СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок английского языка. Выполнен на материале УМК по английскому языку «Family and Friends 4», Oxford

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок английского языка

Выполнен на материале УМК по английскому языку «Family and Friends 4», Oxford

Unite 15

Тема: good news, bad news

Цели урока:

Практические: к концу урока учащиеся смогут использовать новые лексические единицы в небольших высказываниях, а также составлять монологическое высказывание по теме «Profession».

Общеобразовательные:

  • расширение общего кругозора.
  • Расширение словарного запаса.

Воспитательные:

•          формирование навыков интеллектуального труда.

Развивающие:

•          развитие языковой и речевой догадки.

•          развитие мышления, памяти.

Просмотр содержимого документа
«Урок английского языка. Выполнен на материале УМК по английскому языку «Family and Friends 4», Oxford»

Урок английского языка

Выполнен на материале УМК по английскому языку «Family and Friends 4», Oxford

Unite 15

Тема: good news, bad news

Цели урока:

Практические: к концу урока учащиеся смогут использовать новые лексические единицы в небольших высказываниях, а также составлять монологическое высказывание по теме «Profession».

Общеобразовательные:

  • расширение общего кругозора.

  • Расширение словарного запаса.

Воспитательные:

• формирование навыков интеллектуального труда.

Развивающие:

• развитие языковой и речевой догадки.

• развитие мышления, памяти.

Языковой материал:

Новый: boss, office, builder, vet, journalist, secretary, dentist, receptionist, mechanic, author.

Для повторения: фонемы [s], [ʃ].

Оснащение урока: компьютерная презентация, аудиозаписи 103, 104.

Ход урока

I. Подготовка учащихся к речевой деятельности на английском языке.

1. Организационный момент.

T: Good morning, guys. I’m glad to see you.

P: Good morning. We are glad to see you too.

T: Who is on duty today? What date is it today?

P: It’s the 15th of February.

T: What day is it today?

P: It’s Monday.

T: Who is absent today?

P: …

T: Ok. Thank you.

2. Сообщение целей урока.

T: Today we are going to start Unit 15 and learn some interesting words.

3. Фонетическая зарядка.

1) Презентация материала.

T: But at first tell me: Do you like tongue-twisters? Who knows what is a tongue-twister? A tongue-twister means скороговорка. Let’s try to read this one.

She sells seashells by the seashore.

2) Контроль понимания.

T: Write it down in your copybooks. Ok guys, do you understand what it is about? What is “seashells”? What is “the seashore”? What is “ to sell”? (прием семантизации – иллюстративная наглядность)

T: Do you understand the tongue-twister better now?

P1,2: Yes.

4) Фонетическая отработка материала в последовательности звук-слово.

T: Pay attention to the sounds [s] and [ʃ]. Pronounce them distinctly after me (T-C):

[s] – sell, sea

[ʃ] – she, shell, shore

T: And again: sell, sea, she, shell, shore. Well done, thank you.

5) Фонетическая и интонационная отработка скороговорки в хоровом и индивидуальном режимах.

T: Now read the tongue twister after me starting with the last word.

… the seashore

… by the seashore

… seashells by the seashore

… sells seashells by the seashore.

She sells seashells by the seashore.

T: Now I will ask somebody to read it for the class.

P 1,2,3: She sells seashells by the seashore.

T: Great. Thank you. Guys, can you guess what profession she has?

P: She is a saleswoman.

T: You are right. What other professions do you know?

P:….

T: Good. Let us open the classbook.

Отведенное время: 7-10 минут.


II. Введение нового языкового материала.

  1. Презентация нового лексического явления.

T: Exercise 1 p.108. Here you can see some professions. Looking at the pictures you can guess what they mean. (способ семантизации – беспереводный, прием - иллюстративная наглядность). Is everything clear? Write them down with their transcriptions.

  1. Фонетическая отработка в хоровом и индивидуальном режиме.

T: Listen and read the words after the announcer.


Подстановочное упражнение.

T. ОЗУ: Listen to me carefully. Agree or disagree with me.

T: A boss gives orders to the workers in his office.

P: I agree with you. A boss gives orders to the workers in his office.

T: An office is a place in which people have a rest.

P: I don’t agree with you. An office is a place in which people work.

T: A builder builds up houses.

P: I agree with you. A builder builds up houses.

T: A vet treats people’s teeth.

P: I don’t agree with you. A dentist treats people’s teeth.

T: An author writes books.

P: I agree with you. An author writes books.

T: A mechanic repairs clothes.

P: I don’t agree with you. A mechanic repairs cars.

Отведенное время: 15 минут.


  1. Введение новой темы.

T: Look at exercise 2. Here you can see the dialogue. Listen to it and be ready to say what news Dad says to his children.

Listening…

T: So, what news does Dad say to his children?

P1,2: He has got a new job, the children will have to change schools, they will go to Australia and will go to school with their cousins.

T: Good. Thank you. Now read the dialogue silently (про себя) and then I will ask you to read it in role.

P: (читают по ролям).

T: Good of you.

Вопросно-ответное упражнение.

T: Please, answer my question.

  1. Who rang Dad?

  2. Where did he have to go after the calling?

  3. What was the bad news?

  4. Where will the family go?

  5. Why were children happy to go to Australia?

T: Good of you.


Репродуктивное упражнение.

T: Choose who you would like to be: a builder, a vet, a journalist, a dentist, a receptionist, a mechanic or an author, a boss. Explain your choice. Use phrases:

I would like to be…

I like…

I want to know how to…

I want to work with…

I’m interested in…

Отведенное время: 20 минут.


IV. Заключительный этап.

T: Thank you, guys, for your work today.

  1. Итог

Т: Today we have started the new topic and have learnt some new interesting words.

  1. Домашняя работа

Т: Now write down your homework: Workbook, p. 100 ex.1,2.

  1. Организованный конец урока

Т: Class, stand up, please. Thank you for your work, good bye!

Cl: Good bye!