Сабақтың жоспары / План урока / Lesson plan № _______ |
Күні / Дата /Date 04.09.2017 | Сынып / Класс / Grade 5б,в,г | Пән / Предмет / Subject Қазақ тілі. Казахский язык kazak tili | Мұғалім / Учитель / Teacher Махмутова А. Н. Makhmutova A.N/ |
Тақырыбы / Тема / Theme Қазақ отбасының дәстүрлері |
Мақсаты / Цель / Objective: Отбасы туралы оқушылардың ауызекі сөйлеу қабілеттерін қалыптастыру. Білімділік: «Отбасы дәстүрлері» тақырыбы бойынша оқушылардың білімдерін толықтыру, тереңдету, мәтінді түсінуге, жаңа сөздерді дұрыс қолдана білуге үйрету, сөйлеу, сөйлесу дағдыларын жетілдіру . Дамытушылық: Ойлау, сөйлеу, есте сақтау, көру қабілеттерін дамыту. Өз ойларын еркін жеткізе білуге дағдыланту, ой түйіндеуге, шығармашылықпен жұмыс істеуге жұмылдыру. Танымдық қабілетін арттыру. Тәрбиелік: Туысқандық қарым-қатынасты дәріптеу, туыстар арасындағы сыйластыққа, отбасы дәстүрлерін құрметтеуге тәрбиелеу.
|
Міндеттері / Задачи / Tasks Топта жұмыс жасау. Жеке жұмыс жасау. Сұраққа толық жауап беру. Топты бағалау. |
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, көктем бейнеленген түрлі түсті суреттер, жаңа сөздер, |
Кезең / Этап / Stage | Мұғалімнің іс-әрекеті / Действия учителя / Teacher’s activity | Оқушының іс-әрекеті / Действия учащегося / Student’s activity | Қосымша / Примечание / Note |
І. Ұйымдастыру Организационный Organization Психологиялық дайындық.
| -Сәлеметсіздер ме, балалар! - Good-afternoon, students! (гуд афтэнун, стьюдэнтс) Қол ұстасып шаттық шеңберімен сабағымызды жақсы көңіл – күймен бастайық. «Сабақта сәттілік тілеймін» Ойға толсын санамыз, Бестік болсын бағамыз. Баласындай бір үйдің, Тату болсын арамыз!
| Сәлеметсіз бе, мұғалім! Балалар шеңберге тұрып, шаттық шеңберін айтады. | |
ІІІ.Жаңа сабақ Новый урок Presentation | 1. Қазір қандай мезгіл? Қыркүйек күздің нешінші айы? 2. Күз мезгілінің айларын ретімен ата. 3. Бір жылда неше жыл мезгілі бар?Оларды ата. 4. Бір жылда қанша ай бар? Оларды ретімен ата. 5. Бір аптада неше күн бар? Оларды ретімен ата. 6. Бүгін аптаның қай күні? | Балалардың жауаптары | |
Сөздікпен жұмыс Диаграммамен отбасы туралы мәтің құрайды Мәтіңмен жұмыс Сұрақтарға жауап беру Дәптермен жұмыс 4 тапсырма «Бинго» ойыны | Отбасы –семья Тату- дружная Інім – младший брат Қарындасым- младшая сестра Ағам – старший брат Туыс – родственник Қадірлеу, сыйлау – уважать, ценить дәстүрлер – традиции құрмет – уважение қамқор – забота қарсы алу – встречать көмектесу – помогать Диаграмма: Бірінші диаграммаға отбасымен байланысты туыстық атауларын , екінші диаграммаға «Қаңдай отбасы?» деген сұрақ жауап беретін сөздерді жаз. Әке үлкен          Диаграмманы пайдаланып, өз отбасы туралы мәтің құрап жазу Тыңдалым (мәтінді түсініп тыңдау) 1-тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер. Біздің отбасымыз өте тату. Отбасымызда жақсы дәстүрлер көп. Олар: үлкенге құрмет көрсету, кішіге қамқор болу,туған күнімен құттықтау. Кеше менің туған күнім болды.Әкем мен анам маған ұялы телефон сыйлады.Туған күнге достарым келді. Біз мерекелерді отбасымен қарсы аламыз. Мысалы, Наурыз мейрамында әжем наурыз көже пісіреді. Біз дастарқан жаюға көмектесеміз. Келген қонақты қарсы аламыз, мерекені көңілді өткіземіз. Сұрақтар: 1. Біздің отбасымыз қандай? 2. Отбасымызда нелер көп? 3. Олар қандай дәстүрлер? 4. Наурыз мерекесінде әжем не дайындайды? 5. Біз не істейміз? 6. Келген қонақтарды кім қарсы алады? 7. Қонақты қайда отырғызады? Мәтіңдегі тәуелдік жалғауы жалғанған сөздерді теріп жаз Үлгі: отбасы+м Мәтіңдегі ақпараттың дұрыстығын тексер -әлібектің отбасы үлкен. Қазақ отбасында жақсы дәстүр көп Әлібектің қарындасы жоқ Мәтің бойынша бес сұрақ құрастырып жаз. Парталас досың екеуің бір-бірінің сұрақтарына жауа беріңдер. Кім торды тез толдырды? Әр торға кімнің отбасында неше адам, кімдер барын жазындар Отбасында екі адам бар. Олар..... | Отбасында төрт адам бар. Олар..... | Отбасында үш адам бар. Олар..... | Отбасында бес адам бар. Олар..... | | Жаңа сөздерді жазып алады Балалар сөйлем құрайды. Дәптермен жұмыс жасайды Өз отбасы туралы айтады Мәтіңді оқиды, аударады Балалар сұрақтарға дұрыс жауап береді | |
Бекіту Обобщение и систематизация Production | Балалар, бүгін біз не туралы айттық?Отбасы мұшелерін атаңдкар. -Балалар сендерде парақ жатыр, сол парақтаң ұшақ жасаймыз, соған өздерінің сұрақтарынды жазындар, сосын бір-бірімізге ұшырып жібереміз. | Оқушылар парқтаң ұшақ жасайды, ұшақтың оң жақ қанатына отбасы туралы сұрақ жазады. | |
Үй тапсырмасы Домашнее задание | Күнделікті ашамыз. Open your diaries (Опэн ё дайрис) Үй тапсырмасын жазамыз. Write down your hometask (Райт даун ё хомтаск) Үй тапсырма «Отбасы» туралы диалог құрастыру сөздік жаттау жазады. | Үй тапсырма «Отбасы» туралы диалог құрастыру сөздік жаттау жазады. | |
Бағалау Оценивание Assessment | -Ал балалар сабақта бүгін белсеңді қатыстыңдар | Балалар күнделіктеріне баға қояды | |
Рефлексия Reflection Hometask | «Отбасы» туралы бүгінгі сабақта меңгерген сөйлемдерді жазып, жапсырады. Сабақ аяқталды! The lesson is over (Зэ лэсэн из овэ) Сау болыңдар! Good-bye! (Гуд бай). | Оқушылар тақтаға шығып, ағашқа жапсырады. | |