СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Дзеці і мастацтва

Категория: МХК

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка плана-конспекта по МХК 5 класс. Прилогается презентация, пишите на адрес [email protected] вышлю.

Просмотр содержимого документа
«Дзеці і мастацтва»

Урок мастацтва

(айчынная і сусветная мастацкая культура)

5 клас § 23 (урок № 23)

Свет дзяцінства ў мастацтве

Тэма: Дзеці і мастацтва

Мэта: удасканаленне уяўленняў вучняў аб тэме дзяцінства і своеасаблівасці яе ўвасаблення ў мастацтве.

Задачы:

актуалізаваць прадстаўлення навучэнцаў аб значэнні мастацтва ў жыцці дзяцей;

прасачыць развіццё тэмы дзяцінства ў працэсе ўспрымання мастацкіх твораў;

удасканальваць уменне дыферэнцаваць творы мастацтва па відах і жанрах;

удасканальваць уменне характарызаваць творы мастацтва

на тэму дзяцінства;

выхоўваць цікавасць да мастацтва і творчай дзейнасці

Матэрыял: Альбом для малявання, дошка, гуаш, акварэль, дадаткі з дыска.

Абсталяванне ўрока:

1. Малюнкі мастацкіх твораў.

2.Ілюстрацыі твораў майстроў.

3.Дыдактычныя матэрыялы.

4.Работы вучняў.

Па выбары настаўніка.

Па выбары настаўніка.

Самыя моцныя і ўплывовыя ўспаміны амаль

заўсёды тыя, якія застаюцца з дзяцінства.

Ф. М. Дастаеўскі


Від урока: урок «адкрыцця» новых ведаў і адпрацоўкі ўменняў і рэфлексіі.

Формы арганізацыі пазнавальнай дзейнасці: франтальная, індывідуальная.

Міжпрадметный сувязі: чарчэнне, музыка, выяўленчае мастацтва.

Тып уроку: камбінаваны.

Месца ўрока ў вывучаемай тэме: трэці ўрок па тэме “Свет дзяцінства

ў мастацтве”.

Метады навучання: тлумачальна-ілюстрацыйны (гутарка, дэманстрацыя,

практычная работа);

Матэрыяльна-тэхнічнае і праграмнае забеспячэнне: камп’ютарны клас, мультымедыйная ўстаноўка, інтэрактыўная дошка, праграмы PowerPoint, Word, альбом для малявання, аловак, акварэль, каляровыя алоўкі.

Метадычнае забеспячэнне ўрока: мультымедыйная прэзентацыя, музычныя і відэафрагменты, вучэбны дапаможнік для 5 класа. Мастацтва (айчынная і сусветная мастацкая культура) §23.

Матывацыя: Веды аб мастацтве памогуць асвоіць многія прафесіі ў будучым.

Новыя паняцці і тэрміны:




ХОД УРОКА

І. Стварэнне эмацыянальнага настрою. Уводіны ў работу.

Добры дзень паважаныя вучні !

Я рады вітаць вас усіх.

І І. Стварэнне праблемнай сітуацыі .

Сёння ў нас тэма ўрока Дзеці і мастацтва

І І І . Актуалізацыя і фіксацыя цяжкасцяў у дзейнасці.

Перад тым як перайсці да вывучэння новага матэрыялу, я задам вам некалькі пытанняў па тэмах, якія мы ўжо вывучылі:

  1. Што такое мастацтва? - універсальная мова зносін.

  2. Хто такі аўтар? - стваральнік мастацкага твора.

  3. Штотакое сродкі мастацкай выразнасці? - мова, з дапамогай якой розныя мастацтва маюць зносіны з намі.

  4. Што такое мастацкая творчасць? - від дзейнасці чалавека, у якой ствараюцца мастацкія вобразы.

  5. Што такое гісторыя любой дзяржавы? - гэта чарада падзей, якія адбываюцца з удзелам чалавека.

  6. Што такое алегорыя? - гэта іншасказанне, відарыс якой-та з'явы праз знаёмы вобраз.

  7. Што такое нацюрморт? - гэта выява неадушаўлёных прадметаў у мастацтве.

  8. Што такое казка? гэта твор чароўнага, фантастычнага характару, звычайна са шчаслівым канцом.

  9. Што такое увасабленне? — гэта прыпісванне неадушаўлёным прадметам якасцей жывых істот.

  10. Што такое дэкаратыўна-прыкладное мастацтва — гэта від мастацтва, у якім ствараюцца адначасова прыгожыя і карысныя творы.

V . Пошук рашэння праблемнай сітуацыі.

Дзеці любяць маляваць, спяваць, многім падабаецца танцаваць, а хтосьці спрабуе пісаць вершы. Некаторыя бяруцца за засваенне мастацтва ўсур’ёз: адпраўляюцца ў мастацкія школы, студыі і пачынаюць вывучаць законы творчасці. На карціне рускага жывапісца Івана Іванавіча Фірсава «Юны

мастак» намалявана майстэрня. На сценах — карціны прафесіянальных мастакоў. На стале — скульптурны жаночы бюст і мадэль чалавечай фігуры на шарнірах (такія мадэлі дапамагалі вучням ствараць кампазіцыі з разнастайнымі паставамі

герояў). Хлопчык-падлетак, які ўжо засвоіў многія навыкі свайго рамяства, працуе над партрэтам дзяўчынкі. Маленькая мадэль стамілася, і мама (або няня) дапамагае ёй захоўваць патрэбнае становішча. Юны мастак пакуль незадаволены сваім малюнкам: ён здолеў намаляваць знешнасць дзяўчынкі, але яшчэ не змог перадаць яе ўнутраны стан.

Рускі жывапісец Васіль Максімавіч Максімаў, калі быў яшчэ

падлеткам, пачаў вучыцца ў іканапіснай майстэрні. Будучы дарослым паспяховым мастаком, ён наведаў родныя мясціны, і ўспаміны пра дзяцінства нахлынулі на яго. Вынікам стала карціна «Будучы мастак».


Малюнкі, на якіх дзяцей вучаць музыцы, можна сустрэць ужо на

старажытнагрэчаскіх вазах. Калі ў Еўропе з’явіўся нотны запіс, дзеці сталі вучыцца чытаць ноты. Такіх хлопчыкаў паказаў галандскі мастак Франц Хальс на карціне «Спяваючыя хлопчыкі». Павел Андрэевіч Фядотаў адлюстраваў за клавішамі дванаццацігадовую Надзею Ждановіч. На дзяўчынцы форменны ўбор вучаніцы Інстытута высакародных дзяўчын. У гэтай навучальнай установе дзяўчынак абавязкова вучылі не толькі навукам, але і мастацтвам.

Здольнасць адгукацца на прыгажосць — таксама свайго роду талент. Паглядзіце, як усхвалявала дзеда таленавітая ігра хлопчыка на

карціне Мікалая Пятровіча Багданава-Бельскага «Талент».


У біблейскай прытчы гаворыцца: «не зарывай талент

у зямлю». Гэта азначае, што кожны з нас павінен уважліва ставіцца да свайго таленту, працаваць над ім, развіваць на радасць людзям.


І V. Практычная работа з самаправеркай і ўзаемаправеркай.

Пытанні і заданні

1. Параўнайце сюжэты карцін В. М. Максімава «Будучы мастак» і «Зноў

на радзіме». Як колеравая гама перадае настрой мастака ў абедзвюх

карцінах?

2. Разгледзьце на карціну мастака У. Я. Макоўскага «Тры

пакаленні». Чаму карціна так названая?

Творчая майстэрня

  1. Выканайце малюнак на тэму «Мае захапленні».





V І. Фізкультхвілінка для вачэй. ( прыкладна на 25 хвіліне)

У сярэднім тэмпе прарабіць тры - чатыры кругавых рухаў вачмі ў правы бок, столькіж у левы бок. Паслабіўшы мышцы вачэй, паглядзець у далеч на лік 1-6. паўтарыць 1-2 разы. (Можа быць і ў форме прэзентацыі на камп’ютары)


VIІ. Падвядзенне вынікаў, абагульненне і сістэматызацыя ведаў з

выстаўленнем адзнак.

Падвядзенне вынікаў работы на ўроку ( аналіз адказаў, аналіз выканання пастаўленых задач, дапушчаных памылак).


VIІI. Рэфлексія навучальнай дзейнасці на ўроку.

Ітак, падвядзем вынікі нашага ўрока.

Ацаніце самі вашу дзейнасць на ўроку па методыцы “Незавершаных сказаў”.

Сёння я даведаўся (-лася) … Я выконваў (-ла) … Я зразумеў (-ла) … Я навучыўся (-лася) … Я паспрабую … Было цяжка …


ІХ. Інфармацыя пра дамашняе заданне.

Тэма : Дзеці мараць пра будучыню


Матэрыял: Ўспрыманне і абмеркаванне мастацкіх твораў на тэму дзяцінства.

Вуснае сачыненне-фантазія на тэму «Краіна, у якой я хачу пабываць»,

«Чалавек, з якім я хачу пазнаёміцца» (і інш.) Альбом, краскі, карандашы.