СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ашық сабақ "Табиғаттан үйренейік"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күні:13.04.2018жыл

Білім беру саласы: Қатынас

Пәннің аты: Өзін-өзі тану

Сабақтың тақырыбы: Табиғаттан үйренейік

Сабақтың мақсаты: Табиғатқа қамқорлық жасау туралы түсініктерін кеңейту.Табиғатты қорғай білуге, табиғат сырын  ұғынуға үйрету, қиялын дамыту.Табиғаттың сұлулығын көре білуге, қадірлеуге тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдер: әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап

Сабақтың көрнкілігі: табиғат сүреттері

 

Іс-әрекет кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациялық қозғаушылық

 

Ұйымдастыру кезеңі:

Балалармен  амандасу, түгендеу

Шаттық шеңбері

      Қуанамын менде

      Қуанасың сенде,

      Қуанайық достарым

      Арайлап атқан әр күнге.

 

-Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?

-Көктем мезгілінің айларын

атаңдаршы?

-Көктем мезгілі туралы қандай

тақпақтар білесіңдер?

-Көктем мезгілі сендерге ұнай

ма?Несімен ұнайды?.

-Жарайсыңдар балалар.Көктемгі табиғат сендерге ұнайтынын білдік,олай болса бүгінгі біздің өзін-өзі тану оқу  іс-әрекетіміздің тақырыбы да осы табиғатқа

байланысты  «Табиғаттан үйренейік» деп аталады.

 

-Балалар көтеріңкі көңіл күймен шаттық шеңберін жасайды.

 

 

 

 

 

-Қазір жылдың көктем мезгілі.

-Наурыз,сәуір, мамыр.

 

 

-Балалар көктем туралы өз ойларын айтады.

 

Ұйымдастыру- ізденушілік

-Табиғат-бізді қоршаған дүние: аспан мен жер,тау мен су,жан-жануарлар мен өсімдіктер әлемі.Адам қашан да табиғат әсемдігіне,сұлулығына тамсана таңданған,қуанып шабыт алған. Сондықтан да табиғатқа жылы жүрекпен,аялы алақанмен қарап, ерекше мән берген.

-Балалар, біз табиғаттың өлі табиғат және тірі табиғат болып бөлінетінін білеміз.

-Қане ендеше кім айтады тірі табиғатқа нелер жатады?

-Өлі табиғатқа нелер жатады?

-Балалар, табиғаттың бір бөлшегі күннен біз не аламыз?

-Дұрыс айтасыңдар,күннен жылу,жарық аламыз.

-Ағаштар не үшін керек деп ойлайсыңдар?

-Жарайсыңдар балалар,

-Өзен,көл,теңіздер не үшін керек?

 

 

Тыныштық сәті:

- Балалар, ыңғайлана отырып, көздеріңді жұмыңдар. Көз алдарына туған жерлеріңді оның әсем табиғатын елестетіңдер. Ауаны терең жұтып еркін тыныс алыңдар.

Енді көзімізді ашайық.

Шығармашылық жұмыс:

Ойын. «Мен табиғаттан не үйрендім?»

Балалар, мына «табиғат бөлшектері» көрсетілген суреттерге қарап, олардан не үйренетінімізді айтайық .  (Күн, құс, көбелек, су, жер суреттері .)

-Мен күннен мейірімділікті үйрендім.

-Мен құстардан ән салуды үйрендім.

-Мен көбелектен әдемілікті көріп үйрендім.

-Мен жерден төзімділікті үйрендім.

-Мен судан тазалықты үйрендім.  Сегіту жаттығуларын жасау:

Орнымыздан тұрайық

Қолды белге қояйық

Бір отырып, бір тұрып

Тынығып біз алайық

 

Дәйексөз

Балаларға «Мейірімділікті табиғаттан үйрен»,  деген нақыл сөзді бүгінгі сабақтың дәйексөз ретінде түсіндіру.

Табиғат жер бетіндегі барлық тіршілік атаулыны өз қамқорына алып, бізді мейірімділікке бөлейді. Біз мейірімділікті табиғаттан үйренейік.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Адам, жан-жануарлар, өсімдіктер.

-Су,топырақ,тау-тас, күн,ай,жұлдыз.

-Күннен жарық,жылу

аламыз.

 

-Ағаштар ауаны  тазартады, көлеңке  болады.

-Таза жүру

үшін,ағаштарды,

өсімдіктерді суару

үшін.

-Балалар денелерін түзу

ұстап,бастарын жоғары

көтеріп,ыңғайланып

отырады.

 

 

 

 

 

 

-Балалар топ болып сүрет құрастырады, табиғат көрнісінің сүретін салады

 

 

-Балалар мұғалімді мұқият тыңдап, өз ойларын айтады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Балалар қимылмен орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

-Балалар дәйексөздегі нақыл сөзді қайталайды

 

Сабақты қорытындылау:

–Балалар, бүгінгі оқу іс-әрекетінде не

туралы айттық?

Табиғат бізді

мейірімділікке, төзімділікке, үйлесімділікке үйрететініне көзіміз жетті.

 

-Балалар сұрақтарға

толық жауап береді.

 

 

Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Табиғат туралы, оны қорғау керектігін біледі.

Қандай түсініктерді игереді: Қоршаған орта туралы түсініктерді игереді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Табиғаттан не үйренгендерін әңгімелеп, сұрақтарға

жауап береді.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Табиғаттан үйренейік"»

Мұнайлы ауданы

6 жалпы білім беру орта мектебі







Ашық сабақ

Тақырыбы: «Табиғатты үйренейік»











Өткізген: Жанкулова Ш.У

Уақыты: 13.04.2018 жыл



Күні:13.04.2018жыл

Білім беру саласы: Қатынас

Пәннің аты: Өзін-өзі тану

Сабақтың тақырыбы: Табиғаттан үйренейік

Сабақтың мақсаты: Табиғатқа қамқорлық жасау туралы түсініктерін кеңейту.Табиғатты қорғай білуге, табиғат сырын ұғынуға үйрету, қиялын дамыту.Табиғаттың сұлулығын көре білуге, қадірлеуге тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдер: әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап

Сабақтың көрнкілігі: табиғат сүреттері


Іс-әрекет кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациялық қозғаушылық


Ұйымдастыру кезеңі:

Балалармен амандасу, түгендеу

Шаттық шеңбері

Қуанамын менде

Қуанасың сенде,

Қуанайық достарым

Арайлап атқан әр күнге.


-Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?

-Көктем мезгілінің айларын

атаңдаршы?

-Көктем мезгілі туралы қандай

тақпақтар білесіңдер?

-Көктем мезгілі сендерге ұнай

ма?Несімен ұнайды?.

-Жарайсыңдар балалар.Көктемгі табиғат сендерге ұнайтынын білдік,олай болса бүгінгі біздің өзін-өзі тану оқу іс-әрекетіміздің тақырыбы да осы табиғатқа

байланысты «Табиғаттан үйренейік» деп аталады.


-Балалар көтеріңкі көңіл күймен шаттық шеңберін жасайды.






-Қазір жылдың көктем мезгілі.

-Наурыз,сәуір, мамыр.



-Балалар көктем туралы өз ойларын айтады.


Ұйымдастыру- ізденушілік

-Табиғат-бізді қоршаған дүние: аспан мен жер,тау мен су,жан-жануарлар мен өсімдіктер әлемі.Адам қашан да табиғат әсемдігіне,сұлулығына тамсана таңданған,қуанып шабыт алған. Сондықтан да табиғатқа жылы жүрекпен,аялы алақанмен қарап, ерекше мән берген.

-Балалар, біз табиғаттың өлі табиғат және тірі табиғат болып бөлінетінін білеміз.

-Қане ендеше кім айтады тірі табиғатқа нелер жатады?

-Өлі табиғатқа нелер жатады?

-Балалар, табиғаттың бір бөлшегі күннен біз не аламыз?

-Дұрыс айтасыңдар,күннен жылу,жарық аламыз.

-Ағаштар не үшін керек деп ойлайсыңдар?

-Жарайсыңдар балалар,

-Өзен,көл,теңіздер не үшін керек?



Тыныштық сәті:

- Балалар, ыңғайлана отырып, көздеріңді жұмыңдар. Көз алдарына туған жерлеріңді оның әсем табиғатын елестетіңдер. Ауаны терең жұтып еркін тыныс алыңдар.

Енді көзімізді ашайық.

Шығармашылық жұмыс:

Ойын. «Мен табиғаттан не үйрендім?»

Балалар, мына «табиғат бөлшектері» көрсетілген суреттерге қарап, олардан не үйренетінімізді айтайық . (Күн, құс, көбелек, су, жер суреттері .)

-Мен күннен мейірімділікті үйрендім.

-Мен құстардан ән салуды үйрендім.

-Мен көбелектен әдемілікті көріп үйрендім.

-Мен жерден төзімділікті үйрендім.

-Мен судан тазалықты үйрендім. 

Сегіту жаттығуларын жасау:

Орнымыздан тұрайық

Қолды белге қояйық

Бір отырып, бір тұрып

Тынығып біз алайық


Дәйексөз

Балаларға «Мейірімділікті табиғаттан үйрен», деген нақыл сөзді бүгінгі сабақтың дәйексөз ретінде түсіндіру.

Табиғат жер бетіндегі барлық тіршілік атаулыны өз қамқорына алып, бізді мейірімділікке бөлейді. Біз мейірімділікті табиғаттан үйренейік.














-Адам, жан-жануарлар, өсімдіктер.

-Су,топырақ,тау-тас, күн,ай,жұлдыз.

-Күннен жарық,жылу

аламыз.


-Ағаштар ауаны тазартады, көлеңке болады.

-Таза жүру

үшін,ағаштарды,

өсімдіктерді суару

үшін.

-Балалар денелерін түзу

ұстап,бастарын жоғары

көтеріп,ыңғайланып

отырады.







-Балалар топ болып сүрет құрастырады, табиғат көрнісінің сүретін салады



-Балалар мұғалімді мұқият тыңдап, өз ойларын айтады


















-Балалар қимылмен орындайды









-Балалар дәйексөздегі нақыл сөзді қайталайды


Сабақты қорытындылау:

–Балалар, бүгінгі оқу іс-әрекетінде не

туралы айттық?

Табиғат бізді

мейірімділікке, төзімділікке, үйлесімділікке үйрететініне көзіміз жетті.


-Балалар сұрақтарға

толық жауап береді.



Күтілетін нәтиже:

Нені біледі: Табиғат туралы, оны қорғау керектігін біледі.

Қандай түсініктерді игереді: Қоршаған орта туралы түсініктерді игереді.

Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Табиғаттан не үйренгендерін әңгімелеп, сұрақтарға

жауап береді.