

пк

  1. Уюштуруу

3 мүн

-саламдашуу,

-класстын тазалыгына көз салуу,

- жагымдуу маанай түзүшөт,

- сабактын максатын бирге аныкташат,

-баалоо критейлери менен тааныштыруу

-саламдашат,

-окуу уралдарын даярдашат,

- жагымдуу маанай түзүшөт,

- сабактын максатын бирге аныкташат,

-баалоо критейлери менен таанышышат




  1. Үй тапшырмасын текшерүү

10 мүн

Үй тапшырма сурайт

№4-5

№4б

а=15м, в=а+3

Р=?

Чыгаруу: в=15+3=18м

Р=(15+18)*2=33*2=66м

№5 Р=24м, а=в+3

а,в=?

Чыгаруу: Р=(а+в)*2

а+в=Р/2, в=(Р/2)-а=(24/2)-а=12-а

а=12-а+3

2а=15, а=7,5, в=4,5

Үй тапшырмасын бирге текшерет




  1. Өтүлгөн материалды кайталоо

5мүн

Тик бурчтук.

Негизги эрежелерди айтышат




  1. Жаңы тема
















Бышыктоо

20 мүн

Ромб.

Аныктама: Бардык жактары барабар болгон параллелограмм ромб деп аталат.

Ромб параллелограммдын айрым учуру болгондуктан, параллелограммдын бардык касиеттери жана ал жөнүндөгү теоремалар тик бурччтук үчүн да орун алат.

40-теорема: ромбдун диагоналдары өз ара перпендикулярдуу жана алар бурчтарын тең экиге бөлөт.

41-теорема: эгерде параллелограммдын диагоналдары перпендикулярдуу болушса, анда ал ромб болот.

№1 ромб параллелограммдан кандай айырмаланат?

Жооп: ромбдун бардык жактары барабар болот.

№2 а=6,5дм, Р=?

Чыгаруу: Р=(6,5+6,5)*2= 13*2=26дм

№3 Р=36,4дм. а=?

Чыгаруу:

Р=(а+а)*2

а+а=Р/2,

2а=Р/2

а=(36,4:2):2= 18,2:2=9,1дм

текшерүү: Р=(9,1+9,1)*2=18,2*2=36,4дм.






  1. Үй тапшырма

1мүн

№5





  1. Баалоо

6 мун

Үй тапшырмасына, тартибине, сабакка активдүү катышканына карап баалайт

Үй тапшырма болот, сабакта тынч отурат,активдүү катышат