СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Алгебра 8-класс

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Алгебра 8-класс»

Алгебра 8- класс

Сабактын темасы: Рационалдык туюнтмалар.

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабакта колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, видеосабак.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Рационалдык туюнтмалар, туюнтманын маанилерин табуу боюнча түшүнүк алышат;

Рационалдык туюнтмалар, туюнтманын маанилерин табуу боюнча түшүнсө;

Өнүктүрүүчүлүк

Рационалдык туюнтмалар, туюнтманын маанилерин табууну пайдаланып, мисалдар иштешет;

Рационалдык туюнтмалардын маанилерин таба алышса;

Тарбиялык

Бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет.

Кунт коюп угуп, бири-бирине жардам беришсе, суроолорго жооп беришсе.

Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окуучуларды калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1. Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдоо. 2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка даярдык көрүшөт.

НК 3

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-4’

1.Тема жана максат менен таанышышат.

2.Видеосабак менен кыска түшүндүрмө берилет, рационалдык туюнтмалар боюнча түшүндүрүлөт.

3.Окуучулар менен бирдикте мисалдар талкууланат.


1.Темага карата максат коюшат, ойлорун ортого салышат.

2. Мугалим менен бирдикте тема боюнча түшүнөт.

3. Мисалдар келтирип, туюнтманын маанилерин табышат.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?


Калыптандыруучу баалоо.

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү

9-10’


Өзгөрмөнүн мүмкүн болгон маанилери – бул рационалдык бөлчөктүн бөлүмүн нөлгө айландырбаган өзгөмөнүн мааниси.

Рационалдык бөлчөк мааниге ээ болгон өзгөрмөнүн маанисин табуунун алгоритми:

  1. Бөлчөктүн бөлүмүн нөлгө айландыруучу өзгөрмөнүн маанисин табышат;

  2. Табылган маанилерди сан көптүгүнүн ичинен алып салышат.

НК 1



НК 2, 3

ПК 1

ПК 2



Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо.

4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

1-2. Бөлчөктүү туюнмаларды ажыратышат.

3. ; у=3; 1; -5; ½; -1,6; 100.

4. а=-2;

8. S=vt;

1) t=3, S=180. v=S/t=180:3=60;

Ж: 60 км/саат.

2) t=2,5; S=225;

v=S/t=225:2,5=60;

Ж: 90 км/саат.

9. 1) ;

х 2 болгондо;

2) .

10; 11. Өзгөрмөнүн мүмкүн болгон маанилерин табуу;

Окуучулар мисалдарды өз алдынча, бири-бирине жардамдашып, талкуу менен иштешет.


НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2



Окуучуларга баа иретинде фигуралар берилет. Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б


Калыптандыруучу баалоо.

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

2-3’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет:

-Туюнтма д.э?

- Туюнтманын кандай түрлөрүн билесиңер?

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет.

4. Баалоо.

Окуучулар чыгарган мисалдарын талдап, суроолорго жооп беришет.



№13, 14


НК 2

НК 3


ПК 2


Фигуралардын көптүгүнө карата баалайт.

Жыйынтыктоочу баалоо.