СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Бөлчөктөн алынган квадраттык тамыр.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Предмет: Алгебра Дата: 16.01.2020.

Класс: 8 Сабактын темасы: Бөлчөктөн алынган квадраттык тамыр.

Сабактын максаты: Эсептөөчүлүк жана алгебралык билгичтигин өнүктүрүү, колдонмо

маселелерди математикалык моделдөөнүн негизги каражаты катары

функцияны, теңдемелер жана барабарсыздыктар аппаратын өздөштүрүү

Сабактын тиби: Жаңы теманы түшүндүрүү. Кайталоо. Бышыктоо. Жыйынтыктоо

Сабактын усулу: Түшүндүрүп-иллюстрациялоо. Диференцирленүүчү. Өз алдынча иштөө. Топто

иштөө. Класстер. Эйлер-Вендин диограммасы. Галерея. Пикир алмашуу. Тегерек

стол.

Сабактын милдеттери:

1. Конгнитивдик : Бөлчөктөн алынган квадраттык тамырды көрсөтүү.

2. Ишмердүүлүк : Көбөйтүүчүну квадраттын сыртына, ичине чыгарууну билет.

3. Баалуулук : Квадраттын ичиндеги сандарды жөнөкөйлөтүп эсептөө жүргүзө алат.

Мазмундук тилке: Сандар жана эсептөөлөр.

Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетентүүлүк

Нк -1. Маалымат

Нк -2. Социалдык коммуникативдик

Нк3-3. Өз алдынча уюштуруу жана маселелрди

чечүү

Пк-1. Эсептөөчүлүк

Пк-2. Аналитикалык – функционалдык

Пк-3. Көрсөтмөлүү-образдык

Пк-3. Статистика –ыктымалдык

Күтүлүүчү натыйжалар:

Квадраттын ичиндеги сандарды жөнөкөйлөтүп эсептөө жүргүзө алат

Көрсөткүчтөрү:

Көбөйтүүчүну квадраттын сыртына, ичине чыгарууну билсе

Сабактын этаптары

убактысы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

компетент

Баалоо

усулу

Ресурс

НК

ПК

Уюштуруу

2

1.Саламдашуу

2.Класстын абалын кароо

3.Окуучуну тактоо

1.Саламдашат

2.Классты сабакка даярдоо

3.Дежур окуучулар келбеген окуучуларды айтат

Жагымдуу маанай түзүү

Кызыктуу маалымат берүү

Өтүлгөн материалды кайталоо

2

Түшүнүү жаңылыштыгын текшерүү

Окуучулар суроолорго жооп беришет.

1

Топ

слайд

Жаңы тема

8

ав = ав (ав )2= (а)(в)= ав

1-мисал:

49121=(711)2 =711

2-мисал:

5+35-3 =(5+3) (5+3)(5-3)(5+3) =

4+15

ав =а2в, ав2а

ав=а∙ввв=авв

№542

35 =3∙555=3∙55

26 =2∙666=2∙66

12-3 =2+3(2+3)(2-3)= 2+34-1=2+3

Бышыктоо

25

7).

5-75+7 =(5-7) (5-7)(5+7)(5-7) =

=5-235+75-7 =12-235-2 = 35-6

8)

10+810-8 =(10+8) (10+8)(10-8)(10+8) =

=10+280+810-8=18+2802 =9+80

№547.

1). 33+6 +22+6 =32+6+2(3+6)(3+6)(2+6) =

6+36+6+266+56+6 =12+5612+56=1

2

3

1

3

2

Кол менен белги берүү

Жыйынтык

тоо

2

Ички жана сырткы тегерек болуп турууга көрсөтмө берет

Окуучулар өтүлгөн тема боюнча суроо беришет

1

2

1

Рефлексия

2

1.Сен бүгүн билип алган нерселердин ичинен кайсынысы эң маанилүү?

2.Кайсы суроолор сага түшүнүксүз бойдон калды?

Стикерге жазып доскага илишет

3

Бир мүнөттүк эссе

Стикер

Үй тапшырма

2

№550

1). (5-45)2-(13+11)(11-13) =

5-2225+45+13-11 =

50-30+2=22

Күндөлүктөрүнө жазышат.

3

1

Баалоо

2

Окуучуларга баа коюлат

Өздөрүн-өздөрү баалоо

Суммативдик баалоо

Мөөнөтү:

ОББ:

14.04.2020 20:44


Рекомендуем курсы ПК и ПП