СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ
Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно
Скидки до 50 % на комплекты
только до
Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой
Организационный момент
Проверка знаний
Объяснение материала
Закрепление изученного
Итоги урока
Тарбиялык саат. Сабактын темасы: Боз \йд\ кантип тигебиз?
Сабактын максаты |
||
Билим бер\\ч\л\к |
Ън\кт\р\\ч\л\к |
Тарбия бер\\ч\л\к |
*Окуучулар боз \й жън\ндъ кеёири маалымат алышат. *Боз \йд\н эмеректеринин аттарын билишет. *Боз \йд\н тигилиши жън\ндъ билишет |
*Окуучулар боз \й жън\ндъг\ суроолорго жооп беришет *Боз \йд\н жашоо тиричиликтеги маанисин \йрън\шът. * Боз \йд\ тигип \йрън\шът |
*Окуучулар кыргыз элинин колдонуп келген буюмдарын билип, аларга туура мамиле кылганга тарбияланышат *Боз \й тиг\\дъ ынтымактуу иш алып барууга тарбияланышат |
Кърсътк\чтър |
||
Билим бер\\ч\л\к |
Ън\кт\р\\ч\л\к |
Тарбия бер\\ч\л\к |
Сабактын максаты ишке ашат, эгер окуучулар; |
||
*Окуучулар боз \й жън\ндъ кеёири маалымат алышса * Боз \йд\н эмеректеринин аттарын билишсе. *Боз \йд\н тигилиши жън\ндъ билишсе |
*Окуучулар боз \й жън\ндъг\ суроолорго жооп бере алышса *Боз \йд\н жашоо тиричиликтеги маанисин \йрън\шсъ. * Боз \йд\ тигип \йрън\шсъ; |
*Окуучулар кыргыз элинин колдонуп келген буюмдарын билип, аларга туура мамиле кылганга тарбияланышса; *Боз \й тиг\\дъ ынтымактуу иш алып барууга тарбияланышса; |
Сабактын усулу: Боз \йд\ практика ж\з\ндъ тиг\\, интерактивд\\ усул
Сабактын ыкмалары: Мээге чабуул, топтор мене ниш алып баруу
Сабактын жабдылышы: Боз \йд\н эмеректери
боз \й жън\ндъ маалымат жазылган
таркатмалар.
Ът\\ орду: мектептин спорт аянтчасы
Сабактын ж\р\ш\
Уюштуруу:
Мугалим: Саламатсыёарбы балдар. Маанайынар кандай?
Аба ырайы ачык, к\н жылуу жана аба таза э балдар, демек класстан тышкары ишибиз да ъз максатын жетет деп ойлойм.
Келгиле бири –бирибизге жагымдуу маанай тартуулап коюу \ч\н жаныбызда турган шериктерибизге жакшы м\нъздър\н айтабаз. Мисалы: Айдай акылдуу, Билимбек боорукер ж.б
Анда баарынар даярсынарбы
Ъткън тема боюнча суроо:
Мугалим: Балдар ъткън сабакта «Ънър\ё болсо ъпгъ чап» деген макаланы окуганбыз. Ал кандайча болот? Эмнелерди билишибиз керек?
Жасап келеген буюдарыёарды кърсътк\лъч\. Азаматсыёар (окуучулар жасап келген буюмдарын презентациялашат)
Жаёы тема: Боз \йд\ кантип тигебиз?
Ал эми б\г\н биз ушул темага улай эле кыргыз элинин символикасы болгон боз \й жън\ндъ кеёири маалымат алабыз жана практика ж\з\ндъ тигип къръб\з.
Алгач топторгобъл\н\п алалы. Эки топко бъл\нъб\з. Ээр жана эпчи болуп.
Мээге чабуул
-Кимдин \й\ндъ боз \й бар?
-Боз \йд\ качан тигесиёер?
-Анын кыш менен курулган \йдън кандай айырмасы бар?
- Боз \й ыёгайлуубу жашаганга?
- Ата-бабаларыбыз эмнеге боз \йдъ жашашкан? (къчмън калк болгондугу \ч\н)
Окуучулардын болжолдуу жообу:
1-окуучу: Боз \й кышкысын жылуу, жайкысын салкын, ал кийизден жасалат.
2-окуучу: Жыгач ууктары, кереге, т\нд\ктър\ бар
Мугалим: Азаматсыёар балдар, а силер табышмак, макал билесиёерби боз \й жън\ндъ?
3-окуучу:Жетимиш кемпир жер тиштейт. (кереге)
4-окуучу: Кыргызым кылымдарга тигип келген,
Урпагына унутулгус белек берген.
Мугалимдин маалымат:
Кыргыз эли къчмън калк болгондуктан, ар дайым боз \й тигип къч\п, конуп ж\р\шкън. Ал жайкысын салкын, кышкысын жылуу болгон. Жайында жайлоого малга жайыттуу жерлерге къч\шкън, жылдын търт мезгилинде теё къч\п-конуп ж\р\шкън. Ал эми къч\п ж\р\\гъ боз \й абдан ыёгайлуу болгон, анын керегелери б\ктъл\п, ууктары бирден болуп, чогуу байланып атка, ъг\згъ ж\ктъгънгъ оёой болгон. Ал эми ички жасалгасы аялдардын ууз-чеберлигине жараша болгон.
Мына балдар мен силерге бир аз маалымат берип ътт\м. Азыр мен силерге боз \й жън\ндъ жазылган таркатмаларды берем, силер окуп чыгып ватмандарга ъз т\ш\нгън\ёърд\ жазып чыккыла. Бул тапшырманы аткаруу \ч\н биз топторго бъл\н\п алалы.
Бул оюн «Мозаика» деп аталат менин колумда кыркынды с\ръттър бар, силер ушул кыркындыдан бирден алып чогултсаёаёар бир буюмдун с\рът\ келип чыгат.
1-топ –боз \й
2-топ – къкъър
3- топ –комуз
4-топ – калпак
(Окуучуларга таркатмалар берилет)
Мугалим: Активд\\ катышкан окуучуларга ъз тобунун атындагы карточкалар берилет, мисалы: комуз, калпак, боз \й, къкъър. Кайсы топ къп топтосо, ошол топ жеё\\ч\ болуп табылып «Эё жакшы» деген баага татыктуу болосуёар. Андыктан аракет жасагыла.
Тапшырманы аткарууга алты м\нът убакыт жетеби? Анда баштадык.
(Окуучулар ватманга жазган маалыматтарын презентациялашат, башка топтордун суроолоруна жооп беришет.Баалоо иретинде окуучуларга къкъър, калпак, боз \й, комуз карточкалары берилет)(3-5 м\нът)
Мугалим: Азаматсыёар балдар, эми ушул эле топторго башкачараак тапшырма берип къръй\н. Менин колумда търт тамга бар, топ башчылар келип бирден алгыла
С- с\рътч\лър
М-макал-лакап айтуучулар
Ж-жазуучулар
Ы-ырчылар
С\рътч\лър - боз \йд\н с\рът\н тартасыёар, Макал айтуучулар- кыргыздын улуттук буюмдары жън\ндъ макал айтасыёар, Жазуучулар – «Боз \й кыргыз элинин символикасы» -деген темада чакан текст жазасыёар, Ырчылар- Кыргыз элинин каада-салттары жън\ндъг\ ырлардан бир куплет ырдап бересиёер.
Бул тапшырма \ч\н беш м\нът убакыт берейин, жетеби?
Окуучулар тапшырмаларды аткарып беришет. Презентацияга 3-5 м\нът убакыт берилет.
Эми балдар алган билимдерибизди дагы да толуктап слайд аркылуу боз \йд\н с\ръттър\н къръл\.
Окуучуларга слайд кърсът\лът.
Бышыктоо
- Балдар б\г\нк\ тема т\ш\н\кт\\ болдубу?
- Сабак жактыбы?
- Боз \йд\н сырткы ички кър\н\штър\н атап бергилечи?
/й тапшырма
Мугалим: Азаматсыёар балдар. /йдън Боз \й жън\ндъ макал-лакаптарды, табыщмактарды, ырларды таап окуп-жаттап келгиле.
Баалоо
Эми ъз\ёър чогулткан буюмдарды эсептеп кърг\лъ. Кимде канча бар экен? Эсептегиле.
5-
4-
3-
Рахмат балдар, сабагыбыз ушу менен аягына чыкты. Къё\л буруп,активд\\ катышып бергенинер \ч\н рахмат!
© 2020, Ыбышова Кундузкан Жаркынбаевна 4185