14
У читель музичного мистецтва Вінтовкіна І. Ю.
5 клас
І семестр,
Тема ІІ чверті: Народна музика.
урок № 14
Тема уроку: Народна музика у творчості композиторів.
Мета:
Навчальна:
ознайомити дітей з поняттям величальні календарно-обрядові пісні зимового циклу свят;
поглибити й закріпити знання учнів про народні обрядові пісні, зокрема колядки і щедрівки;
ознайомити з професійною музикою, створеною на їх основі М. Леонтовичем;
надати доступні відомості про творчу діяльність митців, які захоплювались, захоплюються багатством змісту і поетичною формою українських щедрівок письменники, композитори, режисери, мультиплікатори, зокрема М. Леонтовича;
допомогти зрозуміти особливості сучасних музичних явищ;
навчити розрізняти та сприймати твори сучасних музичних жанрів;
навчити висловлювати емоційно-ціннісне ставлення до творів сучасного музичного та екранного мистецтва;
зосередити увагу учнів на українських народних обрядах колядування і щедрування та важливі ролі музики в них;
Розвиваюча:
Виховна:
виховувати емоційну чутливість, здатність до емоційних хвилювань, які виражені в музичних творах;
добитися розуміння ролі виконавця і слухача в музичному мистецтві;
формувати вміння емоційно, виразно і творчо виконувати обрядові пісні. розвивати інтерес до народної творчості;
виховувати естетичний смак учнів;
виховувати любов до мистецтв, інтерес та повагу до творчості митців.
Методи уроку:
емоційної драматургії,
роздумів про музику.
Тип уроку: комбінований- засвоєння нових знань,
закріплення умінь і навичок отриманих під час попередніх уроків.
Твори для слухання:
Хорове музикування:
українська колядка Павочка ходить”;
українська щедрівка “Щедрик”;
українська щедрівка «Добрий вечір тобі, пане господарю!».
Використання засобів мультимедіа:
Відеоряд:
уривок к/ф “Ніч напередодні Різдва”. Різдвяні колядки;
обробра. Ассія Ахат - парафраз на “Щедрик” М. Леонтовича;
мультфільм. Олег Скрипка та Ле Гранд Оркестр 'Щедрик”.
Додатковий музичний та відео - матеріал:
варіації- “Щедрик”, бандура, баян; рояль
обробка- соло на віолончелі;
сучасна естрадна обробка- Учасники другого сезону 'Голос. Діти' переспівали легендарний 'Щедрик'”;
обробка - симфо-рок. Carol of the Bell - Hillsong London Carols 2015;
обробка- “Щедрик”, рок;
кінематограф – “Harry Potter”; “'Один вдома” (1990);
караоке- 'Щедрик' Леонтович (Pentatonix) cover by musical 'Rusalka'.
Інформаційно-методичне забезпечення:
Обладнання:
музичний інструмент фортепіано;
компьютор;
відео, аудіо записи;
словник уроку;
картки з інформаційними відомостями;
завдання-пазли;
портрет композитора М. Леонтовича.
Хід уроку

І. Організаційний момент:
7
Звучить тихим фоном українська щедрівка
«Добрий вечір тобі, пане господарю!»
Опитування:
Що нагадала вам музика початку уроку?
Які почуття вона у вас викликала?
Що ви можете про неї розказати?
На що вона вас налаштувала?
Які думки викликала?
1. Оголошення теми, мета уроку та очікуваних результатів:
Протягом свого історичного розвитку український народ створив неповторну унікальну культуру, велику роль в якій відіграє пісенна творчість - нев‘януча краса української душі.
Багато талановитих композиторів, створюючи власні твори зверталися до мистецького джерела - народної музики, пісні. Народна творчість надихає їх, підказує сюжети й теми.
Композитори намагаються відобразити у своєму творі всю глибину почуттів, притаманну народній пісні.
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новою для Вас народною музикою, прослідкуємо, як її використовують видатний український композитор-класик Микола Леонтович та сучасні митці й виконавці, зустрінемося з неповторним світом образів української народної пісні, познайомимося з народними українськими обрядами.
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності (дає можливість оживити в пам‘яті учнів набутий досвід; підвищує навчальну мотивацію, а отже, і інтерес до предмету, до теми уроку):
Саме після засвоєння цієї теми ви будете краще знати традиції нашого та інших народів і найголовніше – зможете самі приймати участь в Різдвяних та новорічних обрядах.
Зимові календарно-обрядові традиції багаті не тільки театральним дійством, але й ще наповнені вокально-музичним супроводом. Вони існують не тільки на Україні, а й в інших країнах світу, наприклад:
робота в групах з інформаційними картками
IІІ. Отримання нової інформації (випереджальне завдання):
І група: – святкування Різдва в сучасній Франції розтягується на цілий місяць. Починаючи з 6 грудня, в день святого Миколая, воно підходить до кінця тільки 6 січня – в день Короля (або день Епіфанії). Цей період є найбільш радісним і приємним як для дорослих, так і для дітей.
Торгові вулиці яскраво ілюміновані, святкові ялинки
у величезних кількостях стоять не тільки в квартирах і на вулицях,
але і в під’їздах будинків. Натовп купує все, що згодиться в подарунок.
Невід’ємна традиція святкування Різдва – це «різдвяні ясла», які зображують сцену народження Христа. Встановлюють їх у церквах і в приватних будинках. Традиція ця – загальноєвропейська, супроводжується колядками та піснеспівами.
ІІ група: У цей час християнські діти Китаю
прикрашають дерева кольоровими орнаментами. Ці орнаменти зроблені з паперу у вигляді квітів, ліхтариків. Також вішають шкарпетки, сподіваючись, що Дідусь-Різдво наповнить їх подарунками. Китайські ялинки називають “деревами світла”, а Санта Клауса – Дун Че Лао Рен, що означає “Дідусь-Різдво”. Китайці не християни називають цю пору року весняним фестивалем, який святкується дуже пишно. Діти в центрі святкувань: вони отримують новий одяг, іграшки, дивляться вистави та їдять смачні страви.
ІІІ група: Різдво у США – це суміш різноманітних культур. Ніде це так не проявляється, як у святкуванні Різдва, яке складається з багатьох різних елементів – колядок з Англії та Австралії, різдвяного дерева з Німеччини, Санти з Європи і парадів з Латинської Америки. І схоже на те, що кожна родина має свої власні унікальні традиції. Під час Різдва вся Америка мерехтить вогнями, а звідусіль линуть колядки. Тут ходять колядники. А діти пишуть листи до Санти.
Вчитель: А як у нас, в Україні святкували Різдвяні свята?
В Україні з давніх-давен надзвичайно цікаво святкували Різдво Христове. Наш народ прославляв народження Ісуса Христа колядками й щедрівками, віншуваннями, вертепними дійствами, різдвяними іграми, із використанням різдвяних атрибутів. (Зачитування уривку М. Гоголя “Ніч напередодні Різва”)
Перегляд відео-уривка
1
к/ф “Ніч напередодні Різдва”. Різдвяні колядки
ІV. Вокально-хорова робота: Тож зараз ми з вами заспіваєм колядку, яку ви знаєте.
Виконання поспівки «Диби-диби». (Для розспівки і проведення музично-ритмічних вправ ми використаємо українські народні поспівки для дітей)

Виконання колядки “Павочка ходить”
2
Відеосупровід “Павочка ходить”
Робота над чистим унісоном, диханням, плавним та звязним звуковеденням;
Випрацьовування святкової, урочистої, трепенної динаміки.

V. Надання нової інформації:
Показ портрета композитора М. Леонтовича
(Випереджувальне завдання, учні повідомляють)
5.1. Микола Дмитрович Леонтович (1877-1921) –
український композитор, хоровий диригент і педагог.
Народився на Поділлі в родині священика. Професійну освіту здобув у Кам’янець-Подільській семінарії.
Завдяки гарному голосу і прекрасним музичним здібностям, став диригентом хору семінаристів. У Петербурзькій придворній капелі навчався на регента (диригента хору).
Основу спадщини митця складають неперевершені обробки українських народних пісень для хору. Найвідоміші з них: «Щедрик», «Дударик», «Козака несуть».
історія написання твору – допомагає учням швидше зрозуміти
звідки походить назва «Щедрик» та український обряд щедрування
Микола Леонтович знайшов текст народної щедрівки і просто написав до нього музику.
Сам текст пісні був складений ще за язичницьких часів. Бо у Щедрику співається про приліт ластівки, адже язичницький Новий рік святкувався на весняне рівнодення, тоді ж виконувались і новорічні щедрівки. Тоді ж і ластівки прилітали з вирію.
Назва «Щедрик» походить від старовинного українського обряду щедрування – побажання щедрого вечора на Новий рік. Вони виникли ще в первісному суспільстві і до цього часу зберігаються в усній народній творчості.
Бог зими — Коляда
Бог добра і достатку — Дажбог
Бог сонця і весни — Ярило
Богів треба було задобрювати, і люди виконували різні дії — обряди.
Робота зі словниками
(«Тлумачення нових слів» допомагає учням
зрозуміти поняття нових термінів)
(фронтальна технологія інтерактивного навчання „Навчаючи – вчуся” з метою вивчення блоку нової інформації та повторення вивченого, надання учням можливості взяти участь у переданні своїх знань однокласника, уяснення картини понять
і фактів, підвищення інтересу до навчання.)

Календарно-обрядові пісні — це пісні, які виконувались під час різних народних свят та обрядів. Ці пісні тісно зв'язані з язичницькими віруваннями. Слов'яни вірили в сили природи, в духів природи та вважали, що обрядовими піснями можуть вплинути на них та примусити їх діяти в бажаному напрямку.
Розповідь з елементами бесіди
Обряди супроводжувалися піснями, танцями, іграми, які частково збереглися в багатьох нинішніх обрядах, зокрема під час проведення зимових свят
(Різдво, Новий рік), весняних (Великдень), літніх (Івана Купала).
І назви вони мають відповідні: колядки, щедрівки, веснянки, купальські пісні, обжинкові та інші.
Робота зі словниками

Коля́дки — величальні календарно-обрядові пісні зимового циклу свят, які походять з глибокої давнини, співають на свято Різдва Христового (6-7 січня за новим стилем).

Щедрі́вки — величальні українські народні обрядові пісні, які виконуються під Новий рік і у Щедрий Вечір.
Колядки й щедрівки — величальні пісні, які славили людину-трудівника, величали всю дружню сім’ю, кожного зокрема, оспівували гостинність, уміння хазяйнувати, працю людей, їх красу.
У цих піснях господарів називали панами; господинь —княгинями; хлопців — богатирями, царевичами; дівчат — панночками, царівнами. Були й особливі пісні, в яких з великою пошаною ставилися до бабусь та дідусів. В колядках і щедрівках висловлювалися побажання щастя, здоров’я, доброго врожаю і приплоду худобі.
Мелодія пісні «Щедрик» складається лише з одного чотиризвучного мотиву, який багаторазово повторюється.
3
- Українська народна пісня «Щедрик»
в обр. М. Леонтовича (класичне виконання, що дає
можливість кожному учню емоційно сприйняти та відчути музичний твір)
Згідно за інтерпретацією щедрівки- оригінал тексту спирається на стару слов'янську легенду про те, що кожен дзвін у світі прославляв Ісуса в ніч, коли він народився.
Ця щедрівка має дещо нехарактерні для різдвяної пісні риси, бо виконується в мінорному ладі, в дуже швидкому темпі (слова співаються дуже швидко, настільки, що іноді їх важко розрізнити) і дуже коротка.

5.2. Народна музика у творчості композиторів:
Найпоширенішим способом використання народної музики в авторській творчості є обробка мелодій пісень і танців, які збагачують не тільки мистецтво рідного краю, а й світову культуру загалом.
Робота зі словниками

Обробка – це видозмінення музичного твору шляхом використання різноманітних засобів музичної виразності.
5
Слухання: - обробра. Ассія Ахат. Парафраз на Щедрик
5А
Крім простих вокально-хорових обробок поширений ще один спосіб використання народної музики у творчості композиторів – створення варіацій на тему пісень чи танців.
Варіації- (з латинської – зміна, різноманітність) – музичний твір, у якому основна мелодія звучить кілька разів, набуваючи різноманітних змін: мелодичних, ритмічних, ладових, гармонічних тощо.
4
Слухання: - варіації- ЩЕДРИК, бандура, баян
4А
- варіації - ЩЕДРИК, рояль
- Яке трактування вам подобається більше? Чому?
- Як ви гадаєте, чи може давня мелодія отримати «нове» життя завдяки сучасній обробці?
5.3. Тематика обрядово-календарних пісень.
Найвідоміші композитори часто для написання своїх творів використовували тематику обрядово-календарних пісень. Вони брали за основу мелодику веснянок, колядок і щедрівок і створювали нову інструментальну музику, яка за допомогою різних виражальних засобів набувала більш складної форми і призначалася вже для концертного виконання.
Коли вперше американські космонавти вирушили в міжзоряний простір, то з-поміж музичних творів узяли «Щедрика» Миколи Леонтовича. Цей твір співають повсюдно у Франції, Англії, Голландії, Польщі, країнах Латинської
Америки.
Відомі різні варіанти обробок української народної пісні «Щедрик»: українською й англійською мовами, у класичному виконанні та у сучасному інструментальному звучанні, з окремими з них ми сьогодні познайомимося.
5.4. Слухання, сприйняття нового матеріалу (різні музичні інструменти, різні музичні жанри тощо):
- сучасна естрадна обробка.Учасники другого сезону
5Б.
'Голос. Діти' переспівали легендарний 'Щедрик'
5ВВ.
- обробка - симфо-рок. Carol of the Bell - Hillsong London Carols 2015-
- обробка «Щедрик»- рок
5ГВ.
Музика “Щедрика” при своєї на перший погляд простоті настільри дивовижно-Різдвяна, що її не тіль часто використовують у своєї творчості музиканти але і представники інших мистецтв. Яких саме- ми дізнаємося склавши картки-пазли з підказкою (фото з фільму тощо).
6
6Б
Аналіз прослуханих творів
– Який настрій ви відчули у цих творах?
– Чи почули ви у творах знайомі мелодії? Які саме?
- Сподобався вам мультфільм, чим саме?
VІІ. Закріплення отриманих знань:
Давайте закріпимо з вами вивчення.
Пропоную вам побути в ролі колядників і відтворити частинку обряду Вертепу, а саме виконати щедрівки :
7.1. Виконавська діяльність (творча вокалоно-хорова, музично-імпровізаційна діяльність учнів)
7
- «Добрий вечір тобі пане господарю»
8
(Pentatonix) cover by musical 'Rusalka'
VІІІ. Підсумки уроку, рефлексія: (методичний прийом «Підіб’ємо
підсумки»)
- Коли виникли традиції колядування та щедрування в Україні?
(виникли ще до прийняття християнства. Традиції колядування давні, але збереглися, дійшли до наших часів,)
Чому у старовинних текстах колядок часто звучать весняні мотиви, та коли наші предки відзначали Новий рік? (Новий рік відзначали весною)
Коли, як відомо, українці співають колядки? (На Різдво)
Як у світі називають українського “Щедрика” (Колядкою дзвонів)
Коли в Украні співають щедрівки з величанням господаря, господині, з привітанням усім членам родини?
(на Новий рік, адже за давньою традицією святкування Щедрого
вечора супроводжувалось обходом хат із побажанням людям щастя, доброго здоров’я, достатку і добробуту в Новому році)
загальногрупове обговорення, вираження особистих думок з приводу прослуханих творів, отриманих знань і інформацій, з приводу нового розуміння легкої й серйозної музики – технологія „Мікрофон”
Музика в яких стилях, жанрах Вам сподобалась найбільше, чому?
Якими є ваші враження від музики уроку?
Вчитель:
Народна музика супроводжує нас повсякденно, допомагає пережити всі негаразди та щасливі моменти.
Під час уроку ми познайомилися з творчістю українського композитора
М. Леонтовича та його твором «Щедрик», який є одним із найчастіше виконуваних у світі, адже різдвяні мелодії відомі в усьому світі під назвою «Колядка дзвонів» («Carols of the Bells»).
Народні мотиви ми сприймаємо з раннього дитинства з першою маминою колисковою, проносимо зберігаючи через все життя, памятаючи, що це прекрасна частинка мистецької історії нашої дивовижної України.
Народну музику завдяки професійним музикантам можна почути в різноманітних жанрах, у виконанні на різних музичних інструментах.
Сьогодны ми переконалися, що найпоширенішим способом використання народної музики в авторській є обробка та варіації, які, збагачують не тільки мистецтво рідного краю, а й світову культуру загалом.
ІХ. Домашнє завдання:
композиторів, використовували у своїй творчості народні мотиви, дарували їм «друге» життя.
