конспект урока по математике для 1 класса на тему " Сложение на число 7 " состоит из 3 частей. В вводной части ученики подготовливаюся к уроку, проводится психологическая подготовка. Проверяется домашнее задание, повторяют пройденный материал, проводится математический диктант.
в основной части объясняется новая тема, ученики определят состав числа 7. Решат задачи и примеры на данную тему. Самостоятельно нарисуют отрезки.
в заключительной части ученики повторяют новую тему, ответят на вопросы. Дается домашнее задание, оцениваю знания учеников.
Просмотр содержимого документа
«Разработка урока по математике на тему " Сложение на число 7" ( 1 класс )»
Куни : 29.02.2016 йил. Синфи : 1 - “ Г ” синф. Соат : 9 20
Мавзу : □ + 7 , □ - 7 кўринишидаги ифода.
Дарснинг мақсади:
А) таълимий мақсад : ўқувчилар сонга 7 ни қўшиш ва сондан 7 айириш тўғрисида тушунча олади, мавзуга доир мисол – масалалар ечади ;
Б) ривожлантирувчи мақсад : ўқувчилар мантиқий фикрлаш қобилиятини орттиради, ўз фикрини эркин ва очиқ айтиш малакалари ошади ;
В) тарбиявий мақсад : ўқувчилар ўқув қуролларини тоза ва эҳтиёт ушлашга, ота – онани ҳурматлашга, дўстликка тарбияланади.
Дарснинг тури : аралаш
Дарс типи : эртак асосида саёҳат
Дарс жиҳози : ноутбук, мультипроектор, дарслик, тарқатма материаллар, эртак сюжети расми, презентация, карточкалар.
Дарснинг бориши :
1.Ташкиллаштириш:
- саломлашиш;
- давоматни аниқлаш;
- ўқувчиларни дасрга тайёрлаш;
2.Психологик тайёргарлик:
3. Уй вазифасини сўраш:
4. Математик диктант:
1 + 6 = 7 6 + 1 = 7
0 + 9 = 9 9 - 0 = 9
5. Дам олиш дақиқаси
.
6. Янги мавзу баёни:
“ Уйча ” эртаги асосида янги мавзуни тушунтириш. Ўрмонда бир уйча турар эди. Сичқон ўтиб бораётиб, бу уйда ким яшашлигини билмоқчи бўлди. Уй бўш экан, сичқон шу уйга кириб яшамоқчи бўлди. У уйга кириши учун бизнинг ёрдамимиз керак. Ҳозир сизларга топишмоқ яшираман, жавобини топсангиз сичқонга ёрдам берган бўламиз.
- 7 сони.
- Тўғри. Айтингчи, 7 сонига доир нималарни биласиз ?
Сичқон уйда яшай бошлабди. Бир куни уй атрофидан бақа ўтиб қолибди. Сиқон уни ўзи билан бирга яшашга таклиф қилибди. Бақанинг уйга киришига ёрдам берамиз.
1 – мисол.
Сичқон ва бақа иккови яшай бошлабди. Бир куни уларга қуён келибди. Қуёнга ёрдамлашамиз.
Сичқон, бақа, қуён учови яшай бошлабди. Уларга тулки келибди. Тулкининг уйга кириши учун ёрдамлашамиз.
Кейин уйга яшаш учун бўри келибди. Бўрига ёрдамлашамиз.
Улар ҳаммаси аҳил иноқ яшай бошлабди. Бир куни айиқ - полвон келибди. Мекни ҳам уйларингга киритинглар дебди. Айиқ кирганида уй қулаб тушибди. Уйни тиклашга ёрдам берамиз.
Дасрга хулоса чиқариш:
Демак сонга 7ни қўшсак, сонлар қатори ортади, сондан 7 ни айирсак сонлар қатори камаяди.
7 . Уйга вазифа : 5 – мисол
8. Баҳолаш.
9. Рефлексия.
10. Якунлаш.
29.02 . 2016 йил 1 - “ Г ” синфида математика фанидан ўтилган
“ □ + 7 , □ - 7 кўринишидаги ифода “ мавзусидаги очиқ дарс бўйича ўқувчиларнинг билим сифати
ДИАГРАММАСИ
“ 5 ” - 8та Билим сифати : 72 %
“ 4 ” - 10 та Ўзлаштириш : 100 %
“ 3 ” - 4 та Ўрта балл : 4
Ўқитувчи : С. Камбарбекова