СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кыргыз тили 8-класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Кыргыз тили 8-класс»



Предметтин аты: Кыргыз тили. 8- класс. Өтүлгөн күнү 31.01.2024-ж

Сабактын темасы: Жаратылышка аяр мамиле

Грамматикасы: Бышыктоочтун суроолору

Сабактын максаты



Көрсөткүчтөр

Билим берүүчүлүк:


Окуучулар жаратылышка аяр мамиле жасоо менен бирге бышыктооч, бышыктоочтун түрлөрү жана бышыктоочтун суроолору боюнча маалымат алышат

Эгерде окуучулар жаратылышка аяр мамиле жасай алышса,бышыктооч жана анын түрлөрү, суроолору боюнча маалымат алышса

Өнүктүрүүчүлүк :


Тема аркылуу сөз байлыгы, логикалуу ой жүгүртүүсү, кабыл алуусу , эске сактоосу калыптанат

Бышыктоочтун суроолорун колдонуп сүйлөмдөр түзө алышса , ошол сүйлөмдөрдү оозеки кебинде пайдаланышса

Тарбия берүүчүлүк:


Жаратылышты коргоого, жаратылышка аяр мамиле жасоого, тазалыкты сүйүүгө, Мекенибиз Кыргызстандын кооз жаратылышы менен сыймыктанып жүрүүгө тарбиялоо

Жаратылышты коргой алышса , тазалыкты сүйүшсө, Мекенибиз менен сыймыктанышса, табият менен таттуу мамиледе болушса

Күтүлүүчү натыйжа:


Окуучулар жаратылышты коргой алышат, бышыктооч жана анын түрлөрүн билишет , суроо берип бышыктоочторду таба алышат , ушул сабакта алган билимдерин турмушта пайдаланышат

Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактын усулу: кичи топтордо иштөө

Сабактын жабдылышы:Сүрөттөр, таркатмалар, интерактивдүү оюндар,ТСО, ватман, маркер ж.б

Сабактын жүрүшүн этаптары

Убактысы



Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баа

лоо

Компетенттүүлүк

НК

ПК

  1. Этап

Шыктандыруу










2-этап

Үй тапшырмасы


3 мүнөт











5 мүнөт

1.Саламдашуу

2.Мамлекеттик тил гимни

3. Окуучулардын сабакка даярдыгына көз салат

4 Жагымдуу психологиялык чөйрөнү түзүү



Үйгө берилген тапшырманы текшерүү жана өтүлгөн теманы бышыктоо

Окуучулар мамлекеттик тил гимнин хор менен айтышат







Үйгө берилген тапшырманы аткарып келишет


К.Б










Ж.б






НК-2











НК-3

ПК-2











ПК-2

3-Этап

Жаңы теманы өздөштүрүү






















































































4- этап

Бышыктоо















5- этап

Баалоо





Үйгө тапшырма берүү

30 мүнөт

























































































5 мүнөт

















3 мүнөт

Балдардын буга чейинки билимин текшерүү үчүн бышыктооч тууралуу билгендерин сурайт

Проектордон жаратылыш жөнүндө презентация көрсөтөт.

Топторго 1- тапшырманы берет

Топтордон 6 окуучуну чакырып алар ким экенин кулагына шыбырайт


























Топторго 2- тапшырманы берет

Сөздүк тест







Топторго 3- тапшырманы берет

Текст менен иштөө

“Жаратылышка саякат” тексти




Топторго 4- тапшырманы берет.PISA-2025 боюнча тест берет





Топторго 5- тапшырманы берет

( Жаратылыш жөнүндө ыр саптар)










Мугалим рефлексия барагын таратат

  1. Силерге эмне кызыктуу болду?

  2. Эмне кызыксыз болду?

  3. Эмнени билдиңе?

  4. Эмнени түшүнгөн жоксуңар?



Билимине жараша баа коюу




101- бет 109- көнүгүү

Окуучулар жаңы теманы табууга аракеттенишет

Презентация боюнча өз ойлорун кеңири айта алышат




Өздөрүн тааныштырышат.

  1. Окуучу: мен кыймыл аракеттин сын сыпатын билдирем Кантип?, Кандайча? Кандай? Деген суроолорго жооп берем.

Демек мен киммин?

Окуучулар табышат (Сын сыпат бышыктооч)

  1. Окуучу: сан өлчөм бышыктоочтун эрежесин айтат

  2. Окуучу:мезгил бышыктоочтун эрежесин айтат

  3. Окуучу : Орун бышыктоочтун эрежесин айтат

  4. Окуучу: Себеп бышыктоочтун эрежесин айтат

  5. Окуучу :Максат бышыктоочтун ордун айтат


Окуучулар сөздүктөрдү проектордон көрүп туура котормосун табышат




Окуучулар текстти окуп, бышыктоочтун суроолорун берип тексттин ичинен бышыктоочторду табышат




Окуучулар “Дарак ыйлайбы” тексти аркылуу тест суроолоруна жооп беришет





Ар бир топтогу окуучулар жаратылыш жөнүндө ыр саптардан айтышат



Окуучулар баары хор менен “ Бак тигели “ ырын ырдашат




Окуучулар баракты толтурат














Билимине жараша баа алышса



К.Б











К.Б

































К.Б










Д.Б











Д.Б











К.Б









К.Б






















С.Б


НК-1












НК-1


































НК-2










НК-1










НК-3










НК-3

ПК-2












ПК-2


































ПК-2










ПК-2










Пк-2










ПК-2