СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Квадраттык теңдеме

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Квадраттык теңдеме темасына карата презентация. 8-класстар үчүн.

Просмотр содержимого документа
«Квадраттык теңдеме»

Алгебра  8-класс

Алгебра

8-класс

Алгебра 8-класс Бишкек шаарындагы №42 орто мектеби Ачык сабак Тема: Квадраттык теңдемелерди  чыгаруу Мугалим: Саттарова Гүлмайрам  Абдинабиевна

Алгебра 8-класс

Бишкек шаарындагы №42 орто мектеби

Ачык сабак

Тема: Квадраттык теңдемелерди

чыгаруу

Мугалим: Саттарова Гүлмайрам

Абдинабиевна

 «Айлап, жумалап, кала берсе жылы бою эч ишсиз партада олтура берүүнүн өзү эң коркунучтуу адат.  Мындай адат адамды бузат, аны моралдык жактан жараксыз кылат.  Окуучу барыдан мурда өзүнүн эң негизги ишине - окуу эмгегинде, ой жүгүртүү жаатында эмгектенүүгө үйрөнүүсү зарыл...» Бекбоев Исак  Педагогика илимдеринин доктору, Кыргыз республикасынын эл мугалими

«Айлап, жумалап, кала берсе жылы

бою эч ишсиз партада олтура

берүүнүн өзү эң коркунучтуу адат.

Мындай адат адамды бузат, аны

моралдык жактан жараксыз кылат.

Окуучу барыдан мурда өзүнүн эң

негизги ишине - окуу эмгегинде, ой

жүгүртүү жаатында эмгектенүүгө

үйрөнүүсү зарыл...»

Бекбоев Исак

Педагогика илимдеринин доктору, Кыргыз республикасынын

эл мугалими

 Сабактын темасы:  Квадраттык теңдемелерди  чыгаруу  (жыйынтыктоо сабагы)

Сабактын темасы:

Квадраттык теңдемелерди

чыгаруу

(жыйынтыктоо сабагы)

 Сабактын максаты: - квадраттык теңдеменин тамырларынын формулаларын кайталайсынар; - кайталоо менен алган  билимиңерди өнүктүрөсүңөр; - өз алдынча,топ менен иштөөгө, эмгектенүүгө үйрөнөсүңөр.

Сабактын максаты:

- квадраттык теңдеменин

тамырларынын формулаларын

кайталайсынар;

- кайталоо менен алган

билимиңерди өнүктүрөсүңөр;

- өз алдынча,топ менен иштөөгө,

эмгектенүүгө үйрөнөсүңөр.

 Сабактын тиби: бышыктоо  Сабактын формасы: аралаш сабак  Сабакты окутуу методдору: интерактивдүү,  көргөзмөлүүлүк  Сабактын жабдылышы: проектор,ватман,түстүү  маркерлер,  карточкалар,математикалык  диктанттар,маркер дoска. Сабактар аралык байланыш: геометрия,информатика,  кыргыз адабияты.

Сабактын тиби: бышыктоо

Сабактын формасы: аралаш сабак

Сабакты окутуу методдору: интерактивдүү,

көргөзмөлүүлүк

Сабактын жабдылышы: проектор,ватман,түстүү

маркерлер,

карточкалар,математикалык

диктанттар,маркер дoска.

Сабактар аралык байланыш: геометрия,информатика,

кыргыз адабияты.

 Сабактын жүрүшү: 1. Уюштуруу 2. Үй тапшырма текшерүү 3. Оозеки кайталоо 4. Жебелер менен туташтыруу 5. Математикалык диктант 6. Эстафета оюну 7. Лидерлер таймашы( калган окуучулар  туюнтма түзүп турушат 9999=20) 8. Кошумча маалымат 9. Жыйынтыктоо 10 . Окуучулардын билимин баалоо 11. Үйгө тапшырма берүү 12. Рефлексия

Сабактын жүрүшү:

1. Уюштуруу

2. Үй тапшырма текшерүү

3. Оозеки кайталоо

4. Жебелер менен туташтыруу

5. Математикалык диктант

6. Эстафета оюну

7. Лидерлер таймашы( калган окуучулар

туюнтма түзүп турушат 9999=20)

8. Кошумча маалымат

9. Жыйынтыктоо

10 . Окуучулардын билимин баалоо

11. Үйгө тапшырма берүү

12. Рефлексия

Кайталоо үчүн cуроолор   1.Квадраттык теңдеме деп кандай теңдемени айтабыз? 2.Квадраттык теңдеменин тамырларынын саны эмнеден көз каранды? 3.Дискриминант деген эмнени түшүндүрөт? 4.Дискриминанттын формуласын айтып бер. 5. Бир толук эмес квадраттык теңдемеге мисал келтир. 6.болгондо квадраттык теңдеменин тамырларынын формуласын айтып бер.

Кайталоо үчүн cуроолор

 

1.Квадраттык теңдеме деп кандай теңдемени айтабыз?

2.Квадраттык теңдеменин тамырларынын саны эмнеден көз каранды?

3.Дискриминант деген эмнени түшүндүрөт?

4.Дискриминанттын формуласын айтып бер.

5. Бир толук эмес квадраттык теңдемеге мисал келтир.

6.болгондо квадраттык теңдеменин тамырларынын формуласын айтып бер.

 1. Жебелер менен туташтыр № № 1 Дискриминант Дискриминант 1 9 9 Теңдеме 2 Теңдеме 2 400 3 3 400 Тамырлары Тамырлары 1 -1;2 -1;2 1 4 4 676 -1,5; 676 -3; -6;-5 -6;-5

1. Жебелер менен туташтыр

1

Дискриминант

Дискриминант

1

9

9

Теңдеме

2

Теңдеме

2

400

3

3

400

Тамырлары

Тамырлары

1

-1;2

-1;2

1

4

4

676

-1,5;

676

-3;

-6;-5

-6;-5

2.Математикалык диктант   1.  түрүндөгү теңдеме____________ теңдеме деп аталат 2. ________болсо,квадраттык теңдеме жалгыз чыгарылышка ээ болот. 3. квадраттык теңдемасинде х-___________. теңдемесинин чыгарылышы_______.  теңдемесинде с______________.

2.Математикалык диктант

 

1. түрүндөгү теңдеме____________ теңдеме деп аталат

2. ________болсо,квадраттык теңдеме жалгыз чыгарылышка ээ болот.

3. квадраттык теңдемасинде х-___________.

  • теңдемесинин чыгарылышы_______.
  • теңдемесинде с______________.

2.Математикалык диктант   1. түрүндөгү теңдеме____________ теңдеме деп аталат 2. ________болсо,квадраттык теңдеме жалгыз чыгарылышка ээ болот. 3. квадраттык теңдемасинде х-___________. теңдемесинин чыгарылышы_______.  теңдемесинде с______________.   квадраттык D=0 өзгөрмө жок бош мүчө

2.Математикалык диктант

 

1. түрүндөгү теңдеме____________ теңдеме деп аталат

2. ________болсо,квадраттык теңдеме жалгыз чыгарылышка ээ болот.

3. квадраттык теңдемасинде х-___________.

  • теңдемесинин чыгарылышы_______.
  • теңдемесинде с______________.

квадраттык

D=0

өзгөрмө

жок

бош мүчө

Эстафета оюну    

Эстафета оюну

 

 

Туюнтма түзүү 9999=20

Туюнтма түзүү

9999=20

Аралча оюну Лидерлер таймашы Тамыры жок     Эки тамыры бар       Бир тамыры бар    

Аралча оюну

Лидерлер таймашы

Тамыры жок

 

 

Эки тамыры бар

 

 

 

Бир тамыры бар

 

 

Теңдемелердин тамырлары аркылуу Азиядагы дарыянын атын чечмелегиле. А В     Т Е     И Р     Ф   -1;1 -1;1 -2;2 -2;2 0; 0 0 0;3 0;3 Е В Т А Р Ф

Теңдемелердин тамырлары аркылуу Азиядагы дарыянын атын чечмелегиле.

А

В

 

 

Т

Е

 

 

И

Р

 

 

Ф

 

-1;1

-1;1

-2;2

-2;2

0;

0

0

0;3

0;3

Е

В

Т

А

Р

Ф

Кошумча маалымат ax 2 +bx+c=0    Эгерде  a+b+c = 0 , анда  х 1 = 1, х 2 = .

Кошумча маалымат

  • ax 2 +bx+c=0

 

Эгерде

a+b+c = 0 , анда

х 1 = 1, х 2 = .

ax 2 +bx+c=0    Эгерде  a + c = b , анда х 1 = , х 2 = .
  • ax 2 +bx+c=0

 

Эгерде

a + c = b , анда

х 1 = , х 2 = .

Теӊдемелерди чыгаралы:  a+c =b   х 1 = -1, х 2 =  a+b+c = 0   х 1 = 1, х 2 = 2х²-5х+3=0 4х²+7х+3=0   2-5+3=0 4+3=7

Теӊдемелерди чыгаралы:

a+c =b

 

х 1 = -1, х 2 =

a+b+c = 0

 

х 1 = 1, х 2 =

2х²-5х+3=0 4х²+7х+3=0

 

2-5+3=0 4+3=7

Теӊдемелерди чыгаргыла: 3х²+4х-7=0  2х²-5х-7=0 - 9х²+8х+1=0 -3х²+5х+8=0

Теӊдемелерди чыгаргыла:

3х²+4х-7=0 2х²-5х-7=0

- 9х²+8х+1=0 -3х²+5х+8=0

Жыйынтыктоо Планетанын кыймылынын траекториясын квадраттык теңдеменин жардамы менен табууга болот.

Жыйынтыктоо

Планетанын кыймылынын траекториясын квадраттык теңдеменин жардамы менен табууга болот.

ах 2 + bх + с = 0 .     D = b 2  – 4ac    =  – ac             0    D = 0     = 0   D  0 Тамыры жок.    0   Тамыры жок.

ах 2 + bх + с = 0 .

 

 

D = b 2 – 4ac

 

= – ac

 

 

 

 

0

 

D = 0

 

= 0

 

D 0

Тамыры жок.

0

 

Тамыры жок.

Эң жакшы Жакшы  Канааттандырарлык

Эң жакшы

Жакшы

Канааттандырарлык

Үйгө тапшырма Интернет булактарынан квадраттык теңдемени чыгаруунун башка жолдорун таап келгиле Квадраттык тендеменин физика сабагында колдонулушуна мисал таап келгиле № 685(6,7),691иштеп келүү

Үйгө тапшырма

Интернет булактарынан квадраттык теңдемени чыгаруунун башка жолдорун

таап келгиле

Квадраттык тендеменин физика сабагында

колдонулушуна мисал таап келгиле

685(6,7),691иштеп келүү


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!