Վ Ա Ր Ա Ծ Դ Ա Ս Ի
Պ Լ Ա Ն
11-րդ դասարան
Անահիտ Ասրյան
2017թ.
Թեմա: Զանգվածային լրատվական միջոցներ 45ր
Պարագա երկրորդական նախադասություն
Նպատակներ:
Սովորողների առջև ճանաչողական խնդիրների առաջադրելը:
Նոր գիտելիքների հաղորդումը:
Գիտելիքների, կարողությունների և հմտությունների ստուգումն ու գնահատումը:
Սովորողների ընկալման, հիշողության, մտածողության, երևակայության ակտիվացումը:
Սովորողների ինքնուրույն աշխատանքի տարբեր տեսակի կազմակերպումը:
Ուսումնական նյութի լրացումը պատմական փաստերով:
Դասի ժամանակ աշակերտի աշխարհայացքի և բարոյական որակների ձևավորում:
Կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող զարգացման առանձնահատկություններին համապատասխան անհրաժեշտ գործընթացի միջոցով կրթական գործընթացին առավելագույն մասնակցության և հանրակրթության պետական չափորոշիչով սահմանված արդյունքի ապահովում:
Տնային առաջադրանքի (նյութ, ծավալ, մատչելիություն) ըմբռնում:
Անհրաժեշտ պարագաներ: Նկարներ, կավիճ, գրատախտակ, պաստառ, դասագիրք:
Մեթոդ: Մտագրոհ
Դասի տեսակը: Խմբակային և անհատական աշխատանք
Դասի ընթացքը
Ներածական ման: Ողջույն
Ներկա բացական անել
Գրատախտակին գրել օրվա թեման
Ակտիվացնող վարժություններ: Խոսել հեռուստատեսության մասին: ԶԼՄ-ների (թերթ, ամսագիր, հեռուստատեսություն, համակարգիչ) կապի մասին:
Հիմնական մաս: Կատարում ենք իրադրային վարժություններ: Ստեղծում ենք իրադրություններ, երբ սովորողը պետք է խոսի թեմաներով, համաձայնություն և անհամաձայնություն արտահայտի, կարծիք կամ կասկած հայտնի, ընդունի կամ մերժի առաջարկը:
Վարժություն 1:
Քայլ 2: Բացատրել պարագա երկրորդական նախադասությունները (adverbial clause), պատճառի (condition), տեղի(place), նպատակի(purpose), ձևի(manner), արդյունքի(result), ժամանակի(time):
Բացատրել քերականությունը՝ հիմնվելով հետևյալ օրինակներին.
Ex They did exactly as they were told. Whatever she does, she does well. She waited until I came down into the hall. The night was so dark, that we could hardly see people passing by.
Դասի ամրապնդում: Դասը ամրապնդվում է հարց-պատասխանով: Ապահովում եմ ներառարկայական և միջառարկայական կապերը, ինչպես նաև դաստիարակչական, ընդհանուր կրթական որակը:
Տնային աշխատանքի հանձնարարում: Վարժություններ հանձնարարելիս պետք է հաշվի առնել նյութի բնույթը, ծավալը, մատչելիությունը և առաջադրանքթների տարբերակվածությունը:
Գնահատում: Գնահատում եմ 4-5 աշակերտի, հաշվի առնելով իրենց գործունեության արդյունավետությունը, ինքնուրույնության ու ակտիվության սկզբունքների, ինչպես նաև զարգացնող ուսուցման սկզբունքների իրականացումը, սովորողների աշխատունակությունը, աշխատասիրությունը, ինքնուրույն աշխատելու հմտությունները, ուսումնական նյութում գլխավորն առանձնացնելու կարողությունները, պատասխանի պլանավորումը, իր և ընկերոջ կատարած աշխատանքի վերլուծությունը, գրավոր խոսքին հատուկ հմտությունների զարգացումը: