СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қазақ тілінен кіріктірілген ашық сабақ "Зат есімнің жекеше және көпше түрі"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ тілі

Тақырыбы:Зат есімнің жекеше және көпше түрі

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілінен кіріктірілген ашық сабақ "Зат есімнің жекеше және көпше түрі"»

Мұғалімі: Айтджанова Гульзира Даушовна

Пәні: қазақ тілі

Сыныбы:2»А» уақыты: 17.02.2017ж.02.

Сабақтың тақырыбы: Зат есімінің жекеше және көпше түрлері. 342-347 жаттығу

Мақсаты:  «Оқушыларға зат есім туралы өткен сабақтардағы алған білімдерін еске түсіру,тиянақтау,зат есімнің жекеше және көпше түрлерін ажырата білуге үйрету.

-« Зат есімінің жекеше және көпше түрлері» тақырыптағы жазылу емлесін білу;

-« Зат есімінің жекеше және көпше түрлері» тақырыбындағы жазылу өзгешеліктерін есте ұстай отырып, терең ойлау танымдық қабілеттерін дамыту.

Күтілетін нәтиже:

«Зат есімінің жекеше және көпше түрлері» тақырыбының жазылу емлесін біле отырып, жаттығу орындауда  пайдаланады;                                     

«Зат есімінің жекеше және көпше түрлері» ажырата білуі тиіс.. «Зат есімнің жекеше көпше түрлері»тақырыбындағы жазылу өзгешеліктерін есте ұстай отырып, ойлау тапсырмаларын  орындайды;Сөздерге көптік жалғаулары жалғанатындығын меңгереді.                                                                                                   

Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқуды бағалау.

Оқытуды басқару және көшбасшылық.Оқыту мен оқуда ақпараттық коммуникациялық технологиялары (АКТ) пайдалану.

Стратегиялық іс-әрекеттер:1. «Жүректен жүрекке» /шаттық шеңбері/ 2.Ыстық орындық.  «Еркін жазу стратегиясы», «Бірге ойлаймыз стратегиясы», »Кім жылдам ойыны», «Ой ашар», «Сұрыптау ойыны» «Сергіту сәті »Топтық жұмыс,/ сәйкестендіру/ Рефлексия «Бес саусақ»,

« Блуом түймедағы» Көңі-күй смайликтері, критерийлық бағалау парақшалары

Ресурстар:Интерактиквті тақта,слайд,электронный оқулық,imektep.kz.


Уақы- ты

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурс-

тар


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кіріспе.

Ұйымдастыру кезеңі

"Жүректен - жүрекке"

Мақсаты: тұлғаралық байланысты орнату.

 

 

 

 


Мақсаты: оқушылар-дың алған білімдерін жинақтау

топқа бөлу.

Шаттық шеңбер құру: Қол ұстасып қәне біз,достасайық бәріміз,

Қайырлы күн, жер ана! Қайырлы күн достарым! Сендерді көргеніме қуаныштымын! Бүгінгі сабағымыз сәтті өтсін!т.б.

Good morning pupils!

Who are you?

 Топқа бөлу. Суретті көрініс: «Алтын балық» Оқушылар суреттегі кейіпкерге «алтын балықтың тапсырмаларын орындауға көмектесу керек. Тапсырмалары:Зат есім,жалқы есім,жалпы есімдерді ажырату білу,табу.

Зат есім:оқушы,бала,биші

Жалқы есім:Жайық,Құтжол,

Бишкек,Тайбұрыл.

Жалпы есім:өлке жаңбыр.

1-топ Зат есім

2-топ Жалқы есім

3-топ Жалпы есім

Оқушылар  бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілей -ді.

 

 

 




Оқушылар Сәкенге алтын балықтың тап-

сырмаларын орындауға көмектеседі.

Тапсырманы орындап,3-топқа бөлініп

отырады.




 

 

 


 

«Жарай

сыңдар!»





Ok, «very go

od!»





«Жарай

Сыңдар

өте жақсы!»











 «Ынтымақ-тастық оқу»

ресурсы 



топ атаулары жазылған парақшалар, маркерлер.


Тұсаукесер

«Ыстық  орындық» стартегия

сы

Мақсаты:  өткен тақырып бойынша алған білімдерін қолдана отырып, сұрақтарға жауап беру; оқушылар

дың білім деңгейін анықтау.

Жаңа сабақ «Ой ашар»

Мағынаны тану






Ережені есте сақта!









Ағышын тілінде түсіндіру






«Ыстық орындық»стратегиясын қолдану арқылы оқушының толық жауабын қадағалайды.





Үй тапсырмасы тексеріледі.


«Мюнстерберг»әдісі:

Фываспзатнкмгпресімніңздрлжекешехюбтчйкөпшецнксвутүрірспв

Көптеген әріптердің арасында тұтас сөздер бар. «Кім шапшаң» ойыны арқылы тез оқи отырып,жаңа сабақтың тақырыбын табуымыз керек.


Суретпен жұмыс:



Не?қарлығаш? нешеу?біреу

Нелер?қарлығаштар

Қарлығаштың қандай пайдасы бар?қандай көптік жалғауы жалғанып тұр?


Look at the picture pupils!

You can see things in the singular and plural

Let’s to read all together.


Кейіпкер жақсы жауап бердіме,орта

шама,нашар жауап бердіме деген сұрақтар

ға шапалақтап

бағалайды.











«Зат есімнің жекеше көпше түрі»







Ережені екі оқушыға дауыстап оқыту





Салыстыру,са-нын,айырма

шылығын айтады






Сұрақтарға жауап береді





Ағылшын тілінде суреттегі

Заттардың атауларын айтады,санын,айырмашылығын айтады






Бірін-бірі бағалай-ды.Шапалақтау арқылы бағалау





Ауызша кері

Байланыс
















Жарай

сыңдар!

Тиімді сұрақтар ресурсы 





Слайд








Электрон-дық оқулық







Слайд




Cлайд










Электрон оқулығы







«Еркін жазу"

стратегиясы көркем, әдемі жазу. Жаттығу

лар орындау.




 



 

 

 

 

 

 



«Бірге ойлаймыз» стратегиясы.

 Топтық тапсырма












Топтық тапсырма:








Көркем, әдемі жазу.

342- жаттығу. .

Заттардың санын анықтау.салыстыру.

Түбірімен жалғауын табу.Жекеше көпше түрлерін ажырату.

Не?қоян,нешеу? Біреу

Нелер?қояндар,



Repeat in English:

Балапан – a chicken

Балапандар- chickens

Қоян- a rabbit

Қояндар—rabbits


«Сұрыптау»ойынын ойнату шарты:

Жекеше түрдегі зат есімдерді көк ,көпше түрдегі зат есімдерді қызыл қорапқа салу керек.




«Бірге ойлаймыз» стратегиясы.

Тапсырма:   І топ: 344-жаттығыу. Көптік жалғауларының тиістісін қойып жаз. Көпш түрдегі зат есімдердің астын сыз.

   1-топ

344-жаттығу


 Ауданда суретшілер жарысы өтті. Балалар сурет салуды жақсы үйренген. Жеңімпаздарға сыйлықтар тапсырылды.


2- топтың тапсырмасы


3- топ тапсырмасы

Көптік жалғауы жалғанған зат есімдерді жекеше түрге айналдырып жаз

Оқушылар - …….. Аралар - .……
жемістер - ……. құстар - …….
ғалымдар - …….. Кеселер - .……


көркем, әдемі жазу.

 






Тақтаға әр топтан шығып әдемі етіп жазады







Интербелсенді тақтаға оқушылар шығып орындайды





Топпен жұмыс






Оқушылар көпше түрдегі сөздердегі зат есімдердің астын сызу. 

 

 

 

 

 

 

 

 Көптік жалғаула

рын жалғап жазу

 

 Жарай-сыңдар!

 

 

 

 

 

 

 

 

 Тама-ша,әде

мі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Смай-ликпен бағалау.

 

 












Слайд

суреттер














imektep.kz.

.













слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Сергіту сәті. Ағылшын тілінде орындау

 

Шығарма

шылық тапсырма







Сәйкестенді

ру






.


.     

 

 







Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?» кері байланыс.

Мақсаты: 

Осы сабақ бойынша толғандырған сұрақтарын жазу.




Кері байланыс парағын толтыру.     

 









Үйге тапсырма








Сергіту жаттығуларын жасату.





3-топқа ; Берілген көптік жалғаулары жалғанатын сөздер тауып жазу./лар,тер,дар/






«Вен диаграммасы»Шеңбер ойынын» ойнату




Сабақты бекітуге арналған тапсырмаларды орындату ақылы алған білімдерін тиянақтау

Оқушыларға сұрақтар қоя отырып,»Гүл тізбегін»құрастыру

1.Зат есім дегеніміз не?

2.Зат есімнің жекеше түрі дегеніміз не?

3.Зат есімнің көпше түрі дегенімізне?

4.Жалқы ,жалпы есім дегеніміз не?Зат есімнің сұрақтары,жалқы есім ,жалпы есім ,жекеше көпше түрлерін ережелерін айтқызу арқылы сабақты бекіту.


«Бес саусақ» әдісі







Оқушыларға кері байланыс парағын тарату. Бағалауды қадағалайды

 

 

348-жаттығу. Мектепте шахматшылар жарысы өтпекші. Бұл туралы хабарландыру 2-сынып оқушыларына тапсырылды. Сен қалай жазар едің?.

Сергіту жаттығула

рын жасайды.

ағылшын тілінде

 




.











Кері байланыс парағын толтырады.     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 






Оқушылар

сұраққа

жауап бере отырып,

Гүл тізбегін

Гін құрасты-

рады.

 












Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады





348-жаттығу. Мектепте шахматшылар жарысы өтпекші. Бұл туралы хабарландыру 2-сынып оқушыларына тапсырылды. Сен қалай жазар едің?.




.

 

 

 

 























Смай-ликпен бағалау












Жарай-сыңдар!