СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мен жана менин укугум

Категория: Право

Нажмите, чтобы узнать подробности

мен жана менин укугум

Просмотр содержимого документа
«Мен жана менин укугум»

САБАКТЫН ТЕМАСЫ : Мен жана менин укугум.



САБАКТЫН МАКСАТЫ : Окуучулар өз укуктарын билишет жана “Балдардын укугу”,”Конвенциясы”,”Балдар Кодекси” жөнүндө түшүнүк алышат. Билимдерин жашоо-турмушта колдонууну үйрөнүшөт.



НЕГИЗГИ КОМПЕТЕНТТҮҮЛҮК


ПРЕДМЕТТИК КОМПЕТЕНТТҮҮЛҮК

1.Маалыматтык.


1.Жарандык-укуктук.

2.Социалдык-коммуникативдик.


2.Коомдук-саясий жана экономикалык.

3.Өзүн-өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү.


3.Социалдык-коммуникативдик.



КҮТҮЛҮҮЧҮ НАТЫЙЖАЛАР :

КӨРСӨТКҮЧТӨР:

1.Окуучулар балдардын укуктары, милдеттери жана балдар укугу туура

луу конвенция,балдар кодекси жө-нүндө билишет;


1.Эгерде окуучулардын укуктарын, милдеттерин,Балдар укуктарынын конвенциясын жана Балдар Кодексин так билсе;

2.Окуучулар билгендерин эркин ай-тышат.Балдардын милдеттерин жана укуктарын эркин жайылта алышат;


2.Эгерде окуучу оз оюн далилдүү ай-тып берүүгө калыптанса,теманы кунт коюп укса,ойлонуусу терең болуп, кы-зыгуусу артып,жаңыланса;

3.Окуучулар бири-биринин эркин-диги менен укугун баалоого жана урматтоого тарбияланышат;


3.Эгерде окуучу мыйзамдарды билип урматтаса,алган билимин турмушта так колдоно алса,укуктарын билип далил-десе;




САБАКТЫН ТИБИ : Жаңы теманы өздөштүрүү.

САБАКТЫН УСУЛУ : Интерактивдүү,аралаш сабак.

САБАКТА КОЛДОНУЛУУЧУ КАРАЖАТТАР : Түстүү сүрөттөр,таркатма- лар.

САБАКТЫН ЖҮРҮШҮ :

Сабактын

этаптары

Убак-

тысы

Мугалимдин

ишмердүүлүгү

Окуучунун

ишмердүүлүгү

НК

ПК

Баа-лоо

1.Уюштуруу

5мин

Мугалим окуучулар менен саламдашат.

Класстын гигиена-лык абалын көзө-мөлдөйт.

Окуучуларга жагым

дуу маанай түзөт.


Окуучулар му-галим менен саламдашышат.


НК



ПК


2.Жаңы темага өбөлгө түзүү.

2мин.

Мугалим жаңы темага өбөлгө түзөт.





3.Жаңы теманы түшүндүрүү

10мин

Мугалим жаңы те-ма менен тааныш-тырат.

Максатын түшүн-дүрөт.

МЕН ЖАНА МЕНИН УКУГУМ.


Баланын укуктары жөнүндө конвенция 1989-жылы 20-ноябрда кабыл алынган.


Окуучулар те-манын мазмуну менен тааны-шышат. Максат ка жетүүгө ум-тулушат.



НК



ПК


4.Сабакты

бышыктоо

10мин

Мугалим окуучу-ларга суроо берет:

1.Балдар жөнүндө-гү конвенция качан кабыл алынган?

2.Укук деген эмне?

3.Силер эмнеге укуктуусуңар?


Окуучулар су-роолорго жооп беришет.

НК

ПК


5.Эс алуу мүнөтү

3мин

Мугалим окуучу-ларга”Кара жорго” бийин бийлетет.


Окуучулар”Кара жорго”бийин бийлешет.

НК

ПК


6.Талкуулоо

10мин

Сенин укугуң тебе-ленди беле?






Окуучулар су-роо боюнча талкуу жүргү-зүшөт.


НК

ПК


7.Сабакты

жыйынтык-тоо


Баалоо




Үйгө тапшырма


5 мин





Окуучуларды жеке-че сыпаттап баа-лайт.


Өз укуктарын эске сактоо.





Окуучулар баа-ларын койду-рушат.










Скачано с www.znanio.ru