Қазақ тілі 6 сынып | Күні: 19.01.17. |
Сабақтың тақырыбы: | Етістер.Өздік етіс. |
Сілтеме | 6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы, таныстырылым |
Сабақтың мақсаты: | а)Өздік етіс туралы білімді қалыптастыру, оның анықтамасын жүйелі талдап, санаға сіңіру, нақты мысалдар арқылы оны еркін дәлелдеуге төселдіру; ә) дамытушылық – орындалатын тапсырмалар нәтижесінде білік дағдыларын, мағынаны ажырата білу қабілеттілігін нығайту, шығармашылық жұмыс істеуге ұмтылдыру, анық нақты мақсат қоюға мүмкіндік беру; б) тәрбиелік–топ ішінде бір-бірінің пікірің құрметтей алатын, өз ойын тұжырымды жеткізе білетін, тілін құрметтейтін, ортаны сүйетін оқушы тәрбиелеу. |
Оқуты нәтижесі | Оқушылар сыныптастары арасында бірлесіп жұмыс істеу мен талқылауды үйренеді. Топтық тапсырмаларды орындауда бір-бірінің жауаптарын тыңдайды, орындайды. |
Сабақтың түрі | Жаңа сабақ |
Сабақтың әдіс-тәсілдері | Топқа бөлу,«Жылдам жауап бер», Кері байланыс, «Ойлан, жұптас, талқыла», Білімді шыңдау, мағынаны тану,би, семантикалық карта, |
Сабақтың көрнекілігі | Сызба-кесте, слайд, түрлі-түсті үлестірмелі қағаздар, бағалау парақшасы, суреттер, қараағаш суреті, стикер, маркерлер, |
Түйінді идея | Бірлік болса, тірлік болады. |
Пәнаралық байланыс: | әдебиет |
| |
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері | Уақы-ты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі | 1мин | а) оқушылармен амандасып, түгендеу б) оқушылардың назарын жаңа сабаққа аударту | Оқушылар сәлемдеседі, назарларын сабаққа аударады |
Қызығушылықты ояту | 2мин | 2.Оқушыларды түрлі-түсті қималарды таңдау арқылы 4 шағын топқа бөлу. 3.Топ басшыларына бағалау парағын үлестіру. 4.Топ ережесімен таныстыру. 1)Уақытты бағалау 2)Бір-бірін тыңдау 3)Әділ баға қою. | Түрлі-түсті қағаздардың түсіне қарай бөлінеді оларды құрастырып берілген мақалды оқиды. |
Қайталау – оқу айнасы | 4мин | Өтілген тақырыпты, үй тапсырмасын «Даналық ұяшықтары» атты ойынмен пысықтау. Әр ұяшықтарды ашқанда, артында үй тапсырмасы бойынша сұрақтар шығады. | Оқушылар сол сұрақтарға жауап берулері керек. |
Жаңа сабақ құпиясы. Қызығушылықты ояту. | 10мин | Интерактивті тақтадан оқушыларға бірнеше суреттерді көрсету арқылы өздеріне мысалдар жаздыру.1-ші субъект іс-әрекеттің иесі 2-ші субъект жасалынған әрекетін қойып мысал жаздыру.
| 1.Жанар тарақпен таранды. 2.Айнұр өзі киінді. 3.Кішкентай қыз ерте тұрып, жуынды. Сурет бойынша жазған мысалдарын оқып, іс-әрекет қатысын түсіндіреді де, осыдан сабақтың тақырыбы анықталады. Оқушылар дәптерлеріне бүгінгі күнді, айды жазады. |
Мағынаны тану. «Ойлан, жұптас, талқыла». | 12мин | Топтағы оқушыларға өздік етіс бойынша ереже мәтінін оқытып , кластер құрдыру | Оқушылар өздік етіс бойынша ереже мәтінін оқиды , жұптасып отырған оқушылар бір-біріне түсіндіреді. Одан кейін топ ішінде бірлесіп, ортақ пікір қалыптастырып тірек сызбасын салады, қорғайды. |
3.Қосымша түсінік. . | 2мин |
2) -ын,-ін, - сөз тудырушы жұрнақтар. Мысалы: түй+ін, жи+ын. |
1)-ын,-ін, - өздік етіс жұрнағы. Мысалы: Сәби өзі ки+ін+ді. |
- ы+н,-і+н – жалғаулар. -ы,- і -тәуелдік жалғауының ІІІ жағы, -н- табыс септігінің жалғауы.Мысалы: Кітаб+ы+н оқыды. | | |
Білімді шыңдау. | 5мин | Жаңа тақырыпқа байланысты жаттығу жұмыстарын жүргізу 187,188,189-жаттығуларын орындату | 1 топ 187-жаттығу 2 топ 188- жаттығу 3 топ 189-жат 1-шумақ 4 топ 189-жат 2-шумақ Орындайды. Ішіндегі өздік етістерді тауып жазады. |
Сергіту сәті. «Қара жорға» әуенімен би. | 1мин | «Қара жорға» әуенін қою. | Оқушылар билейді, бойларын сергітеді. |
Семантикалық картамен жұмыс | 3мин | Әр топқа кеспе таратылып беріледі. | Берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды. |
Үйге тапсырма
| 1мин | 191-жаттығу. «Адамгершілік – кісіліктің белгісі» атты эссе жазу. | Тапсырмаларды белгілеп алады.. |
Бағалау 2 мин | | Сабақ басында бағалау парақшасы арқылы балдар есептелінеді. | Оқушыларды жинаған баллдары арқылы бағалау. |
![]() Рефлексия Кері байланыс орнату. | 2мин | Блоб ағашы арқылы оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін, көңіл-күйлерін стикер жапыраққа жаздыру. | Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін, көңіл-күйлерін стикер жапыраққа жазып іледі |
![]()















Сабаққа өзіндік талдау
Пән мұғалімі: Нурымбаева С.К. Пәні: Қазақ тілі Мектеп: №14МГ
Шығармашылық тақырыбым: «Сын тұрғысынан ойлау технологиясының тиімділігі».
Сабақтың тақырыбы: Тұрақты тіркестер
Сынып: 5 «Ғ»
Өткен тақырыппен байланысы:
Өткен тақырыппен тығыз, себебі эфвемизм мен дисфемизм сөздерді анықта еске түсіру
Сабақтың мақсаты: тұрақты тіркес туралы түсініп, олардың жасалу жолдарын білу.
Сабақтың міндеттері:
Тұрақты тіркестердің жасалу мен сөйлемдегі қызметі жайында ұғымдарын тереңдету;
Сөйлем барысында қандай қызмет атқаратынын білу;
Тұрақты тіркестердің мағынасын аша білуге үйрену.
Танымдық шығармашылық жұмыстың іске асырылуы: Сабақ өткен тақырыппен тығыз байланыста өткізілді. Себебі, өткен тақырып бойынша оқушылар эвфемизм мен дисфемизммен танысып, олардың сөйлемдегі қызметін жазып үйреніп алған болатын. Мұғалім сабақты психологиялық дайындықпен бастады. Оқушыларға сәттілік тілеп осы сөздегі дыбыстардан басталатын тілек сөздерді айтқызды.Қызығушылықты ояту барысында өлең оқылды..Үй тапсырмасын тексергенде.«Кім тез табады?» ойынымен мағына танылады.
содан соң сабақтың мақсаты хабарланады және сабаққа қойылған міндеттермен таныстырылады. Мұғалім қосымша ақпарат береді және , түсіндіру сөзін жалғастырады. Ары қарай «Кім тапқыр?» ойынымен сабақты жалғастырады. Сергіту сәтіне келген кезде суретіне қарап сөзін тап тапсырмасы бойынша Суреттер бойынша тұрақты тіркестер құрастырады. Тапсырманы орындағаннан кейін оқулықпен жұмыс жасалынады. 116 – жаттығу орындау тапсырылады. 1. Мәтіннен тұрақты тіркестерді теріп жазыңдар. 2. Осы үлгіге қарап, өзіңнің досыңа мінездеме жаз. Жаттығу жұмысы жасалынып болған кезде сөзжұмбақ шешу тапсырмасы беріледі. Қорытынды тапсырмаға келгенде ой толғаныс тапсырымасы берілді. «Сауаттылық хат» Елбасына арнау хат жазамын делінді. Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдың? Сабақ саған ұнады ма? Несімен ? деген кесте таратылып оқушылар өз ойларын осы кестеге жазды. Үйге тапасырма беріліп, сынып басшысының бағалау парағы бойынша оқушылар бағаланды.
Сабақ өту барысында сабақ жоспарына өзгерістер енгізілді ме неліктен? Нәтижесі қандай? Сабақ барысында өзгерістер енгізілген жоқ. Барлығы жоспар бойынша ойдағыдай өтті.
Сабақтың жетістіктері мен кемшіліктерінің себептері неде? Сабақ жетістіктерге толы болды. Себебі, оқушылар көп ізденгенін және топпен жұмыс жасай алтындықтарын көрсете білді. Мұғалім мен оқушылар арасындағы байланыс тығыз екендігі көрініс тапты.
Жалпы айтқанда, сабаққа қойылған міндеттерім орындалып, оқушылардың шығармашылық ізденістеріне көңілім толды. Оқушылар ізденіп, зерттеген деректерін өздері жақсы дәлелдеп шықты. Әсіресе, қорытынды тапсырмаға «Сауаттылық хат» Елбасына арнау хат жаз деген тапсырманы орындауда ерекше көзге түсті. Бүгінгі сабақтан түйгенім ынтымақтастық атмосферасын әрі қарай қалыптастыру үшін жақсы тренингтер ұйымдастыруым қажет. Сонымен қатар, әрбір оқушыда өтілген тақырып бойынша өзіндік ой-пікір қалыптасты деген ойдамын.
Сабақ бағалау және бақылау парағы
Мектеп: №14 мектеп-гимназиясы Сабаққа қатысушы: Калпакова А.Б.____________________
Пәні:қазақ тілі Сынып: 6 «Ғ» Оқушы саны 26 Cабаққа қатысқаны:25__________________________________________
Мұғалімнің аты-жөні:Нурымбаева С.К.___________________________________________________________________
Тақырыбы: Етістер. Өздік етіс.__________________________________________________________________________
Сабаққа қатысу мақсаты: тәжірибе алмасу________________________________________________________________
Мұғалімнің қызметіне талап | Бағасы | Сабаққа қойылатын талап | Бағасы |
Ұйымдастыру кезеңі | 5 + | 4 | 3 | 2 | Сабақ кезеңі бойынша оқушылардың көңілінің аударылуы басында ортасында соңында | 5 + | 4 | 3 | 2 |
Қайталау, оқушылардың білімін тексеру | | + | | | Оқушының белсенділігі білім тексеру кезінде | + + | + | | |
Жаңа тақырып барысында |
Бекітуде |
Сабақтың берілуінің теориялық деңгейі: a)ғылымилығы б)ұйымдастырылуы в)жүйелілігі г)бірізділігі д)түсінуге оңайлығы | + + + | + + | | | Тақырыпқа қызығушылығы | + | | | |
Тақырыптың мазмұнының ашылуы | | + | | | Оқушылардың білімінің тиянақтылығы, біліктілігі | | + | | |
Қосымша материалдардың берілуі | + | | | | Оқушылардың ойын жеткізе алуы | | + | | |
Сабаққа оқушылардың көңілінің аударылуы | + | | | | Мұғаліммен қарым-қатынас | + | | | |
Сабақтың тәрбиелігі | + | | | | Еңбек мәдениеті | + | | | |
Техникалық материалдарды пайдалану | + | | | | Оқушылардың сөйлеу мәдениеті | + + + | | | |
Жеке оқушымен жұмыс | | | + | | Тәртіп a)сабаққа дайындығы б)сабақ үстінде |
Мұғалімнің сөйлеу мәнері | + | | | |
Уақытты тиімді пайдалануы | | + | | |
Өз бетімен жұмысты ұйымдастыру: a)мазмұны б)әдісі | + + | | | |
Оқушылардың білімін бағалаудың нақтылығы | + | | | |
Қорытынды: сабақ жүйелі бірізді жоспармен құрылған, сабақ мақсатына жетті. Оқушы мен мұғалім арасында тығызбайланыс бар. Көбірек ұнаған жері оқушылардың сергіту сәтін жасаған тұсы.________________________________________________________________________________________
Ұсыныс:__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сабақ беруші мұғалім:_Нурымбаева С.К.___________________________________________
Сабаққа қатысушылар: Калпакова А. Ибраева С. Байназарова А.
Сабақ бағалау және бақылау парағы
Мектеп: №14 мектеп-гимназиясы Сабаққа қатысушы: Ибраева С.____________________
Пәні:қазақ тілі Сынып: 6 «Ғ» Оқушы саны 26 Cабаққа қатысқаны:25__________________________________________
Мұғалімнің аты-жөні:Нурымбаева С.К.___________________________________________________________________
Тақырыбы: Етістер. Өздік етіс.__________________________________________________________________________
Сабаққа қатысу мақсаты: оқушылардың білімін бақылау________________________________________________________________
Мұғалімнің қызметіне талап | Бағасы | Сабаққа қойылатын талап | Бағасы |
Ұйымдастыру кезеңі | 5 + | 4 | 3 | 2 | Сабақ кезеңі бойынша оқушылардың көңілінің аударылуы басында ортасында соңында | 5 + | 4 | 3 | 2 |
Қайталау, оқушылардың білімін тексеру | | + | | | Оқушының белсенділігі білім тексеру кезінде | + + | + | | |
Жаңа тақырып барысында |
Бекітуде |
Сабақтың берілуінің теориялық деңгейі: a)ғылымилығы б)ұйымдастырылуы в)жүйелілігі г)бірізділігі д)түсінуге оңайлығы | + + + | + + | | | Тақырыпқа қызығушылығы | + | | | |
Тақырыптың мазмұнының ашылуы | | + | | | Оқушылардың білімінің тиянақтылығы, біліктілігі | | + | | |
Қосымша материалдардың берілуі | + | | | | Оқушылардың ойын жеткізе алуы | | + | | |
Сабаққа оқушылардың көңілінің аударылуы | + | | | | Мұғаліммен қарым-қатынас | + | | | |
Сабақтың тәрбиелігі | + | | | | Еңбек мәдениеті | + | | | |
Техникалық материалдарды пайдалану | + | | | | Оқушылардың сөйлеу мәдениеті | + + + | | | |
Жеке оқушымен жұмыс | | | + | | Тәртіп a)сабаққа дайындығы б)сабақ үстінде |
Мұғалімнің сөйлеу мәнері | + | | | |
Уақытты тиімді пайдалануы | | + | | |
Өз бетімен жұмысты ұйымдастыру: a)мазмұны б)әдісі | + + | | | |
Оқушылардың білімін бағалаудың нақтылығы | + | | | |
Қорытынды: сабақ жүйелі бірізді жоспармен құрылған, сабақ мақсатына жетті. _________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ұсыныс: оқушылар жұмыстарын айтқанда толық ойларын жеткізе білу керек. Уақытты тиімді пайдалану__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сабақ беруші мұғалім:_Нурымбаева С.К.___________________________________________
Сабаққа қатысушылар: Калпакова А. Ибраева С. Байназарова А.
Сабақ бағалау және бақылау парағы
Мектеп: №14 мектеп-гимназиясы Сабаққа қатысушы: Байназарова А..____________________
Пәні:қазақ тілі Сынып: 6 «Ғ» Оқушы саны 26 Cабаққа қатысқаны:25__________________________________________
Мұғалімнің аты-жөні:Нурымбаева С.К.___________________________________________________________________
Тақырыбы: Етістер. Өздік етіс.__________________________________________________________________________
Сабаққа қатысу мақсаты: Тәжірибе алмасу.________________________________________________________________
Мұғалімнің қызметіне талап | Бағасы | Сабаққа қойылатын талап | Бағасы |
Ұйымдастыру кезеңі | 5 + | 4 | 3 | 2 | Сабақ кезеңі бойынша оқушылардың көңілінің аударылуы басында ортасында соңында | 5 + | 4 | 3 | 2 |
Қайталау, оқушылардың білімін тексеру | | + | | | Оқушының белсенділігі білім тексеру кезінде | + + | + | | |
Жаңа тақырып барысында |
Бекітуде |
Сабақтың берілуінің теориялық деңгейі: a)ғылымилығы б)ұйымдастырылуы в)жүйелілігі г)бірізділігі д)түсінуге оңайлығы | + + + | + + | | | Тақырыпқа қызығушылығы | + | | | |
Тақырыптың мазмұнының ашылуы | | + | | | Оқушылардың білімінің тиянақтылығы, біліктілігі | | + | | |
Қосымша материалдардың берілуі | + | | | | Оқушылардың ойын жеткізе алуы | | + | | |
Сабаққа оқушылардың көңілінің аударылуы | + | | | | Мұғаліммен қарым-қатынас | + | | | |
Сабақтың тәрбиелігі | + | | | | Еңбек мәдениеті | + | | | |
Техникалық материалдарды пайдалану | + | | | | Оқушылардың сөйлеу мәдениеті | + + + | | | |
Жеке оқушымен жұмыс | | | + | | Тәртіп a)сабаққа дайындығы б)сабақ үстінде |
Мұғалімнің сөйлеу мәнері | + | | | |
Уақытты тиімді пайдалануы | | + | | |
Өз бетімен жұмысты ұйымдастыру: a)мазмұны б)әдісі | + + | | | |
Оқушылардың білімін бағалаудың нақтылығы | + | | | |
Қорытынды: сабақ жүйелі бірізді жоспармен құрылған, сабақ мақсатына жетті. Сабақтың ұнаған тұсы оқушылар топтасып жұмыс жасаған кезде және сабақ соңындағы рефлексия кезіндегі бөлім.______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ұсыныс:__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сабақ беруші мұғалім:_Нурымбаева С.К.___________________________________________
Сабаққа қатысушылар: Калпакова А. Ибраева С. Байназарова А.
Сабақ бағалау және бақылау парағы
Мектеп: №14 мектеп-гимназиясы Сабаққа қатысушы: ____________________
Пәні:қазақ тілі Сынып: 6 «Ғ» Оқушы саны 26 Cабаққа қатысқаны:25__________________________________________
Мұғалімнің аты-жөні:Нурымбаева С.К.___________________________________________________________________
Тақырыбы: Етістер. Өздік етіс.__________________________________________________________________________
Сабаққа қатысу мақсаты: Тәжірибе алмасу.________________________________________________________________
Мұғалімнің қызметіне талап | Бағасы | Сабаққа қойылатын талап | Бағасы |
Ұйымдастыру кезеңі | 5 + | 4 | 3 | 2 | Сабақ кезеңі бойынша оқушылардың көңілінің аударылуы басында ортасында соңында | 5 + | 4 | 3 | 2 |
Қайталау, оқушылардың білімін тексеру | | + | | | Оқушының белсенділігі білім тексеру кезінде | + + | + | | |
Жаңа тақырып барысында |
Бекітуде |
Сабақтың берілуінің теориялық деңгейі: a)ғылымилығы б)ұйымдастырылуы в)жүйелілігі г)бірізділігі д)түсінуге оңайлығы | + + + | + + | | | Тақырыпқа қызығушылығы | + | | | |
Тақырыптың мазмұнының ашылуы | | + | | | Оқушылардың білімінің тиянақтылығы, біліктілігі | | + | | |
Қосымша материалдардың берілуі | + | | | | Оқушылардың ойын жеткізе алуы | | + | | |
Сабаққа оқушылардың көңілінің аударылуы | + | | | | Мұғаліммен қарым-қатынас | + | | | |
Сабақтың тәрбиелігі | + | | | | Еңбек мәдениеті | + | | | |
Техникалық материалдарды пайдалану | + | | | | Оқушылардың сөйлеу мәдениеті | + + + | | | |
Жеке оқушымен жұмыс | | | + | | Тәртіп a)сабаққа дайындығы б)сабақ үстінде |
Мұғалімнің сөйлеу мәнері | + | | | |
Уақытты тиімді пайдалануы | | + | | |
Өз бетімен жұмысты ұйымдастыру: a)мазмұны б)әдісі | + + | | | |
Оқушылардың білімін бағалаудың нақтылығы | + | | | |
Қорытынды: ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ұсыныс:__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сабақ беруші мұғалім:_Нурымбаева С.К.___________________________________________
Сабаққа қатысушылар: Калпакова А. Ибраева С. Байназарова А.
Сабақ бағалау және бақылау парағы
Мектеп: №14 мектеп-гимназиясы Сабаққа қатысушы: ____________________
Пәні:қазақ тілі Сынып: 6 «Ғ» Оқушы саны 26 Cабаққа қатысқаны:25__________________________________________
Мұғалімнің аты-жөні:Нурымбаева С.К.___________________________________________________________________
Тақырыбы: Етістер. Өздік етіс.__________________________________________________________________________
Сабаққа қатысу мақсаты: Тәжірибе алмасу.________________________________________________________________
Мұғалімнің қызметіне талап | Бағасы | Сабаққа қойылатын талап | Бағасы |
Ұйымдастыру кезеңі | 5 + | 4 | 3 | 2 | Сабақ кезеңі бойынша оқушылардың көңілінің аударылуы басында ортасында соңында | 5 + | 4 | 3 | 2 |
Қайталау, оқушылардың білімін тексеру | | + | | | Оқушының белсенділігі білім тексеру кезінде | + + | + | | |
Жаңа тақырып барысында |
Бекітуде |
Сабақтың берілуінің теориялық деңгейі: a)ғылымилығы б)ұйымдастырылуы в)жүйелілігі г)бірізділігі д)түсінуге оңайлығы | + + + | + + | | | Тақырыпқа қызығушылығы | + | | | |
Тақырыптың мазмұнының ашылуы | | + | | | Оқушылардың білімінің тиянақтылығы, біліктілігі | | + | | |
Қосымша материалдардың берілуі | + | | | | Оқушылардың ойын жеткізе алуы | | + | | |
Сабаққа оқушылардың көңілінің аударылуы | + | | | | Мұғаліммен қарым-қатынас | + | | | |
Сабақтың тәрбиелігі | + | | | | Еңбек мәдениеті | + | | | |
Техникалық материалдарды пайдалану | + | | | | Оқушылардың сөйлеу мәдениеті | + + + | | | |
Жеке оқушымен жұмыс | | | + | | Тәртіп a)сабаққа дайындығы б)сабақ үстінде |
Мұғалімнің сөйлеу мәнері | + | | | |
Уақытты тиімді пайдалануы | | + | | |
Өз бетімен жұмысты ұйымдастыру: a)мазмұны б)әдісі | + + | | | |
Оқушылардың білімін бағалаудың нақтылығы | + | | | |
Қорытынды: ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ұсыныс:__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сабақ беруші мұғалім:_Нурымбаева С.К.___________________________________________
Сабаққа қатысушылар: Калпакова А. Ибраева С. Байназарова А.





