СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

География слайд

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ысык-Көл ойдуңу

Просмотр содержимого документа
«География слайд»

ГЕОГРАФИЯ 8-КЛАСС Практикалык иш № 13 Контур картага Ысык- Көл ойдуңун түшүрүү, презентация даярдоо

ГЕОГРАФИЯ 8-КЛАСС

Практикалык иш № 13 Контур картага Ысык- Көл ойдуңун түшүрүү, презентация даярдоо

 Сабактын максаттары Билим берүүчү: Ысык- Көл ойдуңу жөнүндө түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышат. Эгерде окуучу: Өнүктүрүүчү : Ысык –Көл ойдуңу жөнүндө түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышса; Кыргызстанды физикалык картасынын негизинде контур картага жайгаштыруу менен ой жүгүртүүсүн өнүктүрүшөт.   Тарбия берүүчү: Кыргызстандын физикалык картасынын негизинде контур картага жайгаштыруу менен ой жүгүртүүсүн өнүктүрүшсө; Окуучулар өз оюун кенен айтууга, жупта, топто иштөөгө тарбияланышат.   Окуучулар өз оюун кенен айтууга,эске сактоого,кичи пейил болууга тарбияланышса;  

Сабактын максаттары

Билим берүүчү:

Ысык- Көл ойдуңу жөнүндө түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышат.

Эгерде окуучу:

Өнүктүрүүчү :

Ысык –Көл ойдуңу жөнүндө түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышса;

Кыргызстанды физикалык картасынын негизинде контур картага жайгаштыруу менен ой жүгүртүүсүн өнүктүрүшөт.

 

Тарбия берүүчү:

Кыргызстандын физикалык картасынын негизинде контур картага жайгаштыруу менен ой жүгүртүүсүн өнүктүрүшсө;

Окуучулар өз оюун кенен айтууга, жупта, топто иштөөгө тарбияланышат.

 

Окуучулар өз оюун кенен айтууга,эске сактоого,кичи пейил болууга тарбияланышса;

 

Күтүлүүчү натыйжа : - Кыргызстандын Ысык-Көл ойдуңу жөнүндө түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышты. - Ысык-Көл ойдуңуну картадан аныктап, шартуу белгилердин негизинде контур картага жайгаштыруу менен ой жүгүртүүсүн өнүктүрүштү. -Окуучулар өз оюун кенен айтууга, топтордо, жупта иштөөгө тарбияланышты. Сакактын тиби: Практикалык иш Колдонулуучу методдор: Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору. Колдонулуучу баалоо методдору: Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо . С абактын жабдылышы : Кыргызстандын ФИЗИКАЛЫК КАРТАСЫ, ГУГУЛ карта, таркатма материалдар китеп плакат ж.б.  
  • Күтүлүүчү натыйжа :
  • - Кыргызстандын Ысык-Көл ойдуңу жөнүндө түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышты.
  • - Ысык-Көл ойдуңуну картадан аныктап, шартуу белгилердин негизинде контур картага жайгаштыруу менен ой жүгүртүүсүн өнүктүрүштү.
  • -Окуучулар өз оюун кенен айтууга, топтордо, жупта иштөөгө тарбияланышты.
  • Сакактын тиби: Практикалык иш
  • Колдонулуучу методдор:
  • Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.
  • Колдонулуучу баалоо методдору:
  • Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо .
  • С абактын жабдылышы :
  • Кыргызстандын ФИЗИКАЛЫК КАРТАСЫ, ГУГУЛ карта, таркатма материалдар китеп плакат ж.б.
  •  
Топторго бөлүү 1. Окурмандык сабаттуулук 2. Математикалык сабаттуулук 3. Табигый илимий сабаттуулук

Топторго бөлүү

  • 1. Окурмандык сабаттуулук
  • 2. Математикалык сабаттуулук
  • 3. Табигый илимий сабаттуулук
Уюштуруу Үй тапшырмасын суроо: Вордволл платформасы  PISA-тест менен иштөө

Уюштуруу

  • Үй тапшырмасын суроо: Вордволл платформасы

PISA-тест менен иштөө

экосистемалар Ысык-көл ойдуңунда коёндор менен түлкүлөрдүн популяциясы эл жашаган аймактардан узакта жашайт. Түлкүлөргө коркунуч туудурган бир дагы жырткыч жок. Окмуштуулар узак убакыт аралыгында коён менен түлкүлөрдүн санын эсептеп барышты жана натыйжасын төмөндөгүдөй графикке түшүрүшкөн. Окмуштуулар узак убакыт аралыгында коён менен түлкүлөрдүн санын эсептеп барышты жана натыйжасын төмөндөгүдөй графикке түшүрүшкөн.

экосистемалар

  • Ысык-көл ойдуңунда коёндор менен түлкүлөрдүн популяциясы эл жашаган аймактардан узакта жашайт. Түлкүлөргө коркунуч туудурган бир дагы жырткыч жок.
  • Окмуштуулар узак убакыт аралыгында коён менен түлкүлөрдүн санын эсептеп барышты жана натыйжасын төмөндөгүдөй графикке түшүрүшкөн.
  • Окмуштуулар узак убакыт аралыгында коён менен түлкүлөрдүн санын эсептеп барышты жана натыйжасын төмөндөгүдөй графикке түшүрүшкөн.
Суроо: Кайсы жылы коёндордун папуляциясынын саны эң көп болгон?

Суроо: Кайсы жылы коёндордун папуляциясынын саны эң көп болгон?

Жооп «1983-1985-жж»
  • Жооп «1983-1985-жж»
Ысык- көлдү бойлой саякат Жогоруда сүрөттө көлгө саякат кылуунун эки жолу көрсөтүлөн. Кайсы траспортто саякат кылуу айлана-чөйрө үчүн жакшы?  Велосипед ____________  Мотоцикл ____________  Жообуңарды түшүндүргүлө

Ысык- көлдү бойлой саякат

Жогоруда сүрөттө көлгө саякат кылуунун эки жолу көрсөтүлөн. Кайсы траспортто саякат кылуу айлана-чөйрө үчүн жакшы?

Велосипед ____________

Мотоцикл ____________

Жообуңарды түшүндүргүлө

Жаңы теманы түшүндүрүү Топторго тапшырма берүү  контур картага Күңгөй Ала-Тоосун жана Тескей Ала-Тоосун түшүрүү Ысык-Көлгө келип куйган чон дарыяларды түшүрүү жыргалаң, түп, каракол, жети-Өгүз, Жууку дарыяларын түшүрүү.

Жаңы теманы түшүндүрүү

  • Топторго тапшырма берүү
  • контур картага Күңгөй Ала-Тоосун жана
  • Тескей Ала-Тоосун түшүрүү
  • Ысык-Көлгө келип куйган чон дарыяларды түшүрүү
  • жыргалаң, түп, каракол, жети-Өгүз, Жууку дарыяларын түшүрүү.
 Видеодон маалымат алуу

Видеодон маалымат алуу

Окурмандык сабаттуулук тобу 1. китепти окуп презентация даярдоо Ысык-көл ойдуңунун калыптануу тарыхы кайсы заманга туш келет ?
  • Окурмандык сабаттуулук тобу
  • 1. китепти окуп презентация даярдоо
  • Ысык-көл ойдуңунун калыптануу тарыхы кайсы заманга туш келет ?
Математикалык сабатуулук Көл боюнча презентация даярдоо

Математикалык сабатуулук

  • Көл боюнча презентация даярдоо
Табигый илимий сабатуулук Көлдүн суусун изилдөө Көл жөнүндө ар кандай уламыштарды

Табигый илимий сабатуулук

  • Көлдүн суусун изилдөө
  • Көл жөнүндө ар кандай уламыштарды
 Бышыктоо

Бышыктоо