СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Манастын төрөлүшү.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Манастын төрөлүшү.»

Сабактын темасы: Манастын төрөлүшү.

Сабактын максаты:

  • Чыгарманы окуп, анын мазмунун түшүнө алат. Түшүнгөнүн айтып бере алат. Манастын төрөлүшү жөнүндө билишет. Өз ойлорун чыгармадан мисал келтирүү менен далилдей алышат.

  • Өз оюн далилдүү, ыраатттуу айтууга көнүгөт. Өз алдынча сынчыл ой жөгүртүүгө көнүгүшөт.

  • Ар-намыстуу, эр-жүрөк болуп, эли-жерин коргоо керектигин түшүнөт. Түгөй менен, топ менен бирин-бири колдоп, сыйлап иштөөгө көнүгүшөт.

Сабактын тиби: Жаңы материалды өздөштүрүү.

Сабактын усулу: Интерактивдүү метод.

Сабактын формасы: жеке, жупта, топто иштөө.

Колдонулган ыкма: бирин-бири окутуу.

Сабактын жабдылышы: окуу китеби, Манастын сүрөттөрү, жазуу дептери.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү

Компо-ненттер

Уюштуруу

2мүнөт

Саламдашат. Класста жагымдуу маанай түзүүгө аракет кылат.

- жагымдуу маанай түзүүгө катышы- шат.


НК3


ПК3

Үй тапшырма-сын суроо

3мүнөт

«Мурас» деген ырды сурап, баалайт.

-ырды айтып беришет.

НК1

НК3


ПК2

ПК5

Жаңы тема

20мүнөт





Сабактын темасын, максатын айтат. Окуучуларды 1,2,3 деп санатуу менен 3 топко бөлүп алат.

Андан кийин суроо менен кайрылат.

-Манас ким болгон? Ал тууралуу бил- гениңерди айтып бергилечи деп кайрылат.


Топторго окуп үйрө-нүлүүчү жаңы текст жана 1,2,3 тиркеме-лерин таркатып берет

Убакытты белгилейт.


Берилген убакыт аяктагандан кийин, ар бир топтон бирден окуучу чыгарып айтып берүүсүн суранат.

-окуучулар топтор-го бөлүнүшөт.






-окуучулар билген-дерин айтып бери-шет.




-берилген тексттер-ди топтордо талкуу-лап, башка топторго айтып берүүгө даяр-данышат.


-даярдыктан кийин ар бир топ өзүнө берилген текст боюнча калган-дарына түшүндүрүп беришет.






НК1

НК2

НК3







ПК2

ПК3

ПК4

ПК5








Эс алдыруу

1мүнөт


«Тазалык» деген ырды айтышат.



Практика- лык иш

3мүнөт

Адабий окуу дептер-лери боюнча иште-шет. Андан кийин мугалим аткарган-дары боюнча текшерип, баалайт.

-синквейнди топ-тордо түзүшөт.

НК3

НК1

ПК4

ПК5

Бышыктоо

8мүнөт

Жалпы тема боюнча алган түшүнүктөрүн текшерүү жана бышыктоо үчүн, жалпы класска суроолорду берет.

  1. 1)Манастын чоң атасы ким болгон экен?

  2. 2)Кыргыздардын ата конушунан ажырашынын себеби эмнеде?

  3. 3)Алтайга ай-далып барган кыргыздардын турмушу кантип оңолуптур?

  4. Жакыптын арманы эмнеде эле?

  5. Манастын төрө-лүшү чыгармада кандай сүрөт-төлүптүр?

Балдар эми баарыбыз биргеликте Манас атабызга синквейн түзөлү.

  1. Манас

  2. Айкөл, акылдуу

  3. Коргойт, улайт, жыйнайт.

  4. Манас эли-жерин коргогон

  5. Баатыр

-суроолорго ой жүгүртүү менен, ал- ган билимдеринин негизинде, кол көтө-рүп жооп беришет.




















-синквейн түзүүгө жардам беришет.

НК2

НК3

ПК3

ПК5

Баалоо

2мүнөт

Окуучулардын жооп берүүсүнө жараша баалайт.

-баалоого катышышат



Үй тапшырма

1мүнөт

Чыгарманын мазму-нун айтып берүү, Манастын сүрөтүн тартып келүү.

-күндөлүктөрүнө

жазышат