СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Celebrations 5 class

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Celebrations 5 class»

Фрагмент урока с использованием приемов смыслового чтения по теме: Celebrations” («Праздники»)

По УМК «Спотлайт - Английский в фокусе» для 5 класса.

Класс: 5

Цели урока:

  1. Практические цели урока:

    • развитие навыков говорения (умение адекватно реагировать и самостоятельно строить предложения разной степени протяженности (краткие и полные ответы в зависимости от речевой задачи);

    • расширение потенциального словаря учащихся и их общего кругозора.

  2. Воспитательные цели:

    • воспитание уважительного отношения к народу-носителю языка;

  3. воспитание культуры чтения и культуры общения.

3. Образовательные цели:

  • формирование общеучебных умений школьников (работа с учебником и текстом, умение работать в разных режимах, умение самостоятельно преодолевать трудности в изучении иностранного языка).

  1. Развивающие цели:

  • развитие логического мышления, воображения, памяти учащихся, наблюдательности.

Оснащение урока:

Картинки для введения в тему, карточки с названиями праздников по-английски и цветные иллюстрации к ним, мяч, компьютер, интерактивная доска с презентацией.

Ход урока:

  1. Warming-up activities

a) Greeting

Teacher:

- Good morning, dear boys and girls. I am glad to see you.

- Are you fine?

- Fine, thank you. Sit down, please.

Let’s start our lesson.



Pupils:

- Hello, we are glad to see You, too.

- Yes, we are. And you?


b) Doing the puzzle

Teacher: Well, students, to begin with, look at the blackboard, please. Here is a puzzle for you to do. There are some pictures. Name all the words in the pictures, take only the first letter of each word and you will read the topic of today’s lesson. For example, cows– letter Cc.

cows


eggs


Love

eyes

bananas

run

 autumn

tea

Ice cream

oranges

nuts

sweets

C

E

L

E

B

R

A

T

I

O

N

S

Teacher: So, what key word have we got?

Pupils: Celebrations.

Teacher: You are right. What does it means? Look at the pictures on the screen.

Pupils: It means holidays.

Teacher: Well done.

c) Answering teacher’s questions

Teacher: Well, let’s play. Catch the ball and answer my questions.

Teacher:

– Do you like holidays?

– What holidays do you know?





– Say which holiday you like best?


  • And what about you? Which holiday do you like most of all?

Pupils:

  • Yes, I do

  • Christmas, New Year’s day, Victory Day, Mother’s Day, St Valentine’s Day, Birthday, Motherland Defenders’ Day, Women’s Day, May Day, Independence Day, Easter, Day of Knowledge.

  • My favourite holiday is New Year’s Day.

  • I like Easter most of all.


Thank you. Today we‘ll speak about harvest celebrations. What is harvest? Look at the screen. Harvest (noun) is the time when farmers collect their crops and harvest can be verb which means collect crops – собирать урожай.

  1. Основная часть урока. Работа с текстом. (Предтекстовый этап. Стратегии смыслового чтения по Н. И. Сметанниковой)

Look at the board. Here you can see key words:

  1. «Глоссарий»

Ключевые слова по тексту: dress up , have street parades, light bonfires, set off fireworks, decorate the house, exchange gifts, have a family dinner, cook special food, the USA, wheat, run free, Canada, Banana Festival, Thanksgiving, turkey, Northern India, Spring, dress up, Korea, Holy, banana costumes, Summer, Philippines, cows, farmers, decorate, sweet rice cakes, Autumn, Winter, harvest.

- Посмотрите на список слов и отметьте те, которые могут быть связаны с текстом.

2. «Предваряющие вопросы».

- Guess, what celebrations are mentioned in the text?

In which countries do people celebrate these holidays?

- Look at the first sentence in each paragraph. What do you expect to read?

3. (Текстовый этап) Заполнение пропусков.

  1. Развитие навыков изучающего чтения: Open your books on p. 96, ex. 3. The title is «Harvest time around the world». Let’s read and complete the gaps. Open your exercise books , write down the date. Put the numbers from1 to 5. I’ll give 2 minutes. Listen attentively and check your answers. Look at the screen. Here you can see right answer. Well, list all the festivals.

- Thanksgiving, Holy, Banana Festival, Chuseok .

You are right.

4. «Чтение с остановками»

- Now, work in pairs. You read the first text and your partner asks the questions about the text. Your task is to answer them. (Примерные вопросы: When do people celebrate this festival? How do they celebrate it?)

5. Динамическая пуза:

Touch your shoulders, 
Touch your nose,
Touch your ears, 
Touch your toes. 
My hands upon my head I place, 
On my shoulders, on my face.
Then I raise them up on high 
And make my fingers quickly fly. 
And gently clap: one, two, three.

6. Послетекстовый этап. Продолжение «Глоссария». Ключевые слова, которые дети отмечали в начале урока, оформляют графически в группах по 4 человека:


a utumn (October, November)


t he USA, have parades, family dinners

C

Thanksgiving

(big festival)

anada





Popular food: turkey, sweet potatoes, cranberry sauce dessert: pumpkin pie


7.Развитие навыков монологической речи.

- Now close your books and retell the text. (Дети пробуют пересказать текст по цепочке)

8. Развитие навыков аудирования: Let’s do some listening - ex.7, p.97. Look through the questions. Do you understand all these words? Take your pens and let’s begin. So let’s check. Read and answer the first question. Well done.

9. Закрепление грамматического материала исчисляемые и неисчисляемые существительные.

- We also like celebrations, because there is a lot of tasty food.These words may be countable ( исчисляемые – что мы можем посчитать) or uncountable (неисчисляемые – что мы не можем посчитать).Артикли a /anставятся перед исчисляемыми существительными в единственном числе, артикль можно заменить на число один, артикль a– перед существительным, которое начинается на согласную, артикль an перед существительным на гласную. Артикли с неисчисляемыми существительными не дружат. Также используем some перед исчисляемыми и неисчисляемыми существительными, но переводятся они по-разному. For example, some pens – несколько ручек; some water – немного воды. (Учитель показывает примеры на экране.)

9.1 Упражнения на закрепление.

- Open your workbooks on p.59, ex.3.Write C for countable or U for uncountable. Let’s do together. Well done. Another your task is ex.4 – fill in a/an, some. Do it.

3. Заключительная часть урока. Рефлексия.

- Now tell me what you learnt today? ( Подводят итоги урока, учитель выставляет оценки.)

- The lesson is over. Good-bye!