СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика қатынастары

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

САБАҚ: 12  

Мектеп: "Пенжім орта мектебі" КММ

Күні: 15.09.2016

Мұғалімнің есімі: Оразова Нуршат

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Қатынастар

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Бөлінді мен қатынас ұғымдарының байланысын анықтайды, қатынасты бөлшек немесе бөлінді ретінде қолданып, сол арқылы есептер шығарады.

Сабақ мақсаттары

барлық оқушылар:

  • Берілген сандардың қатынасы екі санның бөліндісі екенін түсінеді

оқушылардың басым көпшілігі:

  • Қатынасты бөлшек немесе бөлінді ретінде қолданып, сол арқылы есептер шығарады.

кейбір оқушылар:

  • «Қатынас» ұғымы мен қасиетін пайдалана отырып, оның күнделікті өмірмен байланысын анықтап, бұл ұғымның қолданбалылығы туралы ой қорытады.

Тілдік мақсат

Негізгі сөздер мен тіркестер: қатынас, тең қатынас, алдыңғы мүше, соңғы мүше

Алдыңғы оқу

Жай бөлшектер

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар  (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз

Ресурстар

Мұғалімнің әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Басталуы

 

2 мин

Сыныпта психологиялық ахуал турдыру  Бағдаршам тренингі, музыка ойнап тұрады

Жасыл түсті қол (амандасады қол алысып)Сары түсті қол (иықтарынан қағады)Қызыл түсті қол (құшақтасады).

Оқушылар тренинге қатысады, бір-бірлерімен амандасады

 Сары, жасыл, қызыл түсті қолдардың суреттері

 

30 сек

Геометриялық фигуралар арқылы төрт топқа бөлу. 

Таңдаған геометриялық фигуралар бойынша топқа бөлінеді

Геометрия лық фигуралар

30 сек

Үй тапсырмасын тексеру (тест құрастыру)

Үйден құрастырған тестерін жинап аламын.

Оқушылар құрастырған тесттерін жинайды.

Парақша

 

4 мин

Қызығушылығын ояту "Ой-қозғау" әдісі арқылы сұрақ-жауап негізінде білімдерін тексеру, жаңа сабақпен байланыстығын айту

  • Бөлшек қандай элементтерден тұрады?
  • Дұрыс бөлшек деген не? Бұрыс бөлшек деген не?
  • Аралас сан деген не? Аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдырады?
  • Ондық бөлшек деген не?.
  • Бөлшекті қысқарту деген не?
  • Бөлшектерге қандай амалдар қолданылады?
  • Ондық бөлшектерді қалай бөлшекке айналдырамыз?

(Егер оқушылар қандай анықтама немесе ережені естеріне түсіре алмаса, мұғалім көмекші сұрақтар беру арқылы көмекке келеді)

Сұрақтарға жауап береді

Сұрақтар

 

12 мин

 

"Мозайка" әдісі арқылы мағынаны тану (жаңа тақырыпты өз беттерінше бір-бірлеріне түсіндіру, мысал келтіру керектігі жөнінде нұсқау беріледі)

1. Бөлшектің негізгі қасиетін еске түсіру

Егер бөлшектің бөлімінде алымында нөлден өзге бірдей санға көбейтсек, немесе бөлсек, онда бөлшектің мағынасы өзгермейді.

Бөлінді мен "қатынас" термині арасындағы байланыс

Екі шаманың өлшемдерін бөлінді түрінде салыстыру үшін қатынас ұғымын қолданады.

АНЫҚТАМА.

Екі санның бөліндісі түріндегі өрнек сол сандардың қатынасы деп аталады.

 Мұнда а және в қатынастың мүшелері деп аталады. а - қатынастың алдыңғы мүшесі, в - қатынастың соңғы мүшесі

 Оқылуы: «а санының в санына қатынасы немесе а - ның в - ға қатынасы» 

2. Қатынасқа тең қатынас

Қатынас екі санның бөліндісі түрінде болғандықтан, бөліндінің негізгі қасиеті қатынаста да орындалады.Қатынастың екі мүшесін де нөлден өзге бірдей санға көбейтсек немесе бөлсек, берілген қатынасқа тең қатынас шығады.

 Мысалы: , яғни  бірдей 4 санына көбейіп, нәтижесінде алдық.

3. Кері қатынас

  Берілген қатынасқа кері қатынасты қалай жазуға болады?

• Егер берілген қатынастың алдыңғы мүшесін соңғы мүше етіп, ал соңғы мүшесін алдыңғы мүше етіп, орындарын ауыстырып жазсақ, онда берілген қатынасқа кері қатынас алынады.

 қатынасы  қатынасына кері 

қатынас.

•Мысалы:

 қатынасы  қатынасына кері қатынас;  қатынасы  қатынасына кері қатынас. Кері қатынасқа осындай мысал келтіріңдер

4. Қатынастың негізгі қасиеті

Қатынастың негізгі қасиеті. Қатынастың екі мүшесін де нөлден өзге бірдей санға көбейтсек немесе бөлсек, берілген қатынасқа тең қатынас шығады.

•Мысалы:  қатынасының екі мүшесін де 2 санына көбейтсек, онда  қатынасы шығады, мұндағы  - тең қатынастар, яғни

• Енді  тең қатынасының қалай орындалатынын ойланып, түсіндіріңдер.

 қатынасы  қатынасына кері қатынас.Кері қатынасқа осындай мысал келтіріңдер.

Оқушылар өздеріне берілген мәтін бойынша "Мозайка" әдісі арқылы бір-біріне ережені айтып, мысал арқылы түсіндіреді

Оқулық

Тілікшелер ге бөлінген қосымша мәлімет

 

Ортасы

 

8 мин

 

 

 «Ойлан, жұптас, талқыла»  әдісі

Қатынастарды, кері қатынастарды, тең қатынастарды жазуға байланысты тапсырмалар беру

№2-5, 8, 9 есептер

№2. Қатынастарды жазыңдар

1) 8-дің 5- ке  Жазылуы:

№3. Қатынасты оқып есептеңдер

1) 18:6     Шығарылуы:

№4. Қатынастарды қысқарту арқылы оған тең қатынасты табыңдар

1)    Шығарылуы:

№5. Қатынасқа кері қатынасты жазыңдар:

1) 7:5      Жазылуы:

№9. Тең қатынасты теңдік белгісімен жазыңдар

Бір-бірлесімен жұптаса отырып берілген тапсырманы орындау. Түсінбегендерін диалогтік оқыту арқылы толықтырады

 

 

 

 

Оқулық

 

2 мин

Сергіту сәті " Миға жаттығу "

Мысық — 3, Ат — 3, Қораз — 8, Есек — 2, Көкек — 5, Ит — 3?

Жауабын білу

Мысық — мяу(3), Ат — и-о-о(3), Қораз — ку-ка-ре-ку(8), Есек — и-а(2), Көкек — кө-кек(5), Ит — афф(3)

Сергіту сәтіне қатысады. Өз жауаптарын айтады

Миға жаттығу

 

10 мин

"Ыстық орындық" әдісі арқылы жеке  жұмыс (берілген тапсырмаларды логикалық ойлау арқылы шешімін табады,)

№16,17, 18, 20

Берілген тапсырма бойынша өз шешімін орындыққа келіп есептің шешу жолымен таныстырады

 

Оқулық

Аяқталуы

 

 

3 мин

Бекіту

«БББ» кестесін таратып беремін

БІЛЕМІН

БІЛДІМ

БІЛГІМ КЕЛЕДІ

 

 

 

 

Оқушылар кестені толтырады

 

Кесте

 

2 мин

Бағалау

Жұптағы , топтағы оқушылар бірін- бірі бағалау, бағалау критерийлері  бойынша  бағалайды.

 

 
 

 

1 мин

Үйге тапсырма беру (берілген тапсырма бойынша нұсқаулық айту)

№11,13,14,21

 

 

Қосымша ақпарат 

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы түрлендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтарға байланыс

 
  •  
 

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

               

 

Просмотр содержимого документа
«математика қатынастары»

САБАҚ: 12

Мектеп: "Пенжім орта мектебі" КММ

Күні: 15.09.2016

Мұғалімнің есімі: Оразова Нуршат

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Қатынастар

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Бөлінді мен қатынас ұғымдарының байланысын анықтайды, қатынасты бөлшек немесе бөлінді ретінде қолданып, сол арқылы есептер шығарады.

Сабақ мақсаттары


барлық оқушылар:

  • Берілген сандардың қатынасы екі санның бөліндісі екенін түсінеді

оқушылардың басым көпшілігі:

  • Қатынасты бөлшек немесе бөлінді ретінде қолданып, сол арқылы есептер шығарады.

кейбір оқушылар:

  • «Қатынас» ұғымы мен қасиетін пайдалана отырып, оның күнделікті өмірмен байланысын анықтап, бұл ұғымның қолданбалылығы туралы ой қорытады.

Тілдік мақсат

Негізгі сөздер мен тіркестер: қатынас, тең қатынас, алдыңғы мүше, соңғы мүше

Алдыңғы оқу

Жай бөлшектер

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз

Ресурстар

Мұғалімнің әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Басталуы



2 мин

Сыныпта психологиялық ахуал турдыру Бағдаршам тренингі, музыка ойнап тұрады

Жасыл түсті қол (амандасады қол алысып)Сары түсті қол (иықтарынан қағады)Қызыл түсті қол (құшақтасады).

Оқушылар тренинге қатысады, бір-бірлерімен амандасады

 Сары, жасыл, қызыл түсті қолдардың суреттері


30 сек

Геометриялық фигуралар арқылы төрт топқа бөлу.


Таңдаған геометриялық фигуралар бойынша топқа бөлінеді

Геометрия лық фигуралар


30 сек

Үй тапсырмасын тексеру (тест құрастыру)

Үйден құрастырған тестерін жинап аламын.


Оқушылар құрастырған тесттерін жинайды.

Парақша


4 мин

Қызығушылығын ояту "Ой-қозғау" әдісі арқылы сұрақ-жауап негізінде білімдерін тексеру, жаңа сабақпен байланыстығын айту

  • Бөлшек қандай элементтерден тұрады?

  • Дұрыс бөлшек деген не? Бұрыс бөлшек деген не?

  • Аралас сан деген не? Аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдырады?

  • Ондық бөлшек деген не?.

  • Бөлшекті қысқарту деген не?

  • Бөлшектерге қандай амалдар қолданылады?

  • Ондық бөлшектерді қалай бөлшекке айналдырамыз?

(Егер оқушылар қандай анықтама немесе ережені естеріне түсіре алмаса, мұғалім көмекші сұрақтар беру арқылы көмекке келеді)

Сұрақтарға жауап береді

Сұрақтар


12 мин


"Мозайка" әдісі арқылы мағынаны тану (жаңа тақырыпты өз беттерінше бір-бірлеріне түсіндіру, мысал келтіру керектігі жөнінде нұсқау беріледі)

1. Бөлшектің негізгі қасиетін еске түсіру

Егер бөлшектің бөлімінде алымында нөлден өзге бірдей санға көбейтсек, немесе бөлсек, онда бөлшектің мағынасы өзгермейді.

Бөлінді мен "қатынас" термині арасындағы байланыс

Екі шаманың өлшемдерін бөлінді түрінде салыстыру үшін қатынас ұғымын қолданады.

АНЫҚТАМА.

Екі санның бөліндісі түріндегі өрнек сол сандардың қатынасы деп аталады.

Мұнда а және в қатынастың мүшелері деп аталады. а - қатынастың алдыңғы мүшесі, в - қатынастың соңғы мүшесі

Оқылуы: «а санының в санына қатынасы немесе а - ның в - ға қатынасы»

2. Қатынасқа тең қатынас

Қатынас екі санның бөліндісі түрінде болғандықтан, бөліндінің негізгі қасиеті қатынаста да орындалады.Қатынастың екі мүшесін де нөлден өзге бірдей санға көбейтсек немесе бөлсек, берілген қатынасқа тең қатынас шығады.

Мысалы: , яғни бірдей 4 санына көбейіп, нәтижесінде алдық.

3. Кері қатынас

Берілген қатынасқа кері қатынасты қалай жазуға болады?

Егер берілген қатынастың алдыңғы мүшесін соңғы мүше етіп, ал соңғы мүшесін алдыңғы мүше етіп, орындарын ауыстырып жазсақ, онда берілген қатынасқа кері қатынас алынады.

қатынасы қатынасына кері

қатынас.

Мысалы:

қатынасы қатынасына кері қатынас; қатынасы қатынасына кері қатынас. Кері қатынасқа осындай мысал келтіріңдер

4. Қатынастың негізгі қасиеті

Қатынастың негізгі қасиеті. Қатынастың екі мүшесін де нөлден өзге бірдей санға көбейтсек немесе бөлсек, берілген қатынасқа тең қатынас шығады.

Мысалы: қатынасының екі мүшесін де 2 санына көбейтсек, онда қатынасы шығады, мұндағы - тең қатынастар, яғни

Енді тең қатынасының қалай орындалатынын ойланып, түсіндіріңдер.

қатынасы қатынасына кері қатынас.Кері қатынасқа осындай мысал келтіріңдер.

Оқушылар өздеріне берілген мәтін бойынша "Мозайка" әдісі арқылы бір-біріне ережені айтып, мысал арқылы түсіндіреді

Оқулық

Тілікшелер ге бөлінген қосымша мәлімет


Ортасы



8 мин



«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі

Қатынастарды, кері қатынастарды, тең қатынастарды жазуға байланысты тапсырмалар беру

№2-5, 8, 9 есептер

2. Қатынастарды жазыңдар

1) 8-дің 5- ке Жазылуы:

3. Қатынасты оқып есептеңдер

1) 18:6 Шығарылуы:

4. Қатынастарды қысқарту арқылы оған тең қатынасты табыңдар

1) Шығарылуы:

5. Қатынасқа кері қатынасты жазыңдар:

1) 7:5 Жазылуы:

9. Тең қатынасты теңдік белгісімен жазыңдар

Бір-бірлесімен жұптаса отырып берілген тапсырманы орындау. Түсінбегендерін диалогтік оқыту арқылы толықтырады



 


Оқулық



2 мин

Сергіту сәті " Миға жаттығу "

Мысық — 3, Ат — 3, Қораз — 8, Есек — 2, Көкек — 5, Ит — 3?

Жауабын білу

Мысық — мяу(3), Ат — и-о-о(3), Қораз — ку-ка-ре-ку(8), Есек — и-а(2), Көкек — кө-кек(5), Ит — афф(3)

Сергіту сәтіне қатысады. Өз жауаптарын айтады

Миға жаттығу


10 мин

"Ыстық орындық" әдісі арқылы жеке жұмыс (берілген тапсырмаларды логикалық ойлау арқылы шешімін табады,)

№16,17, 18, 20

Берілген тапсырма бойынша өз шешімін орындыққа келіп есептің шешу жолымен таныстырады


Оқулық

Аяқталуы




3 мин

Бекіту

«БББ» кестесін таратып беремін

БІЛЕМІН

БІЛДІМ

БІЛГІМ КЕЛЕДІ

 

 

 



Оқушылар кестені толтырады


Кесте



2 мин

Бағалау

Жұптағы , топтағы оқушылар бірін- бірі бағалау, бағалау критерийлері бойынша бағалайды.





1 мин

Үйге тапсырма беру (берілген тапсырма бойынша нұсқаулық айту)

11,13,14,21



Қосымша ақпарат 

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы түрлендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтарға байланыс

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?