СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жылу. Электр. Магниттілік.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жылу. Электр.

Магниттілік.

Жылу. Электр.

Магниттілік.

Просмотр содержимого документа
«Жылу. Электр. Магниттілік.»

Сабақ жоспары


Пән:Жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5-бөлім. Табиғат физикасы: Жылу. Электр.

Магниттілік.

Мектеп:

Күні: 16.06.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 1Ә

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы

Электр

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.5.5.1 адамдардың күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіндіру


Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Электрдің не үшін керек екнін біледі

Көптеген оқушылар:Электр энергиясының маңызы қаншалықты екенін түсінеді.

Кейбір оқушылар: Алған білімдерін өмірде қолданады

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

1)Адамдардың күнделікті өміріндегі электр

қуатының қолданысын сипаттайды.

2)Электр қуатының маңызы туралы

әңгімелейді

Тілдік мақсат

Электр, батарея

Құндылықтарды дарыту

Еңбек және шығармашылық, жауапкершілік, өмір бойы оқуға дайын болу

Пәнаралық байланыстар

Сауат ашу,дүниетану

Бастапқы білім


Жылыту құралдарымен таныс,күнделікті қолданыстағы заттар



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың басы

3- минут



























Сабақтың ортасы




4-мин


Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу

Үлкенге де сіз,

Кішіге де біз.

Баршаңызды құрметтеп, бас иеміз біз.

Жарайсыңдар балалар адамның адамшылығын амандасқанынан байқауға болады, рахмет!

Кәне, бәріміз ораға шығып психалогиялық ахуал жасап сабаққа дайындық жасап көңіл күйімізді көтеріп алайық!

Психалогиялық ахуал
Табиғатым тамаша,
Көз тоймайды қараса
Табиғатты аялап,
Жүрейікші жараса.
Сәлем саған жер Ана
Сәлем саған нұрлы күн!

«Таза тақта» ойыны арқылы топқа бөліну 4-топқа

Тақтада «Теледидар», «Электр шамы», «Пульт», «Ұялы телефон» -деп жазылған сөзер тақтада ілініп тұрады.

- Топ ережесін, қауіпсіздік ережелері туралы айтып кету

-Мұғалім оқушыларға бағыт беріп теледидар деп жазылған сөз алған оқушылар бірінші партаның қасына барып тұрамыз, ұялы телефон сөзін алған оқушылар тақтаның алдына тұрамыз, электр шамы сөзі жазылған оқушылар екінші партаның қасында тұрамыз,пульт сөзін алған оқушылар ұстаздың қасына келіп тұрамыз. Енді әр топ өздерінің топтарының атауы туралы білгендерін ортаға салады.

Проблемалық сұрақ: Бұл заттар не үшін қажет қалай ойлайсыңдар? (Осы сұрақ арқылы оқушылардың бастапқы білімін тексеріп аламын)

(Ұ) Ойын «Үзілді паравоз!» ойыны арқылы оқушыларға жұмбақтар жасырылады, жұмбақтың жауабымен сабақтың тақырыбы ашылады

Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға жұмбақ жасырылады. Оқушылар шешуін табады.

Жарығы күндей,
Таңқалдырар адамды,
Жалындап күймей,

Төбеде жанып тұрады. /Электр жарығы/

-Балалар, жұмбақтың шешуі не болды?

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.



Таныстырылым








Психалогиялық ахуал






Теледидар, электр шамы,пульт, ұялы телефон

















Жұмбақтар кітапшалары











Сабақ тақырыбы мен мақсаты

4- мин













15 -мин










Сергіту сәті

3- мин








3- мин












3- мин

















8- мин














«Броундық қозғалы»

«Ойлар ортасы»

Кіріспе тапсырма. Сабақтың басында оқушыларға көздерін жұмдырып,үйлерінің бөлмелерін аралату арқылы, қандай электр құралдарын көріп тұрсыңдар деп сұрау.

— Әр электр құралы не үшін қажет?

— Бөлмеде неше шам бар?

-Қараңғы бөлмеге кіргенде сендер не істейсіңдер?

Жарықты жағатындарын айтады.Бірақ барлық уақытта олай болмағанын айту.

-Электр көзі тағы не үшін қажет?

-Электр станциясы туралы видеоролик көрстеу

Электр шамының ерте заманда болмағанын, электр шамының орына түрлі шамдар пайдаланғаны туралы айту

Қалыптастырушы бағалау: Қол шапалақ

-Оқулықпен жұмыс «Зымыран сұрақтар»

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасап, мәтінді талдау.

Дәптермен жұмыс

80-81-бет: Табиғи жарық көздерін анықтап, аттарын жазу, суреттерді қоршап сызу.

Үйлерінде қолданатын электрлі заттардың суретін салу

Бағалау критерийлері:

1)Адамдардың күнделікті өміріндегі электр

қуатының қолданысын сипаттайды.

2)Электр қуатының маңызы туралы

әңгімелейді

Сен білесің бе?

Бұрынғы заманда электр тоғы болмағанда ата-бабаларымыз қандай құралды пайдаланғанын?

Суреттен көрсету (Слайд)

Осы сұрақтқа жауап беру барысында ертеде әжелеріміз үйді, бесікті отпен аластағаны жайлы әңгіме қозғау.

Дескриптор: құралдардың ерекшеліктеріне қарай ажыратады

1-тапсырма Жеке жұмыс «Кім жылдам?»

Үлестірмелі қағаз(Әр түрлі тапсырмалар сәйкестендіру)

1)Батареямен істейтін құралдар

2)Электр көзімен істейтін құралдар

3)Ертеде тұрмыста қолданылған құралдар

Бағалау критерийлері: Құралдарды ерекшеліктеріне қарай топтастырады

Дискпиптор:Құралдардардың қалай қуаттанатынын зерттеп көру

Қалыптастырушы бағалау: Бір-бірінің тапсырмасына қол шапалақтап отырады

2-тапсырма Жұппен жұмыс

Зерттейік.

1.Шаш тарайтын тарақты матаға үйкелеп, оны қағазға жақындату. Не байқағандарын айтқызу: қағаз тараққа жабысады.

2. Шарды шаштарына үйкетіп көру, не байқағандарын сұрау. Қорытынды жасату

3.Электр көзін қайдан аламыз?

Слайд бойынша әңгімелеу. Гидростанциялардың жұмысы туралы айту.

4.Электр тоғының даму кезеңдерін слайдтар бойынша әңгімелеу

5.«Жұбын тап» ойыны: Суреттердегі заттарды екі топқа бөлу тапсырылады

3-тапсырма Топпен жұмыс (Зерттеу жұмыс)

1)«Элекр шамы»-тобы Электр құралдарын белгілеу

2) «Пульт»- тобы Батареямен істейтін құралдарды қосып көреді

3) «Теледидар»- тобы Мұғалімнің көмегімен фень,үтік сияқты электр көзімен істейтін құралдарды қосып көру

4) «Ұялы телефон»- тобы дистанцондық машинаны қосып сыныпта жүргізу. Оның қалай жүретінін бірінші топта талқылап алу.

Оқушылар берілген құралдарға зерттеу жұмысын жүргізеді, олардың қалай жұмыс істейтініне көз жеткізеді,өз пікірлерімен бөлісіп, топпен жұмыс жасайды



Слайдтар













Оқулық, дәптер














Слайд







Сәйкестендіру картасы












Мақта, қағаз, тарақ, айна.














Фотоапарат, ұялы телефон, үтік, шаш кептіргіш,желдеткіш, шаңсорғыш



Сабақтың соңы

2 минут

Рефлексия:-

«Борттық журнал» әдісі

«Басбармақ» арқылы өздерін бағалайды

Семантикалық карта

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы