СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ел тарихы-ұлттық құндылық

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

6-сыныпқа арналған ашық сабақ ҚМЖ

Просмотр содержимого документа
«Ел тарихы-ұлттық құндылық»


«Келісілді»

директордың ОТІЖ орынбасары

_______З.И.Абубакирова

2021. «04» 10

САБАҚ: қазақ тілі

Ұлттық және отбасылық құндылықтар

Мектеп: ҚЗ «Бәйтерек» мектебі


Күні: 04.10.2021

Мұғалімнің аты-жөні: Г.Х.Зиябекова.


Сынып: 6 «А»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Ел тарихы ұлттық құндылық


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

6.2.5.1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру;

6.4.1.1 тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу;


Сабақтың мақсаттары

  • мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты табады;

  • мәтінде көтерілген мәселеге байланысты нақтылау сұрақтарын құрастырады

  • бірге, бөлек жазылатын сөздерді таба алады


Бағалау критерийлері

  • мәтіннен негізгі және қосымша ақпараттарды анықтап, көтерілген мәселеге арналған нақтылау сұрақтарын құрастырады;

  • бірге, бөлек жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай қолдана алады.


Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология:

Отбасы, құндылық, халықтың арман-мұраттары, отбасы тәрбиесі, Жер-Ана, құрмет пен ізет т.б.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Ұлттық құндылық деген не?

  2. Еліміздің тарихы неге құндылыққа балаймыз?

  3. Тәуелсіздік жетістіктерін атаймыз



Құндылықтар

«Мәңгілік Ел» тұғыры-тарихтың ,мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Құрмет , ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік


Пәнаралық байланыс

тарих


Осыған дейін меңгерілген білім

Оқушылар екпін ұғымымен таныс. Ұлттық құндылықтар туралы біледі.


Жоспар


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)

Дереккөздер


Сабақтың басы

Үй тапсырмасын сұрау 5 минут

Қызығушылықты ояту

  1. минут


Үй тапсырмасын сұрау. Бағалау парақшасын беру

Оқушылардың жаттап келген мақал -мәтелдерін сұрау.

Кіріспе

Ой қозғау :


1991-2021 жылдар




  1. Суретте не көріп тұрмыз?

  2. Тәуелсіздігімізге қанша жыл?

  3. Бүінгі тақырыпты болжаймыз?









Сабақтың ортасы

5 минут








































6 минут














5 минут





















4 минут


























5 минут









Сабақтың соңы

5 минут

1-тапсырма. Оқылым

Мәтінді оқы

Тәуелсіздік - ең басты құндылығымыз. Бұл күнге сан ғасыр бойы армандап жеттік. Тәуелсіздікке қан төгіссіз, бейбіт түрде қол жеткізіп, еліміз әлемнің өркениетті мемлекеттерінің қатарына қосылды. 30  жылдың ішінде тәуелсіз Қазақ еліміздің жетістіктері қаншама.

Тарихты еске түсірсек:

1991 жылы желтоқсанның 16-сында Қазақстан өз Тәуелсіздігін жариялады. Осылайша әлем картасында Тәуелсіз Қазақстан атты жаңа мемлекет пайда болды. Оның тұңғыш Президенті болып Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев сайланды.

1992 жылдың 4 маусымында «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздері» қабылданды.

1993 жылы 15 қараша «Ұлттық валюта» күні деп аталып, алғашқы Қазақстан Республикасының теңгесі айналымға түсті. Оған атақты тұлғалар суреті басылып шықты. 

1994 жылы Талғат Мұсабаев Союз-ТМ6 ғарыш кемесімен көкке самғады.

1998 жылы 10 маусымда  тұңғыш рет жаңа Астананың ресми тұсаукесері болып, астана күні тойланды. Бұл күнде Астана қаласы жаңа сәулетті, соңғы сәнмен көркейіп, өсіп келе жатыр. Астана қаласы еліміздің басты қаласына айналды.

Өз елін, өзінің кіндік кескен туған жерін, ана сүтімен дарыған туған тілін сүймейтін адам жоқ. Менің туған елім – Қазақстан. Даласы, таулары биік өр, халқы мейірімді ғажайып өлке. Осыны ойласам кеудемді үлкен қуаныш сезім кернейді. Осынау қасиетті мекенде, асқақтаған өлкеде, кеңшілігі керемет, дархан дастархандай далада, егіні теңіздей толқыған, төрт түлігі мыңғырған, өндірісі өркендеген мекенде өмір сүруші әрбір адам өз Отанын жанындай сүйіп, оның көк байрағын көкке көтеруді мақтаныш тұтуы тиіс.

2-тапсырма

Мәтінге тақырып қоямыз

Мәтіндегі негізгі ақпарат пен қосымша ақпаратты анықтаймыз.

Негізгі ақпарат

Қосымша ақпарат

1.

1.

2.

2.


Дескриптор:

Мәтіннің мазмұнын түсінеді

Мәтінге тақырып қояды.

Мәтіндегі ақпаратты ажыратады.


3-тапсырма

Мәтіндегі ақпаратты пайдалана отырып кластер жаса.
















Дескриптор:

  • мәтінді түсініп оқиды;

  • таңдаған ақпаратты жаза алады

  • кластер жасайды

Сергіту сәті

«Иә, жоқ» әдісі арқылы жылдам сұрақтар қою

І. Ойлан тап
1 минут ішінде қысқа – нұсқа «иә» немесе «жоқ» деп жауап беру.
1. Тәуелсіздік күні 16 желтоқсан ба?( иә)
2. Елтаңбаның авторы Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев па?(жоқ)
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік туының авторы Шәкен Ниязбеков пе?(иә)
4. Тұңғыш Президент күні 4 желтоқсан ба? (жоқ)
5. Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңбасында қырын бүркіт, күн, ұлттық ою - өрнек бейнеленген бе? (жоқ)
6. Қайрат Рысқұлбеков жазушы ма?( жоқ)
7. Лаззат Асанова, Сабира Мұхамеджанова, Ербол Сыпатаев желтоқсанның қарлығаштары ма?(иә)

8.Тәуелсіздікке биыл 30 жыл толады ма? (иә)

9. Қазақ хандығын ең алғаш құрған Керей мен Жәнібек хан ба? (иә)

10. Тіл ұлттық құндылық па? (иә)



4-тапсырма.

Мәтіннен бірге жазылатын сөздер мен бөлек жазылатын сөздерді теріп жазыңыз.

Бірге жазылатын сөздер

Бөлек жазылатын сөздер





Сабақты бекіту:

«Бағалау парақшасы » арқылы оқушылардың тапсырмаларын орындау деңгейін қадағалап, сабақты бекітемін.


Үй жұмысы

2-тапсырма

Мәтінге тақырып қою

Негізгі ақпарат

Қосымша ақпарат


3-тапсырма

Кластер жасау

Сергіту сәті


4-тапсырма. Бірге, бөлек жазылатын сөздер


1










Рефлексия: «Бес саусақ» әдісі.


  • Бас бармақ – неден қиналдыңыз?

  • Балан үйрек – кімге көмектестіңіз?

  • Ортан терек – бүгінгі сабақтан не алдыңыз?

  • Шылдыр шүмек –не үйрендіңіз?

  • Кішкене бөбек –қандай жетістікке жеттіңіз?



































Кесте





Үйге тапсырма

5-тапсырма 33-бет кестеде берілген сөздерді қолданып сөйлем құрастырамыз.




Қосымша ақпарат


Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)


Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?


Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға



Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?