Мугалим: Бегалиева А.А.
| Сабактын максаты | Кутулуучу натыйжа |
| 1) Билим беруучулук: Дурус жана буруш бөлчөктөр, аралаш сандадын аныктамасы билишет жана алар жөнүндө маалымат алышат. | 1) Дурус жана буруш бөлчөктөр, аралаш сандарды бири биринен айырмалай алса |
| 2.Өнүктүрүүчүлүк: Дурус жана буруш бөлчөктөр, аралаш сандар боюнча алган билимини практикада колдоно алышат | 2) . Дурус жана буруш бөлчөктөр, аралаш сандарды айырмалап кемүү, өсүү тартибинде жаза алса. |
| 3.Тарбия берүүчүлүк: Топ менен иштөөдө өзунун активдуулугун көрсөтө алышат. Бири -бирин сыйлоого көнүгүшөт. | 3) Топтор менен иштөөдө бири-бирин сыйлоого, ынтымактуулукка, сабырдуулукка, тартиптүүлүккө калыптанат. |
| Сабактын этаптары | Мугалимдин иш-аракети | Окуучунун иш-аракети | Компетенттуулуктор |
| Негизги | Пред меттик |
| Окуу иш-аракетине шыктан- дыруу (Уюштуруу моменти).(3мин) | Саламдашат, класста жагымдуу маанай уюштурат,сабактын алтын эрежелери менен кыздарга да, балдарга да эскертилет, ийгиликтуу ишке көңулун бурат. Окуучулардын оюн бир жерге топтоочу математикалык ыр айтырат. | Саламдашы- шат. Эс тутумду жакшыртуучу математикалык ыр айтып, активдешип, оюн бир жерге топтоп алышат. . | НК-3 | ПК-3 |
| Мурунку өтулгон билимди актуалдаштыруу (5мин) | Уй тапшырмасын туура аткарылганын текшерүү. Окуучулардын жөнөкөй бөлчөктөр боюнчаалган билимдерин текшерүү. | Мугалим берген суроолорго жооп беришет. | НК-1 | ПК-3 |
| Сабактын максатын коюу(2) | Окуучуларды сабактын темасын, максаттарын тушунуугө жеткирет. Кыздардын да, балдардын да пикирлерин угуп болуп, мугалим өзу да толуктап тушундурөт. (слайд сүрөттөр) | Окуучулар сабактын темасын, максаттарын өз алдынча таап корушот. | НК-1 | ПК-3 |
| Жаны материал менен иштоо (жаны тема) (15мин) | 1бүтүн
Бөтөлкөгө суу куюлган. Бүтөлкөнүн канча бөлүгүнө суу куюлган тапкыла. | | НК-1 | ПК-1, ПК-2 |
| Жаны теманы бышыктоо (алган билимди колдонуу менен оз алдынча иштоо )15мин | №417 бөлүп алгыла. Окуучуларга теманы бышыктоо максатында Now Playing – Plickers сайтынын тапшырма берет. олл п | Жаны тема боюнча болунгон тапшырмаларды команда менен биргеликте аткарышат. | НК-2 | ПК-1 |
| | | | | |
| Уй тапшырмасын түшүндүрүү(1мин) | Окуучулардын ар кандай денгээлдеги тапшырмаларды берет жана мумкунчулугунө жараша бироосун аткаруусун сунуштайт: Китебинерден №419 (118) | Окуучулар өздөрүнүн каалоолоруна жараша уй тапшырмасын тандоо мумкунчулугун ээ болушат. | НК-3 | ПК-1 |
| Окуучулар ды баалоо(3мин) | Баалоодо кыз жана бала экендигине карабастан, алардын ийгиликтерин баалайт жана чечмелеп берет.Баалоодо критерияларды колдонобуз.(слайд, суроттордо бар). | Окуучулар озун озу жана бири- бирин баалашат. Баалоо баракчасынын негизинде.(баллды өздөрү эсептешет). | | |
| Окуу ишинин чагылдырылышы(1) | Балдардын да, кыздардын да сабак боюнча оюн угат жана аларга сабак учун ыраазычылык билдирет. Сабакты аяктагандыгы жөнүндө балдарга билдирет. | Окуучулар сабактын жүр үшүндө өздөрүнүн жасаган иштери тууралуу, сабактын этаптарына карата ойлорун болушот. | НК-3 | ПК-4 |