СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Технологическая карта урока по английскому языку по теме: «Австралия»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Технологическая карта урока по английскому языку по теме: «Австралия»»

Технологическая карта урока по английскому языку по теме:

«Австралия»



Учитель: Будайчиева М.Н.

Дата:

Раздел: 3

УМК: Rainbow English

Авторы: О.В. Афанасьева , И.В. Михеева, К.М. Баранова.


Цели урока:

Обучающие:

- развивать умения, составляющие лингвистическую компетенцию: сопоставление языковых явлений в изучаемом и русском языках;

- развивать информационную и социокультурную компетенции.

Развивающие:

- развивать умения во всех видах речевой деятельности, умения планировать речевое поведение;

- развивать умения самоконтроля, самооценки;

- развивать навыки работы с информацией;

- развивать воображение при моделировании ситуаций общения.

Воспитательные:

- способствовать осознанию возможностей самореализации средствами иностранного языка;

- формировать общекультурную и этническую идентичность;

- формировать стремление к осознанию культуры своего народа.


Цель темы


Развитие  умения аудировать.

Введение и тренировка новой лексики.

Чтение текста об Австралии.




Планируемый результат


Уметь: - понимать прослушанное и отвечать на вопросы;

- понимать текст и вести мини беседу по нему.

Основные понятия

Лексика: branch, desert, destroy, disease (to develop a…, to die from …), empty (to be … of), journey (to make a…, a two hour …, a… home), leaf (leaves), sudden(ly). Confusable structures: have been/ have gone

Ресурсы основные и дополнительные

● Учебник Английский язык: Учебник «Английский язык», серия «Rainbow English», 7 класс, Авторы: О.В. Афанасьева, И.В. Михеева.

  • ● Рабочая тетрадь к учебнику. - М, Дрофа, 2019г.

● Информационно-образовательная среда: Аудиофайлы, Компьютер

Организация учебного пространства

Работа фронтальная, индивидуальная, в парах, индивидуальная работа у доски.


Ход урока


1.Организационный момент

- Good morning boys and girls !

- I am glad to see you

- How are you ?

- Sit down, please

Who is duty today?

Who is absent today?)

What day is it today?

- What day comes after Tuesday?

- What day comes before Tuesday?

- How many days are there in a week?

What season is it now?

- How many seasons are there in a year?

- What month is it now?

- How many months are there in a year?

-What are autumn months?

-Which is the first (second, third) autumn month?

- What date is it today?


2. Развитие навыков аудирования

 Listen, (45), and match the names of the speakers (1—4) with the statements they make (a—e) . There is one statement you don't have to use.

a) The speaker talks about New Zealand. – лишнее утверждение.

Текст аудиозаписи:
Teacher: I know that you have just come back from different English-speaking countries. Tell me where you have been. What can you say about the places you have visited? Kate, would you like to begin?
Kate: I have been to Canada. It is a large country in North America. It is the world’s second largest country. Only Russia is bigger. It is the country which is bilingual. For many people English and French are native languages. By the way Canada has one of the highest standards of living in the world. I have been to the capital of Canada. It’s Ottawa.
Teacher: What about you, Mike?
Mike: Oh, I was not far from Kate all the time. I was in North America too, but in a different country. It borders on Canada. I was there with my parents. We didn’t visit any big cities. We spent a week in California, on its sandy beaches.
Teacher: And you, Sergey, where have you been?
Sergey: I’ve been to England. I have visited Scotland too. We stayed in London for four days and I was able to see Trafalgar Square and the National Gallery, Buckingham Palace and the Tower of London. It was really fantastic!
Teacher: Good. Now, what can Stella tell us about her trip?
Stella: I have been to the most faraway English-speaking country from Europe. It is a very unusual country which is a continent and an island at the same time. It is the country which is hot and dry too. In some parts of it it doesn’t rain for years. The kangaroo, the animal that everybody knows lives there. It is a very interesting country, popular with tourists. We wanted to go to New Zealand too but didn’t.


Keys:

1) Kate - d) The speaker says there are two mother tongues in the country he has visited.

Кейт - d) Докладчик говорит, что в стране, где он побывал, два родных языка).

2) Mike - b) The speaker says he has visited a coast of North America.

Майк - b) Докладчик говорит, что он посетил побережье Северной Америки).

3) Sergei - e) The speaker talks about the places of interest in a big city.

Сергей -e) Докладчик рассказывает о достопримечательностях в большом городе).

4) Stella - c) The speaker talks about Australia.

Стелла - c) Докладчик говорит об Австралии).


3. Проверка домашнего задания.

It’s time to check up your homework ex.5,6 p.95-96

5. Complete the sentences. Use the words from the box.

Keys:

1) Jack is а perfect gentleman. He has always been like that. (Джек - идеальный джентльмен. Он всегда был таким).

2) A low territory between two mountains or hills is a valley. (Низкая территория между двумя горами или холмами - это долина).

3) You can’t cross the border without a passport. (Вы не можете пересечь границу без паспорта).

4) She was wearing a thin gold chain round her neck. (На ней была тонкая золотая цепочка на шее).

5) The Great Plains stretch to the east of the Rocky Mountains. (Великие равнины простираются к востоку от Скалистых гор).

6) The Volga flows from the Valdai Hills to the Caspian Sea. (Волга течет с Валдайских холмов в Каспийское море).

7) Did the river flow into the sea? — No, it didn’t. It flowed into the lake. (Впадала ли река в море? Нет, это не так. Он впадала в озеро).

8) Lilies of the valley are my favourite spring flowers. (Ландыши - мои любимые весенние цветы).

9) The sandy coasts of California are popular with tourists and holidaymakers. (Песчаные побережья Калифорнии пользуются популярностью у туристов и отдыхающих).

10) Are there any plains in this hilly Part of the country? (Есть ли равнины в этой холмистой части страны?)

6.  Complete these sentences. Use present perfect.

Keys:

1) Sorry, I have broken your favourite pen. (Извините, я сломал вашу любимую ручку).

2) Which of the mobiles have you chosen? (Какой из мобильных телефонов вы выбрали?)

3) Little Nick has never ridden а horse. (Маленький Ник никогда не катался на лошади).

4) Is Frank at home? — Yes, he has just driven back. (Фрэнк дома? — Да, он только что вернулся).

5) Where has Nick gone? He has gone to the bank. (Куда пропал Ник? Он отправился в банк).

6) Jane says she has never broken her leg. (Джейн говорит, что она никогда не ломала ногу).

7) Have you chosen a birthday present for Mary yet? (Вы уже выбрали подарок на день рождения для Мэри?)

8) Have you ever ridden a bike? (Вы когда-нибудь ездили на велосипеде?)

9) I have already driven my father’s car. (Я уже водил машину своего отца).

10) Where is Ann? Where has she gone? — She has gone to the cinema. There is a very good film on at the Rolan cinema. (Где Энн? Куда она ушла? - Она пошла в кино. В кинотеатре Ролан очень хороший фильм).


4. Формирование грамматических навыков

I,d like you to open your textbooks on page 97. Let,s read the rules .

ex.2, p.97

Keys:

1) gone

2) gone

3) been

4) gone

5) been

6) gone

7) been

5. Физкультминутка

It's time to relax. Stand up, please. Let's recite the poem and do exercises.

(Физкультминутку проводит дежурный ученик.)

Hands up! Hands down!

Hands on hips! Sit down!

Hands up! To the sides!

Bend left! Bend right!

One, two, three! Hop!

One, two, three! Stop!

Stand still!


6. Совершенствование грамматических навыков: опр. артикль с географ. названиями.

ex.3, p.98 Say under what categories these words go and where you must use the article the. Check, (46) 

Keys:

1) Continents: Africa, Australia;(Континенты: Африка, Австралия;)

2) Oceans: the Atlantic, the Pacific;(Океаны: Атлантический океан, Тихий океан;)

3) Countries: Canada, the USA, Australia;(Страны: Канада, США, Австралия;)

4) States: Alaska, Texas, California;(Штаты: Аляска, Техас, Калифорния;)

5) Cities: Washington, D. C. ; (Города: Вашингтон, округ Колумбия;)

6) Rivers: the Potomac, the Niagara;(Реки: Потомак, Ниагара;)

7) Mountain chains: the Rockies, the Appalachians;(Горные цепи: Скалистые горы, Аппалачи;)

8) Others: the Great Plains, Death Valley. (Другие: Великие равнины, Долина Смерти).


B. Скажите, что вы знаете об этих местах.

Canada is a country in North America.

(Канада - это страна в Северной Америке.)

Alaska is a state in North America.

(Аляска - это штат на Севере Америки.)

Washington DC is the capital of the United States.

(Вашингтон, округ Колумбия - это столица США.)

The Pacific Ocean is the ocean surrounding America.

(Тихий океан - это океан, омывающий Америку.)

The Appalachians are mountains in America.

(Аппалачи - это горы в Америке.)

Australia is a mainland.

(Австралия - это материк.)

Africa is a mainland.

(Африка - это материк.)

Texas and California are states in South America.

(Техас и Калифорния - это штаты на Юге Америки.)

Death Valley is part of the Mojave Desert.

(Долина Смерти - это часть пустыни Мохаве.)

The Potomac is a river in America.

(Потомак - это река в Америке.)

Niagara is a waterfall in America.

(Ниагара - это водопад в Америке.)


7. Знакомство с новыми ЛЕ

I,d like you to open your textbooks on p.98 ex.4. Listen, (47), and read.
branch— ветка

desert — n пустыня; adj 1. пустынный 2. необитаемый

destroy — разрушать

disease— болезнь

empty — пустой

journey — поездка, путешествие

leaf — лист

sudden — неожиданный

suddenly — вдруг, внезапно


8.Активизация навыков устной речи

ex.10 p.96 See how well you know the geography of the USA. Write down the names of these places.

1) Five big lakes in the north of the USA.
2) The largest city in the USA.
3) The biggest river of the USA.
4) The chain of mountains in the east of the USA.
5) The chain of mountains in the west of the USA.
6) The capital of the USA.
7) The plains which are situated in the central part of the USA.

Keys:

1) the Great Lakes (Великие озера);

2) New York (Нью-Йорк);

3) the Mississippi (Миссисипи);

4) the Appalachians (Аппалачи);

5) the Rocky Mountains (Скалистые горы);

6) Washington, D. C. (Вашингтон, округ Колумбия);

7) the Great Plains (Великие равнины).


9.Подведение итогов урока

What new information have you learnt today?

What facts were interesting (unusual) for you? Thank you for your work. That`s all for today. Good bye, children. See you soon).

Домашнее задание Your hometask is ex.5,6 p.99-100