СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок "Рождество в Великобритании."

Нажмите, чтобы узнать подробности

Открытый урок : "Christmas in Great Britain".

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок "Рождество в Великобритании."»



Муниципальное казённое общеобразовательное учреждение «Средняя общеобразовательная школа № 12 им. Л.Толстого»

Рождество в Великобритании»)
















Подготовила: Учитель английского языка

Шапиева У.М.

Хасавюрт-2021-2022 уч.г.



Цель: создание условий для воспитания уважительного отношения к культуре другой страны через ознакомление с её традициями, поэзией, музыкой; формирования способности участвовать в межкультурном диалоге путем сравнения традиций наших стран.

Задачи: 

  1. познакомить с традициями празднования Рождества в Великобритании;

  2. закрепить в речи учащихся необходимую тематическую лексику;

  3. совершенствовать навыки аудирования, говорения, чтения;

  4. развивать творческий потенциал учащихся, приобщая их к национальной культуре страны изучаемого языка.

Оборудование: ПК, мультимедийный проектор, аудиозапись “Jingle Bells”, “ We wish you a Merry Christmas ”, презентация на тему «Рождество», рождественские украшения (елка, рождественские чулки, открытки, календари,), карточки с заданиями и упражнениями для проверки понимания увиденной презентации.

План урока:

I.Организационный момент (приветствие, тема, задачи урока); 2 мин.

II.Фонетическая разминка 4 мин.

III.Просмотр и чтение презентации;8 мин.

IV.Выполнение заданий на лексику; 3мин.

V.Физкультминутка; “Jingle, bells” 2 мин

VI.Выполнение заданий по аудированию 7 мин.

VII.Выполнение заданий на понимание текста в группах (T|F); 3 мин

VIII.Выполнение заданий по грамматике ;3 мин.

XI.Отгадывание ребуса по теме в группах; 5 мин.

X.Заключительный этап (подведение итогов, выставление оценок, домашнее задание).-2 мин.

XI.Исполнение песни “ We wish you a Merry Christmas ” все вместе ; 2 мин.








Ход урока

  1. Организационный момент (приветствие, тема, задачи урока);

Teacher (T- учитель): Good morning, our guests and children!

Students (S- ученики): Good morning, teacher!

T: I’m glad to see you.

S: I’m glad to see you too.

T: How are you?

S: I am fine, thank you.

T:Take your seats, please. Let’s start our lesson! Tell me, please. What day is it today?

P1: It is Friday.

T: And what date is it?

P2: It is the 13th of January.

T: What is the weather like today?

P3: It is cold.

T: Is it raining?

P4: No, it isn’t

T: Is it snowing?

P5: Yes, it is.

T; Well done.


T: Today we have an unusual lesson. Try to guess what we’ll discuss today after watching a short video (video about Christmas).

Can you name the topic of our lesson today? (We are going to talk about Christmas)

You are right. Today we’ll get to know symbols and traditions of this holiday and get to know a lot of interesting information about Christmas. Let’s start.







II. Фонетическая разминка

Now let’s do phonetic exercise.

Say after me

Celebrate, present ,midnight ,strike ,wish ,card, sweetheart ,decorate



All right! The next task. Please match the English words with their Russian equivalents.

Christmas поздравительная открытка

Presents индюк

Lights украшать

Christmas tree Санта Клаус

Pudding праздновать

Celebrate подарки

Decorate рождественская ёлка

Turkey пудинг

Santa Claus огоньки

Greetings card Рождество

III. Просмотр и чтение презентации; First of all, let’s remember the main symbols of Christmas in Great Britain. What are they?















And now let’s remember some traditions and facts about X-mas














Now, let’s talk about the history of the holiday.

What can you say about it?









V. And now listen to the groups of words. In each group there is a word, which does not go with others. Find this word, please! Name the odd word. Orally. (Уча

  1. Turkey, pudding, pumpkin pie, vegetables.

  2. Santa Clause, holiday, Christmas tree, birch tree.

  3. Christmas pudding, Easter, ring, horseshoe.

  4. Trousers, stockings, presents, socks.

  5. 23rd December, 24th December, 25th December, 26th December.

  6. Christmas Eve, Boxing Day, Thanksgiving Day, Christmas.

Физкультминутка;

VI.SO I suppose, you are a little tired. Let’s have a break, Let’s sing one of the most famous English winter song “Jingle, bells” .



VII.Sit down, now let’s continue our work.  Аудирование с полным пониманием. (Прослушивание аудиозаписи)

T: Now I suggest listening to a recording. Listen very carefully and complete the sentences. (Each pupil gets this card:

Mary likes Christmas because…

she likes tasty food

she likes Christmas gifts

she meets her family


Last December Mary’s grandmother didn’t visit her because…

she was ill

she likes a quiet life

she was visiting her children in the city

3). Mary bought for her granny…

a) a Christmas tree and a Christmas cake

b) a Christmas tree and some gifts

c) some Christmas gifts and a Christmas cake

4) Mary and her granny… together.

a) decorated the Christmas tree

b) made tea

c) had tea






AUDIO
My name is Mary and Christmas is my favourite holiday. I like choosing gifts for my family. I always decorate a Christmas tree with toys and lights and prepare a lot of tasty food. I’m really fond of Christmas because I usually invite my family and we have a wonderful time together. Last December my grandmother told me that she couldn’t come to my place at Christmas. She wasn’t feeling well. Granny lives a quiet life in the country. All her children and grandchildren live far away from her in the city. So I decided to visit her on Christmas Eve. I bought a small Christmas tree and some Christmas presents for my granny. I rang at her door at 6 o’clock. Granny greeted me with a kiss. I could see that she was very happy. We hugged each other. I decorated the tree and granny’s living room. My granny made tea and we both drank it with Christmas cake. I believe last year my granny really enjoyed her Christmas.
Перевод AUDIO
Меня зовут Мария, и Рождество − мой любимый праздник. Мне нравится выбирать подарки для моей семьи. Я всегда украшаю елку игрушками и лампочками и готовлю много вкусной еды. Я очень люблю Рождество, потому что обычно приглашаю свою семью, и мы замечательно проводим время вместе. В декабре прошлого года моя бабушка сказала мне, что она не может приехать ко мне на Рождество. Она плохо себя чувствовала. Бабушка живет спокойной жизнью в деревне. Все ее дети и внуки живут далеко от нее в городе. Поэтому я решила навестить ее в канун Рождества. Я купила маленькую елку и несколько рождественских подарков для бабушки. Я позвонила в ее дверь в 6 часов. При встрече бабушка поцеловала меня. Я могла видеть, что она была очень счастлива. Мы обняли друг друга. Я украсила елку и бабушкину гостиную. Моя бабушка заварила чай, и мы выпили его с рождественским тортом. Я верю, что в прошлом году моя бабушка действительно прекрасно провела Рождество.
 
ОТВЕТ
1 – c, 2 – a, 3 – b, 4 – c.
1) Mary likes Christmas because she meets her family.
2) Last December Mary’s grandmother didn’t visit her because she was ill.
3) Mary bought for her granny a Christmas tree and some gifts.
4) Mary and her granny had tea together.

VIII.Выполнение заданий на понимание текста в группах (T|F);

That’s all and now lets do some tasks how understand the information. Say whether these sentences are true or false. Correct the false sentences.

1. Christmas is an important autumn holiday.

2. There is a big tree in the center of London in December.

3. People get a lot of presents on Christmas Day.

4. Christmas dinner consists of fruit and salad.

5. On Christmas Eve people usually decorate their trees and houses.

6. Englishmen celebrate Christmas on the 1st of January.


Well done!!!









IX. And now let’s remember our grammar rule :prepositions at, on ,in with some adverbial modifiers of time .Look at the sentences and complete them with missing prepositions .

1.I like to be with my family at Christmas.

2.People in Russia don’t celebrate Christmas in December ,they celebrate it in January.

3.All my family are very busy on New Year’s Eve.

4.People believe that Santa visits their houses at midnight.

Good for you! Well done

X.Заключительный этап (подведение итогов, выставление оценок, домашнее задание).

T: So, it’s time to finish our lesson. You have learnt some interesting facts about Christmas in Britain. Did you enjoy our lesson? Now look at our Christmas tree. About what have we spoken during the lesson? (Учащиеся смотрят на ёлочку и на игрушки с названиями и рассказывают, о чём они говорили на уроке).

P4: We spoke about Christmas holiday and decorations.

P5: About Christmas tree.

P5: About presents.

P6: About traditional food.

P7: How people usually spend Christmas Day.

P8: And of course about Santa Claus, Christmas songs, greetings cards.

And now your home task. You should write a letter to your friend how you spent your holiday. Your work during the lesson was excellent and you have got some good marks for your answers There are the faces of Santa Clause on your tables. If you like our lesson, show me happy Santa Clause. If you don’t like our lesson, show me sad Santa Clause.

– Thank you for your work! Our lesson is over. Good luck and Merry Christmas

Let us sing a Christmas song altogether:

We wish you a Merry Christmas!
We wish you a Merry Christmas!
We wish you a Merry Christmas and a Happy New Year!