СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Предмет химия 10-класс

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Предмет химия 10-класс»

Предмети

Химия 10-класс

Сабактын темасы:

Чект\\ бир атомдуу спирттер боюнча реакцияларды ж\рг\з\\.Эксперименталдык кън\г\\лърд\ аткаруу.

Сабактын тиби:

Билимдерин,билгичтиктерин жалпылоо жана кън\г\\ иштъъ

Колдонулуучу усулдар:

Интерактивд\\ усулдар

Баалоо усулдары:

Бардык усулдар колдонулат

Сабактын жабдылышы:

Бор,доска,карточка,,слайддар,заманбап сын алгылар,чект\\ бир атомдуу спирттердин моделдери,таблица-схемалар,лабораториялык иш \ч\н реактивдер,химиялык идиштер.

Предмет аралык байланыш

Математика,физика



Негизги компетент\\л\ктър:

Предметтик компетент\\л\ктър:

Маалыматтык (НК1)

Ъз ишин пландаштырат;Маалыматты максатка багыттап изденет;Салыштыра чечимдерди кабыл алат

Химия сабагынан жаёы маалыматтарды,билгичтиктерди таанып бил\\,колдонуу (ПК1)

Социалдык-коммуникациялык (НК2)

Башкалар менен мамиле т\зът;

С\йлъшъ билет,маектешет;Бири-бирин баалайт;Ъз оюн айтат;Башкаларды уга билет

Химия сабагынан окуган материалдардын маанисин т\ш\н\\,тереёдет\\ жана бышыктоо компетент\\л\г\ (ПК2).Алган билимдерин анализдеп,практикада колдоно бил\\,Окуучулардын ой ж\г\рт\\с\н жогорулатуу максатында практикада колдоно бил\\ компетентт\\л\г\ (ПК3)


Ъз ишин уюштуруу жана къйгъйлърд\ чеч\\ (НК3).Ъз алдынча иштейт,кън\гът,машыгат;Ъз ишин талдап баа берет;Жъндъмд\\л\ккъ,билгичтикке,

кънд\мгъ ээ болот.

Жалпы окуу жана практикалык кънд\мдърд\ андан-ары ърк\ндът\\ компетентт\\л\г\ (ПК4)



Сабактын максаты

Кърсътк\чтър:

Билим бер\\ч\л\к: Чект\\ бир атомдуу спирттердин физикалык,химиялык касиеттерин билишет.структуралык,электрондук формулаларды т\з\п,аткарылган реакциаларды жаза алышса,реакциаларды аткара алса,ъз алдынча кън\г\\ аткарууга кън\г\шът.Коопсуздук эрежелерди так аткарышат.

Физикалык,химиялык касиеттерин \йрън\шсъ,структуралык,электрондук формулаларды т\зъ алышса,реакциаларды жасап,жаза алышса,кън\г\\н\ иштей алышса.Коопсуздук эрежелерди так аткарышса.

Ън\кт\р\\ч\л\к максаты:Окуучулардын эс тутумун калыптандыруу жана кызыктыруу

Окуучулар бири-бири менен биргеликте иштей алышса,кызматташуу кънд\мдър\нъ ээ болушса

Тарбия бер\\ч\л\к максаты:Эмгекчилдикке,убакытты туура пайдаланууга,сабырдуулукка тарбияланышат.

Убакытты туура пайдаланып,къп маалымат алууга тырышса



Сабактын этаптары






Сабактын ж\р\ш\:


Мугалимдин ишмерд\\г\









Окуучунун ишмерд\\г\

Негизги компетент\\л\к

Предметтик компетент\\л\к

Баалоо

Уюштуруу 5 мин







Саламдашуу,классты жоктоо,3 топко бъл\\,ат коюп,коргоо,алтын эрежени кабыл алуу.Топтор бул сабакта топтогон упайлары боюнча топ башчы алган упайларын кагазга аттарын жазып белгилеп турат жана коюлган аты боюнча моделди толтурушат.


Сабакка болгон кызыгуулары артылат,дежур окуучу билдир\\с\н айтат,топторго бъл\н\шът,алтын эрежени кабыл алышат.Упайларын топтошот.




Уй тап.5мин

Чект\\ бир атомдуу спирттердин пайдалуу зыяндуу жактары,кън\г\\ иштъъ


Ът\лгън тема боюнча кайталоо.Окуучуларга суроо берилет.Карточкадагы суроолорго жооп табуу

НК2

ПК3

Кайтарым байланыш

Мээ чабулу 3мин

Топко бъл\н\\ боюнча атын коргоо \ч\н коюлган аттарынын салыштырмалуу атомдук массасын,\л\штър\н табышат

Массасын табышат.Коюлган аттары боюнча коргоо иретинде



НК1

ПК1

Диагностикалык баалоо

Жаёы тема 10 мин

Окуучуларга мугалимдин айтуусу менен коопсуздук эрежелерин эске салып,топ боюнча реакция ж\рг\з\п,жазуу иштерин башташат.

1-топ. Этил спиртине катуу самынды аралаштырып к\й\\ч\ зат алышат

2-топ.Фараон жыландары реакциясын аткарышат.

3-топ.Калий перманганатына этил спиртин таасир эт\\ реакциясын аткарышат жана к\йбъс жоолук реакциясын кошумча кайсы топтун каалоосу боюнча аткарылат


Окуучулар лабораториялык ишти аткарууда чект\\ бир атомдуу спирттер этил спирти боюнча гана аткарышат.Аткарылган реакцияларын жазып кърсът\шът.







Окуучулар дептерлерине число жазып,жаёы теманы жазышат;Мугалимди кунт коюп угушат;Т\ш\нд\р\\ процесси ж\рът;Билими,т\ш\н\ктър\ жогорулайт;Тема боюнча ой ж\г\рт\п,мугалимдин суроолоруна жооп беришет;Къё\л буруулары жогорулайт;Жаёы маалыматка ээ болушат






НК1





ПК1

Формативдик баалоо



Ф

Кън\г\\ иштъъ 5 мин

10 мин


Окуучулар карточкадагы кън\г\\лърд\ аткарышат.Ар бир окуучуга берилет



Кън\г\\н\ дептерлерине аткарышат





НК3





ПК3

Формативдик баалоо

Жыйынтыктоо 5мин

-Б\г\нк\ сабакта эмне жън\ндъ т\ш\н\к алдыёар?

-Топ менен иштъъдъ кыйынчылыктар болдубу?

Топ боюнча топтогон быйтыкчаларды эсептъъ


Суроолорго жооп беришет;Кетирген кемчиликтерин сезишет




НК1

НК3



ПК3

ПК4

Суммативдик баалоо

/й тапшырма 2мин

14-кън\г\\.Натрий этилатынын структуралык моделин т\з\п кел\\

Тапшырмаларды к\ндъл\ктър\нъ жазып алышат,тапшырманы аткарууну т\ш\н\шът.

136-138-бет





НК3


Пк4

Калыптандыруучу баалоо

Баалоо 3мин

Топ боюнча быйтыкчаларды эсептъъ.

Жекече окуучу ъз\ канча быйтыкча алды



К\ндъл\ктър\нъ баа койдурушат



НК3



ПК4