СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мәліметтерді пішімдеу

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пән: Информатика

Күні:

Сынып: 7 А

Күні:

Сынып: 7 Б

 

Күні:

Сынып: 7 В

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні: Дүйсембек Қ.Қ.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мәліметтер пішімі

Сабақтың түрі

Жаңа материалды игеру

Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары

7.3.3.1 -деректердің типін жіктеу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

мәтіндік пішімдерін ажырата алады;

дыбыс және видео пішімдерін ажырата алады;

түрлі пішімдегі файл өлшемдерін салыстырады.

Бағалау критериі

Файлдың мәтіндік, дыбыс және бейне пішімдерін атайды.

Түрлі файлдарды қолданып, құжатты сақтай алады.

Файл өлшемдерін анықтайды.

.Бірдей ақапараттан тұратын түрлі пішімдегі файлдар өлшемін салыстыра алады.

Оқытудың тілдік мақсаты

Барлық оқушылар:

  • Өз жұмыстарын критериалды бағалайды (сөйлеу дағдысы)

 

Пәнге қатысты лексика және терминология

  • Файл пішімі, видео файл, мәтіндік файл, файл кеңейтілуі.

 

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

  • Менің зерттеу нәтижемде (жұмысымды орындауда) мен мынаны анықтадым…

Құндылықтарға баулу

Тапсырманы орындауда өзара келісім, жұптық (топтық) жұмыс кезінде бір-біріне деген құрмет.

Пәнаралық байланыс

Сабақта пәнаралық байланыс жүзеге аспайды

Алдыңғы білім

Файлдарды сақтап біледі, Paint бағдарламасында жұмыс жасайды.

 

 

 

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

1.Ұйымдастыру бөлімі

(Қ) Қалыптастырушы бағалау үшін жұмыс.

Әр оқушы жеке жұмыс парағында жұмыстанады.

Жұмыс парағы

Қалыптастырушы бағалауға бағытталған жұмыс

Сабақтың ортасы

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

Мақсат:: «Файл пішімдерін ажырату»

Сұрақ:

 

 

 

 

 

 

Экраннан не көріп отырсыңдар?

Файлдың қандай пішімдерін білесіңдер? Қайсысын жиі кездестіресіңдер?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

 

Сабақтың тақырыбын, мақсаты мен бағалау критериін хабарлау.

Оқушылар сабақ мақсаты мен бағалау критериіндәптерлеріне жазады.

 

(С) Сыныппен бірге мәтіндік, дыбыс жіне бейне файлдардың негізгі пішмдері туралы әңгімелесу. Оқушылардан осылардың қайсысын біледі және қолданатыны туралы сұрау.

Мақсат: «Түрлі пішімдерді ажыратады (мәтіндік, дыбыс, видео)».

Бағалау: БК1.

Дескриптор:

  • Мәтіндік пішімді ажыратады
  • Дыбыс пішімдерін ажыратады
  • Бейне пішімдерді ажыратады
  • Жиі қолданатын пішімдерді атайды

 

Мұғалім оқушыларға тақтада тапсырма орындау үшін сілтеме көрсетеді.http://learningapps.org/1914944,

Оқушылар тапсырма орындайды.

Мақсат: «Пішімдер мен кеңейтулерді ажыратады»

Бағалау: БК1.

Дескриптор:

  • Мәтіндік пішімді ажыратады
  • Дыбыс пішімдерін ажыратады
  • Бейне пішімдерді ажыратады
  • Берілген жаттығу бойынша пішім кеңейтулерін анықтайды

 

 

 

(Т) Топтық жұмыс. Мұғалім зерттеу үшін оқушыларға материалдар таратады.

Оқушылар материалмен танысып, сәйкесінше кестені толтырады.

Мақсат: «Түрлі пішімдерді (мәтіндік, дыбыс, видео)».

Бағалау: БК1, БК4

БК1дескрипторы:

  • Мәтіндік пішімді ажыратады
  • Дыбыс пішімдерін ажыратады
  • Бейне пішімдерді ажыратады

БК4 дескрипторы:

  • Пішім артықшылығын анықтайды
  • Пішім кемшілігін анықтайды
  • Пішімнің қолданысын жазады

 

 (П) Практикалық жұмыс.Мұғалім әр оқушыға мәтіні бар құжат үлестіреді.

Оқушылар мәтінді теріп, түрлі мәтіндік пішімде сақтайды. Файлдың өлшемін анықтап түсіндіреді.

Мақсат: «Түрлі пішімдегі файл өлшемдерін салыстырады».

Бағалау: БК3, БК4.

БК3 дескрипторы:

  • Мәтіндік пішімді ажыратады
  • Файл өлшемін анықтайды

БК4 дескрипторы:

  • Файл өлшемін түсіндіреді
  • Бірдей ақпараттан тұратын файл өлшемдерін салыстырады

 

 

Презентация

 

 

 

 

Презентация

 

 

 

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://learningapps.org/1914944

 

 

 

 

 

 

 

1 қосымша

2 қосымша

 

 

 

 

 

3 қосымша

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

3 мин

Сабақты қорытындылау.  Рефлексия.

Оқушыларға сұрақ:

  1. Бүгін қандай тақырыпта сабақ өтті?
  2. Сәйкес пішімдерді (тақтада орындайды).

 

Файл түрі

Файл пішімі (кеңейтілу)

Мәтіндік файл

 

Дыбыстық файл

 

Графикалық файл

 

Бейне файл

 

Үй тапсырмасы.

 «Мәтіндік» және «Бейне» тақырыбына ребус дайындау.

Презентация

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларды дамытуды қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

 

Басқаларынан бұрын жұмысн аяқтаған оқушылар үшін қосымша тапсырмалар

Практикалық тапсырмаларды орындау және есептерді шешу арқылы

Жүзеге аспайды

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

 

2:

 

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

 

2:

Просмотр содержимого документа
«Мәліметтерді пішімдеу»

Бекітемін

мектеп директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары

__________

«___»______2018ж


Пән: Информатика

Күні:

Сынып: 7 А

Күні:

Сынып: 7 Б


Күні:

Сынып: 7 В



Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні: Дүйсембек Қ.Қ.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мәліметтер пішімі

Сабақтың түрі

Жаңа материалды игеру

Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары

7.3.3.1 -деректердің типін жіктеу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

мәтіндік пішімдерін ажырата алады;

дыбыс және видео пішімдерін ажырата алады;

түрлі пішімдегі файл өлшемдерін салыстырады.

Бағалау критериі

Файлдың мәтіндік, дыбыс және бейне пішімдерін атайды.

Түрлі файлдарды қолданып, құжатты сақтай алады.

Файл өлшемдерін анықтайды.

.Бірдей ақапараттан тұратын түрлі пішімдегі файлдар өлшемін салыстыра алады.

Оқытудың тілдік мақсаты

Барлық оқушылар:

  • Өз жұмыстарын критериалды бағалайды (сөйлеу дағдысы)


Пәнге қатысты лексика және терминология

  • Файл пішімі, видео файл, мәтіндік файл, файл кеңейтілуі.


Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

  • Менің зерттеу нәтижемде (жұмысымды орындауда) мен мынаны анықтадым…

Құндылықтарға баулу

Тапсырманы орындауда өзара келісім, жұптық (топтық) жұмыс кезінде бір-біріне деген құрмет.

Пәнаралық байланыс

Сабақта пәнаралық байланыс жүзеге аспайды

Алдыңғы білім

Файлдарды сақтап біледі, Paint бағдарламасында жұмыс жасайды.




Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

1.Ұйымдастыру бөлімі

(Қ) Қалыптастырушы бағалау үшін жұмыс.

Әр оқушы жеке жұмыс парағында жұмыстанады.

Жұмыс парағы

Қалыптастырушы бағалауға бағытталған жұмыс

Сабақтың ортасы



3 мин















3 мин



7 мин













5 мин












10 мин
















7 мин





Мақсат:: «Файл пішімдерін ажырату»

Сұрақ:







Экраннан не көріп отырсыңдар?

Файлдың қандай пішімдерін білесіңдер? Қайсысын жиі кездестіресіңдер?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.


Сабақтың тақырыбын, мақсаты мен бағалау критериін хабарлау.

Оқушылар сабақ мақсаты мен бағалау критериіндәптерлеріне жазады.


(С) Сыныппен бірге мәтіндік, дыбыс жіне бейне файлдардың негізгі пішмдері туралы әңгімелесу. Оқушылардан осылардың қайсысын біледі және қолданатыны туралы сұрау.

Мақсат: «Түрлі пішімдерді ажыратады (мәтіндік, дыбыс, видео)».

Бағалау: БК1.

Дескриптор:

  • Мәтіндік пішімді ажыратады

  • Дыбыс пішімдерін ажыратады

  • Бейне пішімдерді ажыратады

  • Жиі қолданатын пішімдерді атайды


Мұғалім оқушыларға тақтада тапсырма орындау үшін сілтеме көрсетеді.http://learningapps.org/1914944,

Оқушылар тапсырма орындайды.

Мақсат: «Пішімдер мен кеңейтулерді ажыратады»

Бағалау: БК1.

Дескриптор:

  • Мәтіндік пішімді ажыратады

  • Дыбыс пішімдерін ажыратады

  • Бейне пішімдерді ажыратады

  • Берілген жаттығу бойынша пішім кеңейтулерін анықтайды




(Т) Топтық жұмыс. Мұғалім зерттеу үшін оқушыларға материалдар таратады.

Оқушылар материалмен танысып, сәйкесінше кестені толтырады.

Мақсат: «Түрлі пішімдерді (мәтіндік, дыбыс, видео)».

Бағалау: БК1, БК4

БК1дескрипторы:

  • Мәтіндік пішімді ажыратады

  • Дыбыс пішімдерін ажыратады

  • Бейне пішімдерді ажыратады

БК4 дескрипторы:

  • Пішім артықшылығын анықтайды

  • Пішім кемшілігін анықтайды

  • Пішімнің қолданысын жазады


(П) Практикалық жұмыс.Мұғалім әр оқушыға мәтіні бар құжат үлестіреді.

Оқушылар мәтінді теріп, түрлі мәтіндік пішімде сақтайды. Файлдың өлшемін анықтап түсіндіреді.

Мақсат: «Түрлі пішімдегі файл өлшемдерін салыстырады».

Бағалау: БК3, БК4.

БК3 дескрипторы:

  • Мәтіндік пішімді ажыратады

  • Файл өлшемін анықтайды

БК4 дескрипторы:

  • Файл өлшемін түсіндіреді

  • Бірдей ақпараттан тұратын файл өлшемдерін салыстырады



Презентация





Презентация





Презентация












http://learningapps.org/1914944








1 қосымша

2 қосымша






3 қосымша














Сабақтың соңы

3 мин

Сабақты қорытындылау. Рефлексия.

Оқушыларға сұрақ:

  1. Бүгін қандай тақырыпта сабақ өтті?

  2. Сәйкес пішімдерді (тақтада орындайды).


Файл түрі

Файл пішімі (кеңейтілу)

Мәтіндік файл


Дыбыстық файл


Графикалық файл


Бейне файл


Үй тапсырмасы.

«Мәтіндік» және «Бейне» тақырыбына ребус дайындау.

Презентация

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларды дамытуды қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс


Басқаларынан бұрын жұмысн аяқтаған оқушылар үшін қосымша тапсырмалар

Практикалық тапсырмаларды орындау және есептерді шешу арқылы

Жүзеге аспайды

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:


2:


Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:


2: