Открытый урок по дисциплине «Английский язык»
Тип урока: комбинированный
Преподаватель: Соколова Наталья Васильевна
Группа: 15-2 ТО
08.02.2017 г.
ТЕМА «ФОРМИРОВАНИЕ ЛЕКСИЧЕСКИХ НАВЫКОВ СТУДЕНТОВ ПО ТЕМЕ «ЭРГОНОМИКА»
Тема урока
Формирование лексических навыков по теме «Эргономика».
Наглядность 1. Раздаточный материал – тематические тексты, грамматические карточки с тестовыми заданиями.
Оборудование
1. Интерактивная доска
2.ТСО: магнитофон для прослушивания дисков MP -3 формата
3. План урока (на каждом столе)
Цель: формирование лексических и коммуникативных навыков по теме «Эргономика»
Задачи:
Учебные
- Развитие грамматических навыков по теме «настоящее совершенное время»;
- Умение искать и выделять необходимую основную и второстепенную информацию при работе с текстом;
- Развитие умения строить речевое высказывание в устной и письменной форме;
- Развитие умения извлечения необходимой информации из прослушанного текста технической направленности.
Развивающие
- Развитие готовности обучающихся к саморазвитию и непрерывному образованию в течение всей жизни;
- Развитие учебно-познавательной мотивации и интереса студентов к учению и изучению иностранного языка;
- Развитие социально-критического мышления обучающихся;
- Развитие умений вести диалог на основе равноправных отношений и взаимного уважения, умения выбирать наиболее эффективные способы решения задач в зависимости от конкретных условий;
- Развитие у студентов навыков рефлексии.
Воспитательные
- Воспитание самостоятельности, инициативности, ответственности обучающихся, навыков работы в команде;
- Воспитание интереса у студентов к своей будущей профессии.
План Урока
I. Организационный момент (приветствие, беседа с дежурным о готовности студентов к уроку, выявление отсутствующих студентов),
II . Основной этап урока:
1. Обучение работе с новой лексикой при чтении незнакомого технического текста по специальности « What is a computer? »
2. Закрепление грамматических навыков по изученной теме «Повелительное наклонение» - « The Imperatives »,
3. Систематизация знаний о традициях Великобритании и США. Просмотр видео « The opening of the British Parliament » - «Открытие Британского парламента»;
III. Подведение итогов урока (оценка работы студентов на уроке, сообщение домашнего задания).
Работа с техническим текстом « Ergonomics »
I . Прочитайте данные слова. Запишите их в тетради.
- Safe – безопасный
- Efficiency – эффективность
- A primary goal – главная цель
- To prevent – предотвращать
- Illnesses and accidents – болезни и несчастные случаи
- An assembly line – конвейер
- Space – пространство
- Working conditions – условия работы
- To increase – увеличивать , повышать
- To perform – выполнять
- Accurately - точно
Ergonomics
Ergonomics is the science of designing machines, products and systems to maximize the safety, comfort and efficiency of the people who use them. One of the primary goals of ergonomics is to prevent workplace illness and accidents.
Ergonomists mostly develop workplaces, such as offices and assembly lines. They aslo perform the best possible design for products and systems, ranging from the handle of a toothbrush to the flight deck of the space shuttle.
Ergonomists view people and the objects as one unit, and ergonomic design blends the best abilities of people and machines.
Safe and comfortable working conditions, such as correct temperature, lighting, noise and ventilation increase worker efficiency and productivity. Well-designed workspaces help people perform their jobs quickly and accurately.
- Find the English equivalents in the text.
Наука проектирования, максимально увеличить безопасность, предотвратить болезни и несчастные случаи на рабочем месте, разрабатывать, рассматривать людей и объекты как одно целое, правильный температурный режим, освещение, шум, повышать продуктивность, хорошо спланированное рабочее пространство, выполнять работу быстро и точно.
2. Answer the questions to the text.
1. What is ergonomics?
2. What is the aim of this science?
3. What do ergonomists do?
4. Why do workers perform better in a well-designed space?
5. Is ergonomics important today? Why do you think so?
6. Why do people prefer buying ergonomic products?
7. Where can we use ergonomic principles in our everyday life?
3. Match the beginning of the phrase with its ending.
1. Ergonomics design
a. in any sphere of people’s life
2. Lighting, level of noise and ventilation are
b. conditions to work better
3. To increase productivity
c. help people work faster and more efficiently
4. Ergonomists view people and objects as
d. safe workspace
5. Well-designed workspace
e. are widely used in a computer design
6. Ergonomics can be used
f. ergonomists develop comfortable conditions
7. Principles of ergonomics
g. one unit
4. Agree or disagree with the statements and correct the wrong ones.
1. Ergonomics is an art.
2. Its goal is to decrease workers’ efficiency.
3. Ergonomists develop best designs for products and systems.
4. We can put machines at a factory as we want.
5. Ergonomics is used only in big factories.
6. People work faster and more productively in well-organized space
Give an idea
Agree
Let’s buy a TV screen
It’s a good / brilliant / excellent idea
Why don’t we buy a TV screen?
Disagree
I agree with you
What about buying a TV screen?
It’s not a good / brilliant / excellent idea
That’s right! Exactly! Sure!
I disagree with you
How about buying a TV screen?
I’m against it!
You are right.
You are wrong.
You are mistaken.
The hotel and waterpark complex “Riviera” in Kazan has many complaints about lifts from their clients. The lifts are very slow. The company is thinking about its total modernization and does not have money to buy new fast lifts.
Work in groups to generate ideas how to help “Riviera” with the lifts and find the best solution.
Past Perfect
HAD + V 3
AFTER BEFORE WHEN BY 6 O’CLOCK YESTERDAY
разработали
Developed
P.S.
Have developed
Pr. Perfect
Had developed
Past Perfect
Correct the mistakes. 1. When dad had come home I washed his car. 2. We had done the exercise at 11 o’clock yesterday. 3. Before Alex went to the cinema he called his groupmates. 4. Last week I had passed my driving test. 5. Lena has watched many films by the time her sister came.
Join the sentences using the words in brackets.
1. She cleaned the house. Then she watched TV. (after)
2. I found a solution to my problem. Then I felt happier. (when)
3. Sue packed her suitcase. Then she called a taxi. (after)
4. The concert finished. Then the fans left the stadium. (when)
5. The film started. Then Harry arrived at the theatre. (before)
Use the prompts to make sentences.
First
Then
Anna/ cook / a salad
turn off/ the TV
the boys / watch / football match
reach / the airport
the plane / take off
Ben / come
students / do / their homework
wash / the dishes
we / not / finish / our lunch
go out / to play hockey
Work in pairs.
Your elder brother asked you to do the things in the list. 10 minutes ago he called you to check what you had done. (v – had done, x – hadn’t done)
- Go to the supermarket v
- Wash the dishes x
- Water the plants v
- Make the beds x
- Take Blacky for a walk v
- Take Dima from school v
- Buy computer magazines x
- Find dad’s car keys x
Homework
1. The Gaz Group is a staff-oriented company. Its primary goal is to keep employees fit and healthy. That is why the company wants to build a sports center. Now they are looking for a place.
The area should be:
- Easily and fast found
- Comfortable for car parking
- Safe
- Noiseless
- Green (ecologically safe)
- Attractive (pleasant view)
Try to find such a place and make a presentation to show that it’s the best place for the sports center.
2. Translate the sentences into English.
1. Вчера к 5 часам я сделал презентацию.
2. Никто не прочитал текст когда прозвенел звонок. ( the bell ring )
3. Прежде чем забрать брата из дет.сада я зашел в магазин.
4. Мама вымыла посуду после того как приготовила ужин.
5. Лена еще не убрала комнату когда приехали гости.
Thank you !