СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

1-сынып ҚМЖ, ана тілі "Заттың санын білдіретін сөздер"

Нажмите, чтобы узнать подробности

104-сабақ

 

Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:

 Кушукбаева Д.Ж.

Күні:

 

Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Төрт тоқсан. Заттың санын білдіретін сөздер

 

 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.1.3.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;

1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану

Сабақтың мақсаты

Тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды. Заттың санын білдіретін сөздерге неше? нешінші? сұрақтарын орынды қояды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

 

Педагогтің әрекеті

 

Оқушының әрекеті

 

Бағалау

 

Ресурстар

Басы

Психологиялық дайындық

Қуан, шаттан! Қуан,шаттан!

Қуанатын күн бүгін. Қайырлытаң!

Қайырлыкүн!

Күліп шықты күн бүгін.

– Балалар, қандай жыл мезгілін ұнатасыңдар? Неліктен?

Жыл мезгілдеріне байланысты суреттер таратылады. Балалар жыл мезгілдерін ретімен атай отырып, төрт топқа бөлінеді. Әр топ жыл мезгілдерін қимылмен сипаттайды.

«Күз» тобы: 1) күн суыта бастады; 2) жапырақтар жерге түсті; 3) қатты жел соғып жатыр; 4) құстар жылы жаққа ұшып кетеді.

«Көктем» тобы: 1) күн жылынды; 2) қар ериді;

  1. ағаштар бүршік жарады; 4) бәйшешектер өсіп шығады; 5) жыл құстары ұшыпкеледі.

«Қыс» тобы: 1) қар жауып тұр; 2) қар атысып ойнап жүрміз; 3) шанамен сырғанаймыз; 4) жер тайғақ; 5) абайлап жүру керек.

«Жаз» тобы: 1) күн қатты ыстық; 2) басымызға жеңіл баскиім киеміз; 3) жеміс-жидек пісті;

  1. балаларсуғашомылыпжүр;5)балықаулаймыз.

 

 

 

 

ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.

 

           

 

Ортасы

Оқушылардан қай жыл мезгілі екенін сұрайды.

... – көрікті, ... – жайдары, ... – жомарт, ... – қаһарлы.

Сабақтың тақырыбымен таныстырады.

1-жаттығу. Мәтінмен жүргізілетін жұмыстар:

  1. Мәтіннің тақырыбы бойынша мәтін мазмұнын болжайды.
  2. Мұғалім оқушылардың назарын өзінеаударады.
  3. Мәтінді QR кодпентыңдатады.

Түртіп алу. Балалар өздеріне түсініксіз сөздердің үстіне нүкте қойып отырады.

  1. Оқушыларға жекеоқытады.
  2. Мазмұнына байланысты сұрақтарқояды.
  3. Тізбектейоқытады.
  4. Тірек сөздерді табады. Тақтағажазады.
  5. Оқушылар мазмұнына байланысты қойылған сұрақтарға тақтадағы тірек сөздерді қатыстырып, толық жауапбереді.
  6. Оқушылар жеке оқиды. Қай жылмезгілі?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Түртіп алу» арқылы қиын сөздердің мағынасын ұғынады.

 

 

 

 

 

ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.

 

 

Жұмбақтарды шешеді.

 

 

 

Бұлтты айдай желдеткен, Нөсерлеткен, селдеткен. Шалшық кешіп ойнайтын,

Қай мезгіл деп ойлайсың?(Көктем)

Қойның толы жеміске, Көк майсалы еңісте.

Көбелек қуып ойнайтын

Қай мезгіл деп ойлайсың? (Жаз)

Жиып-теріп болатын, Қамбаға астық толатын, Қызыл қырман ойнайтын,

Қай мезгіл деп ойлайсың? (Күз) Шанамен зырлап желетін, Шаңғы, коньки тебетін.

 

 

 

 

 

 

Аққала жасап ойнайтын

Қай мезгіл деп ойлайсың? (Қыс)

 

 

 

Дәптермен жұмыс.

Жазылым ерекшелігі: дұрыс отырғызу, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды ұстай білуді қалыптастыру.

  1. жаттығу. Мұғалім балаларға сұрақ қояды. Бірнеше баладан сұраған соң, берілген сұрақтарға жауапжазғызады.

 

 

  1. жаттығу. Ребустарды шешуді тақтадатүсіндіреді. Суреттегі заттың атын тақтаға жазады. Үтір суреттің басында тұрса, сөздің алғашқы әріптері алынатынын көрсетеді. Шешуіндегі сөздерді қатыстырып, сөйлемдер құратады. Ребустың шешуі: екі,тоғыз.

Көркем жазу

Тоқсан, төрт сөздерін көркем жазады.

 

  1. жаттығу. Сұрақтарға жауап жазып, неше? нешінші? сұрақтарына жауап беретінсөздердің астынсызады.
  2. жаттығу. Ребустарды шешеді. Шешуіндегі сөздерді қатыстырып, сөйлемқұрайды.

 

Шығармашылық жұмыс. Әріптер мен цифрларды пайдаланып жасырынған сөздерді тауып жазады. Нейрогимнастикалық жаттығулар.

Саусақтарға массаж.

  1. Алақанымыздыашамыз.
  2. Екі алақанымызды бір-бірінеысқылаймыз.
  3. Әр саусақты келесі қолымыздың алақанымен сипаймыз.
  4. Жұдырығымызды түйеміз. Екі қолымыздың алақанымен сыртынан ұстаймыз. Дәл солайекінші

қолымызбен жасаймыз.

Шығармашылық тапсыр- ма орындалады. Мысалы: дала, анар, тау, қуат.

Нейрогимнастикалық жаттығулар жасайды.

Соңы

«Адасқан әріптер» ойыны. Әріптерді орнына қойып, ай аттарын дұрыс тапқызады.

З, А, Қ, А, Н – ҚАЗАН

Л, Е, Ж, С, А, Н, Т, О, Қ – ЖЕЛТОҚСАН У, А, Р, З, Ы, Н – НАУРЫЗ

Д, Е, Л, І, Ш – ШІЛДЕ

Ай аттарын табады. Кесте бойынша айтады.

 

Әріптер, кесте

 

 

Кесте бойынша ауызша айтқызады.

 

 

 

Кері

Кері байланыс. «Ыстық орындық»

Сабақтан алған әсерлерін

 

 

байланыс

Төрт тоқсанды ата.

орындықта отырып

 

Қазір қай жыл мезгілі?

айтады.

 

Сабақта ең қызықты болған сәт: ...

 

 

297

 

Жыл

мезгілдері

Айлары

Ауа райы

Адамдардың іс-әрекеті

Қыс Көктем Жаз Күз

 

 

 

 

    Тексерді:                

 

Просмотр содержимого документа
«1-сынып ҚМЖ, ана тілі "Заттың санын білдіретін сөздер"»

104-сабақ


Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Д.Ж.

Күні:


Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Төрт тоқсан. Заттың санын білдіретін сөздер


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.1.3.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;

1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану

Сабақтың мақсаты

Тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды. Заттың санын білдіретін сөздерге неше? нешінші? сұрақтарын орынды қояды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт


Педагогтің әрекеті


Оқушының әрекеті


Бағалау


Ресурстар

Басы

Психологиялық дайындық

Қуан, шаттан! Қуан,шаттан!

Қуанатын күн бүгін. Қайырлытаң!

Қайырлыкүн!

Күліп шықты күн бүгін.

– Балалар, қандай жыл мезгілін ұнатасыңдар? Неліктен?

Жыл мезгілдеріне байланысты суреттер таратылады. Балалар жыл мезгілдерін ретімен атай отырып, төрт топқа бөлінеді. Әр топ жыл мезгілдерін қимылмен сипаттайды.

«Күз» тобы: 1) күн суыта бастады; 2) жапырақтар жерге түсті; 3) қатты жел соғып жатыр; 4) құстар жылы жаққа ұшып кетеді.

«Көктем» тобы: 1) күн жылынды; 2) қар ериді;

  1. ағаштар бүршік жарады; 4) бәйшешектер өсіп шығады; 5) жыл құстары ұшыпкеледі.

«Қыс» тобы: 1) қар жауып тұр; 2) қар атысып ойнап жүрміз; 3) шанамен сырғанаймыз; 4) жер тайғақ; 5) абайлап жүру керек.

«Жаз» тобы: 1) күн қатты ыстық; 2) басымызға жеңіл баскиім киеміз; 3) жеміс-жидек пісті;

  1. балаларсуғашомылыпжүр;5)балықаулаймыз.





ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.


Ортасы

Оқушылардан қай жыл мезгілі екенін сұрайды.

... – көрікті, ... – жайдары, ... – жомарт, ... – қаһарлы.

Сабақтың тақырыбымен таныстырады.

1-жаттығу. Мәтінмен жүргізілетін жұмыстар:

  1. Мәтіннің тақырыбы бойынша мәтін мазмұнын болжайды.

  2. Мұғалім оқушылардың назарын өзінеаударады.

  3. Мәтінді QR кодпентыңдатады.

Түртіп алу. Балалар өздеріне түсініксіз сөздердің үстіне нүкте қойып отырады.

  1. Оқушыларға жекеоқытады.

  2. Мазмұнына байланысты сұрақтарқояды.

  3. Тізбектейоқытады.

  4. Тірек сөздерді табады. Тақтағажазады.

  5. Оқушылар мазмұнына байланысты қойылған сұрақтарға тақтадағы тірек сөздерді қатыстырып, толық жауапбереді.

  6. Оқушылар жеке оқиды. Қай жылмезгілі?










«Түртіп алу» арқылы қиын сөздердің мағынасын ұғынады.






ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.



Жұмбақтарды шешеді.




Бұлтты айдай желдеткен, Нөсерлеткен, селдеткен. Шалшық кешіп ойнайтын,

Қай мезгіл деп ойлайсың?(Көктем)

Қойның толы жеміске, Көк майсалы еңісте.

Көбелек қуып ойнайтын

Қай мезгіл деп ойлайсың? (Жаз)

Жиып-теріп болатын, Қамбаға астық толатын, Қызыл қырман ойнайтын,

Қай мезгіл деп ойлайсың? (Күз) Шанамен зырлап желетін, Шаңғы, коньки тебетін.






Аққала жасап ойнайтын

Қай мезгіл деп ойлайсың? (Қыс)




Дәптермен жұмыс.

Жазылым ерекшелігі: дұрыс отырғызу, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды ұстай білуді қалыптастыру.

  1. жаттығу. Мұғалім балаларға сұрақ қояды. Бірнеше баладан сұраған соң, берілген сұрақтарға жауапжазғызады.



  1. жаттығу. Ребустарды шешуді тақтадатүсіндіреді. Суреттегі заттың атын тақтаға жазады. Үтір суреттің басында тұрса, сөздің алғашқы әріптері алынатынын көрсетеді. Шешуіндегі сөздерді қатыстырып, сөйлемдер құратады. Ребустың шешуі: екі,тоғыз.

Көркем жазу

Тоқсан, төрт сөздерін көркем жазады.


  1. жаттығу. Сұрақтарға жауап жазып, неше? нешінші? сұрақтарына жауап беретінсөздердің астынсызады.

  2. жаттығу. Ребустарды шешеді. Шешуіндегі сөздерді қатыстырып, сөйлемқұрайды.


Шығармашылық жұмыс. Әріптер мен цифрларды пайдаланып жасырынған сөздерді тауып жазады. Нейрогимнастикалық жаттығулар.

Саусақтарға массаж.

  1. Алақанымыздыашамыз.

  2. Екі алақанымызды бір-бірінеысқылаймыз.

  3. Әр саусақты келесі қолымыздың алақанымен сипаймыз.

  4. Жұдырығымызды түйеміз. Екі қолымыздың алақанымен сыртынан ұстаймыз. Дәл солайекінші

қолымызбен жасаймыз.

Шығармашылық тапсыр- ма орындалады. Мысалы: дала, анар, тау, қуат.

Нейрогимнастикалық жаттығулар жасайды.

Соңы

«Адасқан әріптер» ойыны. Әріптерді орнына қойып, ай аттарын дұрыс тапқызады.

З, А, Қ, А, Н – ҚАЗАН

Л, Е, Ж, С, А, Н, Т, О, Қ – ЖЕЛТОҚСАН У, А, Р, З, Ы, Н – НАУРЫЗ

Д, Е, Л, І, Ш – ШІЛДЕ

Ай аттарын табады. Кесте бойынша айтады.


Әріптер, кесте


Кесте бойынша ауызша айтқызады.




Кері

Кері байланыс. «Ыстық орындық»

Сабақтан алған әсерлерін



байланыс

Төрт тоқсанды ата.

орындықта отырып


Қазір қай жыл мезгілі?

айтады.


Сабақта ең қызықты болған сәт: ...


Жыл

мезгілдері

Айлары

Ауа райы

Адамдардың іс-әрекеті

Қыс Көктем Жаз Күз





Тексерді: