ОББ колу:______________ Предмети: алгебра классы 9 мөөнөтү:______________
Сабактын темасы: Функция. Функциянын аныкталуу областы жана маанилеринин областы.
Сабактын тиби: жаны материалды түшүндүрүү.
Усулдар: жекече иштөө, топто иштөө,ангеме, суроо жооп,мини лекция
Баалоо усулдары: диагностикалык, калыптандыруучу ,суммативдик
Сабактын жабдылышы таблицалар, карточкалар
Сабактын максаты:
Когнитивтик: Функция,көз каранды эмес өзгөрмө же аргумент, аныкталуу областы, функциянын мааниси ,
функциянын маанилеринин областын түшүндүрүү.
Ишмердүүлүк: Чондуктардын арасындагы көз карандылыктын бир түрү функция , функциянын компоненттери
менен таанышышат.
Баалуулук: бири бирине жардамдашууга, башканын оюн бөлбөй уга билүүгө, тыкандыкка, тактыкка,жоопкерчиликке,
өз алдынча иштей билүүгө, эмгекчилдикке тарбиялоо.
Күтүлүүчү натыйжа | Көрсөткүчтөр |
1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ | 1)Функция түшүнүгүн математикалык белгилер менен |
циянын мааниси , аныкталуу областы, маанилеринин | жазууну билет,аныкталуу областын, маанилеринин |
областын билет. | областын көрсөтөт. |
| |
2)Эки чондуктун көз карандылыгынан функцияны | 2)Функциянын маанисин, аныкталуу областын, маани |
аныктай алат. | леринин областын табат. |
билет,турмуштан мисал келтирет. | |
3)сабакта тынч отурат ,бири бирин угат, топто иштейт, | 3)кунт коюп угат, тоскоол болбойт, |
көнүлүн топтой алат,бири бирине жардамдашат,өз | суроолорго жооп берет. |
алдынча иштейт. | |
Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
Маалыматтык | П-1 |
1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ | Сандуу туюнтманын маанисин табат. |
циянын мааниси , аныкталуу областы , маанилеринин | |
областы жөнүндө маалымат алат. | |
| П-2 |
Социалдык коммуникативдик | 1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ |
1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ | циянын мааниси , аныкталуу областы , маанилеринин |
циянын мааниси , аныкталуу областы , маанилеринин | областын табат. |
областы жөнүндө маалымат алат. | |
| |
Өз алдынча иштөөнү уюштуруу | |
Өз алдынча функциянын маанисин, аныкталуу областы | |
маанилеринин областын табат. | |
| |
| |
Сабактын жүрүшү:
Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
Уюштуруу: | | | | |
Саламдашуу. | | | | | |
Окуучулардын катышын ,сабакка даяр- | Физикалык чөйрө түзүлөт. | | | | |
гын тактоо. | Сабакты жакшы кабыл алууга | | | | |
Класста жагымдуу жагдай түзүү. | өбөлгө түзүлөт. | | | | |
Өтүлгөн материалды кайталоо | | | | |
Тапшырманы текшерет. Тапшырманы көрсөтүшөт. | | | | |
Өтүлгөн материал боюнча суроолор : | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
Квадраттык үч мүчөнүн маанисин | Өтүлгөн материал боюнча билимде- | | | | |
табуу | ри терендейт,өзүн өзү баалайт,ан се- | | | | |
Бөлчөктүн маанисин табуу | зими ойгонот,ойлонот,изденет, | | | | |
| табат. | | | | |
Мугалимдин ишмердүүлүгү: | Окуучунун ишмердүүлүгү: | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
Жаны материалды түшүндүрүү | | | | |
Окуучулардын тема боюнча билимин | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун | | | | |
билүү максатында суроолорду берет. | билгендерин айтышат. | | | | |
Окуучулардын оюн угат. | Мугалимден тема боюнча маалымат | | | | |
Тема боюнча маалымат берет. | алышат.Керектүү маалыматты депте- | | | | |
Эгерде кандайдыр бир сан көптүгүнүн | рине жазышат.Суроолорго жооп бери | | | | |
Каалагандай х маанисине берилген эре | шет.Өз билими менен мугалим бер- | | | | |
Же аркылуу у= f(x) cаны туура келсе , ан | ген маалыматты салыштырышат. | | | | |
да бул сан көптүгүндө функция аныктал | Түшүнүү процесси жүрөт.Билими жо- | | | | |
ган деп аталат. Мында х өзгөрмөсү көз | горулайт.Тема боюнча ой жүгүртүүсү | | | | |
каранды эмес өзгөрмө деп аталат. | өсөт,көнүл буруусу жогорулайт. | | | | |
У өзгөмөсү көз каранды өзгөрмө деп ата | Айырмалап билүүгө үйрөнүшөт. | | | | |
лат. У өзгөрмөсү х өзгөрмөсүнөн функ | лык прогрессиянын бөлүмү деп атала | | | | |
ция болот жана у= f(x) жазылат. Берил | ген f эрежеси аркылуу у=f (x) саны | | | | |
аныктала турган х сандарынын көптүгү | функциянын аныкталуу областы д.а. | | | | |
Көз каранды у өзгөрмөсүнүн кабыл алга | н маанилери функциянын мааниле | | | | |
ри д.а. Функциянын кабыл алган маанил | еринин көптүгү функциянын мааниле | | | | |
ринин областы д.а. | | | | | |
Бышыктоо. | | | | | |
Класста № 1, 2, 3 мисалдар чыгарылат. | | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
Жыйынтыктоо | | | | | |
Суроолор: | Сабактын максатына кайрылышат. | | | | |
Функциянын аныктамасы | Эстеп, далилдеп айтып беришет. | | | | |
Функциянын мааниси | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
3)Функциянын аныкталуу областы, | | | | | |
маанилеринин областы | | | | | |
Үй тапшырма | | | | |
Мугалим тапшырма берет. | Тапшырманы күндөлүккө жазышат. | | | | |
Дид. материал | | | | | |
Баалоо | | | | |
Мугалим окуучуларды топто,жекече | Жылдызчаларын санашат,баа алышат | | | | |
баалайт.Өзгөчөлөнгөн,оригиналдуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат. | | | | |
жоопторду белгилейт. | | | | | |
ООБ колу:______________ Предмети: алгебра классы 9 мөөнөтү:______________
Сабактын темасы: Функция. Функциянын аныкталуу областы жана маанилеринин областы. Мисал иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы.
Усулдар: жекече иштөө, топто иштөө,ангеме, суроо жооп,мини лекция
Баалоо усулдары: диагностикалык, калыптандыруучу ,суммативдик
Сабактын жабдылышы таблицалар, карточкалар
Сабактын максаты:
Когнитивтик: Функция,көз каранды эмес өзгөрмө же аргумент, аныкталуу областы, функциянын мааниси ,
функциянын маанилеринин областын мисалдар чыгарууда бышыктоо.
Ишмердүүлүк: Чондуктардын арасындагы көз карандылыктын бир түрү функция , функциянын компоненттери
менен таанышышат.
Баалуулук: бири бирине жардамдашууга, башканын оюн бөлбөй уга билүүгө, тыкандыкка, тактыкка,жоопкерчиликке,
өз алдынча иштей билүүгө, эмгекчилдикке тарбиялоо.
Күтүлүүчү натыйжа | Көрсөткүчтөр |
1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ | 1)Функция түшүнүгүн математикалык белгилер менен |
циянын мааниси , аныкталуу областы, маанилеринин | жазууну билет,аныкталуу областын, маанилеринин |
областын билет. | областын көрсөтөт. |
| |
2)Эки чондуктун көз карандылыгынан функцияны | 2)Функциянын маанисин, аныкталуу областын, маани |
аныктай алат. | леринин областын табат. |
билет,турмуштан мисал келтирет. | |
3)сабакта тынч отурат ,бири бирин угат, топто иштейт, | 3)кунт коюп угат, тоскоол болбойт, |
көнүлүн топтой алат,бири бирине жардамдашат,өз | суроолорго жооп берет. |
алдынча иштейт. | |
Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
Маалыматтык | П-1 |
1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ | Сандуу туюнтманын маанисин табат. |
циянын мааниси , аныкталуу областы , маанилеринин | |
областы жөнүндө маалымат алат. | |
| П-2 |
Социалдык коммуникативдик | 1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ |
1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ | циянын мааниси , аныкталуу областы , маанилеринин |
циянын мааниси , аныкталуу областы , маанилеринин | областын табат. |
областы жөнүндө маалымат алат. | |
| |
Өз алдынча иштөөнү уюштуруу | |
Өз алдынча функциянын маанисин, аныкталуу областы | |
маанилеринин областын табат. | |
| |
| |
Сабактын жүрүшү:
Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
Уюштуруу: | | | | |
Саламдашуу. | | | | | |
Окуучулардын катышын ,сабакка даяр- | Физикалык чөйрө түзүлөт. | | | | |
гын тактоо. | Сабакты жакшы кабыл алууга | | | | |
Класста жагымдуу жагдай түзүү. | өбөлгө түзүлөт. | | | | |
Өтүлгөн материалды кайталоо | | | | |
Тапшырманы текшерет. Тапшырманы көрсөтүшөт. | | | | |
Өтүлгөн материал боюнча суроолор : | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
Квадраттык үч мүчөнүн маанисин | Өтүлгөн материал боюнча билимде- | | | | |
табуу | ри терендейт,өзүн өзү баалайт,ан се- | | | | |
Бөлчөктүн маанисин табуу | зими ойгонот,ойлонот,изденет, | | | | |
| табат. | | | | |
Мугалимдин ишмердүүлүгү: | Окуучунун ишмердүүлүгү: | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
Жаны материалды түшүндүрүү | | | | |
Окуучулардын тема боюнча билимин | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун | | | | |
билүү максатында суроолорду берет. | билгендерин айтышат. | | | | |
Окуучулардын оюн угат. | Мугалимден тема боюнча маалымат | | | | |
Тема боюнча кайталоо. | алышат.Керектүү маалыматты депте- | | | | |
Эгерде кандайдыр бир сан көптүгүнүн | рине жазышат.Суроолорго жооп бери | | | | |
Каалагандай х маанисине берилген эре | шет.Өз билими менен мугалим бер- | | | | |
Же аркылуу у= f(x) cаны туура келсе , ан | ген маалыматты салыштырышат. | | | | |
да бул сан көптүгүндө функция аныктал | Түшүнүү процесси жүрөт.Билими жо- | | | | |
ган деп аталат. Мында х өзгөрмөсү көз | горулайт.Тема боюнча ой жүгүртүүсү | | | | |
каранды эмес өзгөрмө деп аталат. | өсөт,көнүл буруусу жогорулайт. | | | | |
У өзгөмөсү көз каранды өзгөрмө деп ата | Айырмалап билүүгө үйрөнүшөт. | | | | |
лат. У өзгөрмөсү х өзгөрмөсүнөн функ | лык прогрессиянын бөлүмү деп атала | | | | |
ция болот жана у= f(x) жазылат. Берил | ген f эрежеси аркылуу у=f (x) саны | | | | |
аныктала турган х сандарынын көптүгү | функциянын аныкталуу областы д.а. | | | | |
Көз каранды у өзгөрмөсүнүн кабыл алга | н маанилери функциянын мааниле | | | | |
ри д.а. Функциянын кабыл алган маанил | еринин көптүгү функциянын мааниле | | | | |
ринин областы д.а. | | | | | |
Бышыктоо. | | | | | |
Класста № 4, 5, 6 мисалдар чыгарылат. | | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
Жыйынтыктоо | | | | | |
Суроолор: | Сабактын максатына кайрылышат. | | | | |
Функциянын аныктамасы | Эстеп, далилдеп айтып беришет. | | | | |
Функциянын мааниси | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
3)Функциянын аныкталуу областы, | | | | | |
маанилеринин областы | | | | | |
Үй тапшырма | | | | |
Мугалим тапшырма берет. | Тапшырманы күндөлүккө жазышат. | | | | |
Дид. материал | | | | | |
Баалоо | | | | |
Мугалим окуучуларды топто,жекече | Жылдызчаларын санашат,баа алышат | | | | |
баалайт.Өзгөчөлөнгөн,оригиналдуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат. | | | | |
жоопторду белгилейт. | | | | | |
ООБ колу:______________ Предмети: алгебра классы 9 мөөнөтү:______________
Сабактын темасы: Функциянын нөлү. Өсүүчү жана кемүүчү функциялар.
Сабактын тиби: жаны материалды түшүндүрүү.
Усулдар: жекече иштөө, топто иштөө,ангеме, суроо жооп,мини лекция
Баалоо усулдары: диагностикалык, калыптандыруучу ,суммативдик
Сабактын жабдылышы таблицалар, карточкалар
Сабактын максаты:
Когнитивтик: Функциянын нөлү, функциянын нөлүн табууну, өсүүчү жана кемүүчү функция, функциянын өсүүсү,
кемүүсүн аныктоону түшүндүрүү.
Ишмердүүлүк: Функциянын харектеристикалары: нөлү, функциянын өсүүсү, кемүүсү менен таанышат жана аларды
аныктаганды үйрөнөт.
Баалуулук: бири бирине жардамдашууга, башканын оюн бөлбөй уга билүүгө, тыкандыкка, тактыкка,жоопкерчиликке,
өз алдынча иштей билүүгө, эмгекчилдикке тарбиялоо.
Күтүлүүчү натыйжа | Көрсөткүчтөр |
1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ | 1)Функция түшүнүгүн математикалык белгилер менен |
циянын мааниси , аныкталуу областы, маанилеринин | жазууну билет,аныкталуу областын, маанилеринин |
областын , функциянын нөлү, функциянын өсүүсү, ке | областын көрсөтөт. |
мүүсүн билет. | |
2)Эки чондуктун көз карандылыгынан функцияны | 2)Функциянын маанисин, аныкталуу областын, маани |
аныктай алат. | леринин областын , функциянын нөлүн, функциянын |
| өсүүсүн, кемүүсүн аныктайт. |
3)сабакта тынч отурат ,бири бирин угат, топто иштейт, | 3)кунт коюп угат, тоскоол болбойт, |
көнүлүн топтой алат,бири бирине жардамдашат,өз | суроолорго жооп берет. |
алдынча иштейт. | |
Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
Маалыматтык | П-1 |
1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ | Сандуу туюнтманын маанисин табат. |
циянын мааниси , аныкталуу областы , маанилеринин | |
областы ,функциянын нөлү, өсүүчү ,кемүүчү функция | |
жөнүндө маалымат алат. | П-2 |
Социалдык коммуникативдик | 1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ |
1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ | циянын мааниси , аныкталуу областы , маанилеринин |
циянын мааниси , аныкталуу областы , маанилеринин | областын , функциянын нөлүн, функциянын өсүүсүн, |
областы , функциянын нөлү, өсүүчү ,кемүүчү функция | кемүүсүн аныктайт. |
нын эрежелерин айтат. | |
Өз алдынча иштөөнү уюштуруу | |
Өз алдынча функциянын маанисин, аныкталуу областы | |
маанилеринин областын ,функциянын нөлү,өсүүчү, ке | |
мүүчү функцияны табат. | |
| |
Сабактын жүрүшү:
Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
Уюштуруу: | | | | |
Саламдашуу. | | | | | |
Окуучулардын катышын ,сабакка даяр- | Физикалык чөйрө түзүлөт. | | | | |
гын тактоо. | Сабакты жакшы кабыл алууга | | | | |
Класста жагымдуу жагдай түзүү. | өбөлгө түзүлөт. | | | | |
Өтүлгөн материалды кайталоо | | | | |
Тапшырманы текшерет. Тапшырманы көрсөтүшөт. | | | | |
Өтүлгөн материал боюнча суроолор : | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
1)Функция, функциянын мааниси, анык | Өтүлгөн материал боюнча билимде- | | | | |
луу областы, маанилеринин областы . | ри терендейт,өзүн өзү баалайт,ан се- | | | | |
| зими ойгонот,ойлонот,изденет, | | | | |
| табат. | | | | |
Мугалимдин ишмердүүлүгү: | Окуучунун ишмердүүлүгү: | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
Жаны материалды түшүндүрүү | | | | |
Окуучулардын тема боюнча билимин | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун | | | | |
билүү максатында суроолорду берет. | билгендерин айтышат. | | | | |
Окуучулардын оюн угат. | Мугалимден тема боюнча маалымат | | | | |
Тема боюнча маалымат берет. | алышат.Керектүү маалыматты депте- | | | | |
У= f(х) функциясы нөлгө айлануучу аргу | рине жазышат.Суроолорго жооп бери | | | | |
менттин мааниси у=f(х) функциясынын | шет.Өз билими менен мугалим бер- | | | | |
нөлү деп аталат. | ген маалыматты салыштырышат. | | | | |
Эгерде кандайдыр бир аралыктан алын | Түшүнүү процесси жүрөт.Билими жо- | | | | |
ган аргументтин чон маанисине у=f(x) | горулайт.Тема боюнча ой жүгүртүүсү | | | | |
функциясынын чон мааниси туура келсе, | өсөт,көнүл буруусу жогорулайт. | | | | |
анда ал аралыкта фунция өсүүчү д.а | Айырмалап билүүгө үйрөнүшөт. | | | | |
Эгерде кандайдыр бир аралыктан алынг | ан аргументтин чон маанисине у=f(x) | | | | |
функциясынын кичине мааниси туура ке | лсе ,анда ал аралыкта функция кемүү | | | | |
чү деп аталат. | | | | | |
Бышыктоо. | | | | | |
Класста №10, 11, 12 мисалдар | чыгарылат. | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
Жыйынтыктоо | | | | | |
Суроолор: | Сабактын максатына кайрылышат. | | | | |
Функциянын аныктамасы | Эстеп, далилдеп айтып беришет. | | | | |
Функциянын мааниси | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
3)Функциянын аныкталуу областы, | | | | | |
маанилеринин областы | | | | | |
Үй тапшырма | | | | |
Мугалим тапшырма берет. | Тапшырманы күндөлүккө жазышат. | | | | |
Дид. материал | | | | | |
Баалоо | | | | |
Мугалим окуучуларды топто,жекече | Жылдызчаларын санашат,баа алышат | | | | |
баалайт.Өзгөчөлөнгөн,оригиналдуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат. | | | | |
жоопторду белгилейт. | | | | | |
ООБ колу:______________ Предмети: алгебра классы 9 мөөнөтү:______________
Сабактын темасы: Функциянын нөлү. Өсүүчү жана кемүүчү функциялар. Мисал иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы.
Усулдар: жекече иштөө, топто иштөө,ангеме, суроо жооп,мини лекция
Баалоо усулдары: диагностикалык, калыптандыруучу ,суммативдик
Сабактын жабдылышы таблицалар, карточкалар
Сабактын максаты:
Когнитивтик: Функциянын нөлү, функциянын нөлүн табууну, өсүүчү жана кемүүчү функция, функциянын өсүүсү,
кемүүсүн аныктоого мисалдар чыгаруу менен бышыктоо.
Ишмердүүлүк: Функциянын харектеристикалары: нөлү, функциянын өсүүсү, кемүүсү менен таанышат жана аларды
аныктаганды үйрөнөт.
Баалуулук: бири бирине жардамдашууга, башканын оюн бөлбөй уга билүүгө, тыкандыкка, тактыкка,жоопкерчиликке,
өз алдынча иштей билүүгө, эмгекчилдикке тарбиялоо.
Күтүлүүчү натыйжа | Көрсөткүчтөр |
1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ | 1)Функция түшүнүгүн математикалык белгилер менен |
циянын мааниси , аныкталуу областы, маанилеринин | жазууну билет,аныкталуу областын, маанилеринин |
областын , функциянын нөлү, функциянын өсүүсү, ке | областын көрсөтөт. |
мүүсүн билет. | |
2)Эки чондуктун көз карандылыгынан функцияны | 2)Функциянын маанисин, аныкталуу областын, маани |
аныктай алат. | леринин областын , функциянын нөлүн, функциянын |
| өсүүсүн, кемүүсүн аныктайт. |
3)сабакта тынч отурат ,бири бирин угат, топто иштейт, | 3)кунт коюп угат, тоскоол болбойт, |
көнүлүн топтой алат,бири бирине жардамдашат,өз | суроолорго жооп берет. |
алдынча иштейт. | |
Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
Маалыматтык | П-1 |
1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ | Сандуу туюнтманын маанисин табат. |
циянын мааниси , аныкталуу областы , маанилеринин | |
областы ,функциянын нөлү, өсүүчү ,кемүүчү функция | |
жөнүндө маалымат алат. | П-2 |
Социалдык коммуникативдик | 1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ |
1)Функция, көз каранды эмес өзгөрмө, аргумент, функ | циянын мааниси , аныкталуу областы , маанилеринин |
циянын мааниси , аныкталуу областы , маанилеринин | областын , функциянын нөлүн, функциянын өсүүсүн, |
областы , функциянын нөлү, өсүүчү ,кемүүчү функция | кемүүсүн аныктайт. |
нын эрежелерин айтат. | |
Өз алдынча иштөөнү уюштуруу | |
Өз алдынча функциянын маанисин, аныкталуу областы | |
маанилеринин областын ,функциянын нөлү,өсүүчү, ке | |
мүүчү функцияны табат. | |
| |
Сабактын жүрүшү:
Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
Уюштуруу: | | | | |
Саламдашуу. | | | | | |
Окуучулардын катышын ,сабакка даяр- | Физикалык чөйрө түзүлөт. | | | | |
гын тактоо. | Сабакты жакшы кабыл алууга | | | | |
Класста жагымдуу жагдай түзүү. | өбөлгө түзүлөт. | | | | |
Өтүлгөн материалды кайталоо | | | | |
Тапшырманы текшерет. Тапшырманы көрсөтүшөт. | | | | |
Өтүлгөн материал боюнча суроолор : | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
1)Функция, функциянын мааниси, анык | Өтүлгөн материал боюнча билимде- | | | | |
луу областы, маанилеринин областы . | ри терендейт,өзүн өзү баалайт,ан се- | | | | |
Функциянын нөлү, өсүүчү жана | зими ойгонот,ойлонот,изденет, | | | | |
кемүүчү функция | табат. | | | | |
Мугалимдин ишмердүүлүгү: | Окуучунун ишмердүүлүгү: | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
Жаны материалды түшүндүрүү | | | | |
Окуучулардын тема боюнча билимин | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун | | | | |
билүү максатында суроолорду берет. | билгендерин айтышат. | | | | |
Окуучулардын оюн угат. | Мугалимден тема боюнча маалымат | | | | |
Тема боюнча кайталоо. | алышат.Керектүү маалыматты депте- | | | | |
У= f(х) функциясы нөлгө айлануучу аргу | рине жазышат.Суроолорго жооп бери | | | | |
менттин мааниси у=f(х) функциясынын | шет.Өз билими менен мугалим бер- | | | | |
нөлү деп аталат. | ген маалыматты салыштырышат. | | | | |
Эгерде кандайдыр бир аралыктан алын | Түшүнүү процесси жүрөт.Билими жо- | | | | |
ган аргументтин чон маанисине у=f(x) | горулайт.Тема боюнча ой жүгүртүүсү | | | | |
функциясынын чон мааниси туура келсе, | өсөт,көнүл буруусу жогорулайт. | | | | |
анда ал аралыкта фунция өсүүчү д.а | Айырмалап билүүгө үйрөнүшөт. | | | | |
Эгерде кандайдыр бир аралыктан алынг | ан аргументтин чон маанисине у=f(x) | | | | |
функциясынын кичине мааниси туура ке | лсе ,анда ал аралыкта функция кемүү | | | | |
чү деп аталат. | | | | | |
Бышыктоо. | | | | | |
Класста № 13, 15, 16 мисалдар | чыгарылат. | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
Жыйынтыктоо | | | | | |
Суроолор: | Сабактын максатына кайрылышат. | | | | |
Функциянын аныктамасы | Эстеп, далилдеп айтып беришет. | | | | |
Функциянын мааниси | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
3)Функциянын аныкталуу областы, | | | | | |
маанилеринин областы | | | | | |
Үй тапшырма | | | | |
Мугалим тапшырма берет. | Тапшырманы күндөлүккө жазышат. | | | | |
Дид. материал | | | | | |
Баалоо | | | | |
Мугалим окуучуларды топто,жекече | Жылдызчаларын санашат,баа алышат | | | | |
баалайт.Өзгөчөлөнгөн,оригиналдуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат. | | | | |
жоопторду белгилейт. | | | | | |