С
Фрагментти очуруу
Таблица тузуу
Текстти кагазга басып чыгаруу
Интернет
Маалымат алмашуу
Маектешуу
Буткул дуйнолук желе
Компьютерлердин буткул дуйнолук байланышыш

абактын темасы: Интернет.
Сабактын максаты:
Билим беруучулук: Интернет менен иштегенди билет. | Онуктуруучулук: Интернеттин пайдалуу Жана зыяндуу жактарын уйронушот. | Тарбия беруучулук: 7 санынын кыргыз элиндеги ордун билишет. Бири бири менен сый мамиледе болууга уйронушот. |
Сабактын тиби: Окуучулардын алган билимдерин бышыктоо сабагы.
Сабактын методдору жана ыкмалары: Оз алдынча иштоо, жупта иштоо, топто иштоо.
Сабактын жабдылышы: ватман, маркер, сурот,
Сабактын журушу:
Уюштуруу:
А) Саламдашуу;
Б) Окуучулардын окуу куралын толуктоо;
В) Класстын абалына коз салуу;
Г) Сабактын темасын атоо;
Д) Сабактын максатын тушундуруу;
Е) Баалоо каражаты менен тааныштыруу;
Саламдашуу:
Сабакка катышкан окуучулар тегерете турушат жана кезеги менен он жагында турган кошунасына анын атын атаптуруп: «Саламатсынбы мен сени коргонумо абдан кубанычтуумун» деп саламдашат.
Сабакты тактоо тактикасы:
Мугалим: Доскага дарыянын суроту тартылган ватман кагазын илет.
Окуучулар: Озу чапталуучу кагаздарды алышат жана сабактан эмнени кутуп жатканын жазышат, аны кагаздарды тартылган дарыянын суротунун устуно жабыштырат.
Мугалим; «Интеренет» деген соз менен силерде кандай элестер пайда болот деп суроо берет. «Мээге чабуул» стратегиясын колдонуу менен идеялар чогултулуп, ошол ойлорду кенен кылып тушундуруп беришет, жана доскага даяр тузулгон кластер илинет
Жанылыктар менен таанышуу
Достор менен таанышуу
Электрондук почта
Маектешуу
Буткул дуйнолук желе
Компьютерлердин буткул дуйнолук байланышыш
Балдар биз интернеттитн жакшы сапаттарын атаганбыз, эми бизге зыян жактарын да эсептейбиз.
Мугалим: Балдар биздин тузгон класстерибиз да жетоо экен
Кыргыз элинин маданияты миндеген жылдардан бери осуп келе жатат.Ар бир сандын оз мааниси бар. Ошол сандардын бири- 7 саны. Кыргыз эли барктаган жети санынын ээлеген ордуна конул коюп, алардын ордун карап королу.
Жети саны ыйык сан,
Жети саны кулук сан
Жети санын пир туткан,
Биздин ата-бабалар.
7саны менен кыргыз эли эмнелерди аташкан.
кыргыз элинин откон ата-бабаларын, 7 атаны санашкан. (Ата, чон ата, баба, буба, куба, жото, жете).
келечектеги адам баласынын тукумунун аталышын айт ( Бала, небере, чобуро, кыбыра, тыбыра, чурпо, урпак.)
бир аптадагы 7 кундун аталышын айт (Дуйшомбу, шейшемби, шаршемби, бейшемби, жума, ишемби, жекшемби.)
Нооруз майрамында жасалуучу сумолок - ыйык тамак 7 даам менен жасалат, аларды айт. ( Сууга ондурулгон буудай, орук, мейиз, нават, ун, жангак таш кошулуп кайнатылат).
Эми балдар 7 областтын аталышын айтып бергилечи:
Ош, Жалалабад, Наарын, Баткен, Талас, Чуй, Ыссык-Кол
Балдар областардын аталышы боюнча картадагы ордунарды тапкыла. Ар бирибиз бири бири менен кат алышабыз.
Балдар сабакты жыйынтыктоо учун бир оюн ойнойбуз:
Оюндун аты «Молекулалар» деп аталат
Мугалим оюндун шарты менен тааныштырат.
Окуучулар болмонун бош жерине келишет жана атомдордун кыймылына окшошуп, баш аламан кыймылдап баса башташат.
Мугалим «молекулалар 2 (3,4,5.ж.б.) атомдордон турушат» деген созду айтат, айтылган санга жараша топторду тузушот.
Мугалим: Молекулалар2 атомдуу дегенде окуучулар 2 топко болунот.
1-топ Венндин диограммасынтузушот
2-топ Синквейн тузушот.
Оздору чыгып презентациялап беришет.
Сабактан эмнени куттум деген суроого жооп беришет.
Сабакты баалоо: Баалоодо балдар бири бирин же оздорун оздору баалашат.
Уйго тапшырма уйдон кроссворд тузуп жана математикалык создор катышкан жанылмачтарды жатташат.