Окутуучу: Полотова А.З.
Тема: Логарифмалык теңдемелер жана алардын системасы
Сабактын максаты | Баалоо үчүн критерийлер |
1.Логарифмалык теңдемелерди жана теңдемелердин системасын чыгаруунун ыкмаларын билишет. 2. Логарифмалык теңдемелерди жана теңдемелердин системасын чыгаруунун ыкмаларын пайдаланып логарифмалык теңдемелерди жана алардын системасын чыгара алышат. 3. Биргелешип иштөө менен студенттердин коммуникациялык, инсандык сапаттары калыптанат. | Логарифмалык теңдемелерди чыгаруунун ыкмаларын билсе; Логарифмалык теңдемелерди чыгара алса; Теңдемелерди системасын чыгаруунун методдорун билсе; Логарифмалык теңдемелердин системасын чыгара алса; Сабакка активдүү катышса; Топтордо иштей алса; Мисал иштөөдө формулаларды колдоно алса. |
Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү сабагы.
Сабактын жабдылышы: Ватман, маркерлер, карточкалар, проектор, ноутбук.
Сабактын жүрүшү: 1. Сабакты уюштуруу.
2. Үй тапшырмасын текшерүү.
3. Кайталоо үчүн жана жаңы темага өбөлгө түзүүчү суроолор:
- Кандай теңдемелер логарифмалык теңдеме деп аталат?
-
жөнөкөй логарифмалык теңдеменин чечими эмнеге барабар?
- Логарифмалык теңдемелерди чыгаруунун кандай ыкмаларын билесиңер?
- Логарифмалык теңдемелерди чыгарууда алынган тамырларды текшерүү
керекпи? Эмне үчүн?
- Теңдемелер системасын чыгаруунун кандай методдорун билесиңер?
Жаңы теманы түшүндүрүү: Логарифмалык теңдемелерди чыгаруунун бир нече ыкмалары бар. Ал ыкмаларга мисал иштөөдө токтололу.
А) Логарифмалык теңдемелерди логарифманын аныктамасынын негизинде чыгаруу:
1- мисал.
теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу: Логарифманын аныктамасы боюнча
;
;
.
Текшерүү:
Жообу:
Б) Потенцирлөө ыкмасы:
2- мисал.
теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу: Теңдеменин эки жагындагы логарфималык функциянын негиздери бирдей болгондуктан потенцирлеп жиберебиз:
;
– бул квадраттык теңдемени иштесек, төмөндөгү тамырларга ээ болобуз:
.
Текшерүү:
берилген теңдеменин тамыры боло албайт, анткени терс сандын логарифмасы болбойт.
болгондо,
. Жообу:
В) Логарифмалык теңдемени квадраттык теңдемеге алып келүү:
3- мисал.
теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу:
деп белгилеп алсак,
– бул квадраттык теңдемени иштесек, төмөндөгү тамырларга ээ болобуз:
. Белгилөөнүн ордуна койсок:
Текшерүү:
4=4, 4=4. Жообу:
Г) Логарифманы бирдей негизге келтирүү жолу менен чыгарылуучу теңдемелер:
4-мисал.
теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу:
.
Текшерүү: Жообу:
Д) Эки жагын тең логарифмалоо жолу менен чыгарылуучу теңдемелер:
5-мисал.
теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу: Теңдеменин эки жагын тең 2 негизи боюнча логарифмалайбыз:
деп белгилейбиз. Анда
– бул квадраттык теңдемени иштесек, төмөндөгү тамырларга ээ болобуз:
. Белгилөөнүн ордуна койсок:
Текшерүү:
. Жообу:
Е) Логарифмалык теңдемелерди график жолу менен чыгаруу:
6-мисал.
теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу.
жана
функцияларынын графиктерин бир эле координата системасында түзөбүз. Бул функциялар кесилишкен чекиттин абциссасы берилген теңдеменин тамыры болуп эсептелет. Демек,
тамыры болуп эсептелет.
Жообу:
7-мисал. Теңдемелердин системасын чыгаргыла:
Чыгаруу:
ни
ордуна коюп,
теңдемесин алабыз
– бул квадраттык теңдемени иштесек, төмөндөгү тамырларга ээ болобуз:
.
берилген теңдеменин тамыры боло албайт, анткени терс сандын логарифмасы болбойт. Демек,
болот. Жообу:
1-тапшырма. Жуптарда иштөө: мисалдар жазылган карточкалар студенттерге таркатылып, эсептөө үчүн убакыт берилет.
№ 1. теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу:
Текшерүү: Жоообу:
№ 2. теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу: Потенцирлейбиз
– бул квадраттык теңдемени иштесек, төмөндөгү тамырларга ээ болобуз:
.
Текшерүү:
6=6, 6=6.
Жообу:
.
№ 3. теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу:
деп белгилеп алсак,
– бул квадраттык теңдемени иштесек, төмөндөгү тамырларга ээ болобуз:
. Белгилөөнүн ордуна койсок:
Текшерүү:
8=8, 8=8. Жообу:
№4.
теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу:
Жообу:
.
№5.
теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу:
Текшерүү: . Жообу:
№6
теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу:
Жообу:
№7 теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу: Потенцирлөө ыкмасын колдонсок
,
Тамырлары
Текшерүү:
2=2, 17=17.
Жообу:
№8.
теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу:
,
Жообу:
№9. теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу:
Текшерүү:
0=0, 16=16. Жообу:
№10 теңдемесин чыгаргыла.
Чыгаруу:
.
Текшерүү: Жообу:
2-тапшырма. Топтордо иштөө: топторго бөлүп, суроолор берилет, убакыт бөлүнөт, өз жоопторун ватманга жазып, ар бир топтон 2ден студент чыгып презентация жасайт. Башка топтордун суроолоруна жооп беришет.
1-топ. теңдемелер системасын чыгаргыла.
Чыгаруу:
Тамырлары
Жообу: (2;5), (5;2).
2-топ. теңдемелер системасын чыгаргыла.
Чыгаруу:
Тамырлары
Жообу: (2;32), (32;2).
3-топ. теңдемелер системасын чыгаргыла.
Чыгаруу: эки теңдемени мүчөлөп кошобуз: Эми теңдемелерди мүчөлөп кемитсек:
Жообу: (4
;-4
).
Жыйынтыктоо: Студенттер менен биргеликте өтүлгөн теманы талкуулоо.
Үй тапшырма: теңдемелер системасын чыгаргыла.
Жообу: (7;9), (9,7).
Баалоо: Студенттер баалоо критерийлери боюнча бааланат.
3