СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Орта мерзімдік сабақ жоспары география 9 сынып «Шығыс Қазақстан» (4 сағат)

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

9 сыныпқа тізбектелген 4 сабаққа орта мерзімді жоспар

Просмотр содержимого документа
«Орта мерзімдік сабақ жоспары география 9 сынып «Шығыс Қазақстан» (4 сағат)»


Орта мерзімдік сабақ жоспары география 9 сынып «Шығыс Қазақстан» (4 сағат)

Ақбергенова Салтанат Асылбаевна


р/с

Тақырыбы:

Негізгі мақсаттар және оқытудың нәтижесі. Тізбектелген сабақтардың жиынын аяқтағанда оқушы бойында қалыптасатын білім, білік, дағды

Белсенді жұмыс түрлері (жеке, жұп пен,дара топпен) Оқытуды жақсарту үшін АКТ-ны қолдану

Сөйлеуге үйретудегі кедергіледі қалай жоясыз.

Оқыту үшін бағалаудың қолданылуы



Сабақ барысында сынып оқушылар дың қамтылуы (дарынды және талантты)

Жоспарланған және

күтілген нәтиженің

оқушылардан

анықталуы


Сабақтың мақсаты:  Шығыс Қазақстанның экономикалық географиялық жағдайы,табиғат ресурстары,халқы,

шаруашылық географиясы,қалалары,селолық елді мекендері,экалогиялық проблемалары және сарамандық жұмыстар

жүргізе отырып оқушылардың шығыс қазақстан туралы білімдерін қалыптастыру

1 – сабақ

Тақырыбы: Шығыс Қазақстан

Мақсаты және күтілетін нәтиже: оқушылар шығыс қазақстанның халқы,табиғат ресурстары және эканомикалық-географиялық жағдайы туралы мәліметтер алып білімдерін толықтырады.


Білу: Жер көлемін, орналасқан жер бедерін,негізгі байлықтары, кен орындары және халқының ораласуын,өзен, көлдерін картадан көрсетіп, орналасу ерекшеліктерін анықтай біледі.


Түсіну:Қазақстанға сипаттама беріп,картада орналасу ерекшелігін біліп түсінеді.


Қолдану: Картамен жұмыс жасау арқылы қабілеттерін арттырады.


Талдау:Географиялық орнын, өзен, көлдерін,кен орындарын зерттеп саралайды.


Жинақтау: Негізгі байлықтарын, халқының орналасу ерекшеліктерін сипаттайды

.

Бағалау: Оқушыдан сабақ сұрау арқылы бағалайды.

Үй тапсырмасын беру:

Оқушыларды фазыл- дар арқылы 5 топқа бөлу. Ұйымдастыру. Кезекшіден оқушылар дың сабаққа қатысуын түгелдеу.




Эканомикалық аудан- ның шекарасын,

ірі өнеркәсіп орталық –тарын,өзен,көлдерін көрсете білу.


Оқулық,кескін карта, Қазақстанның эканом- икалық және әлеумет- тік картасы.

Акт сұрақ-жауап.



Сөйлеу мәдениетін қалыптастыру үшін: диалогті тиімді қолдану, жабық,ашық сұрақтар

қолдану, қайталап сұрау арқылы.

Постер қорғайды.

Сыни ойлайды.

Оқушылар «Серпіліу сұрақтары»-на жауап береді.

Дұрыс жауапқа смайликтер

беріледі. Сабақ үстінде ауызша және жазбаша жауап береді

Мәселені мұғалім қояды.

Формативті бағалау. Пікір білдіру. Қорғау. Дәлелдеу. Вербальді бағалау, яғни «өте жақсы», «жақсы», «жарайсың», «сіздің қолыңыз дан келеді»

Мұғалім бағалайды.

Барлық оқушылар тапсырмаларды жеке орындау барысында қамтылады.

Сабақты жеке оқушылардан сұрап бағалау.Бір біріне сұрақтар қою,толықтыру.


Сұраққа дұрыс жауапты айту.


Терме диктант.

Оқушылар шығыс

қазақстанның халқы,

табиғат ресурстары және

эканомикалық-географиялық

жағдайы туралы терең мәліметтер

алады.


Тапсырмаларды өз бетінше

орындай алады..



Жаңа сабақты «Иә» «Жоқ» ойын сұрақтарымен бекіту.


2 -сабақ

Тақырыбы: Шығыс Қазақстанның шаруашылық географиясы


Мақсаты және күтілетін нәтиже: Өнеркәсіптер,кен орындары, энергетика және шаруашылық салаларының орналасу ерекшеліктерін салыстыру,сипаттау арқылы білімдерін жетілдіреді


Білу:Шаруашылық маманданған салаларын,су ресурстарының маңызын,пайдалы қазбалардың және металлургия салаларына сипаттама бере алады.


Түсіну: Зертеушілік-әңгіме негізінде өнеркәсіп мамандануымен ауыл шаруашылығы туралы түсініктерін қалыптастырады.


Қолдану: : АКТ арқылы өнеркәсіп орындарымен,шаруашылығы туралы материалдарды жинақтап картамен жұмыс істей білу қабілеттері қалыптасады.


Талдау: Өнеркәсіптердің орналасуын саралайды, шаруашылық ерекшеліктерін сипаттайды

Жинақтау: Өзендердің несімен құнды екендігін анықтайды

Бағалау:Топтық бағалау,топтарға өзін өзі бағалау парағын беріп, формативтік бағадан суммативтік баға шығару.

Үй тапсырмасын беру:

Сұрақтар арқылы топтастырып бөлу.Топ атын,ұранын,ережесін құру.

Диалог, зерттеушілік әңгіме,нұсқау беру  

(қалай оқыту керектігін үйрету) Сергіту жаттығуын орындау.


Картамен жұмыс

түрлерін түрлендіру.

АКТ қолдану арқылы интернеттен мәліметтер алу.


Постер жасап қорғау, маркерлер,желім,стикер, оқулық мәтіндері.


Үлестірмелі материал- дар,стикерлер бағалау парағы

Түрткі сұрақтарын қолдану,

қайта бағыттау сұрақтарын қоямын оқушының жеке пікірін анықтау.


Презентация пайдалану.


Оқуды бағалау, сұрақ – жауап, пікірталас, түсіндіру (диалогтік оқыту

Постер қорғау кезінде,толықтырулар.

Топ ішінде өз-өзін бағалауды үйренеді.

Сабақ үстінде ауызша сыни көзбен қарауға дағдыланады.

Мәселені бірлесіп шешудің амалын табады; Барынша жоғары ұжымдық нәтижелерге қол жеткізеді.Танымдық қабілеттері артады.Топтар бір-бірін бағалайды.

Өте жақсы, қоржыны толық.



Жақсы,әлі де жұмыс жасау керек, толықтыр.

Қанағаттанарлық,еріншек,жалқау.

Формативті бағалау

Бақытты сәт.

Барлық оқушылар тапсырмаларды топпен орындау барысында қамтылады және көшбасшы қабілеті анықталады.

Зертеушілік- әңгіме негізінде сөздік қорлары дамиды. . Пікір білдіру. Қорғау. Дәлелдеу.


Картамен жұмыс істей білу қабілеттері қалыптасады


Дарындылық қабілеттері анықталады.


Өнеркәсіп тораптарын,

кен орындарының

энергетика және шаруашылы

салаларының орналасуын

анықтайды.


Шығыс Қазақстанның

маманданған шаруашылығының

ерекшелігін зерттеушілік

әңгіме арқылы зерделейді.



Картамен жұмыс істей білу

қабілеттері қалыптасады.

Түсті металлургия,өсімдік,

құрылыс материалдары туралы мағлұматтар алады.



Өзін-өзі, топтық бағалау

қалыптасады.








Рефлексия алу. «Тілек ағашына» стейкерге жазып жабыстыру.

3 -сабақ

Тақырыбы: Қалалары,селолық елді мекендері және экономикалық-экалогиялық проблемалары.

Мақсаты және күтілетін нәтиже: Басты қалалары,қалалардың маманданған салалары,өңірге тән эканомикалық-экалогиялық проблемаларын анықтау барысында білім алушылардың іс-әрекет дарындылығы байқалады.

Білу: Маманданған саланың маңыздылығын,проблемаларын анықтай біледі

Түсіну: Басты кәсіп орындардың, зауыттардың және СЭС,ЖЭС орналасқандығы туралы кесте құру арқылы түсініктері қалыптасады

Қолдану:. Атласты пайдаланып, оқулықтағы берілген өнеркәсіп тораптарының орналасқанын тауып, салаларының, шаруашылық тың қай түріне тиімді қолдану қеректігін анықтау.

Талдау: Су қоймаларының жағдайларының адам өмірі мен шаруашылық әрекетіне әсерін саралап, анықтайды.

Жинақтау: Венн диаграммасы арқылы кәсіпорындардың айырмашылығын ұқсастығын анықтау.

Бағалау: Екі жұлдыз бір тілек. Топтық, өзін-өзі бағалау

Үйге тапсырма: «Семей ядролық палигоны».А,В оқушыларына слайд жасап келу,С оқушысына және сынып оқушыларына реферат жазып келу.

Ән жолдары арқылы топтастырып бөлу.Топ ережесін еске түсіріу.



Сергіту жаттығуын орындау.

Картамен жұмыс түрлерін түрлендіру.

қолдану.


Фломастерлер

А3 қағазы,стикерлер бағалау парағы.




Музыка орындалып ортаға қара жәшік келеді.Оған үй тапсырмасының тапсырмасын жасырып. Сұрақтар қою арқылы анықтап табу.Сыни ойлау қалыптасады.

Серпілу сұрақтары


Ашық және жабық сұрақтар қолдану,

қайталап сұрау, оқушының жеке пікірін сұрау арқылы миға шабуыл жасау.


Презентация пайдалану.

Үй тапсыр масын

Отырғызып сұрақтар қою арқылы сұрақтар қойып.Жауап береді.

Топ ішінде өз-өзін бағалауды үйренеді.

Сабақ үстінде ауызша сыни көзбен қарауға дағдыланады.

Мәселені бірлесіп шешудің амалын табады; Барынша жоғары ұжымдық нәтижелерге қол жеткізеді таным- дық қабілеттері артады.


Маңызды дағдыларды және түсініктерді дамыту.Топтар бір-бірін бағалайды.

Өте жақсы, қоржыны толық

Жақсы,әлі де жұмыс жасау керек, толықтыр.

Қанағаттанарлық,еріншек,жалқау

Формативті бағалау

Барлық оқушылар тапсырмаларды топпен орындау барысында қамтылады.


Гафик, кесте сызу барысында білім алушылардың іс-әрекет дарындылығы байқалады.


Венн диагамасын қолдану арқылы сыни көзқарастары қалыптасады



Түсіну дәрежесі және дарындылық анықталады.


Тапсырманы орындайды тобындағы оқушылардың жұмысын бағалайды.

Шығыс Қазақстанның басты

қалаларын,негізгі өнеркәсіп

орындарын,салаларын және экономикалық-экалогиялық

проблемаларын кесте құру

арқылы түсініктері қалыптасады.

Ресурстарды (кескін,атлас

карталар,жұмыс дәптер) тиімді

қолдану арқылы

қабілеттері дамыды.


Сабақтың адам өмірімен байланыстылығын аша

біледі.


Салыстыру арқылы

сындарлық ойлау қабілеті артады.


Өзін-өзі, топтық бағалауды

қалыптасады.

Венн диаграмасы

кәсіпорындардың айырма-

шылығын ұқсастығын анықтайды.







Оқушылар сабақ туралы ақ

параққа бес саусақтарын салып

түсінгендерін және не

білгендеріні жазып береді.

4- сабақ

Тақырыбы: . Сарамандық жұмыс.


Мақсаты және күтілетін нәтиже: Орталық және Шығыс Қазақстан экономикалық аудандарын туралы мәлімет ала отырып, салыстырып сипаттама беру.Шығармашылық қабілеттері дамиды, ауызша сыни көзбен қарауға дағдыланады.


Білу: Экономикалық аудандардың ерекшеліктері арасындағы байланысты түсіндіре біледі.


Түсіну: Өнеркәсіп тораптарына салыстыра отырып сипаттама ауыл шаруашылығындағы ерекшеліктері туралы түсіне біледі.


Қолдану:.Қазақстанның эканомика -лық аудандарының карталарын пайдаланып, айырмашылықтарына постер жасау арқылы таным қабілеттері қалыптасады.


Талдау: Аудандардың ерекшелігін айқындайтын үш дерек пен үш пікір табу арқылы өз ойларын айқындайды .Венн диаграммасы.


Жинақтау: АКТ –ны пайдаланып эканомикалық аудандар туралы мәліметтерді жинақтап, кескін картаға белгілеу арқылы өз ойларын жинақтайды


Бағалау: 5 жол өлең арқылы сабақты қорытындылайды. Формативті бағалау

Үй тапсырмасын беру:

5 түрлі- түсті қағаздар ға тілектер жазу арқы лы топтастырып бөлу. Топ ережесін еске түсіріу

Серпілу сұрақтары.

Өткенді еске түсіру.

Үй тасырмасын сұрау

Сергіту жаттығуын орындау.


Картамен жұмыс

түрлерін түрлендіру. : Эканомикалық аудандардың ерекшеліктері

туралы мәліметтер жинауда АКТ-ны қолдану. Диалог, зерт теушілік әңгіме, нұсқ ау беру.   Үлестірмелі материалдар, постер қорғау,стикерлер бағалау парағы

Серпілу сұрақтары


Орталық және Шығыс Қазақстан эканомикалық аудандары туралы мәлімет ала отырып, салыстырып сипаттама беру арқылы карталарды пайдаланып түсіндіру.

Постерлер қорғау.


Сұрақ-жауап топтар бір-біріне сұрақтар қояды.

Топ ішінде өз-өзін бағалауды үйренеді.

Сабақ үстінде ауызша сыни көзбен қарауға дағдыланады.




Мәселені бірлесіп шешудің амалын табады;

Барынша жоғары ұжымдық нәтижелерге қол жеткізеді

Танымдық қабілеттері артады.Топтар бағалайды.

Маңызды дағдыларды және түсініктерді дамыту

Формативті бағалау

Жеке тапсырма берілген балалар- дың тапсырмасын талдау барысында білім алушылар-дың іс-әрекет дарындылығы байқалады.

Барлық оқушылар тапсырмаларды топпен орындау барысында қамтылады.



Постер жасау барысында білім алушылардың іс-әрекет дарындылығы байқалады.




Өлеңдерді құрастыру арқылы оқушылардың шығармашылық қабілеттері айқындалды


Орталық және Шығыс

Қазақстан экономикалық

аудандарын туралы

мәлімет ала отырып,

салыстырып сипаттама беру

және арасындағы ұқсастықтық

тармен байланысты түсіндіре

білді

Тапсырмаларды өз

деңгейінде орындай

алады..

Эканомикалық аудандарға

постер арқылы қорытыңды

жасауға дағдыланады

Сәйкестендір




Дерек көздерімен жұмыс

істей білу қабілеттері

артады


Картамен жұмыс істей

білу қабілеттері

қалыптасады


Өзін-өзі, топтық бағалау

қалыптасады.

Рефлекция парағы:



























Орта мерзімді жоспарлау туралы рефлективтік есеп

Алғашқы бетпе-беттен кейін,ауылға келіп өзім жұмыс жасайтын мектебіме тәжірибеден өту барысында мектеп әкімшілігімен және жаратылыстану бірлестігі жетекшісімен бірлесе отырып, 9 сыныпты бекітті.9 сыныпта Қазақстанның эканомикалық және әлеуметтік географиясы пәнінен сыныптың IІІ тоқсанға арналған күнтізбелік жоспарын ала отырып, бағдарламаға сәйкес орта мерзімді жоспарды жаратылыстану бірлестігінің мұғалімдерімен бірлесе отырып ,ақылдасып жасадым,мектеп директорына бекіттірдім. Бағдарлама бойынша орта мерзімді жоспарда жеті модулді ықпалдастыра жасап, тізбектелген сабақтар топтамасына айналдырдым.9 сыныпта өткен сабағымда әр сабақты жоспарлау үшін орта мерзімдік жоспарды пайдаландым.Негізгі мақсатым Бағдарламаға сәйкес сын тұрғысынан оқыту барысында оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Тізбектелген сабақтар топтамасында: - Жүргізілетін сабақтың кезеңдерін ұйымдастыру; - Сыныпта сабақ беру практикасына жеті модульді ықпалдастыру; - Әрбір сабақ үшін оқыту және оқу мақсат міндеттерін белгілеу; - Пәнді игерту мен бала бойына енгізу нәтижелерін өлшеу әдістемесін анықтау; - Сабақтың әрбір кезеңінің басынан бастап соңына дейін алға ілгерілеудің болуын қамтамасыз ету. Орта мерзімді жоспарды басшылыққа алып, оқытуда қолданылатын әдіс- тәсілдерді енгізіп.Ашық,жабық сұрақтар төңірегінде , топтық жұмыстар барысында, деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылар ойы жинақталып, бір-бірлерін тыңдау арқылы топтық, жұптық, жеке жұмыстарда белсенділіктері артты. Нәтижесінде топпен жұмыс жасайды, тереңірек түсінік алады , өзара жұмыс жасауға дағдыланады. Үйрену мақсатындағы бағаны қоса бағалау топтарда бірін-бірі ынталандыру (мадақтау) арқылы жүзеге асты. Бәрін қоса есептегенде (дарынды балалар) тақырыпты ашу ,күрделендіру барысында А, В, С оқушыларға деңгейлік тапсырмалар берілді. Бағдарлама негізі сын тұрғысынан оқыта отырып, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқушыға түсінікті болу үшін іс-әрекеттер арқылы баланың бойындағы білімді (сократтық әдіс арқылы шеберлікпен сұрақтар қою арқылы) сыртқа шығару,дарынды баланы өз бетінше жұмыс жасауға үйрету..Бағдарлама барысында тізбектелген сабақтар топтамасында әдістерді қолдана отырып мен балаға не бере алдым... Дәстүрлі сабақта ең қарапайымы,сыныпты топқа бөлуде, сұрақтарды жалаң түрде қою (ары қарай жалғастырмай) ,баланың не айтқысы келген ойын тыйып тастау, бала ойымен санаспау,бұйырып сөйлеу т.б. Ал бұл бағдарламада сыныпты әртүрлі әдістер арқылы топқа бөлу (мен қалаған жеріме отырамын деген болмайды).Оқушымен бірлесе отырып сабақты ашу.Оқушы өзін еркін сезінуі,Онда ортаға тәсілдер арқылы сұрақтар тасталып, оқушылардан туындаған жаңа идеяларды өзіме алдым. Осы сабақтарымнан мен жеті модульдің бірінсіз бір –бірімен тығыз байланыста жүретін білімді көтеруші жүйе екеніне түсіндім. Жаңа әдіс тәсілдерді сабақ барысында қолдану мұғалімдер үшін өте тиімді екен. Себебі мұғалім мен оқушы және де оқушы мен оқушы арасында өзара диалог  орнатылып, оқушылардың ойын толық жеткізуіне жағдай жасалады. Осы тұрғыда әр оқушының жеке тұлға болып қалыптасуына әсер еттім деп ойлаймын.

Практика кезінде сондай ақ, мұғалімдерге арналған нұсқаулықта көрсетілген білім үдерісінің нәтижелі болуы мұғалімдердің оқушы өздігінен меңгеріп, таныта білген білім дағдылары мен амал, көзқарастарын зейін қойып, зерделей білген білім модельдері аясында ғана жүзеге асырылатынын байқадым.

География пәнінің мұғалімі ретінде өзіме түйгенім әр оқушының оқуға деген қарым-қатынасын тек қана бағамен шектемей,  үнемі ынталандырып, тапсырмаларды ролдік ойындар арқылы ,ғаламтор желісінен мәліметтер мен толықтырып отыру керек екеніне көзім жетті. Себебі, ынталандырылған оқушылар өзінің оқу үлгеріміне назар аударып,  өзінің  қателерін анықтап, алдағы сабақта меңгеруіне тиіс білімдер мен дағдыларды қалыптастыруына жағдай жасайды деген ойға келдім.

Орта мерзімді жоспарлау туралы  жазбалар