СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Рационалдык сандарды көбөйтүү

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Рационалдык сандарды көбөйтүү»

Математика -акылдын гимнастикасы «Көк-Суу» орто мектебинин математика мугалими:    Очубекова Гулкайыр     Эсенкелдиевна

Математика -акылдын гимнастикасы

«Көк-Суу» орто мектебинин математика мугалими: Очубекова Гулкайыр Эсенкелдиевна

Сабактын темасы:   Рационалдык сандарды  көбөйтүү

Сабактын темасы: Рационалдык сандарды көбөйтүү

Сабактын максаты:

  • 1) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү жолдорун \йрөнүшөт жана мисалдарды иштешет 2) Турмушта рационалдык сандарды көбөйтүүну өз алдынча пайдалана алууга көнүгүшөт. 3) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү боюнча мисал иштөө менен биргеликте эмгектен\\гъ тарбияланышат
  • 1) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү жолдорун \йрөнүшөт жана мисалдарды иштешет 2) Турмушта рационалдык сандарды көбөйтүүну өз алдынча пайдалана алууга көнүгүшөт. 3) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү боюнча мисал иштөө менен биргеликте эмгектен\\гъ тарбияланышат
  • 1) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү жолдорун \йрөнүшөт жана мисалдарды иштешет 2) Турмушта рационалдык сандарды көбөйтүүну өз алдынча пайдалана алууга көнүгүшөт. 3) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү боюнча мисал иштөө менен биргеликте эмгектен\\гъ тарбияланышат
  • 1) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү жолдорун \йрөнүшөт жана мисалдарды иштешет 2) Турмушта рационалдык сандарды көбөйтүүну өз алдынча пайдалана алууга көнүгүшөт. 3) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү боюнча мисал иштөө менен биргеликте эмгектен\\гъ тарбияланышат
  • 1) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү жолдорун \йрөнүшөт жана мисалдарды иштешет 2) Турмушта рационалдык сандарды көбөйтүүну өз алдынча пайдалана алууга көнүгүшөт. 3) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү боюнча мисал иштөө менен биргеликте эмгектен\\гъ тарбияланышат
  • 1) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү жолдорун \йрөнүшөт жана мисалдарды иштешет 2) Турмушта рационалдык сандарды көбөйтүүну өз алдынча пайдалана алууга көнүгүшөт. 3) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү боюнча мисал иштөө менен биргеликте эмгектен\\гъ тарбияланышат
  • 1) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү жолдорун \йрөнүшөт жана мисалдарды иштешет 2) Турмушта рационалдык сандарды көбөйтүүну өз алдынча пайдалана алууга көнүгүшөт. 3) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү боюнча мисал иштөө менен биргеликте эмгектен\\гъ тарбияланышат
  • 1) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү жолдорун \йрөнүшөт жана мисалдарды иштешет 2) Турмушта рационалдык сандарды көбөйтүүну өз алдынча пайдалана алууга көнүгүшөт. 3) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү боюнча мисал иштөө менен биргеликте эмгектен\\гъ тарбияланышат
  • 1) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү жолдорун \йрөнүшөт жана мисалдарды иштешет
  • 2) Турмушта рационалдык сандарды көбөйтүүну өз алдынча пайдалана алууга көнүгүшөт.
  • 3) Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү боюнча мисал иштөө менен биргеликте эмгектен\\гъ тарбияланышат
Күтүлүүчү натыйжа: Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү жолдорун \йрөнүшүп жана мисалдарды иштешей алышса    Турмушта рационалдык сандарды көбөйтүүну өз алдынча пайдалана алууга көнүгүшө алышса.    Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү боюнча мисал иштөө менен биргеликте эмгектен\\гъ тарбияланышса  

Күтүлүүчү натыйжа:

Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү жолдорун \йрөнүшүп жана мисалдарды иштешей алышса

 

Турмушта рационалдык сандарды көбөйтүүну өз алдынча пайдалана алууга көнүгүшө алышса.

 

Окуучулар рационалдык сандарды көбөйтүү боюнча мисал иштөө менен биргеликте эмгектен\\гъ тарбияланышса

 

Алтын Эрежелер Активдүү катышабыз Тартип сактайбыз Бири –бирибизди сыйлайбыз  Оюубузду эркин айтабыз

Алтын Эрежелер

  • Активдүү катышабыз
  • Тартип сактайбыз
  • Бири –бирибизди сыйлайбыз
  • Оюубузду эркин айтабыз
Сабактын структурвсы:  Уюштуруу (саламдашуу, топторго бөлүү, алтын эрежелерди кабыл алуу, жагымдуу маанай түзүү)  Топторго бөлүү (flippity) аркылуу  Үй тапшырма суроо Өтүлгөндөрдү кайталоо (карточкалар аркылуу тукумду жыйноо) Жаңы тема Бышыктоо Үйгө тапшырма берүү Баалоо Жыйнтыктоо

Сабактын структурвсы:

  • Уюштуруу (саламдашуу, топторго бөлүү, алтын эрежелерди кабыл алуу, жагымдуу маанай түзүү)
  • Топторго бөлүү (flippity) аркылуу
  • Үй тапшырма суроо
  • Өтүлгөндөрдү кайталоо (карточкалар аркылуу тукумду жыйноо)
  • Жаңы тема
  • Бышыктоо
  • Үйгө тапшырма берүү
  • Баалоо
  • Жыйнтыктоо
Үй тапшырма суроо  а а) 7-а б) –6-a в) 11+a г) a+a д) -a+a=0 туура  е) -a+(-a)  ж) а-(-a)=0 туура эмес

Үй тапшырма суроо

  • а

а) 7-а

б) –6-a

в) 11+a

г) a+a

д) -a+a=0 туура

е) -a+(-a)

ж) а-(-a)=0 туура эмес

Эс алуу минутасы:  3(үч)- сол кол ( Механикалык күчтөрдүн багыттарын аныктоочу эреже)  10 (он)- оң кол (индукциялык токтун багытын аныктоочу эреже)  30 (отуз)-эки кол

Эс алуу минутасы:

  • 3(үч)- сол кол ( Механикалык күчтөрдүн багыттарын аныктоочу эреже)
  • 10 (он)- оң кол (индукциялык токтун багытын аныктоочу эреже)
  • 30 (отуз)-эки кол
1-Эреже Ар түрдүү белгидеги эки санды көбөйтүү үчүн алардын модулдарын көбөйтүп, натыйжасын минус белгиси менен жазуу керек. Мисалы: 2,5*(-4)=- l 2,5l*l-4l= -(2,5*4)=-10,  2,5*(-4)=-10

1-Эреже

  • Ар түрдүү белгидеги эки санды көбөйтүү үчүн алардын модулдарын көбөйтүп, натыйжасын минус белгиси менен жазуу керек.
  • Мисалы: 2,5*(-4)=- l 2,5l*l-4l= -(2,5*4)=-10,
  • 2,5*(-4)=-10
2-эреже Эки терс сандын көбөйтүндүсү оң сан болот. Мисалы: (-6)*(-5)= -(-30)=30 Бирдей белгидеги эки санды көбөйтүү үчүн алардын модулдарын көбөйтүп, натыйжасын плюс белгиси менен жазуу керек. Мисалы: (+7)*(+5)=+35

2-эреже

  • Эки терс сандын көбөйтүндүсү оң сан болот.
  • Мисалы: (-6)*(-5)= -(-30)=30
  • Бирдей белгидеги эки санды көбөйтүү үчүн алардын модулдарын көбөйтүп, натыйжасын плюс белгиси менен жазуу керек.
  • Мисалы: (+7)*(+5)=+35
Көбөйтүүнүн эрежелерин пайдаланып, төмөнкү барабардык туура болот а*0=0; 0*а=0 а*(-1)= -а (-1)*а= -а

Көбөйтүүнүн эрежелерин пайдаланып, төмөнкү барабардык туура болот

а*0=0; 0*а=0

а*(-1)= -а

(-1)*а= -а

* Душман  - Дос  +  + * + + = + - = * - = - - * + - = ? * -

*

Душман

-

Дос

+

+

*

+

+

=

+

-

=

*

-

=

-

-

*

+

-

=

?

*

-

бышыктоо:  Ар түрдүү белгидеги эки санды көбөйттүү үчүн эмне кылабыз Эки терс санды кантип көбөйтөбүз

бышыктоо:

  • Ар түрдүү белгидеги эки санды көбөйттүү үчүн эмне кылабыз
  • Эки терс санды кантип көбөйтөбүз