СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жердин атмосферасы жана климаты

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Жердин атмосферасы жана климаты»

Предметтин аты: География

Өтүлгөн мөөнөтү

Классы

«БЕКИТЕМИН»

ОББ:

Планды түзгөн:


7-класс



Сабактын темасы: Жердин атмосферасы жана климаты.

Жер бетиндеги жан-жаныбарлардын тиричилигиндеги

атмосферанын ролу

Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:

Билим берүүчү:

Жердин атмосферасы жана климаты.Жер бетиндеги жан-жаныбарлардын тиричилигиндеги атмосферанын ролу жөнүндө терең түшүнүк алышат.


Эгеде окуучу:

Жердин атмосферасы жана климаты.Жер бетиндеги жан-жаныбарлардын тиричилигиндеги атмосферанын ролу жөнүндө терең түшүнүк алышса;

Өнүктүрүүчү:

Жердин атмосферасы жана климаты.Жер бетиндеги жан-жаныбарлардын тиричилигиндеги атмосферанын ролу жөнүндө терең түшүнүк алышат ой жүгүртүшөт жана картадан анакташат.


Жердин атмосферасы жана климаты.Жер бетиндеги жан-жаныбарлардын тиричилигиндеги атмосферанын ролу жөнүндө терең түшүнүк алышат ой жүгүртүшөт жана картадан анакташса;

Тарбия берүүчү:

  • Талеранттуу,аракетчил болууга тарбияланышат.


  • Талеранттуу,аракетчил болууга тарбияланышса;


Күтүлүүчү натыйж:

- Жердин атмосферасы жана климаты.Жер бетиндеги жан-жаныбарлардын тиричилигиндеги атмосферанын ролу жөнүндө терең түшүнүк алышты.

- Жердин атмосферасы жана климаты.Жер бетиндеги жан-жаныбарлардын тиричилигиндеги атмосферанын ролу жөнүндө терең түшүнүк алышат ой жүгүртүшөт жана картадан анакташты.

- Талеранттуу,аракетчил болууга тарбияланышат.

Сабактын тиби: Жаңы теманы түшүндүрүү.

Колдонулуучу баалоо методдору: Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап,аныктоочу,калыптандыруучу,жыйынтыктоочу баалоолор,бир-бирин баалоо.”Акыл чабуул” оюну

Сабактын жабдылышы: Дүйнөнүн физикалык картасы,таркатмалар.

Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 )

Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги




Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

1.

Уюштуруу

(3 мин)





ин)

Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана 1.2,3 деген сандарды атоо менен топторго бөлүү



Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго бөлүнүшөт.



2.

Үйтапшырмасын суроо(10мин)

Мында “Викрориналык суроолор” аркылу ,суроо жана жооп иретиннде.

1.Бүткүл жер шарынын аянта канча млн км? (510 млн км2 )

2. Бүткүл кургактыктын анты кача млн км2? (149 млн км2 )

3. Тынч океандын аянты канча млн км2? (180 млн км2 )

4. Атлантика океандын аянты канча млн км2? (93 млн км2 )

5. Инди океандын аянты канча млн км2? (75 млн км2 )

6. Түндүк муз океандын аянты канча млн км2? (13 млн км2 )

7. Евразия материгинин аянты канча млн км2? (54 млн км2 )

8. Африка материгинин аянты канча млн км2? (30,3 млн км2 )

9. Түндүк Америка материгинин аянты канча млн км2? (24,2 млн км2 10.Түштүк Америка материгинин аянты канча млн км2? (17,8 млн км2 )

11. Австралия материгинин аянты канча млн км2? (7,6 млн км2 )

12. Антарктида материгинин аянты канча млн км2? (14 млн км2 )

Класстагы окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын талкуулашат.

НК1

НК2

НК3

НК1

НК2

НК3

3.

Жаңы материлдарды

түшүндүрүү (20 мин)

Балдар биз бүгүнЖердин атмосферасы жана климаты жер бетиндеги жан-жаныбардын тиричилигиндеги атмосферанын ролу боюнча терен түшүнүк алабыз.

Жердин биосферасынын онугушу,андагы жан-жаныбарлардын тиричилиги абасыз өтпөйт.

Абанын 80% ке жакыны атмосферанын томонку катмары-тропосфера ото маанилуу.

Климат-аба ырайынын белгилүү бир аймагында көп жылдык режим жана жаратылыштын курамдык бөлүгү болуп саналат.

Жердин булун-бурчтарындагы температураны ар түрдүүлүгү изотерма менен көрсөтүлөт.

Изотерма-температурасы бирдей болгон чекиттерди кошуп турган бир калыпта сызылган ийри сызыктар(гекче”изос”-бир калыпта,”термос”-жылуулук).

Жылуулук жер бетине бирдей тараган эмес эң суук ай январь,эн ысык ай июль.Экватордук сызыкта жайгашкан аймактарда кун ыссык,ал эми уюлдарга кун нуру жантайып түшөт жана жаан-чачын бирдей таралган эмес.

Окуучулар алган маалыматтарын жазышып отурушат

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

4.

Сабакты бышыктоо

(6мин)

: “Синквейн “түзүү

Жазылган сөздөргө эссе жазуу.



Окуучулар жердин атмосферасы жана климаты боюнча айтышат жана маалыматтарды жазышат.

НК1

ПК1

ПК3

5.

Үй тапшырма

(2мин)

§ 3 Жер бетиндеги жан-жаныбарлардын тиричилигиндеги атмосферанын ролу(17-20-беттер)боюнча окуу.

Үйдөн өз алдыңара 8-сүрөттү тартып темадан кыска маалымат жазып келгиле



Маалымат жазуу жана контур карта менен иштөө

ПК3

ПК3

6.

Баалоо

(2мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Упайлардын негизинде баалоо

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.