СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ашық сабақ "Ел Ордасы - Астана"

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ашық сабақ "Ел Ордасы - Астана". Қазақ тілі пәнінен.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Ел Ордасы - Астана"»

Қысқа мерзімді жоспар

Д.Ш.Нұрова, № 2 АОМ  қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Ақкөл қаласы

 

Күні:

Сыныбы: 6

(орыс тілді мектеп үшін)

Ел Ордасы - Астана

Мақсаты:

Білімділік:   Оқушыларға сұрақ беру  арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу, сөздерді

өзара байланыстырып, ойды жүйелеп айту дағдысын қалыптастыру. Ұжымдық түрде

білім алуға баулу,қалалар жайлы білетін мәліметтерін талқылай отырып, жаңа

мағлұматтар алуына жағдай туғызу, қалалар туралы өткен сабақтарда алған

білімдерін  кеңейту.

Дамытушылық: Түрлі әдістерді пайдалана отырып, оқушылардың ойлау

қабілеттерін, сөздік қорларын, байқағыштық қасиеттерін , шығармашылық

қабілеттерін, сөйлеу мәдениетін дамыту. 

Тәрбиелік: Отанға деген сүйіспеншілік рухында

тәрбиелеу.   Оқушылар туған Отанын, елін, жерін  сүюге , 

құрметтеуге тәрбиелеу , отансүйгіштік сезімдерін ояту және өз Отанына, еліне,

қаласына деген сүйіспеншіліктерін арттыру.


—  тақырып

бойынша білімдерін кеңейту; 

—  мәтін ішінен негізгілерін тауып, айта білуге, тақырып бойынша

сөйлем құрастыру және тапсырмалар арқылы сөйлеу дағдыларын қалыптастыру ;

—  сөйлемде сөз тәртібін сақтауға үйрету;



Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі

алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік

қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны

үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни

көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба

қорғауға үйренеді, ақын өлеңдерін мәнерлеп оқуға талпынады.

Жаңа білімді меңгерту

 Тарих

Сын тұрғысынан ойлау

стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, «Жоба қорғау

технологиясы», ойтолғаныс, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және

дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. Білім беру

үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау, көшбасшы.

Оқулық,  интербелсенді  тақта, кеспеқағаздар, ватман, стикер,

маркер т.б.

Сабақ

кезеңдері

Мұғалім  әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе

 

 

 

Ұйымдастыру

Психологиялық

ахуал туғызу

Мұғалім оқушыларға бір-біріне

тілек айтқызады:

Кәне, достар, тұрайық.

Шеңберімізді құрайық.

Жақсы-жақсы тілектер

Бір-бірімізге сыйлайық!

 

 

2.Үй

тапсырмасын тексеру.

Оқушылардың өткен білімдерін

тексеру үшін, семантикалық картамен жұмыс. Жауап парағы арқылы көршіңді

тексер.

 

 

 

Оқушылар

қол ұстасып, бір-біріне тілек білдіреді: «Бүгін мен саған сәттілік тілеймін,

жақсы жауап бер, т.б.».

 

Оқушылар жұппен бір-бірін жауап

парағы арқылы тексеріп, бағалайды.

Критерийлер:

«5» - 0 қате

«4» - 1 қате

«3» - 2-3 қате

Тұсаукесер

 

 Ой қозғау стратегиясы:

1.     Қазақ елінің Отаны қалай аталады?

2.     Қазақстан қандай мемлекет?

3.     Қазақстанның елбасы кім?

4.     Қазақстанның ірі  қалаларын  атаңдар.

5.      Қазақстанның астанасы қай қала?

6.      Астана қандай қала?

7.      Астана қай облысқа жатады?



Сұрақтарға

жауап береді

Негізгі

бөлім

Білу

 

 

 

 

— Ал, балалар , айтыңдаршы қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақтың тақырыбы не туралы

болады?

— Иә, бүгінгі сабақтың тақырыбы: Астана қаласы туралы.

— Сендер Астана қаласы туралы не білесіңдер?

— Ендеше, балалар, біздің бүгінгі тақырыбымыз: «Ел ордасы – Астана»  Біздің еліміздің жүрегі Астана қаласы. Елбасы Нұрсұлтан Назарбаевтың Астана қаласы туралы айтылған

сөздеріне көңіл бөлейік. (Сөздер оқытылады) «Астана өзі де әлемге танылды және елімізді де әлемге танытты» — деген. Осы айтылған сөздерді

аударып, қалай түсінгенімізді айтайық. «Астана прославилось всему миру, а также прославила свой нарад»- деп аудардық. Енді түсінгенімізді айтамыз.

— «Ел» деген сөздің синонимдерін айтыңдаршы, қандай сөздер бар екен?

-        Ел туралы қандай мақал білеміз?

— Осы тақырып бойынша не біліп, үйренгілерің келеді.?

Сабақтың мақсатын  айту

Сұрақтарға жауап береді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Синоним сөздер табады (халық,

жұрт)

 

 

Сабақтың мақсатын айтады

Түсіну

 

 

 

 

Сөздікпен жұмыс

Негізі – основа

Тыңайған жерлер – освоенные

земли

Өзгертілді – изменены

Құқық – право

Таңдау – выбирать

Жарлық – указ

Құрылымы – структура

Бағыт – направление

Дамып келе жатыр - развивается

Оқулықпен жұмыс 73 бет

«Ел ордасы - Астана» мәтінін

мәнерлеп оқу, мазмұнын түсіну, өз ойларын жеткізу.

 

Оқушылар топ болып тапсырманы

орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді.

 

Қолдану

 

Сұрақ құрастыру.

 

Грамматикалық тапсырма: Мәтіннен септікте тұрған зат есімдерді теріп жаз, кестені толтыр.

Атау

Ілік

Барыс

Табыс

Жатыс

Шығыс

 

Көмектес

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар бір-біріне сұрақ қояды

 

 

 

 

 

 

Сергіту

сәті

 

 

 

 

 

Арман қалам, ару қалам – Астанам,

Әсемдігіне көз тоймайтын бас қалам,

Есілімнің оң жағында гүлденген,

Бәйтерегі қаламызға сән берген.

Сол жағында Ханшатыр мен Ақ Орда,

Қазағымның тарихына бас иемін.

Шын жүрекпен тілеріміз жасқала,

Жасай берші, жайнай берші, Астана!

 

 

Оқушыларға тілдерін жаттықтыру

мақсатында, жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасату.

Оқушылар хормен айтып, орнында

жасайды.

Топтық

жұмыс

Кешегі Астана туралыы бізге «Тарихшылар» тобы баяндайды.

Бүгінгі Астана туралы бізге «Журналистер» тобы әңгімелеп береді.

Болашақ Астананы бізге «Сәулетшілер» тобы көрсетеді.

Мәтін бойынша кластер

құрастырады

Грамматикалық

тапсырманы орындау

1. Астанада, ғимараттар, ғажап, зәулім, жатыр, салынып.

2.Ескерткіштері, бар, билердің, Астанада.

3.Астана, Арқаның, төрінде, орналасқан.

4. Қала, жас, сұлу, Астана, ең.

1 топ – Астанада, Арқаның, билердің сөздерін сөз

құрамына қарай талдау.

2 топ – Жас, сұлу сын есімдерді шырайларға қойып

жазу.

3 топ – Ескерткіштер сөзіне морфологиялық талдау

жасау.

Сөйлемдерді құрастырады,

дәптерге жазады.

 

Рефлексия

 

 

 

 

 «Бес жолды» өлең құрастыру.

Синквейн құрастырады.

1.Зат есім

2.Сын есім

3.Етістік

4.Фраза

5.Зат есімге синоним

Үйге

тапсырма

5 тапсырма 73 бет

Оқушылар

күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

Мұғалім

қорытынды бағаны өзі қояды.

Оқушылар

бағалау критерийлер арқылы топтағы көршілестерін бағалайды.