СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Арифметикалык прогрессия

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Арифметикалык прогрессиянын  суммасын  табууну билишет

Просмотр содержимого документа
«Арифметикалык прогрессия»

Арифметикалык прогрессиянын п-мучосунун суммасынын формуласы

Сабактын темасы: Арифметикалык прогрессиянын п-мучосунун суммасынын формуласы.

Сабактын максаты: а) Арифметикалык прогрессиянын п-мучосунун суммасынын формуласын мисал иштоодо колдонуу.

б)окуучулардын эске тутуусун, оз алдынча иштоосун онуктуруу ,логикалык ой жугуртуусун остуруу;

в)окуучуларды оз ара биримдикке, ынтымактуулук менен берилген тапшырмаларды аткарууга, аткарылган ишке баа берууго, тапкычтыкка тарбиялоо ;

Кутулуучу натыйжалар:Окуучулар арифметикалык прогрессиянын мучосунун суммасын таба билет жана арифметикалык прогрессиянын суммасынын формуласын мисал иштоодо колдоно алат , турмушта колдоно алат

Сабактын жабдылышы: окуу куралдар, плакат, маркер, слайд, карточкалар,ноутбук,проектор

Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.

Сабактын усулу: интерактивдуу.

Сабактын журушу: а) уюштуруу болугу: саламдашуу,окуучулардын маанайын суроо,класстын тазалыгына конул буруу, окуучулардын катышуусун кароо

б) топторго болуу, ат коюу, топ башчыларын дайындоо

1) «Билим» тобу.

2) «Илим» тобу.

3) «Ынтымак» тобу.

в) уй тапшырмасын суроо(тест турундо)

№31 - 5 жака 1 сандарынын арасына арифметикалык прогрессиянын удаалаш беш мучосу келип чыга тургандай уч санды тапкыла

а)-5; 3.5; -2; 1 в)-5; -3.5; -2; -0.5 ;1 б)-5; -2; -0.5; 1 г)-5; -3.5; 0; 1

(Туура жооп в)

№36. Арифметикалык прогрессяда а(10)=25,

а(30)=95 болсо, анда а(20)ны тапкыла

а)48 в)51

б)50 г)52 (туура жооп б)

Отулгон теманы кайталоо:

Маселе чыгаруу.

Эркин келе жаткан нерсе биринчи секундасында 4,9м, ал эми калган кийинки секундаларында биринчиге караганда 9.8мге ашык тушот. Тушуп келе жаткан нерсе 5 секундада канча аралык жылган болот?

а (1)=4.9 м а (5)=а(1)+(п-1)*d

А=9,8 м а(5)=44.1 (ж:44.1м )

Тамганы таанып билбесе да,

сандарды жазып корбосо да

калыптыр кыргыз элдин берметтери

табышмакта, макалда, жанылмачта.

Уй-булосуз 341 тууганбыз , белибизди бир чылбыр менен бууганбыз бирге тоодо, бирде ойдо жашап, ошентип оокат кылганбыз (боз уй)

Логикалык суроо.

Илгери-илгери бир жесир аял болуптур. Анын атасы сокур, озу жарды , баласы баспайт экен. Бир куну кожой кыдыр жолугуп мындай дептир: мен сенин бир гана отунучунду аткарам.

Анда акылдуу аял бир эле отунуч менен жогорудагы уч жетишпестиктерин орундатып алган экен. Ал эмне деген?

Жаны теманы баяндоо.

Арифметикалык прогрессиянын п-мучосунун суммасынын формуласын жана анын практикалык маанисин окуучуларга тушундурот.



Мисал иштоо

«Билим» командасы: №38 а)

«Илим» командасы : №38 б)

«Ынтымак» командасы : №38 в)



Оз алдынча иштоого:

«Билим» командасы: №39

«Илим» командасы : №40

«Ынтымак» командасы: №41

Иштелген мисалдардын программасын тузгуло(информатика сабагы менен байланыштыруу)

Капитандардын конкурсу.(бири-бирине суроо беришет)

Топ менен иштоо(арифметикалык прогрессия боюнча):

«Билим» командасы кейс менен иштоо

«Илим» командасы синквейн менен иштоо

«Ынтымак» командасы РАФТстратегиясы менен иштоо

Жыйынтыктоо. Кроссворд

  1. сан турундогу кобойтуучу тамгалардан мурда жазылышы.(коэффициент)

  2. тригонометриялык функция (косинус)

  3. торт бурчтуктун бир туру (ромб)

  4. саноодо колдонулган сандар . (натуралдык)

  5. сан удаалаштыгы (прогрессия)

  6. математика илиминин ханышасы

  7. косинусту толуктоочу. (синус)

  8. тик бурчтуу уч бурчтуктун бир жагы (катет)

  9. квадраттык функциянын графиги (парабола)



Баалоо

  1. топту баалоо

  2. окуучуларды баалоо

Уйго тапшырма №48, 50



36 Ж.Боконбаев атындагы жалпы билим беруучу орто мектебинин математика жана информатика мугалими Каратаева Айгуль